F I V B  FEDERATION INTERNATIONALE DE VOLLEYBALL
PRESS RELEASE 30.07.2008

Back
 
FIVB confirms Preliminary Round match schedules for menís and womenís Olympic Beach Volleyball Tournaments
 

Emanuel Rego, gold medallist in Athens 2004

Lausanne, July 30, 2008 Ė The FIVB has set the Preliminary Round match schedule for the menís and womenís Olympic Beach Volleyball Tournaments. USAís Misty May-Treanor and Kerri Walsh will begin the defense of their 2004 Olympic title with a match against Mika Teru Saiki and Chiaki Kusuhara of Japan on Sunday, August 10, at 09:00 local time, while Athens 2004 menís gold medallists Emanuel and Ricardo of Brazil start against Angolaís Emanuel Fernandes and Morais Abreu on Saturday, August 9, at 13:00 local time.

After the Drawing of Lots in Gstaad, Switzerland, on Saturday evening set out the pool composition, FIVB and BOCOG officials met to discuss match schedules to balance the playersí needs and best suit Beach Volleyball fans around the world watching on television the preliminary round-robin phase of the 24-team tournaments. The Preliminary Round runs through August 9-14 before the knockout stages start August 15 through to the womenís final matches on August 21 and menís final matches on August 22.

The state-of-the-art 12,000-seater Chaoyang Park in Beijing will be the venue of the fourth Olympic Beach Volleyball Tournaments, with two ďLucky LoserĒ matches to be played on a court adjacent to Centre Court. The top two teams of each pool advance to the knockout Round of 16 stage, along with the two best third-placed teams. The remaining four third-placed teams play two Playoff matches to determine the final two places (Lucky Losers) in the Round of 16.

 

Pools match schedule

* All times are local and subject to change

 

9-Aug-08

  TIME   GEND.   POOL

  9:00   Women   PA  Maaseide-Glesnes  NOR      vs. Van Breedam-Mouha  BEL

  10:00  Men     PE  Nummerdor-Schuil  NED      vs. Laciga M.-Schnider  SUI

  11:00  Women   PA  Tian Jia-Wang  CHN         vs. Kuhn-Schwer SUI*

  12:00  Women   PC  Barnett-Cook  AUS          vs. Uryadova-Shiryaeva  RUS

  13:00  Men     PC  Ricardo-Emanuel  BRA       vs. Fernandes-Morais ANG

  14:00  Men     PC  Schacht-Slack  AUS         vs. Geor-Gia  GEO

  18:00  Women   PE  Branagh-Youngs  USA        vs. Kadijk R.-Mooren  NED

  19:00  Women   PE  Pohl-Rau  GER              vs. Esteves Ribalta-M. Crespo  CUB

  20:00  Women   PC  Juliana-Larissa  BRA       vs. Saka-Rtvelo  GEO

  21:00  Men     PB  Rogers-Dalhausser   USA    vs. Samoilovs-Plavins  LAT

  22:00  Men     PB  Heyer-Heuscher  SUI        vs. Conde-Baracetti  ARG

  23:00  Men     PE  Klemperer-Koreng  GER      vs. Kjemperud-Skarlund  NOR

 

10-Aug-08

  9:00   Women   PB  Walsh-May-Treanor   USA    vs. Teru Saiki-Kusuhara  JPN

  10:00  Men     PA  Xu-Wu  CHN                 vs. Gosch-Horst  AUT

  11:00  Women   PF  Karantasiou-Arvaniti  GRE  vs. Schwaiger-Schwaiger  AUT

  12:00  Women   PF  Talita-Renata  BRA         vs. Candelas-Garcia  MEX

  13:00  Men     PD  M. Araujo-Fabio Luiz  BRA  vs. Lione-Amore ITA

  14:00  Women   PB  Hakedal-Torlen  NOR        vs. Fern. Grasset-Larrea Peraza  CUB

  18:00  Women   PD  Goller-Ludwig  GER         vs. Augoustides-Nel RSA

  19:00  Women   PD  Xue-Zhang Xi  CHN          vs. Koutroumanidou-Tsiartsiani  GRE

  20:00  Men     PF  Brink-Dieckmann Ch.  GER   vs. Asahi-Shiratori  JPN

  21:00  Men     PF  Gibb-Rosenthal  USA        vs. Boersma E.-Ronnes  NED

  22:00  Men     PA  Herrera-Mesa  ESP          vs. Kais Kr.-Vesik  EST

  23:00  Men     PD  Barsouk-Kolodinsky  RUS    vs. Doppler-Gartmayer  AUT

 

11-Aug-08

  9:00   Men     PB  Conde-Baracetti  ARG       vs. Samoilovs-Plavins  LAT

  10:00  Men     PC  Schacht-Slack  AUS         vs. Fernandes-Morais ANG

  11:00  Women   PA  Tian Jia-Wang  CHN         vs. Van Breedam-Mouha  BEL

  12:00  Women   PE  E. Ribalta-M. Crespo  CUB  vs. Kadijk R.-Mooren  NED

  13:00  Men     PC  Ricardo-Emanuel  BRA       vs. Geor-Gia  GEO

  14:00  Women   PA  Maaseide-Glesnes  NOR      vs. Kuhn-Schwer SUI*

  18:00  Women   PE  Branagh-Youngs  USA        vs. Pohl-Rau  GER

  19:00  Women   PC  Barnett-Cook  AUS          vs. Saka-Rtvelo  GEO

  20:00  Women   PC  Juliana-Larissa  BRA       vs. Uryadova-Shiryaeva  RUS

  21:00  Men     PE  Nummerdor-Schuil  NED      vs. Kjemperud-Skarlund  NOR

  22:00  Men     PB  Rogers-Dalhausser   USA    vs. Heyer-Heuscher  SUI

  23:00  Men     PE  Klemperer-Koreng  GER      vs. Laciga M.-Schnider  SUI

 

12-Aug-08

  9:00   Women   PB  Walsh-May-Treanor   USA    vs. Fern. Grasset-Larrea Peraza  CUB

  10:00  Men     PA  Xu-Wu  CHN                 vs. Kais Kr.-Vesik  EST

  11:00  Women   PD  Koutrou.-Tsiartsiani  GRE  vs.     Augoustides-Nel RSA

  12:00  Women   PB  Hakedal-Torlen  NOR        vs. Teru Saiki-Kusuhara  JPN

  13:00  Men     PD  M. Araujo-Fabio Luiz  BRA  vs. Doppler-Gartmayer  AUT

  14:00  Women   PF  Karantasiou-Arvaniti  GRE  vs. Candelas-Garcia  MEX

  18:00  Men     PF  Boersma E.-Ronnes  NED     vs. Asahi-Shiratori  JPN

  19:00  Women   PD  Xue-Zhang Xi  CHN          vs. Goller-Ludwig  GER

  20:00  Women   PF  Talita-Renata  BRA         vs. Schwaiger-Schwaiger  AUT

  21:00  Men     PD  Barsouk-Kolodinsky  RUS    vs. Lione-Amore ITA

  22:00  Men     PF  Brink-Dieckmann Ch.  GER   vs. Gibb-Rosenthal  USA

  23:00  Men     PA  Herrera-Mesa  ESP          vs. Gosch-Horst  AUT

 

13-Aug-08

  9:00   Men     PB  Rogers-Dalhausser   USA    vs. Conde-Baracetti  ARG

  10:00  Women   PC  Uryadova-Shiryaeva  RUS    vs. Saka-Rtvelo  GEO

  11:00  Women   PA  Tian Jia-Wang  CHN         vs. Maaseide-Glesnes  NOR

  12:00  Women   PC  Juliana-Larissa  BRA       vs. Barnett-Cook  AUS

  13:00  Women   PA  Van Breedam-Mouha  BEL     vs. Kuhn-Schwer SUI*

  14:00  Men     PC  Geor-Gia  GEO              vs. Fernandes-Morais ANG

  18:00  Men     PB  Heyer-Heuscher  SUI        vs. Samoilovs-Plavins  LAT

  19:00  Men     PE  Kjemperud-Skarlund  NOR    vs. Laciga M.-Schnider  SUI

  20:00  Men     PE  Nummerdor-Schuil  NED      vs. Klemperer-Koreng  GER

  21:00  Men     PC  Ricardo-Emanuel  BRA       vs. Schacht-Slack  AUS

  22:00  Women   PE  Branagh-Youngs  USA        vs. Esteves Ribalta-M. Crespo  CUB

  23:00  Women   PE  Pohl-Rau  GER              vs. Kadijk R.-Mooren  NED

 

14-Aug-08

  9:00   Women   PB  Walsh-May-Treanor   USA    vs. Hakedal-Torlen  NOR

  10:00  Women   PD  Xue-Zhang Xi  CHN          vs. Augoustides-Nel RSA

  11:00  Women   PB  F.Grasset-L. Peraza CUB    vs. Teru Saiki-Kusuhara  JPN

  12:00  Women   PF  Talita-Renata  BRA         vs. Karantasiou-Arvaniti  GRE

  13:00  Women   PF  Schwaiger-Schwaiger  AUT   vs. Candelas-Garcia  MEX

  14:00  Women   PD  Goller-Ludwig  GER         vs. Koutroumanidou-Tsiartsiani  GRE

  15:00  Men     PD  Doppler-Gartmayer  AUT     vs. Lione-Amore ITA

  16:00  Men     PA  Xu-Wu  CHN                 vs. Herrera-Mesa  ESP

  17:00  Men     PA  Kais Kr.-Vesik  EST        vs. Gosch-Horst  AUT

  18:00  Men     PD  M. Araujo-Fabio Luiz  BRA  vs. Barsouk-Kolodinsky  RUS

  19:00  Men     PF  Gibb-Rosenthal  USA        vs. Asahi-Shiratori  JPN

  20:00  Men     PF  Brink-Dieckmann Ch.  GER   vs. Boersma E.-Ronnes  NED

 

*Updated on July 31, due to Austrian withdrawal 

 

Womenís Lucky Loser matches

14-Aug-08 21:00-21:50

14-Aug-08 21:00-21:50 (Played on Court 2)

 

Menís Lucky Loser matches
14-Aug-08 22:00-22:50
14-Aug-08 22:00-22:50 (Played on Court 2)

Back