document.write ('
No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
72 21-Jul 19:45 The Hague Betschart/Hüberli SUI [5] Keizer/Meppelink NED [15] 0-2 (16-21, 24-26) 0:44
Final 3rd Place
71 21-Jul 18:45 The Hague Liliana/Elsa ESP [17] Hermannova/Slukova CZE [2] injury team A 0:38
Semifinals
70 21-Jul 16:00 The Hague Hermannova/Slukova CZE [2] Keizer/Meppelink NED [15] 1-2 (22-20, 17-21, 12-15) 0:54
69 21-Jul 15:00 The Hague Liliana/Elsa ESP [17] Betschart/Hüberli SUI [5] 1-2 (21-14, 21-23, 13-15) 0:54
Quarterfinals
68 20-Jul 19:45 Rotterdam Lobato/Amaranta ESP [28] Keizer/Meppelink NED [15] 0-2 (10-21, 17-21) 0:34
67 20-Jul 18:30 The Hague Ukolova/Birlova RUS [26] Hermannova/Slukova CZE [2] 0-2 (13-21, 17-21) 0:37
66 20-Jul 20:45 Utrecht Betschart/Hüberli SUI [5] Bieneck/Schneider GER [4] 2-1 (18-21, 21-11, 15-12) 0:50
65 20-Jul 20:45 Apeldoorn Liliana/Elsa ESP [17] Laboureur/Sude GER [1] 2-1 (21-23, 22-20, 15-10) 0:53
Round of 16
64 19-Jul 19:30 Rotterdam Keizer/Meppelink NED [15] Vergé-Dépré, Z./Vergé-Dépré, A. SUI [3] 2-0 (21-16, 21-14) 0:39
63 19-Jul 20:30 Rotterdam Behrens/Ittlinger GER [10] Lobato/Amaranta ESP [28] 0-2 (17-21, 17-21) 0:35
62 19-Jul 20:35 The Hague Lehtonen/Ahtiainen FIN [11] Hermannova/Slukova CZE [2] 0-2 (10-21, 11-21) 0:28
61 19-Jul 19:45 The Hague Sinnema/Bloem NED [19] Ukolova/Birlova RUS [26] 1-2 (18-21, 21-18, 8-15) 0:49
60 19-Jul 20:35 Utrecht Bieneck/Schneider GER [4] Davidova/Shchypkova UKR [14] 2-0 (21-17, 21-19) 0:35
59 19-Jul 19:45 Utrecht Betschart/Hüberli SUI [5] Borger/Kozuch GER [7] 2-1 (18-21, 21-16, 15-9) 0:49
58 19-Jul 19:30 Apeldoorn Stubbe, J./van Iersel NED [8] Laboureur/Sude GER [1] 0-2 (20-22, 25-27) 0:44
57 19-Jul 20:30 Apeldoorn Liliana/Elsa ESP [17] Bonnerova/Nakladalova CZE [25] 2-0 (21-14, 21-13) 0:30
Round of 24
56 19-Jul 14:00 Rotterdam Menegatti/Giombini ITA [32] Vergé-Dépré, Z./Vergé-Dépré, A. SUI [3] 0-2 (16-21, 18-21) 0:41
55 19-Jul 15:00 Rotterdam Lobato/Amaranta ESP [28] Jupiter/Chamereau FRA [31] 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
54 19-Jul 15:00 The Hague Hermannova/Slukova CZE [2] Kholomina/Makroguzova RUS [9] 2-0 (21-17, 36-34) 0:48
53 19-Jul 14:00 The Hague Kolocova/Kvapilova CZE [6] Ukolova/Birlova RUS [26] 0-2 (11-21, 19-21) 0:33
52 19-Jul 15:00 Utrecht Davidova/Shchypkova UKR [14] Gruszczynska/Gromadowska POL [27] 2-0 (21-16, 27-25) 0:43
51 19-Jul 14:00 Utrecht Borger/Kozuch GER [7] van Gestel/Wesselink NED [29] 2-0 (27-25, 21-15) 0:44
50 19-Jul 14:00 Apeldoorn Lahti/Parkkinen FIN [13] Laboureur/Sude GER [1] 0-2 (22-24, 20-22) 0:41
49 19-Jul 15:00 Apeldoorn Bonnerova/Nakladalova CZE [25] Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [12] 2-1 (23-21, 18-21, 15-11) 0:53
Pool H
48 18-Jul 17:30 Apeldoorn Bocharova/Voronina RUS [24] Bonnerova/Nakladalova CZE [25] 0-2 (20-22, 17-21) 0:35
47 18-Jul 18:30 Apeldoorn Stubbe, J./van Iersel NED [8] Kholomina/Makroguzova RUS [9] 2-0 (21-18, 21-14) 0:36
32 18-Jul 12:00 Apeldoorn Kholomina/Makroguzova RUS [9] Bonnerova/Nakladalova CZE [25] 1-2 (15-21, 21-18, 12-15) 0:40
31 18-Jul 13:00 Apeldoorn Stubbe, J./van Iersel NED [8] Bocharova/Voronina RUS [24] 2-0 (21-17, 21-17) 0:31
16 17-Jul 14:00 Apeldoorn Kholomina/Makroguzova RUS [9] Bocharova/Voronina RUS [24] 2-0 (21-8, 21-10) 0:25
15 17-Jul 17:30 Apeldoorn Stubbe, J./van Iersel NED [8] Bonnerova/Nakladalova CZE [25] 2-0 (21-18, 21-18) 0:38
Pool G
46 17-Jul 13:00 Rotterdam Ulveseth/Lunde NOR [23] Ukolova/Birlova RUS [26] 1-2 (9-21, 21-19, 13-15) 0:47
45 17-Jul 12:00 Rotterdam Borger/Kozuch GER [7] Behrens/Ittlinger GER [10] 2-0 (21-19, 21-16) 0:37
30 18-Jul 14:00 Rotterdam Behrens/Ittlinger GER [10] Ukolova/Birlova RUS [26] 2-0 (21-19, 21-14) 0:35
29 18-Jul 15:00 Rotterdam Borger/Kozuch GER [7] Ulveseth/Lunde NOR [23] 2-0 (21-15, 21-12) 0:30
14 17-Jul 17:30 Rotterdam Behrens/Ittlinger GER [10] Ulveseth/Lunde NOR [23] 2-1 (21-14, 20-22, 15-13) 0:50
13 17-Jul 18:30 Rotterdam Borger/Kozuch GER [7] Ukolova/Birlova RUS [26] 1-2 (14-21, 21-18, 11-15) 0:51
Pool F
44 18-Jul 14:00 The Hague Dabizha/Mastikova RUS [22] Gruszczynska/Gromadowska POL [27] 1-2 (18-21, 21-15, 15-17) 0:45
43 18-Jul 15:00 The Hague Kolocova/Kvapilova CZE [6] Lehtonen/Ahtiainen FIN [11] 1-2 (21-12, 19-21, 12-15) 0:47
28 17-Jul 19:30 The Hague Lehtonen/Ahtiainen FIN [11] Gruszczynska/Gromadowska POL [27] 2-1 (21-15, 18-21, 15-10) 0:43
27 17-Jul 20:30 The Hague Kolocova/Kvapilova CZE [6] Dabizha/Mastikova RUS [22] 2-0 (21-15, 21-12) 0:32
12 17-Jul 13:00 The Hague Lehtonen/Ahtiainen FIN [11] Dabizha/Mastikova RUS [22] 2-0 (21-14, 21-19) 0:32
11 17-Jul 12:00 The Hague Kolocova/Kvapilova CZE [6] Gruszczynska/Gromadowska POL [27] 2-0 (21-10, 21-14) 0:32
Pool E
42 18-Jul 15:00 Utrecht Caluori/Gerson SUI [21] Lobato/Amaranta ESP [28] 1-2 (20-22, 21-19, 10-15) 0:51
41 18-Jul 14:00 Utrecht Betschart/Hüberli SUI [5] Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [12] 2-1 (21-23, 21-16, 15-8) 0:51
26 17-Jul 13:00 Utrecht Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [12] Lobato/Amaranta ESP [28] 0-2 (16-21, 15-21) 0:36
25 17-Jul 12:00 Utrecht Betschart/Hüberli SUI [5] Caluori/Gerson SUI [21] 2-0 (21-19, 21-15) 0:34
10 17-Jul 19:30 Utrecht Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [12] Caluori/Gerson SUI [21] 2-1 (21-15, 17-21, 16-14) 0:48
9 17-Jul 20:30 Utrecht Betschart/Hüberli SUI [5] Lobato/Amaranta ESP [28] 2-0 (21-15, 21-19) 0:35
Pool D
40 18-Jul 17:30 Utrecht Kravcenoka/Graudina LAT [20] van Gestel/Wesselink NED [29] 2-0 (21-16, 21-18) 0:35
39 18-Jul 18:30 Utrecht Bieneck/Schneider GER [4] Lahti/Parkkinen FIN [13] 2-0 (21-17, 21-15) 0:37
24 18-Jul 12:00 Utrecht Lahti/Parkkinen FIN [13] van Gestel/Wesselink NED [29] 1-2 (21-19, 19-21, 11-15) 0:49
23 18-Jul 13:00 Utrecht Bieneck/Schneider GER [4] Kravcenoka/Graudina LAT [20] 2-1 (23-21, 18-21, 15-8) 0:48
8 17-Jul 14:00 Utrecht Lahti/Parkkinen FIN [13] Kravcenoka/Graudina LAT [20] 2-0 (21-18, 21-11) 0:32
7 17-Jul 17:30 Utrecht Bieneck/Schneider GER [4] van Gestel/Wesselink NED [29] 2-0 (21-18, 21-10) 0:33
Pool C
38 18-Jul 17:30 The Hague Sinnema/Bloem NED [19] Eiholzer/Steinemann SUI [30] 2-0 (22-20, 21-16) 0:32
37 18-Jul 18:30 The Hague Vergé-Dépré, Z./Vergé-Dépré, A. SUI [3] Davidova/Shchypkova UKR [14] 0-2 (16-21, 18-21) 0:38
22 18-Jul 13:00 The Hague Davidova/Shchypkova UKR [14] Eiholzer/Steinemann SUI [30] 2-0 (21-15, 21-12) 0:33
21 18-Jul 12:00 The Hague Vergé-Dépré, Z./Vergé-Dépré, A. SUI [3] Sinnema/Bloem NED [19] 0-2 (14-21, 17-21) 0:33
6 17-Jul 18:30 The Hague Davidova/Shchypkova UKR [14] Sinnema/Bloem NED [19] 0-2 (13-21, 11-21) 0:29
5 17-Jul 14:00 The Hague Vergé-Dépré, Z./Vergé-Dépré, A. SUI [3] Eiholzer/Steinemann SUI [30] 2-0 (21-10, 21-17) 0:31
Pool B
36 18-Jul 17:30 Rotterdam Strbova/Dubovcova SVK [18] Jupiter/Chamereau FRA [31] 2-0 (21-15, 21-18) 0:37
35 18-Jul 18:30 Rotterdam Hermannova/Slukova CZE [2] Keizer/Meppelink NED [15] 0-2 (15-21, 16-21) 0:32
20 18-Jul 13:00 Rotterdam Keizer/Meppelink NED [15] Jupiter/Chamereau FRA [31] 1-2 (19-21, 21-17, 14-16) 0:54
19 18-Jul 12:00 Rotterdam Hermannova/Slukova CZE [2] Strbova/Dubovcova SVK [18] 2-0 (21-19, 21-9) 0:33
4 17-Jul 19:45 Rotterdam Keizer/Meppelink NED [15] Strbova/Dubovcova SVK [18] 2-0 (21-18, 21-14) 0:37
3 17-Jul 20:35 Rotterdam Hermannova/Slukova CZE [2] Jupiter/Chamereau FRA [31] 2-1 (20-22, 21-15, 15-10) 0:48
Pool A
34 18-Jul 14:00 Apeldoorn Liliana/Elsa ESP [17] Menegatti/Giombini ITA [32] 2-0 (21-15, 21-17) 0:34
33 18-Jul 15:00 Apeldoorn Laboureur/Sude GER [1] Kolosinska/Kociolek POL [16] forfeit team B
18 17-Jul 20:30 Apeldoorn Kolosinska/Kociolek POL [16] Menegatti/Giombini ITA [32] forfeit team A
17 17-Jul 19:45 Apeldoorn Laboureur/Sude GER [1] Liliana/Elsa ESP [17] 2-0 (21-19, 21-19) 0:35
2 17-Jul 12:00 Apeldoorn Kolosinska/Kociolek POL [16] Liliana/Elsa ESP [17] injury team A 0:29
1 17-Jul 13:00 Apeldoorn Laboureur/Sude GER [1] Menegatti/Giombini ITA [32] 1-2 (18-21, 21-18, 6-15) 0:50
');