Page 208 - YearBook_2009

Basic HTML Version

208
Remmers-Wesselink NED [19]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
2-1
(21-16, 26-28, 15-11)
0:54
Maria Clara-Carol BRA [3]
v Bratkova-Ukolova RUS [30]
2-0
(21-14, 21-19) 0:36
Blundell-Scarlett NZL [29] v
Talita-Antonelli BRA [4]
0-2
(23-25, 15-21) 0:41
Nila-Ingrid NOR [13] v
Saka-Rtvelo GEO [20]
0-2
(22-24, 17-21) 0:46
Nystrom-Nystrom FIN [21] v
Van Iersel-Keizer NED [12]
1-2
(16-21, 25-23, 23-25) 1:03
Pohl-Rau GER [5]
v Maaseide-Kongshavn NOR [28]
2-0
(21-19, 21-19) 0:41
Palmer-Jensen AUS [25] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [8] 1-2
(21-23, 21-14, 10-15) 0:49
M.H.LEE-J.Y.HAN KOR [9] v
Borger-Brink-Abeler GER [24]
0-2
(11-21, 10-21) 0:26
L.Wang-Li Ying CHN [17] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [16] 1-2
(18-21, 23-21, 12-15) 1:03
Ross-Kessy USA [1]
v H.S.JANG-K.Y.KIM KOR [32]
2-0
(21-6, 21-6) 0:27
Seoul
Seoul Open
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Palmer-Jensen (AUS), Renata-Leão (BRA), L.Wang-Li Ying (CHN), Liliana-Baquerizo (ESP),
Nystrom-Nystrom (FIN), Saka-Rtvelo (GEO), Borger-Brink-Abeler (GER), Blundell-Scarlett (NZL),
Bratkova-Ukolova (RUS).
33 (30 pts.):
Rohkamper-Bawden (AUS), Lessard-Martin (CAN), Bratuhhina-Puri (EST), Ozaki-
Kusano (JPN), Tanaka-Hiromi (JPN), Urata-Kusuhara (JPN), Boyko-Vasina (RUS).
41 (18 pts.):
Scott-Dibben (AUS), Montagnolli-Hansel (AUT), Fernandez-Pol Borrás (ESP),
Simon-Hopf (ESP), Bratuhhina-Graumann (EST), Rosso-Costagrande (ITA), Asao-Take (JPN),
HERRERA-Reyes (MEX), Meertens-Wiltens (NED), Griffiths-Brown (NZL), Raquel-Susana (POR),
Trüssel-Skrivan (SUI).
Final 1st Place
Talita-Antonelli BRA [4]
v Ross-Kessy USA [1]
2-0
(22-20, 21-16) 0:45
Final 3rd Place
Klapalova-Petrova CZE [22] v
Renata-Leão BRA [7]
1-2
(17-21, 22-20, 11-15) 0:49
Semifinals
Renata-Leão BRA [7] v
Ross-Kessy USA [1] 0-2
(19-21, 18-21) 0:38
Talita-Antonelli BRA [4]
v Klapalova-Petrova CZE [22]
2-0
(21-12, 21-10) 0:30
Losers are ranked 5th
Maria Clara-Carol BRA [3] v
Ross-Kessy USA [1]
0-2
(16-21, 17-21) 0:40
Nila-Ingrid NOR [13] v Klapalova-Petrova CZE [22] v injury team A
Losers are ranked 7th
Larissa-Juliana BRA [2] v
Maria Clara-Carol BRA [3] 0-2
(16-21, 18-21) 0:43
Xue-Zhang CHN [18] v
Nila-Ingrid NOR [13]
1-2
(19-21, 21-18, 18-20) 0:57
Round 4
Klapalova-Petrova CZE [22] v
Renata-Leão BRA [7]
0-2
(17-21, 19-21) 0:39
Ross-Kessy USA [1] v
Talita-Antonelli BRA [4]
1-2
(20-22, 21-18, 13-15) 1:02
Losers are ranked 9th
Van Breedam-Mouha BEL [15] v
Maria Clara-Carol BRA [3] 1-2
(15-21, 21-17, 12-15) 0:54
Goller-Ludwig GER [6] v
Larissa-Juliana BRA [2]
1-2
(18-21, 21-13, 13-15) 0:54
Nila-Ingrid NOR [13]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [8]
2-0
(21-18, 22-20) 0:40
Xue-Zhang CHN [18]
v Van Iersel-Keizer NED [12]
2-1
(21-19, 18-21, 15-13) 0:48
Losers are ranked 13th
Kuhn-Zumkehr SUI [23] v
Van Breedam-Mouha BEL [15] 0-2
(15-21, 16-21) 0:35
Bratkova-Ukolova RUS [30] v
Goller-Ludwig GER [6]
0-2
(14-21, 17-21) 0:32
Candelas-Garcia MEX [27] v
Nila-Ingrid NOR [13]
0-2
(19-21, 12-21) 0:36
Xue-Zhang CHN [18]
v Wang-Zuo CHN [10]
2-1
(21-16, 19-21, 17-15) 0:50
Round 3
Renata-Leão BRA [7]
v Larissa-Juliana BRA [2]
2-0
(21-17, 21-17) 0:41
Maria Clara-Carol BRA [3] v
Klapalova-Petrova CZE [22] 0-2
(19-21, 17-21) 0:39
Van Iersel-Keizer NED [12] v
Talita-Antonelli BRA [4]
0-2
(14-21, 19-21) 0:37
Ross-Kessy USA [1]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [8]
2-1
(17-21, 22-20, 15-13) 1:01
Losers are ranked 17th
Van Breedam-Mouha BEL [15]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [16]
2-0
(28-26, 21-19) 0:54
Kuhn-Zumkehr SUI [23]
v Borger-Brink-Abeler GER [24]
2-0
(21-16, 21-16) 0:33
Goller-Ludwig GER [6]
v Pohl-Rau GER [5]
2-0
(21-18, 21-19) 0:38
Bratkova-Ukolova RUS [30]
v Saka-Rtvelo GEO [20]
2-1
(21-16, 22-24, 15-12) 0:55
Nila-Ingrid NOR [13]
v Remmers-Wesselink NED [19]
2-0
(21-17, 21-17) 0:33
Maaseide-Kongshavn NOR [28] v
Candelas-Garcia MEX [27]
0-2
(14-21, 15-21) 0:41
Palmer-Jensen AUS [25] v
Wang-Zuo CHN [10] 0-2
(15-21, 15-21) 0:32
L.Wang-Li Ying CHN [17] v
Xue-Zhang CHN [18]
0-2
(19-21, 17-21) 0:39
Losers are ranked 25th
Van Breedam-Mouha BEL [15]
v Liliana-Baquerizo ESP [31]
2-0
(21-14, 21-14) 0:34
Fernandez Grasset-Esteves Ribalta CUB [26] v
Kuhn-Zumkehr SUI [23]
0-2
(17-21, 19-21)
0:36
Banck-Günther GER [11] v
Goller-Ludwig GER [6]
0-2
(19-21, 13-21) 0:40
Bratkova-Ukolova RUS [30]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
2-1
(15-21, 21-18, 15-8) 0:47
Nila-Ingrid NOR [13]
v Blundell-Scarlett NZL [29]
2-0
(21-16, 23-21) 0:36
Maaseide-Kongshavn NOR [28]
v Nystrom-Nystrom FIN [21]
2-0
(21-15, 21-12) 0:36
M.H.LEE-J.Y.HAN KOR [9] v
Palmer-Jensen AUS [25]
0-2
(11-21, 6-21) 0:22
H.S.JANG-K.Y.KIM KOR [32] v
L.Wang-Li Ying CHN [17]
0-2
(5-21, 5-21) 0:24
Round 2
Xue-Zhang CHN [18] v
Larissa-Juliana BRA [2]
0-2
(18-21, 17-21) 0:38
Renata-Leão BRA [7]
v Wang-Zuo CHN [10]
2-1
(21-18, 19-21, 19-17) 0:58
Klapalova-Petrova CZE [22]
v
Candelas-Garcia MEX [27]
2-1
(21-18, 21-23, 16-14)
0:53
Maria Clara-Carol BRA [3]
v Remmers-Wesselink NED [19]
2-0
(21-12, 21-16) 0:31
Saka-Rtvelo GEO [20] v
Talita-Antonelli BRA [4]
0-2
(15-21, 16-21) 0:34
Pohl-Rau GER [5] v
Van Iersel-Keizer NED [12] 0-2
(18-21, 18-21) 0:33
Borger-Brink-Abeler GER [24] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [8]
0-2
(12-21, 14-21) 0:34
Ross-Kessy USA [1]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [16]
2-0
(21-17, 21-15) 0:45
Round 1
Liliana-Baquerizo ESP [31] v
Larissa-Juliana BRA [2]
0-2
(12-21, 22-24) 0:52
Van Breedam-Mouha BEL [15] v
Xue-Zhang CHN [18]
1-2
(21-11, 23-25, 17-19) 0:59
Kuhn-Zumkehr SUI [23] v
Wang-Zuo CHN [10]
0-2
(18-21, 12-21) 0:35
Renata-Leão BRA [7]
v Fernandez Grasset-Esteves Ribalta CUB [26]
2-1
(21-16, 14-21,
15-9) 0:46
Candelas-Garcia MEX [27]
v Goller-Ludwig GER [6]
2-1
(24-22, 14-21, 15-9) 0:55
Banck-Günther GER [11] v
Klapalova-Petrova CZE [22] 0-2
(20-22, 12-21) 0:40
Remmers-Wesselink NED [19]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
2-1
(21-16, 26-28, 15-11)
0:54
Maria Clara-Carol BRA [3]
v Bratkova-Ukolova RUS [30]
2-0
(21-14, 21-19) 0:36
Blundell-Scarlett NZL [29] v
Talita-Antonelli BRA [4]
0-2
(23-25, 15-21) 0:41
Nila-Ingrid NOR [13] v
Saka-Rtvelo GEO [20] 0-2
(22-24, 17-21) 0:46
Nystrom-Nystrom FIN [21] v
Van Iersel-Keizer NED [12]
1-2
(16-21, 25-23, 23-25) 1:03
Pohl-Rau GER [5]
v Maaseide-Kongshavn NOR [28]
2-0
(21-19, 21-19) 0:41
Palmer-Jensen AUS [25] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [8]
1-2
(21-23, 21-14, 10-15) 0:49
M.H.LEE-J.Y.HAN KOR [9] v
Borger-Brink-Abeler GER [24]
0-2
(11-21, 10-21) 0:26
L.Wang-Li Ying CHN [17] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [16]
1-2
(18-21, 23-21, 12-15)
1:03
Ross-Kessy USA [1]
v H.S.JANG-K.Y.KIM KOR [32]
2-0
(21-6, 21-6) 0:27
Gstaad
1 to 1 energy Grand Slam
MEN’S Qualification tournament
Q:
Kubala-Benes P. (CZE), Hoyer-Soderberg (DEN), Dugrip-Salvetti (FRA), Samoilovs-Sorokins
(LAT), Klimek-Prudel (POL), Brinkborg-Gunnarsson (SWE), Babich-Mykhaylov (UKR), Hernan-
dez-Fañe (VEN).
33 (30 pts.):
Huber-Gartmayer (AUT), Mesa-Lario (ESP), Geor-Gia (GEO), Uhmann-Windscheif
(GER), Kadziola-Szalankiewicz (POL), Pedrosa-Gaspar (POR), Arkaev-Likholetov (RUS), Lucena-
YearBook2009.indb 208
13/0