Page 215 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Pool C
Kuhn-Zumkehr SUI [19]
v Palmer-Bawden AUS [30]
2-1
(17-21, 21-18, 15-9) 0:56
Larissa-Juliana BRA [3] v Gioria-Momoli ITA [14] v forfeit team B
Gioria-Momoli ITA [14] v
Palmer-Bawden AUS [30] 0-2
(18-21, 23-25) 0:49
Larissa-Juliana BRA [3]
v Kuhn-Zumkehr SUI [19]
2-1
(21-17, 26-28, 15-11) 1:02
Gioria-Momoli ITA [14] v
Kuhn-Zumkehr SUI [19] 0-2
(16-21, 13-21) 0:33
Larissa-Juliana BRA [3]
v Palmer-Bawden AUS [30]
2-0
(21-15, 21-15) 0:43
Pool B
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [18]
v Asao-Take JPN [31]
2-0
(21-18, 21-14) 0:39
Ross-Kessy USA [2]
v Nila-Ingrid NOR [15]
2-0
(21-17, 21-19) 0:43
Nila-Ingrid NOR [15]
v Asao-Take JPN [31]
2-0
(24-22, 21-10) 0:42
Ross-Kessy USA [2]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [18]
2-0
(21-17, 21-16) 0:39
Nila-Ingrid NOR [15]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [18]
2-1
(17-21, 21-18, 15-13) 0:55
Ross-Kessy USA [2]
v Asao-Take JPN [31]
2-0
(21-17, 21-15) 0:41
Pool A
Zhang Xi-Y. Huang CHN [17] v
Slukova-Kolocova CZE [32] 0-2
(14-21, 16-21) 0:44
Talita-Antonelli BRA [1] v Xue-Zhang CHN [16] v forfeit team B
Xue-Zhang CHN [16] v
Slukova-Kolocova CZE [32] 0-2
(16-21, 18-21) 0:38
Talita-Antonelli BRA [1]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [17]
2-0
(21-13, 21-15) 0:37
Xue-Zhang CHN [16]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [17]
2-1
(19-21, 21-18, 15-7) 0:55
Talita-Antonelli BRA [1]
v Slukova-Kolocova CZE [32]
2-0
(21-12, 21-18) 0:32
Stare Jablonki
Mazury Open
MEN’S Qualification tournament
Q:
Baracetti-Salema (ARG), Hupfer-Schroffenegger P. (AUT), Bruno-Maciel (BRA), Cadieux-Re-
ader (CAN), Grotowski-Weaver (GBR), Windscheif-Popp (GER), Plavins-Smedins (LAT), Babich-
Mykhaylov (UKR).
33 (30 pts.):
Dugrip-Salvetti (FRA), Ingrosso-Ingrosso P. (ITA), Asahi-Shiratori (JPN), Miramon-
tes-Virgen (MEX), Boersma E.-Hoiskamp (NED), Kjemperud-Hoidalen (NOR), Skarlund-Spinnan-
gr (NOR), Brinkborg-Gunnarsson (SWE).
41 (18 pts.):
Morais-Silva (ANG), Boehm-McHugh (AUS), Kavalenka-Zharykau (BLR),
Dimov-Kolev (BUL), Binstock-Zbyszewski (CAN), Miedzybrodzki-Garcia-Thompson (GBR),
Domenghini-Zaytsev (ITA), Freidenfelds-Freidenfelds (LAT), van de Sande-Spijkers (NED), van
Zwieten-Lokerse (NED), Leznicki-Wojtasik (POL), Maia-Rosas (POR), Pedrosa-Gaspar (POR),
Gabathuler-Schnider (SUI), Weingart-Prawdzic (SUI), HUKEL-Varga (SVK).
57 (6 pts.):
Campbell-Carey (AUS), Mauler -Borovec (CZE), Provaznik-Hanak (CZE), Kaszas O.-
Kaszas S. (DEN), De Amo-Ariza (ESP), Petrov-Povjakel (EST), Haavisto-Vahela (FIN), Cavaliere-
Ghiga (ITA), GRIMM-S kay (MLD), Watson-Watson (NZL), Lewicki-Pelka (POL), Lisiecki-Witczak
(POL), Losiak-Kantor (POL), Suja-Horvath (SVK), Klyamar-Samoday (UKR)
Final 1st Place
Brink-Reckermann GER [1] v
Benjamin-Pedro BRA [6]
0-2
(21-23, 16-21) 0:55
Final 3rd Place
Harley-Alison BRA [2] v
Herrera-Gavira ESP [3]
1-2
(24-22, 18-21, 15-17) 1:03
Semifinals
Benjamin-Pedro BRA [6]
v Herrera-Gavira ESP [3]
2-0
(21-17, 21-14) 0:45
Brink-Reckermann GER [1]
v Harley-Alison BRA [2]
2-0
(21-16, 21-12) 0:42
Losers are ranked 5th
Herrera-Gavira ESP [3]
v
Kais Kr.-Vesik EST [12] 2-1
(21-19, 10-21, 15-10) 0:46
Bruno-Maciel BRA [8] v
Harley-Alison BRA [2] 0-2
(17-21, 19-21) 0:42
Losers are ranked 7th
Herrera-Gavira ESP [3]
v Fijalek-Prudel POL [9]
2-0
(21-18, 21-8) 0:32
Gosch-Horst AUT [13] v
Bruno-Maciel BRA [8]
0-2
(19-21, 20-22) 0:44
Round 4
Benjamin-Pedro BRA [6]
v Harley-Alison BRA [2]
2-1
(18-21, 21-18, 15-13) 1:03
Brink-Reckermann GER [1]
v Kais Kr.-Vesik EST [12]
2-0
(21-18, 21-16) 0:42
Losers are ranked 9th
Fijalek-Prudel POL [9]
v Baracetti-Salema ARG [30]
2-0
(21-12, 21-13) 0:36
Herrera-Gavira ESP [3]
v Hupfer-Schroffenegger P. AUT [23]
2-0
(21-13, 21-14) 0:33
Laciga M.-Bellaguarda SUI [11] v
Bruno-Maciel BRA [8] 1-2
(19-21, 21-18, 9-15) 0:54
Ricardo-Franco BRA [7] v
Gosch-Horst AUT [13] 0-2
(20-22, 18-21) 0:49
Losers are ranked 13th
Fijalek-Prudel POL [9]
v Mesa-Lario ESP [18]
2-0
(22-20, 21-14) 0:44
Herrera-Gavira ESP [3]
v Klemperer-Koreng GER [5]
2-0
(21-18, 21-18) 0:44
Laciga M.-Bellaguarda SUI [11]
v Geor-Gia GEO [14]
2-1
(16-21, 21-18, 17-15) 0:56
Ces-Cès FRA [15] v
Ricardo-Franco BRA [7]
0-2
(25-27, 18-21) 1:09
Round 3
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [23] v
Harley-Alison BRA [2]
0-2
(13-21, 17-21) 0:39
Baracetti-Salema ARG [30] v
Benjamin-Pedro BRA [6] 0-2
(19-21, 17-21) 0:44
Kais Kr.-Vesik EST [12]
v Gosch-Horst AUT [13]
2-0
(34-32, 21-19) 1:04
Brink-Reckermann GER [1]
v Bruno-Maciel BRA [8]
2-0
(21-19, 21-18) 0:49
Losers are ranked 17th
Mesa-Lario ESP [18]
v Samoilovs-Sorokins LAT [17]
2-0
(23-21, 21-18) 0:45
Plavins-Smedins LAT [26] v
Fijalek-Prudel POL [9] 0-2
(16-21, 14-21) 0:39
Lochhead-Pitman NZL [22] v
Klemperer-Koreng GER [5]
0-2
(15-21, 16-21) 0:51
Herrera-Gavira ESP [3]
v Nummerdor-Schuil NED [4]
2-1
(22-20, 18-21, 15-11) 0:54
Windscheif-Popp GER [29] v
Geor-Gia GEO [14] 0-2
(18-21, 15-21) 0:39
Hoyer-Soderberg DEN [28] v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [11]
0-2
(19-21, 23-25) 0:53
Kubala-Benes P. CZE [24] v
Ricardo-Franco BRA [7]
1-2
(19-21, 22-20, 10-15) 0:58
Redmann-Van Huizen CAN [16] v
Ces-Cès FRA [15]
0-2
(19-21, 16-21) 0:44
Losers are ranked 25th
Mesa-Lario ESP [18]
v Babich-Mykhaylov UKR [31]
2-0
(21-16, 21-10) 0:38
Plavins-Smedins LAT [26]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [10]
2-0
(21-15, 22-20) 0:36
Lochhead-Pitman NZL [22]
v Cadieux-Reader CAN [27]
2-1
(21-11, 18-21, 15-12) 0:58
Herrera-Gavira ESP [3]
v Dugrip-Salvetti FRA [19]
2-0
(21-15, 21-16) 0:34
Varnier-Nicolai ITA [20] v
Windscheif-Popp GER [29]
0-2
(18-21, 15-21) 0:39
Hoyer-Soderberg DEN [28]
v Erdmann-Matysik GER [21]
2-1
(15-21, 21-13, 15-9) 0:58
Kubala-Benes P. CZE [24]
v Grotowski-Weaver GBR [25]
2-0
(21-16, 21-18) 0:39
Klimek-Szternel POL [32] v
Redmann-Van Huizen CAN [16]
1-2
(17-21, 21-19, 7-15) 0:59
Round 2
Ces-Cès FRA [15] v
Harley-Alison BRA [2] 0-2
(16-21, 14-21) 0:38
Ricardo-Franco BRA [7] v
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [23]
1-2
(22-24, 21-17, 15-17)
1:03
Laciga M.-Bellaguarda SUI [11] v
Benjamin-Pedro BRA [6]
0-2
(15-21, 12-21) 0:49
Baracetti-Salema ARG [30]
v Geor-Gia GEO [14]
2-1
(21-19, 18-21, 15-13) 1:03
Gosch-Horst AUT [13]
v Nummerdor-Schuil NED [4]
2-1
(17-21, 21-19, 15-11) 0:58
Klemperer-Koreng GER [5] v
Kais Kr.-Vesik EST [12]
0-2
(18-21, 18-21) 0:48
Fijalek-Prudel POL [9] v
Bruno-Maciel BRA [8] 0-2
(24-26, 18-21) 0:56
Brink-Reckermann GER [1]
v Samoilovs-Sorokins LAT [17]
2-0
(21-15, 21-15) 0:43
Round 1
Babich-Mykhaylov UKR [31] v
Harley-Alison BRA [2]
0-2
(15-21, 14-21) 0:38
Ces-Cès FRA [15]
v Mesa-Lario ESP [18]
2-1
(16-21, 21-14, 17-15) 0:58
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [23]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [10]
2-1
(16-21, 25-23,
15-10) 1:10
Ricardo-Franco BRA [7]
v Plavins-Smedins LAT [26]
2-1
(21-17, 19-21, 15-11) 1:03
Cadieux-Reader CAN [27] v
Benjamin-Pedro BRA [6] 0-2
(18-21, 19-21) 0:44
Laciga M.-Bellaguarda SUI [11]
v Lochhead-Pitman NZL [22]
2-1
(21-19, 19-21, 15-9) 0:51
Dugrip-Salvetti FRA [19] v
Geor-Gia GEO [14]
1-2
(21-19, 19-21, 11-15) 0:58
Herrera-Gavira ESP [3] v
Baracetti-Salema ARG [30]
1-2
(19-21, 21-14, 9-15) 0:49
Windscheif-Popp GER [29] v
Nummerdor-Schuil NED [4]
0-2
(14-21, 28-30) 0:44
Gosch-Horst AUT [13]
v Varnier-Nicolai ITA [20]
2-0
(21-14, 21-15) 0:43
Erdmann-Matysik GER [21] v
Kais Kr.-Vesik EST [12] 0-2
(11-21, 19-21) 0:42
Klemperer-Koreng GER [5]
v Hoyer-Soderberg DEN [28]
2-0
(21-17, 21-15) 0:44
Grotowski-Weaver GBR [25] v
Bruno-Maciel BRA [8] 0-2
(13-21, 11-21) 0:35
Fijalek-Prudel POL [9]
v Kubala-Benes P. CZE [24]
2-0
(21-16, 21-19) 0:43
Samoilovs-Sorokins LAT [17]
v Redmann-Van Huizen CAN [16]
2-0
(21-16, 21-19) 0:39
Brink-Reckermann GER [1]
v Klimek-Szternel POL [32]
2-0
(21-11, 21-15) 0:49
YearBook2009.indb 215
13/0