Volleyball StoryChronological HighlightsBeach Volleyball OriginsRulesFundamentals
CompetitionsPlayer BiosWorld RankingsRulesFormsBeach Volleyball OriginsRefereeing
Volleyball Cooperation Programme (VCP)Development CentresTechnical e-libraryTechnical Video EvaluationU-VolleyInternational CooperationMini/School VolleyballPark Volley
Contact l RSS RSS Facebook Twitter YouTube l Login
NEWS

Ważne zwycięstwa dla Kenii i Botswany w turnieju kwalifikacyjnym MŚ

Nairobi, Kenia, 06-02-2014 – Kenijscy i Botswańscy siatkarze rozpoczęli zwycięstwami swoje zmagania w afrykańskim turnieju kwalifikacyjnym grupy U do FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, pokonując drużyny Republiki Zielonego Przylądka oraz Zambii.

Afryka rozpoczęła proces wyłaniania trzech drużyn, które będą reprezentować ją na Mistrzostwach Świata, z pierwszym turniejem kwalifikacyjnym rozpoczynającym się w Nairobi w środę. Kenia i Botswana były zwycięskie w meczach pierwszego dnia kwalifikacji, rozgrywanych w Moi International Sports Center.

Kenia pokonała niedoświadczonych graczy Zielonego Przylądka 3:0 (25:14, 25:17, 25:14) w swoim pierwszym meczu grupy U, w hali Safaricom Indoor Arena, a Botswańczycy w trzech setach zwyciężyli Zambię 3:0 (25:19, 25:12, 25:11), rozpoczynając turniej w stylu, w jakim chcieliby go też zakończyć.
Zwycięzcy turnieju pięciu krajów zdobędą jeden z trzech biletów, jakie przeznaczono dla Afryki w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Polsce, w dniach 30 sierpnia – 21 września.

Kenia – Republika Zielonego Przylądka 3:0 (25:14, 25:17, 25:14)

Grająca przy głośnym dopingu kibiców Kenia straciła pierwszy punkt meczu na rzecz zdeterminowanych wyspiarzy, którzy objęli prowadzenie 1:0. Doświadczony atakujący drużyny Kenii Bernard Musumba odpowiedział potężnym atakiem, wyrównując na 1:1. Drużyna Zielonego Przylądka próbowała wrócić na prowadzenie dzięki atakom Helio Sancheza, Lopeza Americo i Reisa Valdira, ale ich wysiłki przy siatce ledwo przebijały się przez obronę Kenijczyków, którzy solidną grą doprowadzili do przewagi 8:3 do pierwszej przerwy technicznej. Zróżnicowane  ataki gospodarzy dały im zwycięstwo w secie 25:14.

Drugi set był bardziej wyrównany, po tym jak wyspiarze zdobyli pierwszy punkt. Ataki Mayo oraz podwójny blok Wafuli i Mokui pomogły doprowadzić wynik do 3:2, nim gospodarze wystartowali z grą, do niewielkiej przewagi 8:6. Połączenie Makiso, Rono, Musumby i Mayo przy siatce, z rozgrywającym w osobie Elishy Aliwy, doprowadziło do widowiskowej końcówki 25:17.

Drużyna Republiki Zielonego Przylądka radziła sobie wspaniale na początku trzeciego seta, szybko doprowadzając do 8:6 w pierwszej przerwie technicznej. Nie mogli jednak przeciwstawić się silnym atakom gospodarzy, którzy odbudowali swoją przewagę do 16:11, nim wygrali set 25:14.

Kenijski trener Gideon Chenje powiedział: „Wygrana w meczu otwarcia była dla nas bardzo ważna, bo dodała nam siły i wzmocniła pewność siebie moich zawodników. Popełniliśmy kilka błędów, na przykład psując zagrywki, ale przed meczem z Egiptem poprawimy to, co dziś nam nie wyszło”.
 Kapitan gospodarzy Maiyo: „Jesteśmy zadowoleni z wygranej w pierwszym meczu, bo dzięki niej wyjdziemy do kolejnego spotkania (z Egiptem) bardzo zmotywowani”.

Botswana - Zambia 3:0 (25:19, 25:12, 25:11)

Botswana pokonała w trzech setach drużynę Zambii (25:19, 25:12, 25:11). W pierwszych minutach wyrównanej gry żadna ze stron nie mogła osiągnąć znaczącej przewagi. Jednak to Botswana schodziła na każdą z przerw technicznych z prowadzeniem 8:4 i 16:12. Zambijscy siatkarze próbowali zniwelować tę różnicę, doprowadzając do stanu 17:15, ale Botswańczycy utrzymali prowadzenie, wygrywając seta 25:19.

W miarę postępu meczu poziom gry Zambii spadł, co natychmiast wykorzystali Botswańczycy, zdobywając szybkie punkty i kończąc drugi set 25:17.

Trener Zambii Peter Kombaniya powiedział: „Myślę, że hala onieśmieliła moich zawodników. Zagraliśmy już w wielu przyjacielskich meczach przeciwko Botswanie i oczekiwałem od niej dobrej gry. Wpływ na drużynę mogła mieć nieobecność dwóch moich zawodników (Chilolo Bbalo i Paula Mwale), którzy zostali w domu ze względu na obowiązki akademickie. Muszę walczyć o zwycięstwo w następnym meczu i utrzymanie się w kwalifikacjach”.

Trener zwycięskiej drużyny Manuel Torres: „Po raz pierwszy gramy w tak dużym turnieju. Cieszymy się z wygranej w pierwszym meczu. Nasze przyjęcie nie było idealne i mamy nadzieję poprawić ten element w następnym spotkaniu”. Kapitan Botswany Shadrack Kapeko powiedział, że zwycięstwo w pierwszym spotkaniu zmotywuje zawodników przed ich kolejnym meczem z Republiką Zielonego Przylądka. „To nie jest łatwa drużyna i mam nadzieję, że moi koledzy włożą więcej wysiłku walcząc o zwycięstwo”, powiedział.