Page 206 - YearBook_2009

Basic HTML Version

206
Losers are ranked 9th
Goller-Ludwig GER [7]
v Montagnolli-Hansel AUT [27]
2-1
(16-21, 21-13, 15-9) 0:51
Van Breedam-Mouha BEL [12] v
Maria Clara-Carol BRA [2]
0-2
(15-21, 15-21) 0:42
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Lehmann-Sude GER [24]
2-0
(21-14, 22-20) 0:44
Xue-Zhang CHN [17] v
Renata-Leão BRA [4] 0-2
(15-21, 19-21) 0:35
Losers are ranked 13th
Goller-Ludwig GER [7]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
2-0
(21-18, 21-8) 0:43
Saka-Rtvelo GEO [20] v
Van Breedam-Mouha BEL [12]
0-2
(24-26, 19-21) 0:42
Banck-Günther GER [11] v
Van Iersel-Keizer NED [13]
1-2
(21-18, 20-22, 13-15) 0:53
Xue-Zhang CHN [17]
v Klapalova-Petrova CZE [23]
2-0
(21-19, 21-18) 0:38
Round 3
Akers-Turner USA [26]
v Maria Clara-Carol BRA [2]
2-1
(13-21, 22-20, 15-10) 0:48
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
v Montagnolli-Hansel AUT [27]
2-0
(22-20, 21-17) 0:46
Talita-Antonelli BRA [5]
v Renata-Leão BRA [4]
2-1
(17-21, 21-11, 15-13) 0:51
Larissa-Juliana BRA [1]
v Lehmann-Sude GER [24]
2-0
(21-12, 23-21) 0:40
Losers are ranked 17th
Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
v Remmers-Wesselink NED [16]
2-0
(21-15, 21-15) 0:37
Goller-Ludwig GER [7]
v Nystrom-Nystrom FIN [25]
2-0
(21-15, 21-14) 0:30
Palmer-Jensen AUS [22] v
Van Breedam-Mouha BEL [12]
0-2
(12-21, 15-21) 0:34
Vasina-Boyko RUS [30] v
Saka-Rtvelo GEO [20]
0-2
(21-23, 26-28) 0:42
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [3]
2-1
(19-21, 22-20, 15-12) 0:55
Borger-Brink-Abeler GER [28] v
Banck-Günther GER [11]
0-2
(17-21, 15-21) 0:39
Urata-Kusuhara JPN [9] v
Klapalova-Petrova CZE [23] 0-2
(16-21, 16-21) 0:41
Xue-Zhang CHN [17]
v Lessard-Martin CAN [18]
2-0
(21-11, 21-14) 0:31
Losers are ranked 25th
Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
v Blundell-Scarlett NZL [31]
2-1
(16-21, 21-17, 15-13)
0:56
Goller-Ludwig GER [7]
v Asao-Take JPN [10]
2-0
(21-17, 21-17) 0:41
Palmer-Jensen AUS [22]
v Schwaiger-Schwaiger AUT [6]
2-1
(21-19, 12-21, 15-13) 0:50
Vasina-Boyko RUS [30]
v Fernandez Grasset-Esteves Ribalta CUB [19]
2-1
(15-21, 21-15,
15-12) 0:43
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Boulton-Johns GBR [29]
2-1
(15-21, 21-14, 15-11) 0:41
Borger-Brink-Abeler GER [28]
v Candelas-Garcia MEX [21]
2-0
(21-19, 21-15) 0:33
Urata-Kusuhara JPN [9]
v Wang-Zuo CHN [8]
2-0
(21-14, 21-18) 0:39
Sugayama-Kaneda JPN [32] v
Xue-Zhang CHN [17] 0-2
(8-21, 8-21) 0:28
Round 2
Lessard-Martin CAN [18] v
Maria Clara-Carol BRA [2] 0-2
(18-21, 20-22) 0:41
Akers-Turner USA [26]
v Klapalova-Petrova CZE [23]
2-0
(21-16, 21-11) 0:31
Banck-Günther GER [11] v
Montagnolli-Hansel AUT [27]
1-2
(20-22, 21-19, 9-15) 0:56
Zhang Xi-Y. Huang CHN [3] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14] 1-2
(17-21, 21-18, 11-15) 0:51
Saka-Rtvelo GEO [20] v
Renata-Leão BRA [4] 0-2
(14-21, 19-21) 0:35
Talita-Antonelli BRA [5]
v Van Breedam-Mouha BEL [12]
2-1
(21-17, 16-21, 15-12) 0:50
Lehmann-Sude GER [24]
v Nystrom-Nystrom FIN [25]
2-1
(21-13, 19-21, 15-11) 0:50
Larissa-Juliana BRA [1]
v Remmers-Wesselink NED [16]
2-0
(21-11, 21-16) 0:34
Round 1
Blundell-Scarlett NZL [31] v
Maria Clara-Carol BRA [2] 0-2
(17-21, 11-21) 0:36
Lundqvist-Ljungquist SWE [15] v
Lessard-Martin CAN [18]
0-2
(19-21, 22-24) 0:48
Klapalova-Petrova CZE [23]
v Asao-Take JPN [10]
2-0
(21-12, 21-14) 0:36
Goller-Ludwig GER [7] v
Akers-Turner USA [26]
1-2
(19-21, 21-14, 10-15) 0:48
Montagnolli-Hansel AUT [27]
v Schwaiger-Schwaiger AUT [6]
2-1
(21-18, 19-21, 15-13)
0:56
Banck-Günther GER [11]
v
Palmer-Jensen AUS [22] 2-1
(22-20, 20-22, 15-10) 0:51
Fernandez Grasset-Esteves Ribalta CUB [19] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
0-2
(19-21,
19-21) 0:41
Zhang Xi-Y. Huang CHN [3]
v Vasina-Boyko RUS [30]
2-0
(21-15, 21-17) 0:32
Boulton-Johns GBR [29] v
Renata-Leão BRA [4]
1-2
(18-21, 21-19, 12-15) 0:51
Van Iersel-Keizer NED [13] v
Saka-Rtvelo GEO [20]
1-2
(21-18, 19-21, 13-15) 0:53
Candelas-Garcia MEX [21] v
Van Breedam-Mouha BEL [12] 1-2
(21-15, 18-21, 9-15) 0:46
Talita-Antonelli BRA [5]
v Borger-Brink-Abeler GER [28]
2-0
(21-14, 21-13) 0:31
Nystrom-Nystrom FIN [25]
v Wang-Zuo CHN [8]
2-0
(21-17, 21-14) 0:35
Urata-Kusuhara JPN [9] v
Lehmann-Sude GER [24]
1-2
(21-14, 17-21, 11-15) 0:57
Xue-Zhang CHN [17] v
Remmers-Wesselink NED [16]
0-2
(18-21, 18-21) 0:37
Larissa-Juliana BRA [1]
v Sugayama-Kaneda JPN [32]
2-0
(21-8, 21-12) 0:27
Myslowice 
Myslowice Open
MEN’S Qualification tournament
Q:
Boehm-McHugh (AUS), Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA), Kubala-Benes P. (CZE), Geor-Gia
(GEO), Erdmann-Windscheif (GER), Samoilovs-Sorokins (LAT), Laciga M.-Bellaguarda (SUI),
Hernandez-Fañe (VEN).
33 (30 pts.):
Kufa-Weiss (CZE), Mesa-Lario (ESP), Dollinger-Kaczmarek (GER), Ingrosso-
Ingrosso P. (ITA), Sidorenko-Yakovlev (KAZ), Arkaev-Likholetov (RUS), Bogatov-Daynov (RUS),
Mussa-Jackson (VEN).
41 (18 pts.):
Kavalenka-Zharykau (BLR), Peric-Krizanovic (CRO), Pavlas-Svoboda (CZE),
Petrov-Povjakel (EST), Miedzybrodzki-Lord (GBR), Galli F.-Ficosecco (ITA), Bolsterlee-Lokerse
(NED), Oude Elferink-Stiekema (NED), Maaseide-Horrem (NOR), Klimek-Szternel (POL), Kar-
pukhin-Romashkin (RUS), Weingart-Prawdzic (SUI), Litva-Varga (SVK), Suja-HORVATH (SVK),
Andersson-Gunnarsson (SWE), Klyamar-Samoday (UKR).
57 (6 pts.):
Keskitalo-Iisakkala (FIN), Tommola-Ikäheimonen (FIN), Kotsilianos-Zoupanis (GRE),
vlachostathis-polychroniadis (GRE), Zsembrovszky-Haltrich (HUN), Freidenfelds-Freidenfelds
(LAT), Heath-Lindsay (NZL), Lewicki-Pelka (POL), Losiak-Kantor (POL), Zuchowski-JANIAK
(POL), Potocnik-Perhaj (SLO), Zemljak-Jole (SLO), Medyanyk-Dergunov (UKR).
Final 1st Place
Harley-Alison BRA [1]
v Jennings-Fuerbringer USA [12]
2-0
(25-23, 21-17) 0:56
Final 3rd Place
Brink-Reckermann GER [3] v
Gibb-Rosenthal USA [15]
0-2
(16-21, 19-21) 0:50
Semifinals
Gibb-Rosenthal USA [15] v
Jennings-Fuerbringer USA [12] 1-2
(15-21, 21-14, 8-15) 0:56
Harley-Alison BRA [1]
v Brink-Reckermann GER [3]
2-0
(21-17, 21-16) 0:44
Losers are ranked 5th
Klemperer-Koreng GER [7] v
Jennings-Fuerbringer USA [12]
0-2
(21-23, 16-21) 0:44
Cunha-Pedro BRA [2] v
Brink-Reckermann GER [3]
1-2
(21-16, 17-21, 15-17) 1:10
Losers are ranked 7th
Klemperer-Koreng GER [7]
v Kais Kr.-Vesik EST [17]
2-0
(21-13, 21-17) 0:35
Cunha-Pedro BRA [2]
v Herrera-Gavira ESP [13]
2-0
(21-16, 23-21) 0:44
Round 4
Brink-Reckermann GER [3] v
Gibb-Rosenthal USA [15]
1-2
(21-13, 22-24, 9-15) 1:00
Harley-Alison BRA [1]
v
Jennings-Fuerbringer USA [12] 2-1
(21-17, 20-22, 15-13) 1:08
Losers are ranked 9th
Kais Kr.-Vesik EST [17]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-1
(22-24, 21-19, 15-11) 0:53
Nummerdor-Schuil NED [5] v
Klemperer-Koreng GER [7] 1-2
(21-18, 19-21, 11-15) 0:49
Herrera-Gavira ESP [13]
v Boersma E.-Paulides NED [24]
2-0
(21-16, 21-16) 0:42
Cunha-Pedro BRA [2]
v Ricardo-Emanuel BRA [4]
2-1
(15-21, 21-10, 15-13) 0:56
Losers are ranked 13th
Samoilovs-Sorokins LAT [25] v
Kais Kr.-Vesik EST [17]
0-2
(15-21, 13-21) 0:37
Gosch-Horst AUT [20] v
Nummerdor-Schuil NED [5]
1-2
(13-21, 21-12, 10-15) 0:48
Geor-Gia GEO [22] v
Herrera-Gavira ESP [13]
1-2
(21-18, 18-21, 14-16) 1:03
Cunha-Pedro BRA [2]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
2-0
(21-16, 28-26) 0:57
Round 3
Klemperer-Koreng GER [7] v
Gibb-Rosenthal USA [15]
1-2
(25-23, 18-21, 16-18) 1:11
Brink-Reckermann GER [3]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-1
(19-21, 21-16, 15-13) 0:58
Jennings-Fuerbringer USA [12]
v Ricardo-Emanuel BRA [4]
2-0
(27-25, 24-22) 1:01
Harley-Alison BRA [1]
v Boersma E.-Paulides NED [24]
2-0
(21-18, 21-12) 0:44
Losers are ranked 17th
Heyer-Heuscher SUI [18] v
Kais Kr.-Vesik EST [17]
1-2
(21-18, 17-21, 13-15) 0:58
Hernandez-Fañe VEN [23] v
Samoilovs-Sorokins LAT [25]
0-2
(18-21, 18-21) 0:41
Erdmann-Windscheif GER [11] v
Nummerdor-Schuil NED [5] 0-2
(15-21, 18-21) 0:39
YearBook2009.indb 206
13/0