Volleyball StoryChronological HighlightsBeach Volleyball OriginsRulesFundamentals
CompetitionsPlayer BiosWorld RankingsRulesFormsBeach Volleyball OriginsRefereeing
Volleyball Cooperation Programme (VCP)Development CentresTechnical e-libraryTechnical Video EvaluationU-VolleyInternational CooperationMini/School VolleyballPark Volley
Contact l RSS RSS Facebook Twitter YouTube l Login
NEWS

Egipt zdobywa złoto w turnieju kwalifikacyjnym grupy Q

Kigali, Rwanda 29-11-2013 – Egipscy mistrzowie Afryki zdobyli  w piątek złoty medal w turnieju kwalifikacyjnym grupy Q do FIVB Mistrzostw Świata, po swoim czwartym zwycięstwie z rzędu. Tym razem pokonali 3:0 drużynę Burundi (25:16, 25:14 25:17), w czwartym dniu zawodów rozgrywanych w Amahoro Sports Complex, w rwandyjskim Kigali.

Kenia odzyskała swój zwycięski rytm i zatriumfowała po raz pierwszy nad Ugandą 3:0 (25:23, 25:23, 25:18), po dwóch przegranych w emocjonujących pięciosetowych spotkaniach z Egiptem i Rwandą.

Egipt zakończył mecz poprawiając swój stosunek wygranych na 4-0 i zabezpieczając sobie pierwsze miejsce w grupie, choć jako jedna z trzech najlepszych drużyn Afryki w rankingu FIVB, i tak ma zapewnione miejsce w finałowej fazie eliminacji.

Druga, ze stosunkiem 2-1 i 5 punktami jest Rwanda i taką samą ilością punktów, przy stosunku zwycięstw 1-2, może pochwalić się Kenia.

Egipt - Burundi 3:0 (25:16, 25:14 25:17)

Choć mecz zakończył się dla nich porażką, zawodnicy Burundi zaprezentowali się z najlepszej jak dotychczas strony. Choć tablica wyników pokazywała 3:0, drużyna Burundi zjednała sobie kibiców swoją nieskrępowaną postawą w grze.

Ich libero Bryand Mugabowangabo dobrze spisywał się na linii obrony, wybierając większość silnych piłek Ahmeda Kotby i przedłużając wymiany ponad oczekiwania. Egipcjanie stracili kilka zagrywek i słabo bronili przy siatce.

Mniej więcej w połowie trzeciego seta Burundi znalazło się nawet na prowadzeniu 13:10, które jednak szybko stopniało i set zakończył się wynikiem 25:17 dla Egiptu.

Kenia - Uganda 3:0 (25:23, 25:23, 25:18)

Ze zwycięstwem nad Ugandą w kieszeni, Kenijczycy są o jedną wygraną od pewnego awansu do finału kontynentalnych eliminacji Mistrzostw Świata 2014. Oba zespoły, Kenia i Uganda, wyszły do meczu po porażkach przeciwko Rwandzie i Egiptowi i oba były zdeterminowane, ale to Kenia okazała się głodniejsza zwycięstwa, wygrywając 3:0.

To głównie zagrywki z wyskoku Philipa Maiyo przyniosły Kenii szybkie 8:5 do pierwszej przerwy technicznej. Przy stanie 20:17 cztery kolejne zagrywki Ugandyjczyka Emmy Kato dały jego drużynie trochę nadziei i prowadzenie 21:20, ale set zakończył się 25:23 dla Kenii. Takim samym wynikiem zakończył się set drugi, a przed końcem trzeciego Ugandayjczycy poddali się, kończąc 25:18.

Z jedną wygraną w trzech meczach Kenia i Rwanda mają na razie po pięć punktów.

W sobotę Kenia zmierzy się z drużyną Burundi, a ewentualna wygrana da jej drugie lub trzecie miejsce. Oznacza to dla nich miejsce w jednej grupie z Egiptem, Kamerunem lub Algierią w finałowej rundzie eliminacji. Ostatnim meczem grupy Q będzie spotkanie Rwandy z Ugandą.