document.write ('
No. Local Court Team A Team B Result Dur.
Date Time
Final 1st Place
72 22-Jul 19:45 The Hague Mol, A./Sørum, C. NOR [12] Smedins/Samoilovs LAT [7] 2-0 (21-17, 21-13) 0:34
Final 3rd Place
71 22-Jul 18:30 The Hague Herrera/Gavira ESP [8] Semenov/Leshukov RUS [19] 2-1 (21-17, 13-21, 15-12) 0:49
Semifinals
70 22-Jul 16:00 The Hague Semenov/Leshukov RUS [19] Smedins/Samoilovs LAT [7] 0-2 (15-21, 15-21) 0:36
69 22-Jul 15:00 The Hague Herrera/Gavira ESP [8] Mol, A./Sørum, C. NOR [12] 0-2 (19-21, 16-21) 0:37
Quarterfinals
68 21-Jul 17:00 The Hague Smedins/Samoilovs LAT [7] Brouwer/Meeuwsen NED [2] 2-1 (13-21, 22-20, 15-10) 0:48
67 21-Jul 19:45 Rotterdam Semenov/Leshukov RUS [19] Stoyanovskiy/Velichko RUS [6] 2-0 (26-24, 21-17) 0:38
66 21-Jul 16:00 Apeldoorn Mol, A./Sørum, C. NOR [12] Varenhorst/Bouter NED [9] 2-1 (13-21, 21-16, 15-11) 0:45
65 21-Jul 17:15 Utrecht Beeler/Krattiger SUI [17] Herrera/Gavira ESP [8] 0-2 (19-21, 18-21) 0:37
Round of 16
64 20-Jul 19:45 The Hague Brouwer/Meeuwsen NED [2] Krou/Aye FRA [24] 2-0 (24-22, 21-15) 0:40
63 20-Jul 20:35 The Hague Smedins/Samoilovs LAT [7] Prudel/Szalankiewicz POL [14] 2-0 (21-19, 21-18) 0:39
62 21-Jul 16:45 Rotterdam Stoyanovskiy/Velichko RUS [6] Heidrich/Gerson SUI [13] 2-1 (21-17, 16-21, 15-12) 0:43
61 21-Jul 15:45 Rotterdam Semenov/Leshukov RUS [19] Perusic/Schweiner CZE [16] 2-0 (22-20, 21-12) 0:36
60 21-Jul 13:00 Apeldoorn Kantor/Losiak POL [4] Varenhorst/Bouter NED [9] 1-2 (21-15, 16-21, 10-15) 0:47
59 21-Jul 12:00 Apeldoorn Mol, A./Sørum, C. NOR [12] Koekelkoren/van Walle BEL [18] 2-1 (21-18, 19-21, 15-11) 0:51
58 21-Jul 13:15 Utrecht Herrera/Gavira ESP [8] Fijalek/Bryl POL [10] 2-0 (21-19, 21-16) 0:37
57 21-Jul 14:15 Utrecht Beeler/Krattiger SUI [17] Plavins/Tocs LAT [11] 2-1 (15-21, 21-19, 16-14) 0:46
Round of 24
56 20-Jul 15:00 The Hague Doppler/Horst AUT [3] Krou/Aye FRA [24] 1-2 (27-25, 15-21, 9-15) 0:52
55 20-Jul 16:00 The Hague Thiercy/Gauthier-Rat FRA [28] Prudel/Szalankiewicz POL [14] 1-2 (14-21, 21-18, 8-15) 0:45
54 20-Jul 16:00 Rotterdam Heidrich/Gerson SUI [13] Nicolai/Lupo ITA [1] 2-1 (21-19, 21-23, 15-12) 0:51
53 20-Jul 17:00 Rotterdam Perusic/Schweiner CZE [16] Boehlé/van de Velde NED [29] 2-1 (21-13, 15-21, 15-11) 0:40
52 20-Jul 18:00 Apeldoorn Varenhorst/Bouter NED [9] Bergmann/Harms, Y. GER [26] 2-1 (21-15, 19-21, 15-13) 0:46
51 20-Jul 17:00 Apeldoorn Koekelkoren/van Walle BEL [18] Berntsen/Mol, H. NOR [22] 2-1 (14-21, 26-24, 17-15) 0:54
50 20-Jul 17:00 Utrecht Fijalek/Bryl POL [10] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [31] 2-0 (21-12, 21-12) 0:38
49 20-Jul 18:00 Utrecht Plavins/Tocs LAT [11] Sivolap/Yarzutkin RUS [21] 2-0 (21-14, 21-14) 0:30
Pool H
48 19-Jul 12:00 Utrecht Krou/Aye FRA [24] Winter/Hörl AUT [25] 2-0 (21-16, 21-17) 0:34
47 19-Jul 18:30 Utrecht Herrera/Gavira ESP [8] Varenhorst/Bouter NED [9] 2-0 (21-15, 23-21) 0:36
32 17-Jul 18:30 Utrecht Varenhorst/Bouter NED [9] Winter/Hörl AUT [25] 2-0 (21-19, 21-18) 0:35
31 17-Jul 15:00 Utrecht Herrera/Gavira ESP [8] Krou/Aye FRA [24] 2-0 (21-14, 21-19) 0:33
16 16-Jul 19:45 Utrecht Varenhorst/Bouter NED [9] Krou/Aye FRA [24] 2-0 (21-9, 21-14) 0:31
15 16-Jul 20:35 Utrecht Herrera/Gavira ESP [8] Winter/Hörl AUT [25] 2-1 (16-21, 21-15, 15-7) 0:41
Pool G
46 19-Jul 12:00 The Hague Rumsevicius/Kazdailis LTU [23] Bergmann/Harms, Y. GER [26] 1-2 (14-21, 21-19, 11-15) 0:46
45 19-Jul 13:00 The Hague Smedins/Samoilovs LAT [7] Fijalek/Bryl POL [10] 2-0 (21-16, 21-18) 0:36
30 17-Jul 17:30 The Hague Fijalek/Bryl POL [10] Bergmann/Harms, Y. GER [26] 2-0 (21-15, 21-17) 0:38
29 17-Jul 15:00 The Hague Smedins/Samoilovs LAT [7] Rumsevicius/Kazdailis LTU [23] 2-0 (21-16, 22-20) 0:37
14 16-Jul 20:35 The Hague Fijalek/Bryl POL [10] Rumsevicius/Kazdailis LTU [23] 2-0 (21-11, 21-17) 0:32
13 16-Jul 17:30 The Hague Smedins/Samoilovs LAT [7] Bergmann/Harms, Y. GER [26] 2-1 (21-13, 11-21, 15-12) 0:42
Pool F
44 19-Jul 17:30 Rotterdam Berntsen/Mol, H. NOR [22] Dumek/Bercik CZE [27] 2-0 (21-15, 21-8) 0:28
43 19-Jul 18:30 Rotterdam Stoyanovskiy/Velichko RUS [6] Plavins/Tocs LAT [11] 2-1 (19-21, 21-13, 16-14) 0:42
28 18-Jul 20:30 Rotterdam Plavins/Tocs LAT [11] Dumek/Bercik CZE [27] 2-0 (21-15, 21-12) 0:31
27 18-Jul 19:30 Rotterdam Stoyanovskiy/Velichko RUS [6] Berntsen/Mol, H. NOR [22] 2-0 (21-17, 21-19) 0:36
12 16-Jul 17:30 Rotterdam Plavins/Tocs LAT [11] Berntsen/Mol, H. NOR [22] 2-0 (21-13, 21-15) 0:32
11 16-Jul 18:30 Rotterdam Stoyanovskiy/Velichko RUS [6] Dumek/Bercik CZE [27] 2-0 (21-12, 21-15) 0:30
Pool E
42 19-Jul 17:30 Apeldoorn Sivolap/Yarzutkin RUS [21] Thiercy/Gauthier-Rat FRA [28] 0-2 (15-21, 15-21) 0:32
41 19-Jul 18:30 Apeldoorn Krasilnikov/Liamin RUS [5] Mol, A./Sørum, C. NOR [12] 0-2 (15-21, 13-21) 0:29
26 16-Jul 20:30 Apeldoorn Mol, A./Sørum, C. NOR [12] Thiercy/Gauthier-Rat FRA [28] 2-0 (21-10, 21-18) 0:27
25 16-Jul 19:30 Apeldoorn Krasilnikov/Liamin RUS [5] Sivolap/Yarzutkin RUS [21] 0-2 (17-21, 19-21) 0:33
10 18-Jul 20:30 Apeldoorn Mol, A./Sørum, C. NOR [12] Sivolap/Yarzutkin RUS [21] 2-0 (21-10, 21-15) 0:30
9 18-Jul 19:30 Apeldoorn Krasilnikov/Liamin RUS [5] Thiercy/Gauthier-Rat FRA [28] 2-1 (21-18, 14-21, 15-13) 0:45
Pool D
40 15-Jul 19:45 Apeldoorn Caminati/Rossi ITA [20] Boehlé/van de Velde NED [29] 1-2 (18-21, 31-29, 9-15) 0:58
39 16-Jul 18:30 Apeldoorn Kantor/Losiak POL [4] Heidrich/Gerson SUI [13] 2-0 (21-14, 21-16) 0:33
24 19-Jul 13:00 Apeldoorn Heidrich/Gerson SUI [13] Boehlé/van de Velde NED [29] 2-0 (21-19, 21-16) 0:33
23 19-Jul 12:00 Apeldoorn Kantor/Losiak POL [4] Caminati/Rossi ITA [20] 2-0 (21-19, 21-19) 0:38
8 17-Jul 15:00 Apeldoorn Heidrich/Gerson SUI [13] Caminati/Rossi ITA [20] 1-2 (21-18, 17-21, 12-15) 0:44
7 17-Jul 18:30 Apeldoorn Kantor/Losiak POL [4] Boehlé/van de Velde NED [29] 2-1 (14-21, 23-21, 15-11) 0:45
Pool C
38 19-Jul 13:00 Rotterdam Semenov/Leshukov RUS [19] van der Ham/Vismans S. NED [30] 2-0 (21-12, 21-12) 0:27
37 19-Jul 12:00 Rotterdam Doppler/Horst AUT [3] Prudel/Szalankiewicz POL [14] 2-1 (27-25, 15-21, 15-8) 0:46
22 17-Jul 14:00 Rotterdam Prudel/Szalankiewicz POL [14] van der Ham/Vismans S. NED [30] 2-1 (19-21, 21-15, 15-10) 0:42
21 17-Jul 15:00 Rotterdam Doppler/Horst AUT [3] Semenov/Leshukov RUS [19] 0-2 (19-21, 17-21) 0:33
6 16-Jul 19:30 Rotterdam Prudel/Szalankiewicz POL [14] Semenov/Leshukov RUS [19] 0-2 (15-21, 19-21) 0:34
5 16-Jul 20:30 Rotterdam Doppler/Horst AUT [3] van der Ham/Vismans S. NED [30] 2-0 (21-13, 21-11) 0:28
Pool B
36 19-Jul 17:30 The Hague Koekelkoren/van Walle BEL [18] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [31] 2-0 (21-19, 21-18) 0:39
35 19-Jul 18:30 The Hague Brouwer/Meeuwsen NED [2] Kujawiak/Rudol POL [15] 2-0 (21-14, 30-28) 0:43
20 18-Jul 20:35 The Hague Kujawiak/Rudol POL [15] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [31] 0-2 (17-21, 17-21) 0:35
19 18-Jul 19:45 The Hague Brouwer/Meeuwsen NED [2] Koekelkoren/van Walle BEL [18] 2-0 (21-16, 21-12) 0:36
4 16-Jul 18:30 The Hague Kujawiak/Rudol POL [15] Koekelkoren/van Walle BEL [18] 0-2 (14-21, 12-21) 0:33
3 16-Jul 19:45 The Hague Brouwer/Meeuwsen NED [2] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [31] 2-0 (25-23, 21-19) 0:43
Pool A
34 19-Jul 13:00 Utrecht Beeler/Krattiger SUI [17] Kolaric/Basta SRB [32] 1-2 (21-14, 17-21, 13-15) 0:48
33 19-Jul 17:30 Utrecht Nicolai/Lupo ITA [1] Perusic/Schweiner CZE [16] 1-2 (21-18, 14-21, 12-15) 0:49
18 18-Jul 20:30 Utrecht Perusic/Schweiner CZE [16] Kolaric/Basta SRB [32] 2-1 (18-21, 21-13, 15-10) 0:42
17 18-Jul 19:30 Utrecht Nicolai/Lupo ITA [1] Beeler/Krattiger SUI [17] 1-2 (21-16, 18-21, 9-15) 0:46
2 16-Jul 17:30 Utrecht Perusic/Schweiner CZE [16] Beeler/Krattiger SUI [17] 0-2 (16-21, 14-21) 0:35
1 16-Jul 18:30 Utrecht Nicolai/Lupo ITA [1] Kolaric/Basta SRB [32] 2-0 (21-13, 21-16) 0:34
');