Page 220 - YearBook_2009

Basic HTML Version

220
Maaseide-Kongshavn NOR [25] v
Montagnolli-Hansel AUT [8] 1-2
(14-21, 22-20, 13-15) 0:56
3 19-Aug 09:00 CC Nystrom-Nystrom FIN [9] v
Mullin-Dampney GBR [24]
1-2
(19-21,
21-13, 17-19) 0:56
Van Breedam-Mouha BEL [17]
v Saka-Rtvelo GEO [16]
2-0
(22-20, 21-19) 0:37
1 19-Aug 09:50 CC Larissa-Juliana BRA [1]
v Hyttinen-Korhonen FIN [32]
2-0
(21-9,
21-14) 0:31
The Hague
City of the Hague Open
MEN’S Qualification tournament
Q:
Boehm-McHugh (AUS), Bruno-Maciel (BRA), Neshev-Kolev (BUL), Casadei-Tomatis (ITA),
Miramontes-Virgen (MEX), Oude Elferink-Stiekema (NED), Pedrosa-Brizida (POR), Brinkborg-
Gunnarsson (SWE).
33 (30 pts.):
Kavalenka-Zharykau (BLR), Biza-Kufa (CZE), Tichy-Dumek (CZE), Grotowski-
Weaver (GBR), Bolsterlee-Lokerse (NED), Horrem-Hordvik (NOR), Kjemperud-Hoidalen (NOR),
Gabathuler-Schnider (SUI).
41 (18 pts.):
Campbell-Carey (AUS), Nausch-Moser (AUT), Fabian-Christophe (BEL), Kufa-
Weiss (CZE), Jaani-Raud (EST), Xenakis-Zoupanis (GRE), Apicella-Raffaelli (ITA), Galli F.-
Ficosecco (ITA), Freidenfelds-Freidenfelds (LAT), Daalmeijer-van den Outenaar (NED), van de
Sande-Spijkers (NED), Berntsen R.-Bjorbak (NOR), Watson-Watson (NZL), Maia-Rosas (POR),
Weingart-Prawdzic (SUI), Babich-Mykhaylov (UKR).
57 (6 pts.): Deroey -Deroey (BEL), Kotsilianos-vlachostathis (GRE), Rui-simoes (POR).
Final 1st Place
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Herrera-Gavira ESP [3]
2-1
(21-17, 18-21, 15-10) 0:58
Final 3rd Place
Kais Kr.-Vesik EST [10] v
Harley-Alison BRA [2]
1-2
(21-19, 14-21, 12-15) 0:56
Semifinals
Herrera-Gavira ESP [3]
v Harley-Alison BRA [2]
2-1
(21-15, 18-21, 15-11) 0:55
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Kais Kr.-Vesik EST [10]
2-0
(21-17, 21-16) 0:36
Losers are ranked 5th
Harley-Alison BRA [2]
v Benjamin-Franco BRA [5]
2-1
(21-15, 16-21, 15-8) 1:03
Gosch-Horst AUT [13] v
Kais Kr.-Vesik EST [10] 0-2
(18-21, 21-23) 0:44
Losers are ranked 7th
Harley-Alison BRA [2]
v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [8] 2-1
(21-23, 21-15, 15-11) 0:52
Gosch-Horst AUT [13]
v Kubala-Benes P. CZE [20]
2-0
(21-16, 21-19) 0:40
Round 4
Herrera-Gavira ESP [3]
v Kais Kr.-Vesik EST [10]
2-0
(21-15, 21-15) 0:35
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Benjamin-Franco BRA [5]
2-0
(23-21, 21-16) 0:52
Losers are ranked 9th
Laciga M.-Bellaguarda SUI [8]
v Geor-Gia GEO [11]
2-0
(21-13, 21-14) 0:33
Samoilovs-Sorokins LAT [12] v
Harley-Alison BRA [2]
0-2
(14-21, 12-21) 0:34
Kubala-Benes P. CZE [20]
v Boersma E.-Paulides NED [9]
2-0
(22-20, 21-17) 0:42
Skarlund-Spinnangr NOR [15] v
Gosch-Horst AUT [13]
1-2
(22-24, 21-19, 11-15) 1:00
Losers are ranked 13th
Laciga M.-Bellaguarda SUI [8]
v Ingrosso-Nicolai ITA [18]
2-0
(21-14, 21-15) 0:35
Ricardo-Pedro BRA [4] v
Samoilovs-Sorokins LAT [12] 1-2
(14-21, 21-15, 15-17) 0:55
Lochhead-Pitman NZL [21] v
Kubala-Benes P. CZE [20] 1-2
(13-21, 21-17, 12-15) 0:48
Skarlund-Spinnangr NOR [15]
v Brinkborg-Gunnarsson SWE [24]
2-1
(19-21, 21-15, 15-
13) 0:56
Round 3
Kais Kr.-Vesik EST [10]
v Harley-Alison BRA [2]
2-0
(21-18, 21-17) 0:35
Herrera-Gavira ESP [3]
v Geor-Gia GEO [11]
2-0
(23-21, 21-15) 0:38
Benjamin-Franco BRA [5]
v Gosch-Horst AUT [13]
2-0
(21-11, 21-13) 0:36
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Boersma E.-Paulides NED [9]
2-0
(21-11, 21-17) 0:35
Losers are ranked 17th
Ingrosso-Nicolai ITA [18]
v Pedrosa-Brizida POR [16]
2-1
(22-20, 17-21, 15-13) 1:11
Bruno-Maciel BRA [7] v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [8]
0-2
(24-26, 18-21) 0:24
Kadziola-Szalankiewicz POL [27] v
Samoilovs-Sorokins LAT [12] 1-2
(19-21, 21-17, 9-15)
0:52
Neshev-Kolev BUL [30] v
Ricardo-Pedro BRA [4]
0-2
(15-21, 18-21) 0:38
Kubala-Benes P. CZE [20]
v Fijalek-Prudel POL [14]
2-0
(21-19, 21-17) 0:38
Lochhead-Pitman NZL [21]
v Heyer-Heuscher SUI [6]
2-0
(21-19, 21-15) 0:34
Brinkborg-Gunnarsson SWE [24]
v Casadei-Tomatis ITA [26]
2-1
(18-21, 21-19, 15-9) 0:53
Mesa-Lario ESP [17] v
Skarlund-Spinnangr NOR [15]
1-2
(16-21, 22-20, 8-15) 0:58
Losers are ranked 25th
Ingrosso-Nicolai ITA [18]
v Oude Elferink-Stiekema NED [31]
2-0
(21-18, 21-16) 0:42
Bruno-Maciel BRA [7]
v Doppler-Mellitzer AUT [23]
2-1
(19-21, 21-19, 15-12) 0:55
Miramontes-Virgen MEX [22] v
Kadziola-Szalankiewicz POL [27]
1-2
(16-21, 21-18, 14-
16) 0:46
Neshev-Kolev BUL [30]
v Hupfer-Schroffenegger P. AUT [19]
2-0
(21-19, 23-21) 0:40
Kubala-Benes P. CZE [20]
v Boehm-McHugh AUS [29]
2-0
(22-20, 21-13) 0:34
Hoyer-Soderberg DEN [28] v
Lochhead-Pitman NZL [21] 1-2
(21-23, 21-17, 13-15) 0:58
Brinkborg-Gunnarsson SWE [24]
v Mussa-Jackson VEN [25]
2-0
(21-16, 21-15) 0:42
Brouwer-Varenhorst NED [32] v
Mesa-Lario ESP [17] 0-2
(17-21, 16-21) 0:42
Round 2
Skarlund-Spinnangr NOR [15] v
Harley-Alison BRA [2]
0-2
(13-21, 16-21) 0:36
Casadei-Tomatis ITA [26] v
Kais Kr.-Vesik EST [10]
0-2
(12-21, 17-21) 0:38
Geor-Gia GEO [11]
v Heyer-Heuscher SUI [6]
2-0
(23-21, 21-19) 0:40
Herrera-Gavira ESP [3]
v Fijalek-Prudel POL [14]
2-0
(25-23, 21-19) 0:45
Gosch-Horst AUT [13]
v Ricardo-Pedro BRA [4]
2-1
(21-19, 17-21, 16-14) 1:03
Benjamin-Franco BRA [5]
v Samoilovs-Sorokins LAT [12]
2-0
(21-16, 22-20) 0:49
Boersma E.-Paulides NED [9]
v Laciga M.-Bellaguarda SUI [8]
2-1
(21-19, 15-21, 15-11) 0:50
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Pedrosa-Brizida POR [16]
2-0
(21-16, 21-11) 0:34
Round 1
Oude Elferink-Stiekema NED [31] v
Harley-Alison BRA [2] 0-2
(15-21, 16-21) 0:39
Skarlund-Spinnangr NOR [15]
v Ingrosso-Nicolai ITA [18]
2-1
(16-21, 21-14, 15-13) 0:53
Doppler-Mellitzer AUT [23] v
Kais Kr.-Vesik EST [10]
0-2
(11-21, 19-21) 0:39
Bruno-Maciel BRA [7] v
Casadei-Tomatis ITA [26] 1-2
(21-18, 19-21, 20-22) 1:10
Kadziola-Szalankiewicz POL [27] v
Heyer-Heuscher SUI [6] 0-2
(21-23, 11-21) 0:38
Geor-Gia GEO [11]
v Miramontes-Virgen MEX [22]
2-1
(21-17, 16-21, 15-9) 0:53
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [19] v
Fijalek-Prudel POL [14] 0-2
(14-21, 20-22) 0:39
Herrera-Gavira ESP [3]
v Neshev-Kolev BUL [30]
2-0
(21-18, 21-19) 0:40
Boehm-McHugh AUS [29] v
Ricardo-Pedro BRA [4]
1-2
(9-21, 21-16, 7-15) 0:46
Gosch-Horst AUT [13]
v Kubala-Benes P. CZE [20]
2-0
(21-15, 21-17) 0:39
Lochhead-Pitman NZL [21] v
Samoilovs-Sorokins LAT [12] 1-2
(19-21, 21-17, 16-18) 0:53
Benjamin-Franco BRA [5]
v Hoyer-Soderberg DEN [28]
2-1
(19-21, 27-25, 15-13) 1:16
Mussa-Jackson VEN [25] v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [8]
0-2
(19-21, 20-22) 0:47
Boersma E.-Paulides NED [9]
v Brinkborg-Gunnarsson SWE [24]
2-1
(21-13, 28-30, 17-
15) 1:06
Mesa-Lario ESP [17] v
Pedrosa-Brizida POR [16] 0-2
(16-21, 18-21) 0:46
Nummerdor-Schuil NED [1]
v Brouwer-Varenhorst NED [32]
2-0
(21-18, 21-12) 0:31
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Rimser-Gschweidl (AUT), Seixas-Neide (BRA), Kolocova-Slukova (CZE), Nystrom-Nystrom (FIN),
Meppelink-Wiltens (NED), Blundell-Scarlett (NZL), Fabjan-Fabjan (SLO), Nilsson-Hansson (SWE).
33 (30 pts.):
Swoboda-Jasper (AUT), Nakladalova-Stastna (CZE), Campisi-Lozano (ESP),
Brown-Herbert (GBR), Mullin-Dampney (GBR), Van der Hoeven-Van der Vlist (NED), Eritsland-
Hansen (NOR), Treland-Herredsvela (NOR).
41 (18 pts.):
Moekotte-Meertens (NED), Gomes-Catarina (POR), Dubovcova-Nestarcova (SVK).
Final 1st Place
Larissa-Juliana BRA [1]
v Talita-Antonelli BRA [2]
2-0
(21-16, 21-15) 0:37
Final 3rd Place
Novakova-Hajeckova CZE [12] v
Vivian-Vieira BRA [11]
1-2
(14-21, 21-15, 11-15) 0:52
Semifinals
Talita-Antonelli BRA [2]
v Vivian-Vieira BRA [11]
2-0
(21-18, 21-16) 0:40
YearBook2009.indb 220
13/0