Menu


 

 
FIVB Home
WM3OQT08 Home
Competition Info
Schedule
Press
Match Info
LIVE Scorebox
Results
Standings
Photos
Teams
Best Players
 
  2008 Men's World Olympic Qualification
 
 IRI / Iran - Team Composition
 
 
Team manager KHOSHKHABAR Amir
Head coach GAJIC Zoranm
Assistant coach MADANI GH. Hossein
Doctor AMINPOUR Taherali
Therapist / trainer CVETKOVIC Dragan
Journalist HAMIDI Jamshid
 
  No. Name Lastname Shirt Name Birthdate Height Weight Spike Block Club
1 Mansour Zadvan M. Zadvan 06.01.1987 202 90 350 327 AZAD UNIVERSITY
2   Javad Mohammadnejadi R. J. Mohammadnejadi 22.03.1985 202 83 343 327 FOULAD UROMIA
L 3 Mojtaba Attar M. Attar 07.08.1979 187 85 340 335 DAMASH GILAN
4   Mir Saeid Marouflakrani S. Marouf 20.10.1985 189 81 331 311 PAYKAN
C 5 Peyman Akbari P.Akbari 23.10.1977 195 80 340 320 Paykan
6   Seyed Mohammad Mousavi Eraghi Seyed 22.08.1987 203 86 362 344 Sarmayeh Bank
7 Hamzeh Zarini H. Zarini 18.10.1985 198 98 351 330 Kalleh Mazandaran
8   Mohammad Mohammad Kazem M. M. Kazem 28.09.1985 200 92 350 323 Matin Varna
9 Alireza Nadi A. Nadi 02.09.1980 200 90 334 320 Kaleh
10   Mohssen Andalib M. Andalib 17.07.1983 191 83 336 307 Paykan
11 Arash Sadeghiany A. Sadeghiany 15.02.1985 191 90 347 327 PETROSHIMI
12   Farhad Nazari Afshar F. Nazari 22.05.1984 195 85 345 331 Matin Varna
13 Rahman Davoodi R. Davoodi 18.02.1988 195 95 348 328 Matin Varamin
14   Farhad Salafzoon F. Salafzoon 06.12.1992 200 81 320 313 SAIPA
15 Arash Keshavarzi A. Keshavarzi 16.02.1987 198 91 320 305 AZAD UNIVERSITY
L 16   Abdolreza Alizadeh Gh. A. Alizadeh 19.02.1987 183 80 272 252 Shahrdari Urmia
17 Amin Moameri A. Moameri 29.11.1983 203 75 336 326 Paykan
18   Shahram Mahmoudi Sh.Mahmoudi 20.07.1988 198 95 347 332 Khatam Ardakan
19 Alireza Jadidi A.Jadidi 11.02.1989 202 97 343 323 Kalleh
 C=Captain  L=Libero
Team Profile   Coach Profile
 

Zoran Gajic, born December 28, 1958, in Pancevo, Yugoslavia, played Volleyball from 1973 to 1983 for the teams of Mladost from Omoljica and Jedinstvo from Stara Pazova. In 1976 and 1977 he played for Junior National Team in the Vojvodina region. 
From 1980 till 1983 he worked as a coach and also stayed active as a player. In 1983 he finished as a player and start to work solely as coach. He has been very successful as a Club coach with various teams in Yugoslavia, Greece and Turkey, winning many National Championships.

He has also been successful coaching at National Team level. From 1987 to 1990, he was assistant coach of the Junior National Team of Yugoslavia. From 1990-1992, he was Head Coach of the Junior National team of Yugoslavia, claiming ninth place at the Junior World Championship in Egypt.

From 1995 to 2002, he was Head coach of the National Team of Yugoslavia, where he found great success.

He led the team to bronze at the 1995 European Championship in Athens, Greece, bronze at the 1996 Olympic Games in Atlanta, silver at the 1997 European Championship in Eindhoven, Netherlands and silver at the 1998 World Championship in Japan.

His greatest achievement was leading Yugoslavia to gold at the 2000 Olympics in Sydney.

He then went on to lead them to gold at the 2001 European Championship in Ostrawa, Czech Republic and bronze at the 2003 World League.