Page 217 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Skarlund-Spinnangr NOR [9] v
Samoilovs-Sorokins LAT [14] 0-2
(18-21, 17-21) 0:39
Round 4
Barsouk-Kolodinsky RUS [3]
v Maia-Rosas POR [23]
2-0
(21-17, 21-16) 0:38
Harley-Alison BRA [1]
v Ces-Cès FRA [12]
2-0
(21-17, 21-15) 0:42
Losers are ranked 9th
Benjamin-Pedro BRA [2]
v Bruno-Maciel BRA [6]
2-0
(21-18, 21-15) 0:38
Heyer-Heuscher SUI [5]
v Gabathuler-Schnider SUI [31]
2-0
(21-17, 21-17) 0:37
Samoilovs-Sorokins LAT [14]
v Plavins-Smedins LAT [24]
2-0
(21-14, 21-15) 0:39
Skarlund-Spinnangr NOR [9] v Biza-Rotrekl CZE [20] v forfeit team B
Losers are ranked 13th
Geor-Gia GEO [8] v
Benjamin-Pedro BRA [2]
1-2
(21-19, 9-21, 17-19) 0:56
Erdmann-Matysik GER [19] v
Heyer-Heuscher SUI [5]
1-2
(21-16, 19-21, 15-17) 0:56
Doppler-Mellitzer AUT [28] v
Samoilovs-Sorokins LAT [14] 0-2
(16-21, 15-21) 0:35
Dollinger-Kaczmarek GER [15] v
Skarlund-Spinnangr NOR [9] 0-2
(17-21, 15-21) 0:42
Round 3
Maia-Rosas POR [23]
v Gabathuler-Schnider SUI [31]
2-0
(21-16, 21-19) 0:41
Barsouk-Kolodinsky RUS [3]
v Bruno-Maciel BRA [6]
2-1
(17-21, 21-19, 15-9) 0:55
Ces-Cès FRA [12]
v Biza-Rotrekl CZE [20]
2-0
(21-19, 25-23) 0:51
Harley-Alison BRA [1]
v Plavins-Smedins LAT [24]
2-0
(22-20, 21-9) 0:34
Losers are ranked 17th
Benjamin-Pedro BRA [2]
v Dugrip-Salvetti FRA [16]
2-0
(21-17, 21-15) 0:36
Kjemperud-Hoidalen NOR [10] v
Geor-Gia GEO [8]
0-2
(13-21, 14-21) 0:41
Tichy-Dumek CZE [27] v
Heyer-Heuscher SUI [5] 0-2
(14-21, 14-21) 0:36
Erdmann-Matysik GER [19]
v
Horrem-Hordvik NOR [29] 2-1
(21-23, 21-18, 15-12) 1:08
Mesa-Lario ESP [13] v
Samoilovs-Sorokins LAT [14] 0-2
(18-21, 19-21) 0:42
Doppler-Mellitzer AUT [28]
v
Kubala-Benes P. CZE [22] 2-1
(26-24, 10-21, 15-13) 0:57
Skarlund-Spinnangr NOR [9]
v Gosch-Horst AUT [7]
2-0
(21-15, 21-19) 0:37
Miramontes-Virgen MEX [32] v
Dollinger-Kaczmarek GER [15]
1-2
(21-14, 17-21, 10-15)
0:51
Losers are ranked 25th
Huth-Urbatzka GER [18] v
Benjamin-Pedro BRA [2]
0-2
(16-21, 18-21) 0:47
Grotowski-Weaver GBR [26] v
Kjemperud-Hoidalen NOR [10] 1-2
(21-16, 17-21, 8-15) 0:49
Mussa-Jackson VEN [11] v
Tichy-Dumek CZE [27] 0-2
(18-21, 19-21) 0:45
Cadieux-Reader CAN [30] v
Erdmann-Matysik GER [19]
0-2
(17-21, 14-21) 0:38
Mesa-Lario ESP [13]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4]
2-0
(21-18, 21-18) 0:47
Doppler-Mellitzer AUT [28]
v Lochhead-Pitman NZL [21]
2-0
(21-16, 21-18) 0:37
Skarlund-Spinnangr NOR [9]
v Hoyer-Soderberg DEN [25]
2-0
(21-17, 21-19) 0:50
Miramontes-Virgen MEX [32]
v Hupfer-Schroffenegger P. AUT [17]
2-0
(21-13, 21-14) 0:31
Round 2
Dollinger-Kaczmarek GER [15] v
Gabathuler-Schnider SUI [31] 1-2
(29-27, 14-21, 8-15) 0:58
Gosch-Horst AUT [7] v
Maia-Rosas POR [23] 0-2
(16-21, 14-21) 0:40
Kubala-Benes P. CZE [22] v
Bruno-Maciel BRA [6] 0-2
(18-21, 22-24) 0:41
Barsouk-Kolodinsky RUS [3]
v Samoilovs-Sorokins LAT [14]
2-1
(16-21, 21-16, 15-13) 0:55
Biza-Rotrekl CZE [20]
v Horrem-Hordvik NOR [29]
2-1
(21-17, 17-21, 15-13) 0:52
Heyer-Heuscher SUI [5] v
Ces-Cès FRA [12]
0-2
(12-21, 17-21) 0:39
Plavins-Smedins LAT [24]
v Geor-Gia GEO [8]
2-1
(23-21, 16-21, 18-16) 0:56
Harley-Alison BRA [1]
v Dugrip-Salvetti FRA [16]
2-0
(21-18, 21-17) 0:41
Round 1
Gabathuler-Schnider SUI [31]
v Benjamin-Pedro BRA [2]
2-1
(25-23, 16-21, 15-8) 1:06
Dollinger-Kaczmarek GER [15]
v Huth-Urbatzka GER [18]
2-0
(22-20, 21-16) 0:39
Maia-Rosas POR [23]
v Kjemperud-Hoidalen NOR [10]
2-1
(19-21, 21-15, 15-6) 0:53
Gosch-Horst AUT [7]
v Grotowski-Weaver GBR [26]
2-1
(17-21, 21-11, 15-8) 0:49
Tichy-Dumek CZE [27] v
Bruno-Maciel BRA [6] 1-2
(16-21, 21-19, 10-15) 0:58
Mussa-Jackson VEN [11] v
Kubala-Benes P. CZE [22] 0-2
(11-21, 16-21) 0:33
Erdmann-Matysik GER [19] v
Samoilovs-Sorokins LAT [14] 0-2
(13-21, 23-25) 0:43
Barsouk-Kolodinsky RUS [3]
v Cadieux-Reader CAN [30]
2-0
(25-23, 21-13) 0:49
Horrem-Hordvik NOR [29]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4]
2-1
(22-20, 14-21, 15-13) 1:04
Mesa-Lario ESP [13] v
Biza-Rotrekl CZE [20]
1-2
(20-22, 21-15, 15-17) 0:56
Lochhead-Pitman NZL [21] v
Ces-Cès FRA [12]
0-2
(20-22, 17-21) 0:45
Heyer-Heuscher SUI [5]
v Doppler-Mellitzer AUT [28]
2-1
(21-19, 18-21, 15-13) 0:56
Hoyer-Soderberg DEN [25] v
Geor-Gia GEO [8] 0-2
(19-21, 14-21) 0:43
Skarlund-Spinnangr NOR [9] v
Plavins-Smedins LAT [24] 0-2
(15-21, 23-25) 0:48
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [17] v
Dugrip-Salvetti FRA [16]
0-2
(14-21, 10-21) 0:33
Harley-Alison BRA [1]
v Miramontes-Virgen MEX [32]
2-0
(21-11, 21-17) 0:34
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Palmer-Bawden (AUS), Rohkamper-Jensen (AUS), Swoboda-Jasper (AUT), Vivian-Vieira (BRA),
Andreasen-Vestergaard (DEN), Mullin-Dampney (GBR), Pohl-Rau (GER), Blundell-Scarlett (NZL).
33 (30 pts.):
Olesen-Dyhr (DEN), Faure-Giordano (FRA), Gemise Fareau-Astruc (FRA), Brown-
Herbert (GBR), Johns-Boulton (GBR), Herredsvela-Treland (NOR), Solvoll-Hansen (NOR),
Tawhid-Oliveira (SWE).
41 (18 pts.):
Berget-Perrens (NOR), Eritsland-Aas (NOR).
Final 1st Place
Schwaiger-Schwaiger AUT [8] v
Talita-Antonelli BRA [2]
1-2
(14-21, 21-18, 12-15) 0:59
Final 3rd Place
Larissa-Juliana BRA [1]
v Nila-Ingrid NOR [9]
2-0
(21-17, 21-7) 0:32
Semifinals
Talita-Antonelli BRA [2]
v Nila-Ingrid NOR [9]
2-0
(21-14, 21-19) 0:46
Schwaiger-Schwaiger AUT [8]
v Larissa-Juliana BRA [1]
2-1
(21-14, 13-21, 16-14) 0:54
Losers are ranked 5th
Nila-Ingrid NOR [9]
v Palmer-Bawden AUS [20]
2-0
(21-16, 21-13) 0:37
Larissa-Juliana BRA [1]
v Renata-Leão BRA [3]
2-0
(21-18, 21-14) 0:39
Losers are ranked 7th
Goller-Ludwig GER [4] v
Nila-Ingrid NOR [9]
0-2
(16-21, 23-25) 0:49
Montagnolli-Hansel AUT [5] v
Larissa-Juliana BRA [1] 0-2
(14-21, 16-21) 0:37
Round 4
Renata-Leão BRA [3] v
Talita-Antonelli BRA [2]
0-2
(19-21, 22-24) 0:38
Schwaiger-Schwaiger AUT [8]
v Palmer-Bawden AUS [20]
2-0
(21-15, 21-13) 0:38
Losers are ranked 9th
Nila-Ingrid NOR [9]
v Gioria-Momoli ITA [11]
2-0
(21-11, 24-22) 0:42
Goller-Ludwig GER [4]
v Mullin-Dampney GBR [23]
2-0
(21-17, 21-12) 0:35
Holtwick-Semmler GER [6] v
Larissa-Juliana BRA [1]
0-2
(17-21, 18-21) 0:45
Vivian-Vieira BRA [7] v
Montagnolli-Hansel AUT [5]
1-2
(15-21, 21-19, 12-15) 0:54
Losers are ranked 13th
Nila-Ingrid NOR [9]
v Lessard-Martin CAN [16]
2-0
(21-19, 21-18) 0:45
Goller-Ludwig GER [4]
v Saka-Rtvelo GEO [12]
2-0
(21-10, 21-16) 0:32
Holtwick-Semmler GER [6]
v Banck-Günther GER [13]
2-0
(21-16, 21-19) 0:37
Kuhn-Zumkehr SUI [17] v
Vivian-Vieira BRA [7] 0-2
(19-21, 16-21) 0:44
Round 3
Mullin-Dampney GBR [23] v
Talita-Antonelli BRA [2] 0-2
(17-21, 13-21) 0:33
Renata-Leão BRA [3]
v Gioria-Momoli ITA [11]
2-0
(21-18, 21-17) 0:39
Montagnolli-Hansel AUT [5] v
Palmer-Bawden AUS [20] 0-2
(16-21, 14-21) 0:38
Larissa-Juliana BRA [1] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [8]
0-2
(17-21, 13-21) 0:34
Losers are ranked 17th
Klapalova-Petrova CZE [15] v
Lessard-Martin CAN [16]
0-2
(22-24, 15-21) 0:42
Nystrom-Nystrom FIN [26] v
Nila-Ingrid NOR [9]
0-2
(17-21, 18-21) 0:42
Minusa-Jursone LAT [22] v
Saka-Rtvelo GEO [12]
1-2
(17-21, 21-15, 15-17) 0:50
Pohl-Rau GER [19] v
Goller-Ludwig GER [4] 0-2
(21-23, 16-21) 0:43
Banck-Günther GER [13]
v Van Breedam-Mouha BEL [14]
2-1
(18-21, 21-19, 15-12) 0:57
Boyko-Vasina RUS [21] v
Holtwick-Semmler GER [6] 0-2
(16-21, 19-21) 0:37
Mooren-Wesselink NED [24] v
Vivian-Vieira BRA [7]
0-2
(17-21, 13-21) 0:35
Kuhn-Zumkehr SUI [17]
v Forrer-Schmocker SUI [18]
2-0
(21-18, 21-14) 0:37
Losers are ranked 25th
Klapalova-Petrova CZE [15]
v Aas-Bjørkesett NOR [31]
2-0
(21-16, 21-10) 0:36
Nystrom-Nystrom FIN [26]
v Maaseide-Kongshavn NOR [10]
2-0
(21-16, 21-15) 0:37
Minusa-Jursone LAT [22]
v Andreasen-Vestergaard DEN [27]
2-0
(21-12, 21-14) 0:26
Blundell-Scarlett NZL [30] v
Pohl-Rau GER [19]
1-2
(15-21, 21-16, 12-15) 0:48
Banck-Günther GER [13]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [29]
2-1
(23-25, 21-19, 16-14) 1:17
Graessli-Guerra Arias- Schmocker SUI [28] v
Boyko-Vasina RUS [21]
0-2
(17-21, 19-21)
0:32
YearBook2009.indb 217
13/0