Page 213 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Kayser-Grossen (SUI), Fendrick-Ivy (USA).
49 (24 pts.):
Rohkamper-Jensen (AUS), Fernandez-Pol Borrás (ESP), Castelli-Clavreul (FRA),
Gemise Fareau-Astruc (FRA), Longuet-Larche (FRA), Menon-Toti (ITA), Rosso-Ciavarelli (ITA),
Asao-Take (JPN), Trüssel-Skrivan (SUI).
Final 1st Place
1 Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20] v
Ross-Kessy USA [3] 0-2
(16-21, 17-21) 0:42
Final 3rd Place
1 Goller-Ludwig GER [8]
v Talita-Antonelli BRA [2]
2-0
(21-16, 23-21) 0:46
Semifinals
1 Ross-Kessy USA [3]
v Talita-Antonelli BRA [2]
2-0
(21-16, 21-13) 0:38
1 Goller-Ludwig GER [8] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
0-2
(12-21, 17-21) 0:39
Round 4
2 Maria Clara-Carol BRA [7] v
Talita-Antonelli BRA [2] 0-2
(16-21, 18-21) 0:43
1 Ross-Kessy USA [3]
v Akers-Turner USA [11]
2-0
(21-17, 21-19) 0:42
2 Ana Paula-Shelda BRA [5] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
0-2
(21-23, 15-21) 0:46
1 Gioria-Momoli ITA [16] v
Goller-Ludwig GER [8]
0-2
(19-21, 11-21) 0:38
Round 3
5 Van Breedam-Mouha BEL [15] v
Talita-Antonelli BRA [2] 0-2
(14-21, 12-21) 0:35
3 Maria Clara-Carol BRA [7]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [42]
2-1
(18-21, 21-18, 15-7) 1:07
2 Akers-Turner USA [11]
v Lehmann-Sude GER [27]
2-0
(21-10, 21-17) 0:34
1 Ross-Kessy USA [3]
v Tanaka-Hiromi JPN [46]
2-0
(21-12, 21-13) 0:44
1 Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
v Branagh-Youngs USA [4]
2-0
(21-17, 21-16) 0:47
5 Ana Paula-Shelda BRA [5]
v Klapalova-Petrova CZE [21]
2-0
(22-20, 21-11) 0:36
3 Bratkova-Ukolova RUS [41] v
Goller-Ludwig GER [8] 0-2
(14-21, 17-21) 0:35
2 Candelas-Garcia MEX [33] v
Gioria-Momoli ITA [16]
1-2
(21-17, 16-21, 10-15) 0:48
Round 2
Sowala-Brzostek POL [31] v
Talita-Antonelli BRA [2] 0-2
(16-21, 18-21) 0:31
3 Van Breedam-Mouha BEL [15]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [18]
2-0
(25-23, 22-20) 0:50
2 Lundqvist-Ljungquist SWE [42]
v Barrera-Sarpaux FRA [10]
2-0
(21-15, 21-17) 0:44
6 Maria Clara-Carol BRA [7]
v Saka-Rtvelo GEO [26]
2-1
(18-21, 22-20, 24-22) 1:14
3 Lehmann-Sude GER [27]
v Van Iersel-Keizer NED [6]
2-0
(21-17, 21-15) 0:33
2 Akers-Turner USA [11]
v Lessard-Martin CAN [22]
2-0
(21-13, 21-19) 0:38
5 Tanaka-Hiromi JPN [46]
v Montagnolli-Hansel AUT [14]
2-1
(13-21, 21-18, 16-14) 0:53
1 Ross-Kessy USA [3]
v Pohl-Rau GER [30]
2-0
(21-18, 22-20) 0:46
4 Maaseide-Kongshavn NOR [29] v
Branagh-Youngs USA [4] 0-2
(10-21, 17-21) 0:30
3 Schwaiger-Schwaiger AUT [13] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
1-2
(16-21, 21-18, 13-
15) 0:53
2 Klapalova-Petrova CZE [21]
v Holtwick-Semmler GER [12]
2-0
(21-17, 21-18) 0:34
5 Ana Paula-Shelda BRA [5]
v Mooren-Wesselink NED [28]
2-0
(21-14, 21-10) 0:35
4 Fendrick-Ivy USA [25] v
Goller-Ludwig GER [8] 0-2
(8-21, 12-21) 0:29
1 Faure-Giordano FRA [9] v
Bratkova-Ukolova RUS [41] 1-2
(21-15, 15-21, 11-15) 0:46
2 Kayser-Grossen SUI [48] v
Gioria-Momoli ITA [16] 0-2
(19-21, 18-21) 0:34
3 Larissa-Juliana BRA [1] v
Candelas-Garcia MEX [33]
0-2
(25-27, 14-21) 0:43
Round 1
4 Sowala-Brzostek POL [31]
v Mullin-Dampney GBR [34]
2-1
(18-21, 21-12, 17-15) 0:47
3 Vozakova-Khomyakova RUS [47] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [18]
1-2
(21-13, 17-21, 16-
18) 0:49
2 Forrer-Schmocker SUI [23] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [42] 0-2
(18-21, 11-21) 0:39
5 Blundell-Scarlett NZL [39] v
Saka-Rtvelo GEO [26]
0-2
(18-21, 16-21) 0:41
4 Lehmann-Sude GER [27]
v Andreasen-Vestergaard DEN [38]
2-0
(21-16, 23-21) 0:36
1 Palmer-Bawden AUS [43] v
Lessard-Martin CAN [22] 0-2
(18-21, 16-21) 0:44
3 Banck-Günther GER [19] v
Tanaka-Hiromi JPN [46]
0-2
(14-21, 20-22) 0:38
2 Liliana-Baquerizo ESP [35] v
Pohl-Rau GER [30] 1-2
(21-18, 15-21, 13-15) 0:59
4 Maaseide-Kongshavn NOR [29]
v Osheyko-Baburina UKR [36]
2-0
(21-19, 21-17) 0:35
1 Giaoui-Hamzaoui FRA [45] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
1-2
(15-21, 26-24, 6-15)
1:05
3 Klapalova-Petrova CZE [21]
v Campisi-Ribera ESP [44]
2-0
(21-19, 21-16) 0:43
2 Nystrom-Nystrom FIN [37] v
Mooren-Wesselink NED [28]
0-2
(15-21, 12-21) 0:30
4 Fendrick-Ivy USA [25]
v Johns-Boulton GBR [40]
2-1
(21-14, 17-21, 15-13) 0:50
3 Bratkova-Ukolova RUS [41]
v Urban-Wiatr POL [24]
2-0
(21-15, 21-14) 0:39
2 Xue-Zhang CHN [17] v
Kayser-Grossen SUI [48] 1-2
(17-21, 21-19, 11-15) 1:03
1 Candelas-Garcia MEX [33]
v Minusa-Jursone LAT [32]
2-0
(25-23, 21-14) 0:45
Klagenfurt
A1 Grand Slam 09
presented by Volksbank
MEN’S Qualification tournament
Q:
Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA), Redmann-Van Huizen (CAN), Kubala-Benes P. (CZE), Geor-
Gia (GEO), Asahi-Shiratori (JPN), Samoilovs-Sorokins (LAT), Fijalek-Prudel (POL), Gabathuler-
Schnider (SUI).
33 (40 pts.):
Baracetti-Salema (ARG), Biza-Kufa (CZE), Tichy-Dumek (CZE), Mesa-Lario (ESP),
Dugrip-Salvetti (FRA), Ingrosso-Ingrosso P. (ITA), Kjemperud-Hoidalen (NOR), Brinkborg-Gun-
narsson (SWE).
41 (24 pts.):
Morais-Silva (ANG), Boehm-McHugh (AUS), Huber-Seidl (AUT), Rinner-Nausch
(AUT), Wutzl-Leeb (AUT), Cadieux-Reader (CAN), Li-CH. Chen (CHN), Wu-Yin (CHN), Grotowski-
Weaver (GBR), Dollinger-Kaczmarek (GER), Casadei-Cicola (ITA), Kadziola-Szalankiewicz (POL),
Maia-Rosas (POR), Pedrosa-Gaspar (POR), Varga-HUKEL (SVK), Babich-Mykhaylov (UKR).
Final 1st Place
Harley-Alison BRA [2] v
Rogers-Dalhausser USA [3] 1-2
(19-21, 21-12, 12-15) 1:04
Final 3rd Place
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [13]
2-0
(21-19, 21-17) 0:42
Semifinals
Rogers-Dalhausser USA [3]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [13]
2-0
(21-15, 21-15) 0:44
Harley-Alison BRA [2]
v Nummerdor-Schuil NED [8]
2-1
(19-21, 21-13, 17-15) 1:02
Round 3
Heyer-Heuscher SUI [14] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [13]
1-2
(21-18, 33-35, 13-15) 1:17
Rogers-Dalhausser USA [3]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [12]
2-0
(21-18, 21-14) 0:42
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Herrera-Gavira ESP [4]
2-0
(21-15, 21-15) 0:35
Harley-Alison BRA [2]
v Benjamin-Pedro BRA [7]
2-1
(27-25, 18-21, 15-7) 1:18
Round 2
Kolodinsky-Barsouk RUS [13]
v Brink-Reckermann GER [1]
2-1
(14-21, 21-12, 24-22) 1:19
Samoilovs-Sorokins LAT [26] v
Heyer-Heuscher SUI [14]
0-2
(16-21, 13-21) 0:42
Geor-Gia GEO [17] v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [12] v injury team A
61 01-Aug 1 Rogers-Dalhausser USA [3]
v Klemperer-Koreng GER [6]
2-0
(21-14, 21-17) 0:51
60 01-Aug 1 Gosch-Horst AUT [9] v
Herrera-Gavira ESP [4] 1-2
(21-19, 16-21, 8-15) 1:07
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Kais Kr.-Vesik EST [15]
2-0
(21-14, 21-19) 0:36
Benjamin-Pedro BRA [7]
v Jennings-Fuerbringer USA [11]
2-1
(21-11, 18-21, 15-9) 1:06
Harley-Alison BRA [2]
v Gibb-Rosenthal USA [16]
2-0
(21-19, 21-11) 0:42
Round 1
Kolodinsky-Barsouk RUS [13]
v Laciga M.-Bellaguarda SUI [18]
2-0
(21-12, 22-20) 0:36
Heyer-Heuscher SUI [14]
v Ces-Cès FRA [20]
2-0
(21-17, 21-13) 0:37
Geor-Gia GEO [17]
v Fijalek-Prudel POL [27]
2-1
(24-22, 16-21, 15-13) 1:03
Klemperer-Koreng GER [6] v Franco-Nalbert BRA [25] v injury team B
Gosch-Horst AUT [9]
v Redmann-Van Huizen CAN [21]
2-1
(21-16, 18-21, 15-10) 1:05
Kais Kr.-Vesik EST [15] v Uhmann-Windscheif GER [23] v injury team B
Benjamin-Pedro BRA [7]
v Asahi-Shiratori JPN [19]
2-0
(21-19, 21-11) 0:45
Ricardo-Emanuel BRA [5] v
Gibb-Rosenthal USA [16] 1-2
(21-18, 25-27, 13-15) 1:09
Pool Q
Lochhead-Pitman NZL [24] v
Franco-Nalbert BRA [25]
1-2
(17-21, 21-14, 8-15) 0:58
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Gosch-Horst AUT [9]
2-0
(21-17, 21-15) 0:39
Gosch-Horst AUT [9]
v Franco-Nalbert BRA [25]
2-0
(21-19, 21-18) 0:54
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Lochhead-Pitman NZL [24]
2-0
(21-18, 21-14) 0:39
Gosch-Horst AUT [9]
v Lochhead-Pitman NZL [24]
2-0
(21-15, 21-19) 0:53
Nummerdor-Schuil NED [8]
v Franco-Nalbert BRA [25]
2-1
(21-19, 17-21, 15-10) 1:05
Pool P
Uhmann-Windscheif GER [23] v
Samoilovs-Sorokins LAT [26] 1-2
(21-17, 15-21, 13-15) 0:57
Benjamin-Pedro BRA [7]
v Hupfer-Schroffenegger P. AUT [10]
2-0
(21-17, 21-12) 0:38
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [10] v
Samoilovs-Sorokins LAT [26]
0-2
(26-28, 18-21) 0:53
Benjamin-Pedro BRA [7]
v Uhmann-Windscheif GER [23]
2-0
(21-18, 21-15) 0:49
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [10] v
Uhmann-Windscheif GER [23]
0-2
(17-21, 16-21) 0:45
YearBook2009.indb 213
13/0