Page 205 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Redmann-Fugard (CAN), Peric-Krizanovic (CRO), Kufa-Weiss (CZE), Petrov-Povjakel (EST),
Miedzybrodzki-Lord (GBR), Bizzotto-Cicola (ITA), Freidenfelds-Freidenfelds (LAT), Bolsterlee-
Lokerse (NED), Mopman-Vismans (NED), Heath-Lindsay (NZL), Weingart-Prawdzic (SUI), Berg
B.-Gunnarsson (SWE), Jonsson-Andersson (SWE).
57 (6 pts.):
Oliver-Sebastian (DEN), Keskitalo-Schmidt (FIN), Belos-Lamprinos (GRE), Kotsilia-
nos-Zoupanis (GRE), Mercanti-Cordovana (ITA), Potocnik-Perhaj (SLO), Jonsson-Montas (SWE),
Törner-Anundgard (SWE).
Final 1st Place
62 17-May Cunha-Pedro BRA [2] v
Brink-Reckermann GER [4]
1-2
(26-28, 22-20, 13-
15) 1:13
Final 3rd Place
Harley-Alison BRA [1]
v Ricardo-Emanuel BRA [3]
2-0
(21-12, 23-21) 0:42
Semifinals
Ricardo-Emanuel BRA [3] v
Brink-Reckermann GER [4] 0-2
(12-21, 19-21) 0:42
59 16-May Harley-Alison BRA [1] v
Cunha-Pedro BRA [2] 1-2
(19-21, 21-13, 13-15) 1:08
Losers are ranked 5th
Geor-Gia GEO [23] v
Brink-Reckermann GER [4] 0-2
(18-21, 18-21) 0:52
Varnier-Nicolai ITA [9] v
Cunha-Pedro BRA [2]
0-2
(14-21, 16-21) 0:43
Losers are ranked 7th
Geor-Gia GEO [23]
v Erdmann-Windscheif GER [8]
2-0
(21-16, 23-21) 0:50
Klemperer-Koreng GER [5] v
Varnier-Nicolai ITA [9] 0-2
(17-21, 21-23) 0:54
Round 4
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v
Cunha-Pedro BRA [2] 2-1
(21-17, 20-22, 15-12) 1:08
Harley-Alison BRA [1]
v Brink-Reckermann GER [4]
2-0
(22-20, 21-15) 0:49
Losers are ranked 9th
Erdmann-Windscheif GER [8]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-1
(23-21, 14-21, 15-12)
1:00
Heyer-Heuscher SUI [12] v
Geor-Gia GEO [23]
0-2
(16-21, 15-21) 0:39
Herrera-Gavira ESP [11] v
Varnier-Nicolai ITA [9]
1-2
(21-15, 19-21, 13-15) 0:53
Biza-Rotrekl CZE [16] v
Klemperer-Koreng GER [5]
0-2
(16-21, 24-26) 0:54
Losers are ranked 13th
Erdmann-Windscheif GER [8]
v
Kubala-Benes P. CZE [31]
2-1
(20-22, 25-23, 15-13)
1:05
Mesa-Lario ESP [19] v
Heyer-Heuscher SUI [12] 0-2
(22-24, 14-21) 0:44
Herrera-Gavira ESP [11]
v Gosch-Horst AUT [14]
2-0
(21-18, 21-16) 0:40
Biza-Rotrekl CZE [16]
v Boersma E.-Paulides NED [24]
2-0
(21-15, 21-11) 0:42
Round 3
Geor-Gia GEO [23] v
Cunha-Pedro BRA [2]
0-2
(18-21, 16-21) 0:44
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-1
(22-24, 21-16, 15-11) 0:58
Klemperer-Koreng GER [5] v
Brink-Reckermann GER [4] 1-2
(23-21, 9-21, 8-15) 1:04
Harley-Alison BRA [1]
v Varnier-Nicolai ITA [9]
2-0
(21-16, 21-14) 0:37
Losers are ranked 17th
Kubala-Benes P. CZE [31]
v Fijalek-Prudel POL [17]
2-0
(21-19, 21-19) 0:49
Daynov-Bogatov RUS [26] v
Erdmann-Windscheif GER [8] 0-2
(18-21, 15-21) 0:39
Jan-Thiago BRA [27] v
Heyer-Heuscher SUI [12]
0-2
(14-21, 17-21) 0:32
Mesa-Lario ESP [19]
v Lochhead-Pitman NZL [13]
2-0
(21-17, 21-19) 0:46
Maaseide-Horrem NOR [29] v
Gosch-Horst AUT [14]
1-2
(21-16, 17-21, 12-15) 0:58
Maia-Rosas POR [28] v
Herrera-Gavira ESP [11] 0-2
(15-21, 14-21) 0:34
Boersma E.-Paulides NED [24]
v Dieckmann Ch.-Matysik GER [7]
2-1
(18-21, 21-18, 15-
11) 1:01
Biza-Rotrekl CZE [16]
v Gabathuler-Wenger SUI [18]
2-0
(21-16, 21-16) 0:37
Losers are ranked 25th
Kadziola-Szalankiewicz POL [15] v
Kubala-Benes P. CZE [31]
0-2
(16-21, 13-21) 0:38
Daynov-Bogatov RUS [26]
v Ingrosso-Ingrosso P. ITA [10]
2-1
(21-18, 19-21, 15-12) 1:08
Hernandez-Fañe VEN [22] v
Jan-Thiago BRA [27]
1-2
(21-18, 17-21, 13-15) 0:53
Lione-Tomatis ITA [30] v
Mesa-Lario ESP [19]
0-2
(9-21, 13-21) 0:34
Cadieux-Van Huizen CAN [20] v
Maaseide-Horrem NOR [29] 1-2
(21-18, 14-21, 6-15) 0:59
Maia-Rosas POR [28]
v Samoilovs-Sorokins LAT [21]
2-1
(17-21, 21-16, 15-12) 0:51
Boersma E.-Paulides NED [24]
v Grotowski-Weaver GBR [25]
2-0
(21-14, 21-18) 0:40
Pavlas-Svoboda CZE [32] v
Biza-Rotrekl CZE [16] 0-2
(17-21, 20-22) 0:44
Round 2
Gabathuler-Wenger SUI [18] v
Cunha-Pedro BRA [2]
0-2
(19-21, 15-21) 0:43
23 14-May Dieckmann Ch.-Matysik GER [7] v
Geor-Gia GEO [23]
0-2
(14-21, 14-21) 0:37
Herrera-Gavira ESP [11] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 1-2
(23-21, 18-21, 11-15) 0:54
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Gosch-Horst AUT [14]
2-0
(21-12, 21-18) 0:42
Lochhead-Pitman NZL [13] v
Brink-Reckermann GER [4]
0-2
(19-21, 12-21) 0:44
Klemperer-Koreng GER [5]
v Heyer-Heuscher SUI [12]
2-1
(26-28, 22-20, 15-13) 1:05
Varnier-Nicolai ITA [9]
v Erdmann-Windscheif GER [8]
2-1
(21-16, 18-21, 15-12) 1:00
Harley-Alison BRA [1]
v Fijalek-Prudel POL [17]
2-0
(21-12, 21-14) 0:35
Round 1
Kubala-Benes P. CZE [31] v
Cunha-Pedro BRA [2]
1-2
(21-23, 21-16, 9-15) 1:02
Kadziola-Szalankiewicz POL [15] v
Gabathuler-Wenger SUI [18]
0-2
(16-21, 12-21) 0:35
Geor-Gia GEO [23] v Ingrosso-Ingrosso P. ITA [10] v injury team B
Dieckmann Ch.-Matysik GER [7]
v Daynov-Bogatov RUS [26]
2-1
(17-21, 21-19, 15-9) 0:56
Jan-Thiago BRA [27] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 0-2
(16-21, 22-24) 0:44
Herrera-Gavira ESP [11]
v Hernandez-Fañe VEN [22]
2-0
(21-17, 22-20) 0:44
Mesa-Lario ESP [19] v
Gosch-Horst AUT [14]
0-2
(19-21, 16-21) 0:46
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Lione-Tomatis ITA [30]
2-0
(21-12, 21-9) 0:29
Maaseide-Horrem NOR [29] v
Brink-Reckermann GER [4]
0-2
(20-22, 18-21) 0:53
Lochhead-Pitman NZL [13]
v Cadieux-Van Huizen CAN [20]
2-0
(21-18, 21-17) 0:42
Samoilovs-Sorokins LAT [21] v
Heyer-Heuscher SUI [12] 0-2
(14-21, 20-22) 0:37
Klemperer-Koreng GER [5]
v Maia-Rosas POR [28]
2-1
(19-21, 21-17, 23-21) 1:06
Grotowski-Weaver GBR [25] v
Erdmann-Windscheif GER [8] 1-2
(12-21, 21-15, 10-15) 0:47
Varnier-Nicolai ITA [9]
v Boersma E.-Paulides NED [24]
2-0
(21-16, 21-19) 0:41
Fijalek-Prudel POL [17]
v Biza-Rotrekl CZE [16]
2-0
(21-17, 21-15) 0:38
Harley-Alison BRA [1]
v Pavlas-Svoboda CZE [32]
2-0
(21-10, 21-10) 0:31
Osaka
Keihan/Smfg Japan Open
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Palmer-Jensen (AUS), Renata-Leão (BRA), Klapalova-Petrova (CZE), Boulton-Johns (GBR),
Borger-Brink-Abeler (GER), Lehmann-Sude (GER), Blundell-Scarlett (NZL), Vasina-Boyko (RUS).
33 (30 pts.):
L.Wang-Li Ying (CHN), Campisi-Ribera (ESP), Bratuhhina-Puri (EST), Barrera-
Sarpaux (FRA), Dampney-Mullin (GBR), Tanaka-Hiromi (JPN), Bratkova-Ukolova (RUS), Trüssel-
Skrivan (SUI).
41 (18 pts.):
Rohkamper-Bawden (AUS), Simon-Hopf (ESP), Bratuhhina-Graumann (EST),
Rosso-Costagrande (ITA), Koizumi-Sudo (JPN), Komada-Nakatsuka (JPN), Ozaki-Kusano (JPN),
HERRERA-Reyes (MEX), Meertens-Wiltens (NED), Griffiths-Brown (NZL), Raquel-Susana (POR),
Udomchavee-Radarong (THA).
Final 1st Place
Larissa-Juliana BRA [1]
v Talita-Antonelli BRA [5]
2-1
(26-24, 19-21, 18-16) 1:05
Final 3rd Place
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Akers-Turner USA [26]
2-0
(21-19, 21-18) 0:36
Semifinals
Akers-Turner USA [26] v
Talita-Antonelli BRA [5] 0-2
(15-21, 11-21) 0:34
Larissa-Juliana BRA [1]
v Van Iersel-Keizer NED [13]
2-0
(21-11, 21-18) 0:39
Losers are ranked 5th
Maria Clara-Carol BRA [2] v
Talita-Antonelli BRA [5]
1-2
(20-22, 25-23, 12-15) 1:07
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14]
2-0
(21-19, 21-12) 0:32
Losers are ranked 7th
Maria Clara-Carol BRA [2]
v Goller-Ludwig GER [7]
2-0
(21-15, 21-18) 0:43
Renata-Leão BRA [4] v
Van Iersel-Keizer NED [13]
1-2
(21-18, 15-21, 15-17) 0:52
Round 4
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [14] v
Akers-Turner USA [26] 0-2
(17-21, 14-21) 0:35
Larissa-Juliana BRA [1]
v Talita-Antonelli BRA [5]
2-1
(21-16, 15-21, 15-10) 0:54
YearBook2009.indb 205
13/0