Berlin  2005   Men's World Championship
22.06.2005 -  26.06.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
94 26 Jun 15:15 Heyer-Laciga P. SUI [8] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (20-22, 12-21) 0:42
Final 3rd Place
93 26 Jun 13:30 Brink-Schneider K. GER [13] Polte-Schoen GER [43] 2-1 (16-21, 21-17, 15-10) 1:05
Semi-finals
92 26 Jun 11:00 Polte-Schoen GER [43] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (18-21, 14-21) 0:53
91 26 Jun 10:00 Brink-Schneider K. GER [13] Heyer-Laciga P. SUI [8] 1-2 (16-21, 21-19, 13-15) 1:09
Loser are ranked 5th
90 25 Jun 18:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Kais Kr.-Vesik EST [17] 2-0 (21-13, 21-15) 0:39
89 25 Jun 17:00 Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] Heyer-Laciga P. SUI [8] 0-2 (14-21, 21-23) 0:38
Loser are ranked 7th
88 25 Jun 13:30 Conde-Salema ARG [10] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Injury for team A  
87 25 Jun 13:00 Rogers-Dalhausser USA [26] Heyer-Laciga P. SUI [8] 0-2 (8-21, 18-21) 0:35
Loser are ranked 9th
86 25 Jun 10:30 Barsouk-Arkaev RUS [14] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (14-21, 18-21) 0:42
85 25 Jun 10:30 Harley-Benjamin BRA [4] Conde-Salema ARG [10] 0-2 (16-21, 14-21) 0:47
84 25 Jun 09:30 Heyer-Laciga P. SUI [8] Leinemann-Van Huizen CAN [28] 2-0 (21-17, 21-18) 0:44
83 25 Jun 09:30 Rogers-Dalhausser USA [26] Dieckmann M.-Reckermann GER [5] 2-1 (19-21, 21-16, 18-16) 1:05
Round 5
82 25 Jun 11:30 Polte-Schoen GER [43] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] 2-0 (21-19, 21-17) 0:44
81 25 Jun 10:30 Kais Kr.-Vesik EST [17] Brink-Schneider K. GER [13] 1-2 (15-21, 21-13, 10-15) 0:57
Loser are ranked 13th
80 24 Jun 18:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (19-21, 17-21) 0:42
79 24 Jun 17:00 Harley-Benjamin BRA [4] Gibb-Metzger USA [38] 2-0 (21-15, 21-19) 0:43
78 24 Jun 16:00 Leinemann-Van Huizen CAN [28] Franco-Tande BRA [3] 2-1 (21-13, 19-21, 15-12) 0:59
77 24 Jun 15:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [18] Rogers-Dalhausser USA [26] 1-2 (13-21, 21-15, 11-15) 0:56
Round 4
76 24 Jun 18:00 Conde-Salema ARG [10] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] 0-2 (15-21, 24-26) 0:51
75 24 Jun 17:00 Barsouk-Arkaev RUS [14] Polte-Schoen GER [43] 1-2 (21-12, 21-23, 11-15) 0:58
74 24 Jun 14:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Brink-Schneider K. GER [13] 0-2 (24-26, 16-21) 1:05
73 24 Jun 19:00 Kais Kr.-Vesik EST [17] Heyer-Laciga P. SUI [8] 2-1 (21-17, 23-25, 15-9) 0:57
Loser are ranked 17th
72 24 Jun 12:00 Boersma E.-Kogel NED [32] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (12-21, 15-21) 0:36
71 24 Jun 12:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Heuscher-Kobel SUI [9] 2-0 (21-16, 21-15) 0:40
70 24 Jun 11:00 Kjemperud-Skarlund NOR [12] Gibb-Metzger USA [38] 1-2 (18-21, 21-17, 10-15) 0:58
69 24 Jun 11:00 Maia-Brenha POR [48] Harley-Benjamin BRA [4] 0-2 (18-21, 17-21) 0:45
68 24 Jun 10:00 Franco-Tande BRA [3] Goranson K.-Engvik NOR [34] 2-0 (21-19, 21-17) 0:44
67 24 Jun 10:00 Leinemann-Van Huizen CAN [28] Egger M.-Laciga M. SUI [6] 2-1 (15-21, 21-16, 17-15) 1:01
66 24 Jun 09:00 Rogers-Dalhausser USA [26] Blanton-Wong USA [22] 2-0 (21-15, 21-15) 0:38
65 24 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Horrem-Pettersen E.P. NOR [18] 0-2 (16-21, 20-22) 0:47
Loser are ranked 25th
64 23 Jun 15:30 Ronnes-De Gruijter NED [15] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 0-2 (14-21, 13-21) 0:49
63 23 Jun 15:30 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Klemperer-Koreng GER [21] 2-1 (21-19, 17-21, 15-13) 0:56
62 23 Jun 15:30 Pitman-Lochhead NZL [41] Gibb-Metzger USA [38] 0-2 (19-21, 16-21) 0:40
61 23 Jun 15:30 Luna-Garcia Thompson ESP [35] Maia-Brenha POR [48] 0-2 (16-21, 20-22) 0:45
60 23 Jun 14:40 Q. Xu-Xu CHN [20] Goranson K.-Engvik NOR [34] 1-2 (21-12, 18-21, 11-15) 1:00
59 23 Jun 14:40 Leinemann-Van Huizen CAN [28] Asahi-Watanabe JPN [44] 2-0 (21-15, 21-14) 0:37
58 23 Jun 14:40 Blanton-Wong USA [22] Nowotny-Gartmayer AUT [27] 2-1 (16-21, 21-19, 15-11) 0:54
57 23 Jun 16:20 Ricardo-Emanuel BRA [1] Berger-Doppler AUT [19] 2-0 (21-15, 21-17) 0:47
Round 3
56 23 Jun 19:00 Horrem-Pettersen E.P. NOR [18] Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] 0-2 (16-21, 18-21) 0:45
55 23 Jun 19:00 Rogers-Dalhausser USA [26] Conde-Salema ARG [10] 1-2 (15-21, 21-16, 13-15) 1:05
54 23 Jun 17:10 Polte-Schoen GER [43] Egger M.-Laciga M. SUI [6] 2-1 (7-21, 21-19, 15-13) 0:51
53 23 Jun 18:00 Franco-Tande BRA [3] Barsouk-Arkaev RUS [14] 0-2 (24-26, 24-26) 1:01
52 23 Jun 16:20 Brink-Schneider K. GER [13] Harley-Benjamin BRA [4] 2-1 (13-21, 21-16, 17-15) 1:02
51 23 Jun 15:30 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 2-1 (21-18, 17-21, 15-11) 1:05
50 23 Jun 16:20 Heuscher-Kobel SUI [9] Heyer-Laciga P. SUI [8] 1-2 (21-19, 17-21, 11-15) 0:39
49 23 Jun 17:10 Boersma E.-Kogel NED [32] Kais Kr.-Vesik EST [17] 0-2 (18-21, 15-21) 0:44
Loser are ranked 33rd
48 23 Jun 11:00 Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] Krug-Urbatzka GER [36] 2-0 (21-16, 21-19) 0:36
47 23 Jun 11:00 Ronnes-De Gruijter NED [15] Morikawa-Shiratori JPN [45] 2-0 (21-16, 21-19) 0:40
46 23 Jun 11:00 Depiaggio-Baracetti ARG [23] Klemperer-Koreng GER [21] 1-2 (23-25, 21-17, 9-15) 1:05
45 23 Jun 11:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Kröger-Rademacher GER [37] 2-0 (21-15, 21-16) 0:40
44 23 Jun 10:00 Gibb-Metzger USA [38] Child-Heese CAN [25] Injury for team B 0:16
43 23 Jun 10:00 Schacht-Slack AUS [11] Pitman-Lochhead NZL [41] 0-2 (25-27, 17-21) 0:56
42 23 Jun 10:00 Gosch-Strauss AUT [46] Maia-Brenha POR [48] 0-2 (14-21, 18-21) 0:40
41 23 Jun 10:00 Luna-Garcia Thompson ESP [35] Hoidalen-Oevergaard NOR [33] 2-0 (21-16, 21-18) 0:46
40 23 Jun 10:00 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [29] Goranson K.-Engvik NOR [34] 0-2 (18-21, 19-21) 0:51
39 23 Jun 10:00 Q. Xu-Xu CHN [20] Cès-Dugrip FRA [47] 2-0 (21-17, 21-16) 0:40
38 23 Jun 09:00 Asahi-Watanabe JPN [44] Canet-Hamel FRA [42] 2-0 (21-17, 21-14) 0:37
37 23 Jun 09:00 Leinemann-Van Huizen CAN [28] Cadieux-Domingo CAN [39] 2-0 (21-19, 21-16) 0:40
36 23 Jun 09:00 Berg B.-Svensson R. SWE [40] Nowotny-Gartmayer AUT [27] 0-2 (15-21, 20-22) 0:43
35 23 Jun 09:00 Prosser-Richardson AUS [24] Blanton-Wong USA [22] 0-2 (20-22, 21-23) 0:46
34 23 Jun 09:00 Herrera-Mesa ESP [16] Berger-Doppler AUT [19] 1-2 (21-16, 20-22, 18-20) 1:00
33 23 Jun 09:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Rossell-Villar CUB [30] 2-0 (21-19, 21-16) 0:42
Round 2
32 22 Jun 19:00 Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] Marcio Araujo-de Jesus Magalhães BRA [2] 2-1 (19-21, 23-21, 15-10) 1:07
31 22 Jun 19:00 Ronnes-De Gruijter NED [15] Horrem-Pettersen E.P. NOR [18] 0-2 (10-21, 16-21) 0:37
30 22 Jun 18:00 Depiaggio-Baracetti ARG [23] Conde-Salema ARG [10] 0-2 (16-21, 13-21) 0:41
29 22 Jun 18:00 Dieckmann Ch.-Scheuerpflug GER [7] Rogers-Dalhausser USA [26] 1-2 (19-21, 21-12, 13-15) 0:59
28 22 Jun 17:00 Gibb-Metzger USA [38] Egger M.-Laciga M. SUI [6] 0-2 (16-21, 14-21) 0:34
27 22 Jun 17:00 Schacht-Slack AUS [11] Polte-Schoen GER [43] 1-2 (21-19, 15-21, 12-15) 1:07
26 22 Jun 16:00 Gosch-Strauss AUT [46] Barsouk-Arkaev RUS [14] 0-2 (29-31, 22-24) 1:01
25 22 Jun 16:00 Franco-Tande BRA [3] Luna-Garcia Thompson ESP [35] 2-0 (21-13, 21-19) 0:42
24 22 Jun 15:00 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [29] Harley-Benjamin BRA [4] 0-2 (13-21, 20-22) 0:49
23 22 Jun 15:00 Brink-Schneider K. GER [13] Q. Xu-Xu CHN [20] 2-0 (21-15, 21-17) 0:39
22 22 Jun 14:00 Asahi-Watanabe JPN [44] Kjemperud-Skarlund NOR [12] 0-2 (19-21, 14-21) 0:38
21 22 Jun 14:00 Dieckmann M.-Reckermann GER [5] Leinemann-Van Huizen CAN [28] 2-0 (21-19, 23-21) 0:45
20 22 Jun 13:00 Berg B.-Svensson R. SWE [40] Heyer-Laciga P. SUI [8] 0-2 (17-21, 12-21) 0:35
19 22 Jun 13:00 Heuscher-Kobel SUI [9] Prosser-Richardson AUS [24] 2-0 (21-16, 21-10) 0:30
18 22 Jun 13:00 Kais Kr.-Vesik EST [17] Herrera-Mesa ESP [16] 2-0 (21-17, 21-16) 0:41
17 22 Jun 13:00 Ricardo-Emanuel BRA [1] Boersma E.-Kogel NED [32] 1-2 (21-17, 19-21, 13-15) 1:00
Round 1
16 22 Jun 11:00 Alvarez-Ramirez Bernal CUB [31] Goranson K.-Engvik NOR [34] 2-1 (16-21, 21-12, 15-11) 0:55
15 22 Jun 11:00 Cès-Dugrip FRA [47] Horrem-Pettersen E.P. NOR [18] 1-2 (21-19, 14-21, 9-15) 0:53
14 22 Jun 11:00 Depiaggio-Baracetti ARG [23] Canet-Hamel FRA [42] 2-0 (25-23, 21-13) 0:48
13 22 Jun 11:00 Cadieux-Domingo CAN [39] Rogers-Dalhausser USA [26] 0-2 (20-22, 9-21) 0:42
12 22 Jun 10:00 Nowotny-Gartmayer AUT [27] Gibb-Metzger USA [38] 0-2 (18-21, 20-22) 0:39
11 22 Jun 10:00 Polte-Schoen GER [43] Blanton-Wong USA [22] 2-0 (21-12, 21-19) 0:40
10 22 Jun 10:00 Berger-Doppler AUT [19] Gosch-Strauss AUT [46] 1-2 (21-13, 12-21, 10-15) 0:47
9 22 Jun 10:00 Luna-Garcia Thompson ESP [35] Rossell-Villar CUB [30] 2-0 (21-19, 21-18) 0:42
8 22 Jun 10:00 Papaleo Pérez-Hernandez PUR [29] Krug-Urbatzka GER [36] 2-0 (21-19, 21-17) 0:39
7 22 Jun 10:00 Morikawa-Shiratori JPN [45] Q. Xu-Xu CHN [20] 0-2 (18-21, 17-21) 0:34
6 22 Jun 09:00 Klemperer-Koreng GER [21] Asahi-Watanabe JPN [44] 0-2 (17-21, 18-21) 0:42
5 22 Jun 09:00 Kröger-Rademacher GER [37] Leinemann-Van Huizen CAN [28] 1-2 (22-24, 21-12, 14-16) 1:01
4 22 Jun 09:00 Child-Heese CAN [25] Berg B.-Svensson R. SWE [40] 0-2 (19-21, 19-21) 0:45
3 22 Jun 09:00 Pitman-Lochhead NZL [41] Prosser-Richardson AUS [24] 0-2 (20-22, 19-21) 0:42
2 22 Jun 09:00 Kais Kr.-Vesik EST [17] Maia-Brenha POR [48] 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:45
1 22 Jun 09:00 Hoidalen-Oevergaard NOR [33] Boersma E.-Kogel NED [32] 0-2 (14-21, 15-21) 0:35