Page 219 - YearBook_2009

Basic HTML Version

21, 16-21) 0:38
Miramontes-Virgen MEX [24] v
Klemperer-Koreng GER [8] 0-2
(11-21, 14-21) 0:35
Brink-Reckermann GER [1]
v Gosch-Horst AUT [16]
2-1
(14-21, 21-14, 15-12) 0:59
Round 1
Lelliott-Saxton CAN [31] v
Herrera-Gavira ESP [2]
0-2
(13-21, 17-21) 0:35
15 20-Aug 13:00 CC Geor-Gia GEO [15] v
Skarlund-Spinnangr NOR [18]
0-2
(13-21,
19-21) 0:40
Mussa-Jackson VEN [23] v
Nummerdor-Schuil NED [10]
1-2
(23-21, 14-21, 14-16) 1:00
Laciga M.-Bellaguarda SUI [7] v
Erdmann-Matysik GER [26]
1-2
(16-21, 21-16, 12-15) 0:53
Lochhead-Pitman NZL [27] v
Benjamin-Franco BRA [6]
1-2
(17-21, 28-26, 15-17) 1:12
Bruno-Maciel BRA [11]
v Prokopiev-Bogatov RUS [22]
2-0
(21-19, 21-9) 0:39
Dugrip-Salvetti FRA [19] v
Ces-Cès FRA [14]
0-2
(16-21, 14-21) 0:39
Harley-Alison BRA [3]
v Grotowski-Weaver GBR [30]
2-0
(21-11, 21-12) 0:33
Kadziola-Szalankiewicz POL [29] v
Ricardo-Pedro BRA [4] 0-2
(15-21, 16-21) 0:37
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [13]
v Mesa-Lario ESP [20]
2-0
(21-16, 21-15) 0:58
Fijalek-Prudel POL [21] v
Kais Kr.-Vesik EST [12] 0-2
(17-21, 14-21) 0:35
Barsouk-Kolodinsky RUS [5] v
Brinkborg-Gunnarsson SWE [28] 0-2
(12-21, 19-21) 0:39
Ingrosso-Nicolai ITA [25] v
Klemperer-Koreng GER [8] 0-2
(17-21, 6-21) 0:37
Haavisto-Vahela FIN [9] v
Miramontes-Virgen MEX [24]
0-2
(15-21, 19-21) 0:37
Samoilovs-Sorokins LAT [17] v
Gosch-Horst AUT [16]
0-2
(16-21, 7-21) 0:42
1 20-Aug 10:00 CC Brink-Reckermann GER [1]
v Hakala-Hakala FIN [32]
2-0
(21-15,
21-15) 0:38
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Renata-Leão (BRA), Johns-Boulton (GBR), Mullin-Dampney (GBR), Pohl-Rau (GER), Minusa-
Jursone (LAT), Maaseide-Kongshavn (NOR), Blundell-Scarlett (NZL), Brzostek-Sowala (POL),
Boyko-Vasina (RUS).
33 (30 pts.):
Swoboda-Jasper (AUT), Andreasen-Vestergaard (DEN), Liliana-Baquerizo (ESP),
Giaoui-Hamzaoui (FRA), Mooren-Wesselink (NED), Urban-Wiatr (POL), Bratkova-Ukolova (RUS).
41 (18 pts.):
Nakladalova-Hermannova (CZE), Bratuhhina-Graumann (EST), Heikura-Korpisaari
(FIN), Pekkarinen-Koljonen (FIN), Gemise Fareau-Astruc (FRA), Brown-Herbert (GBR), Van der
Hoeven-Van der Vlist (NED), Aas-Bjørkesett (NOR), Herredsvela-Treland (NOR), Solvoll-Hansen
(NOR), Yarzutkina-Khomyakova (RUS), Klockar-Surjadi (SWE), Ogren-Åsberg (SWE), Baburina-
Viktoriia (UKR), Morrison-Thurlby (USA), Sweat-Hunkus (USA).
Final 1st Place
62 22-Aug 16:07 CC Larissa-Juliana BRA [1]
v Ross-Kessy USA [2]
2-0
(21-15, 28-26)
0:46
Final 3rd Place
61 22-Aug 15:07 CC Ana Paula-Shelda BRA [10] v
Talita-Antonelli BRA [3]
0-2
(15-21,
18-21) 0:42
Semifinals
60 21-Aug 19:07 CC Talita-Antonelli BRA [3] v
Ross-Kessy USA [2] 0-2
(16-21, 18-21) 0:42
59 21-Aug 18:07 CC Larissa-Juliana BRA [1]
v Ana Paula-Shelda BRA [10]
2-0
(21-17,
22-20) 0:41
Losers are ranked 5th
58 21-Aug 14:00 CC Ross-Kessy USA [2] v Goller-Ludwig GER [5] v forfeit team B
57 21-Aug 13:00 CC Schwaiger-Schwaiger AUT [7] v
Ana Paula-Shelda BRA [10]
0-2
(15-21, 15-21) 0:36
Losers are ranked 7th
Ross-Kessy USA [2]
v Akers-Turner USA [6]
2-0
(21-17, 21-17) 0:39
55 21-Aug 09:00 CC Schwaiger-Schwaiger AUT [7]
v Van Iersel-Keizer NED [11]
2-0
(21-18, 21-17) 0:39
Round 4
54 20-Aug 19:00 CC Talita-Antonelli BRA [3]
v Ana Paula-Shelda BRA [10]
2-0
(21-13,
21-14) 0:34
53 20-Aug 18:00 CC Larissa-Juliana BRA [1]
v Goller-Ludwig GER [5]
2-1
(21-15, 12-21,
15-12) 0:52
Losers are ranked 9th
Van Breedam-Mouha BEL [17] v
Akers-Turner USA [6] 0-2
(19-21, 18-21) 0:37
Holtwick-Semmler GER [12] v
Ross-Kessy USA [2] 1-2
(23-21, 16-21, 15-17) 0:57
Van Iersel-Keizer NED [11]
v Montagnolli-Hansel AUT [8]
2-0
(21-9, 27-25) 0:44
Schwaiger-Schwaiger AUT [7]
v Banck-Günther GER [13]
2-0
(21-4, 21-9) 0:27
Losers are ranked 13th
Brzostek-Sowala POL [26] v
Van Breedam-Mouha BEL [17]
0-2
(18-21, 15-21) 0:34
Renata-Leão BRA [4] v
Holtwick-Semmler GER [12] 1-2
(15-21, 21-17, 9-15) 0:46
Van Iersel-Keizer NED [11]
v Kuhn-Zumkehr SUI [19]
2-1
(21-14, 14-21, 15-11) 0:50
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [7] 0-2
(17-21, 14-21) 0:36
Round 3
44 20-Aug 12:00 CC Ana Paula-Shelda BRA [10]
v Ross-Kessy USA [2]
2-0
(21-18, 21-
19) 0:41
Talita-Antonelli BRA [3]
v Akers-Turner USA [6]
2-0
(21-16, 21-15) 0:35
Goller-Ludwig GER [5]
v Banck-Günther GER [13]
2-0
(21-15, 21-12) 0:37
41 20-Aug 11:00 CC Larissa-Juliana BRA [1]
v Montagnolli-Hansel AUT [8]
2-1
(18-21,
21-13, 15-8) 0:57
Losers are ranked 17th
Remmers-Stiekema NED [18] v
Van Breedam-Mouha BEL [17] 0-2
(21-23, 19-21) 0:42
Brzostek-Sowala POL [26]
v Mullin-Dampney GBR [24]
2-1
(18-21, 21-15, 20-18) 0:56
Minusa-Jursone LAT [27] v Holtwick-Semmler GER [12] v forfeit team A
Gioria-Momoli ITA [14] v
Renata-Leão BRA [4]
0-2
(16-21, 15-21) 0:36
Pohl-Rau GER [20] v
Kuhn-Zumkehr SUI [19]
0-2
(17-21, 14-21) 0:39
Klapalova-Petrova CZE [21] v
Van Iersel-Keizer NED [11]
1-2
(15-21, 21-13, 11-15) 0:45
34 20-Aug 09:00 CC Nystrom-Nystrom FIN [9] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [7]
1-2
(12-
21, 23-21, 14-16) 0:53
Saka-Rtvelo GEO [16] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] 1-2
(21-18, 14-21, 13-15) 0:48
Losers are ranked 25th
32 19-Aug 19:00 CC Remmers-Stiekema NED [18]
v Nilsson-Hansson SWE [31]
2-0
(21-
11, 21-13) 0:28
Brzostek-Sowala POL [26]
v Boyko-Vasina RUS [23]
2-1
(21-11, 16-21, 15-10) 0:40
Forrer-Schmocker SUI [22] v
Minusa-Jursone LAT [27] 0-2
(10-21, 15-21) 0:33
29 19-Aug 18:00 CC Blundell-Scarlett NZL [30] v
Gioria-Momoli ITA [14]
0-2
(14-21, 13-
21) 0:34
28 19-Aug 17:15 CC Pohl-Rau GER [20]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [29]
2-0
(21-12,
21-17) 0:41
Johns-Boulton GBR [28] v
Klapalova-Petrova CZE [21] 1-2
(15-21, 21-16, 16-18) 0:52
26 19-Aug 16:30 CC Nystrom-Nystrom FIN [9]
v Maaseide-Kongshavn NOR [25]
2-0
(21-
16, 22-20) 0:42
Hyttinen-Korhonen FIN [32] v
Saka-Rtvelo GEO [16] 0-2
(17-21, 12-21) 0:34
Round 2
24 19-Aug 15:40 CC Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] v
Ross-Kessy USA [2]
0-2
(17-21, 15-
21) 0:37
Schwaiger-Schwaiger AUT [7] v
Ana Paula-Shelda BRA [10] 1-2
(21-17, 12-21, 12-15) 0:48
Van Iersel-Keizer NED [11] v
Akers-Turner USA [6] 0-2
(16-21, 19-21) 0:41
21 19-Aug 14:00 CC Talita-Antonelli BRA [3]
v Kuhn-Zumkehr SUI [19]
2-0
(21-11, 21-
17) 0:34
Banck-Günther GER [13]
v Renata-Leão BRA [4]
2-1
(21-19, 19-21, 15-12) 0:57
Goller-Ludwig GER [5]
v Holtwick-Semmler GER [12]
2-1
(21-19, 19-21, 15-13) 0:53
Mullin-Dampney GBR [24] v
Montagnolli-Hansel AUT [8]
0-2
(18-21, 19-21) 0:42
Larissa-Juliana BRA [1]
v Van Breedam-Mouha BEL [17]
2-0
(21-15, 21-13) 0:39
Round 1
16 19-Aug 13:10 CC Nilsson-Hansson SWE [31] v
Ross-Kessy USA [2] 0-2
(11-21, 10-21) 0:33
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15]
v Remmers-Stiekema NED [18]
2-0
(23-21, 21-18) 0:47
Boyko-Vasina RUS [23] v
Ana Paula-Shelda BRA [10] 0-2
(14-21, 19-21) 0:36
Schwaiger-Schwaiger AUT [7]
v Brzostek-Sowala POL [26]
2-1
(21-18, 15-21, 15-12) 0:48
Minusa-Jursone LAT [27] v
Akers-Turner USA [6] 0-2
(13-21, 24-26) 0:45
Van Iersel-Keizer NED [11]
v Forrer-Schmocker SUI [22]
2-1
(16-21, 21-16, 15-12) 0:52
Kuhn-Zumkehr SUI [19]
v Gioria-Momoli ITA [14]
2-1
(19-21, 21-16, 15-13) 0:53
Talita-Antonelli BRA [3]
v Blundell-Scarlett NZL [30]
2-0
(21-16, 21-17) 0:35
8 19-Aug 10:40 CC Lundqvist-Ljungquist SWE [29] v
Renata-Leão BRA [4]
1-2
(21-17,
11-21, 10-15) 0:53
Banck-Günther GER [13]
v Pohl-Rau GER [20]
2-1
(16-21, 21-19, 15-8) 1:00
Klapalova-Petrova CZE [21] v
Holtwick-Semmler GER [12] 0-2
(15-21, 15-21) 0:33
Goller-Ludwig GER [5]
v Johns-Boulton GBR [28]
2-0
(21-10, 21-19) 0:35
YearBook2009.indb 219
13/0