Page 224 - YearBook_2009

Basic HTML Version

224
Losers are ranked 25th
Banck-Günther GER [18] v
Osheyko-Baburina UKR [31] 0-2
(19-21, 13-21) 0:37
31 05-Nov 16:00 C Tanaka-Hiromi JPN [26]
v Kulna-Phokongploy THA [10]
2-1
(12-21,
22-20, 15-11) 0:48
Holtwick-Semmler GER [11] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6]
0-2
(17-21, 14-21) 0:38
Goller-Ludwig GER [3]
v Kolocova-Slukova CZE [14]
2-0
(21-15, 21-15) 0:37
Gioria-Momoli ITA [13] v
Giordano-Hamzaoui FRA [29] 1-2
(21-19, 19-21, 13-15) 0:57
Nila-Ingrid NOR [5] v
Candelas-Garcia MEX [21]
0-2
(16-21, 15-21) 0:38
26 05-Nov 13:00 C Tenpaksee-Sannok THA [9] v
Mullin-Dampney GBR [25]
0-2
(18-21,
26-28) 0:47
Radarong-Udomchavee THA [32] v
Fendrick-Ivy USA [17]
0-2
(15-21, 12-21) 0:34
Round 2
Van Breedam-Mouha BEL [15] v
Akers-Turner USA [2]
1-2
(15-21, 22-20, 12-15) 0:50
Cicolari-Menegatti ITA [7] v
Khomyakova-Vasina RUS [23]
1-2
(21-9, 18-21, 13-15) 0:54
22 05-Nov 15:00 C Bratkova-Ukolova RUS [22]
v Meppelink-Wesselink NED [27]
2-1
(16-21, 21-15, 16-14) 0:49
Liliana-Baquerizo ESP [30]
v Ji-Xue CHN [19]
2-0
(21-15, 21-17) 0:37
Klapalova-Petrova CZE [20] v
Van Iersel-Keizer NED [4]
1-2
(22-24, 21-19, 14-16) 1:00
19 05-Nov 14:00 C Blundell-Scarlett NZL [28] v
Remmers-van Gestel NED [12]
0-2
(17-
21, 16-21) 0:34
Zhang Xi-Y. Huang CHN [24]
v
Kuhn-Zumkehr SUI [8] 2-1
(21-11, 11-21, 20-18) 0:50
Ross-Kessy USA [1]
v Lessard-Martin CAN [16]
2-0
(21-17, 21-14) 0:42
Round 1
Osheyko-Baburina UKR [31] v
Akers-Turner USA [2]
0-2
(18-21, 19-21) 0:39
Van Breedam-Mouha BEL [15]
v Banck-Günther GER [18]
2-1
(26-28, 21-18, 15-11) 1:15
14 05-Nov 12:00 C Khomyakova-Vasina RUS [23]
v Kulna-Phokongploy THA [10]
2-1
(24-22, 17-21, 15-9) 0:59
Cicolari-Menegatti ITA [7]
v Tanaka-Hiromi JPN [26]
2-1
(19-21, 24-22, 15-11) 1:00
Meppelink-Wesselink NED [27]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6]
2-0
(21-17, 23-21) 0:43
11 05-Nov 11:00 C Holtwick-Semmler GER [11] v
Bratkova-Ukolova RUS [22] 1-2
(18-21,
21-15, 15-17) 0:51
Ji-Xue CHN [19]
v Kolocova-Slukova CZE [14]
2-0
(21-19, 21-17) 0:37
Goller-Ludwig GER [3] v
Liliana-Baquerizo ESP [30]
1-2
(18-21, 21-13, 13-15) 0:55
Giordano-Hamzaoui FRA [29] v
Van Iersel-Keizer NED [4]
0-2
(16-21, 18-21) 0:38
7 05-Nov 10:00 C Gioria-Momoli ITA [13] v
Klapalova-Petrova CZE [20]
0-2
(18-21, 23-
25) 0:43
Candelas-Garcia MEX [21] v
Remmers-van Gestel NED [12] 1-2
(24-26, 21-17, 13-15) 0:59
Nila-Ingrid NOR [5] v
Blundell-Scarlett NZL [28]
0-2
(16-21, 11-21) 0:33
Mullin-Dampney GBR [25] v
Kuhn-Zumkehr SUI [8]
0-2
(18-21, 13-21) 0:30
3 05-Nov 09:00 C Tenpaksee-Sannok THA [9] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [24]
1-2
(21-19,
16-21, 11-15) 0:58
Fendrick-Ivy USA [17] v
Lessard-Martin CAN [16]
1-2
(16-21, 21-17, 14-16) 0:57
Ross-Kessy USA [1]
v Radarong-Udomchavee THA [32]
2-0
(21-15, 21-13) 0:41
Johns-Boulton (GBR), Rahawarin-Ayu (INA), Toti-Menon (ITA), Asao-Take (JPN), Komada-Hom-
ma (JPN), Chiew Lee-Poh Hong (MAS), Shun Thing-Teck Hua (MAS), Van der Hoeven-Van der
Vlist (NED), Solvoll-Hansen (NOR), Michalovicova-Dudikova (SVK), Kijja-Ariya (THA), Elwin-Iatika
(VAN), Matauatu-Joshua (VAN).
57 (6 pts.):
Mowen-Mowen (AUS), White-Kelly (AUS), Riris-Fitri (INA), Yokbeth-Eva (INA),
Pilipenko-Bogatu (KAZ), Pilipenko-Samalikova (KAZ), Chou Hwa-Jessie (MAS), Yunsuwan-
Phupanee (THA).
Final 1st Place
62 08-Nov 16:07 C Ross-Kessy USA [1]
v Akers-Turner USA [2]
2-0
(21-12, 21-17) 0:37
Final 3rd Place
61 08-Nov 15:07 C Fendrick-Ivy USA [17] v
Bratkova-Ukolova RUS [22]
1-2
(21-15, 20-
22, 9-15) 0:53
Semifinals
60 07-Nov 16:07 C Akers-Turner USA [2]
v Bratkova-Ukolova RUS [22]
2-1
(22-20, 17-21,
21-19) 1:03
59 07-Nov 15:07 C Ross-Kessy USA [1]
v Fendrick-Ivy USA [17]
2-0
(21-18, 21-14) 0:40
Losers are ranked 5th
58 07-Nov 12:30 C Bratkova-Ukolova RUS [22]
v Van Iersel-Keizer NED [4]
2-0
(21-16,
21-17) 0:51
57 07-Nov 11:30 C Fendrick-Ivy USA [17]
v Liliana-Baquerizo ESP [30]
2-1
(21-19, 18-21,
15-11) 1:01
Losers are ranked 7th
56 07-Nov 10:00 C Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6] v
Bratkova-Ukolova RUS [22]
1-2
(11-21,
21-18, 7-15) 0:50
55 07-Nov 09:00 C Fendrick-Ivy USA [17]
v Ji-Xue CHN [19]
2-0
(21-19, 21-16) 0:41
Round 4
Liliana-Baquerizo ESP [30] v
Akers-Turner USA [2] 1-2
(9-21, 21-19, 10-15) 0:48
53 06-Nov 14:00 C Ross-Kessy USA [1]
v Van Iersel-Keizer NED [4]
2-0
(24-22, 21-16)
0:46
Losers are ranked 9th
52 06-Nov 16:00 C Lessard-Martin CAN [16] v
Bratkova-Ukolova RUS [22]
0-2
(18-21,
16-21) 0:36
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6]
v Khomyakova-Vasina RUS [23]
2-0
(21-12, 21-9) 0:31
Ji-Xue CHN [19]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [24]
2-0
(21-19, 21-18) 0:44
49 06-Nov 15:00 C Fendrick-Ivy USA [17]
v Remmers-van Gestel NED [12]
2-1
(13-21,
21-16, 15-11) 0:47
Losers are ranked 13th
Kuhn-Zumkehr SUI [8] v
Lessard-Martin CAN [16] 0-2
(18-21, 19-21) 0:41
47 06-Nov 13:00 C Goller-Ludwig GER [3] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6]
0-2
(18-21, 14-
21) 0:40
Candelas-Garcia MEX [21] v
Ji-Xue CHN [19]
1-2
(15-21, 21-19, 8-15) 0:48
45 06-Nov 12:00 C Fendrick-Ivy USA [17]
v Cicolari-Menegatti ITA [7]
2-1
(13-21, 21-19,
16-14) 0:52
Round 3
44 06-Nov 11:00 C Khomyakova-Vasina RUS [23] v
Akers-Turner USA [2]
1-2
(21-16,
19-21, 4-15) 0:52
Liliana-Baquerizo ESP [30]
v Bratkova-Ukolova RUS [22]
2-1
(23-21, 18-21, 15-11) 0:53
Remmers-van Gestel NED [12] v
Van Iersel-Keizer NED [4]
0-2
(19-21, 17-21) 0:37
Ross-Kessy USA [1]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [24]
2-0
(21-17, 21-14) 0:39
Losers are ranked 17th
Osheyko-Baburina UKR [31] v
Lessard-Martin CAN [16] 0-2
(17-21, 13-21) 0:36
Tanaka-Hiromi JPN [26] v
Kuhn-Zumkehr SUI [8] 1-2
(15-21, 22-20, 7-15) 0:52
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [6]
v
Blundell-Scarlett NZL [28] 2-1
(21-19, 20-22, 15-9) 0:55
37 06-Nov 10:00 C Goller-Ludwig GER [3]
v Klapalova-Petrova CZE [20]
2-0
(21-17, 21-
18) 0:41
Giordano-Hamzaoui FRA [29] v
Ji-Xue CHN [19] 1-2
(15-21, 21-10, 13-15) 0:48
35 06-Nov 09:00 C Candelas-Garcia MEX [21]
v Meppelink-Wesselink NED [27]
2-0
(21-
12, 21-19) 0:38
Mullin-Dampney GBR [25] v
Cicolari-Menegatti ITA [7] 1-2
(21-18, 14-21, 13-15) 0:55
Fendrick-Ivy USA [17]
v Van Breedam-Mouha BEL [15]
2-0
(21-16, 21-15) 0:40
YearBook2009.indb 224
13/0