Page 211 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Brink-Reckermann GER [1]
v
Xu-J. L. Li CHN [21]
2-1
(21-16, 20-22, 15-13) 1:06
Round 1
Varnier-Nicolai ITA [17] v Heyer-Heuscher SUI [13] v injury team A
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [27]
2-1
(16-21, 21-17, 15-9)
1:01
Mesa-Lario ESP [20]
v Geor-Gia GEO [26]
2-0
(21-19, 27-25) 0:57
Bruno-Maciel BRA [8]
v Asahi-Shiratori JPN [14]
2-1
(21-12, 22-24, 15-12) 0:57
Kais Kr.-Vesik EST [11]
v Plavins-Smedins LAT [31]
2-0
(22-20, 21-18) 0:39
Ces-Cès FRA [12]
v Lochhead-Pitman NZL [16]
2-0
(21-19, 21-19) 0:43
Prokopiev-Bogatov RUS [10] v Kubala-Benes P. CZE [24] v injury team B
Gosch-Horst AUT [15] v
Xu-J. L. Li CHN [21] 0-2
(19-21, 29-31) 0:51
Pool Q
Kubala-Benes P. CZE [24]
v Wu-Yin CHN [25]
2-1
(22-20, 18-21, 15-12) 0:53
Bruno-Maciel BRA [8] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [9] 1-2
(16-21, 21-17, 7-15) 1:02
Kolodinsky-Barsouk RUS [9]
v Wu-Yin CHN [25]
2-0
(21-18, 21-15) 0:43
Bruno-Maciel BRA [8]
v Kubala-Benes P. CZE [24]
2-0
(21-11, 23-21) 0:36
Kolodinsky-Barsouk RUS [9]
v Kubala-Benes P. CZE [24]
2-0
(24-22, 21-15) 0:42
Bruno-Maciel BRA [8]
v Wu-Yin CHN [25]
2-0
(21-18, 21-19) 0:45
Pool P
Baracetti-Salema ARG [23] v
Geor-Gia GEO [26] 0-2
(13-21, 8-21) 0:35
Herrera-Gavira ESP [7]
v Prokopiev-Bogatov RUS [10]
2-0
(21-19, 21-17) 0:42
Prokopiev-Bogatov RUS [10]
v Geor-Gia GEO [26]
2-0
(24-22, 21-13) 0:43
Herrera-Gavira ESP [7]
v Baracetti-Salema ARG [23]
2-0
(21-16, 21-18) 0:35
Prokopiev-Bogatov RUS [10]
v Baracetti-Salema ARG [23]
2-0
(29-27, 21-10) 0:45
Herrera-Gavira ESP [7]
v Geor-Gia GEO [26]
2-1
(21-19, 17-21, 15-13) 0:53
Pool O
Redmann-Van Huizen CAN [22]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [27]
2-0
(21-13, 21-19)
0:38
Uhmann-Windscheif GER [6] v
Kais Kr.-Vesik EST [11]
1-2
(19-21, 21-11, 10-15) 0:48
Kais Kr.-Vesik EST [11]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [27]
2-0
(21-17, 21-9) 0:31
Uhmann-Windscheif GER [6] v
Redmann-Van Huizen CAN [22] 1-2
(15-21, 21-19, 9-15)
0:52
Kais Kr.-Vesik EST [11] v
Redmann-Van Huizen CAN [22] 1-2
(20-22, 21-19, 10-15) 0:56
Uhmann-Windscheif GER [6] v
Kadziola-Szalankiewicz POL [27]
1-2
(19-21, 21-18,
14-16) 1:15
Pool N
Xu-J. L. Li CHN [21]
v Gabathuler-Schnider SUI [28]
2-0
(21-13, 21-16) 0:38
Klemperer-Koreng GER [5]
v Ces-Cès FRA [12]
2-0
(21-18, 21-13) 0:41
Ces-Cès FRA [12]
v Gabathuler-Schnider SUI [28]
2-1
(21-12, 19-21, 15-9) 0:51
Klemperer-Koreng GER [5]
v
Xu-J. L. Li CHN [21] 2-1
(21-14, 20-22, 15-12) 1:10
Ces-Cès FRA [12]
v Xu-J. L. Li CHN [21]
2-0
(21-9, 27-25) 0:44
Klemperer-Koreng GER [5]
v Gabathuler-Schnider SUI [28]
2-0
(21-18, 33-31) 0:54
Pool M
Mesa-Lario ESP [20]
v Brinkborg-Gunnarsson SWE [29]
2-1
(21-19, 19-21, 15-13) 1:02
Benjamin-Pedro BRA [4]
v Heyer-Heuscher SUI [13]
2-1
(21-15, 24-26, 18-16) 1:10
Heyer-Heuscher SUI [13]
v Brinkborg-Gunnarsson SWE [29]
2-0
(21-17, 21-9) 0:36
Benjamin-Pedro BRA [4]
v Mesa-Lario ESP [20]
2-0
(21-16, 21-17) 0:43
Heyer-Heuscher SUI [13] v
Mesa-Lario ESP [20]
0-2
(18-21, 34-36) 1:00
Benjamin-Pedro BRA [4]
v Brinkborg-Gunnarsson SWE [29]
2-0
(21-15, 21-19) 0:48
Pool L
Laciga M.-Bellaguarda SUI [19] v Biza-Kufa CZE [30] v injury team A
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Asahi-Shiratori JPN [14]
2-0
(21-19, 21-10) 0:35
Asahi-Shiratori JPN [14]
v Biza-Kufa CZE [30]
2-1
(18-21, 25-23, 15-10) 1:01
Ricardo-Emanuel BRA [3] v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [19]
1-2
(19-21, 21-18, 11-15)
0:53
Asahi-Shiratori JPN [14] v
Laciga M.-Bellaguarda SUI [19]
0-2
(19-21, 10-21) 0:39
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Biza-Kufa CZE [30]
2-0
(21-18, 21-16) 0:36
Pool K
Hoyer-Soderberg DEN [18] v
Plavins-Smedins LAT [31] 0-2
(23-25, 18-21) 0:49
Harley-Alison BRA [2]
v Gosch-Horst AUT [15]
2-0
(21-18, 21-11) 0:46
Gosch-Horst AUT [15]
v Plavins-Smedins LAT [31]
2-0
(21-18, 21-13) 0:41
Harley-Alison BRA [2]
v Hoyer-Soderberg DEN [18]
2-0
(21-16, 21-13) 0:39
Gosch-Horst AUT [15]
v Hoyer-Soderberg DEN [18]
2-1
(19-21, 21-16, 15-5) 0:59
Harley-Alison BRA [2]
v Plavins-Smedins LAT [31]
2-0
(21-14, 21-18) 0:36
Pool J
Varnier-Nicolai ITA [17]
v Arkaev-Likholetov RUS [32]
2-0
(21-15, 21-13) 0:34
Brink-Reckermann GER [1]
v Lochhead-Pitman NZL [16]
2-0
(21-17, 21-17) 0:39
Lochhead-Pitman NZL [16]
v
Arkaev-Likholetov RUS [32]
2-1
(20-22, 21-17, 15-13)
0:57
Brink-Reckermann GER [1]
v Varnier-Nicolai ITA [17]
2-0
(21-18, 21-16) 0:46
Lochhead-Pitman NZL [16] v
Varnier-Nicolai ITA [17]
1-2
(20-22, 21-13, 9-15) 0:57
Brink-Reckermann GER [1]
v Arkaev-Likholetov RUS [32]
2-0
(21-13, 21-9) 0:36
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Luana-Lili (BRA), Renata-Leão (BRA), Vieira-Vivian (BRA), Liliana-Baquerizo (ESP), BOUL-
TON-Johns (GBR), Dampney-Mullin (GBR), HERRERA-Reyes (MEX), Vasina-Boyko (RUS).
33 (30 pts.):
Scott-Dibben (AUS), Jirak-Rimser (AUT), Zakrewski-Maloney (CAN), Gomes-
Catarina (POR), Raquel-Susana (POR), Hansson-Nilsson (SWE).
Final 1st Place
Renata-Leão BRA [5] v
Larissa-Juliana BRA [3]
0-2
(18-21, 19-21) 0:47
Final 3rd Place
Goller-Ludwig GER [7]
v Holtwick-Semmler GER [8]
2-0
(21-16, 21-18) 0:38
Semifinals
Larissa-Juliana BRA [3]
v Holtwick-Semmler GER [8]
2-1
(21-16, 23-25, 15-6) 0:57
Renata-Leão BRA [5]
v Goller-Ludwig GER [7]
2-1
(21-15, 13-21, 15-9) 0:51
Round 3
Holtwick-Semmler GER [8]
v Talita-Antonelli BRA [1]
2-0
(21-17, 21-18) 0:40
Larissa-Juliana BRA [3] v Akers-Turner USA [6] v injury team B
Goller-Ludwig GER [7]
v Schwaiger-Schwaiger AUT [11]
2-0
(21-18, 21-15) 0:39
Montagnolli-Hansel AUT [21] v
Renata-Leão BRA [5]
0-2
(17-21, 17-21) 0:45
Round 2
Nila-Ingrid NOR [12] v
Talita-Antonelli BRA [1] 0-2
(20-22, 18-21) 0:45
Holtwick-Semmler GER [8]
v Vivian-Vieira BRA [20]
2-0
(21-17, 21-16) 0:42
Klapalova-Petrova CZE [24] v
Akers-Turner USA [6] 0-2
(16-21, 11-21) 0:32
Larissa-Juliana BRA [3]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [16]
2-1
(21-13, 19-21, 21-19) 1:07
Schwaiger-Schwaiger AUT [11]
v Ana Paula-Shelda BRA [4]
2-1
(22-24, 21-19, 15-11)
1:11
Goller-Ludwig GER [7]
v Banck-Günther GER [22]
2-0
(21-14, 21-15) 0:36
Lessard-Martin CAN [18] v
Renata-Leão BRA [5]
1-2
(13-21, 21-19, 9-15) 0:49
Ross-Kessy USA [2] v
Montagnolli-Hansel AUT [21]
1-2
(21-11, 19-21, 13-15) 0:54
Round 1
Boyko-Vasina RUS [9] v
Nila-Ingrid NOR [12]
1-2
(21-17, 20-22, 9-15) 0:58
Vivian-Vieira BRA [20]
v Uryadova-Popova RUS [10]
2-1
(21-19, 16-21, 15-10) 0:56
Osheyko-Baburina UKR [26] v
Klapalova-Petrova CZE [24] 1-2
(15-21, 23-21, 12-15) 0:55
Zhang Xi-Y. Huang CHN [16]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [13]
2-1
(21-18, 16-21, 15-8) 1:10
Schwaiger-Schwaiger AUT [11]
v Pohl-Rau GER [19]
2-1
(21-10, 13-21, 15-8) 0:45
Gioria-Momoli ITA [15] v
Banck-Günther GER [22] 1-2
(20-22, 22-20, 12-15) 0:58
Xue-Zhang CHN [14] v
Lessard-Martin CAN [18]
1-2
(21-19, 18-21, 9-15) 0:58
Montagnolli-Hansel AUT [21]
v Fendrick-Ivy USA [17]
2-0
(21-19, 21-18) 0:42
Pool H
Klapalova-Petrova CZE [24]
v Candelas-Garcia MEX [25]
2-0
(21-18, 21-17) 0:38
Holtwick-Semmler GER [8]
v Boyko-Vasina RUS [9]
2-0
(21-17, 21-17) 0:39
Boyko-Vasina RUS [9]
v Candelas-Garcia MEX [25]
2-1
(18-21, 22-20, 16-14) 1:00
Holtwick-Semmler GER [8]
v Klapalova-Petrova CZE [24]
2-1
(21-19, 17-21, 15-11) 0:52
Boyko-Vasina RUS [9]
v Klapalova-Petrova CZE [24]
2-1
(21-18, 15-21, 16-14) 0:55
Holtwick-Semmler GER [8] v
Candelas-Garcia MEX [25]
1-2
(21-19, 18-21, 13-15) 0:49
Pool G
Minusa-Jursone LAT [23] v
Osheyko-Baburina UKR [26]
0-2
(16-21, 21-23) 0:41
Goller-Ludwig GER [7]
v Uryadova-Popova RUS [10]
2-0
(21-15, 21-14) 0:32
Uryadova-Popova RUS [10] v
Osheyko-Baburina UKR [26]
0-2
(16-21, 16-21) 0:35
Goller-Ludwig GER [7]
v Minusa-Jursone LAT [23]
2-0
(21-14, 21-14) 0:31
Uryadova-Popova RUS [10]
v Minusa-Jursone LAT [23]
2-0
(21-16, 21-15) 0:35
Goller-Ludwig GER [7]
v Osheyko-Baburina UKR [26]
2-0
(21-10, 21-16) 0:32
YearBook2009.indb 211
13/0