Page 204 - YearBook_2009

Basic HTML Version

204
Geor-Gia GEO [13] v
Mussa-Jackson VEN [29]
0-2
(20-22, 19-21) 0:44
van de Sande-Spijkers NED [28] v
Gabathuler-Wenger SUI [21] 0-2
(19-21, 17-21) 0:37
Erdmann-Windscheif GER [24]
v Li-CH. Chen CHN [8]
2-0
(21-15, 21-13) 0:33
Bogatov-Daynov RUS [32]
v
Kulinich-Dyachenko KAZ [17]
2-1
(25-23, 21-23, 15-10) 0:58
Round 2
Fijalek-Prudel POL [18] v
Cunha-Pedro BRA [2]
0-2
(21-23, 16-21) 0:48
Baracetti-Salema ARG [7] v
Kais Kr.-Vesik EST [10] 0-2
(11-21, 13-21) 0:32
Huth-Urbatzka GER [22] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 1-2
(21-17, 26-28, 13-15) 0:53
Brink-Reckermann GER [3]
v Kjemperud-Hoidalen NOR [19]
2-0
(21-17, 21-18) 0:52
Biza-Rotrekl CZE [20]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4]
2-0
(26-24, 23-21) 0:49
Xu-J. L. Li CHN [5]
v Mesa-Lario ESP [12]
2-0
(21-13, 21-16) 0:37
Benjamin-Hevaldo BRA [9]
v Dollinger-Kaczmarek GER [25]
2-0
(21-18, 21-12) 0:43
Harley-Alison BRA [1]
v Hernandez-Fañe VEN [16]
2-1
(24-26, 21-15, 15-8) 0:53
Round 1
McHugh-Boehm AUS [31] v
Cunha-Pedro BRA [2]
0-2
(14-21, 14-21) 0:34
Asahi-Shiratori JPN [15] v
Fijalek-Prudel POL [18]
0-2
(16-21, 17-21) 0:42
Wu-Yin CHN [23] v
Kais Kr.-Vesik EST [10] 0-2
(9-21, 15-21) 0:30
Baracetti-Salema ARG [7]
v Reader-Sewell CAN [26]
2-1
(21-14, 19-21, 16-14) 1:01
Arkaev-Likholetov RUS [27] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 0-2
(17-21, 18-21) 0:36
Kadziola-Szalankiewicz POL [11] v
Huth-Urbatzka GER [22]
1-2
(22-24, 21-19, 12-15) 1:05
Kjemperud-Hoidalen NOR [19]
v Cadieux-Van Huizen CAN [14]
2-0
(21-14, 24-22) 0:46
Brink-Reckermann GER [3]
v Hupfer-Schroffenegger P. AUT [30]
2-0
(21-12, 21-16) 0:43
Mussa-Jackson VEN [29] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4]
0-2
(8-21, 12-21) 0:33
Geor-Gia GEO [13] v
Biza-Rotrekl CZE [20]
1-2
(18-21, 21-14, 12-15) 0:53
Gabathuler-Wenger SUI [21] v
Mesa-Lario ESP [12] 0-2
(19-21, 17-21) 0:44
Xu-J. L. Li CHN [5]
v van de Sande-Spijkers NED [28]
2-0
(21-14, 21-17) 0:37
Dollinger-Kaczmarek GER [25]
v Li-CH. Chen CHN [8]
2-0
(21-13, 22-20) 0:35
Benjamin-Hevaldo BRA [9]
v Erdmann-Windscheif GER [24]
2-1
(23-21, 13-21, 15-11) 0:53
Kulinich-Dyachenko KAZ [17] v Hernandez-Fañe VEN [16]
1-2
(21-17, 16-21, 11-15) 0:57
Harley-Alison BRA [1]
v Bogatov-Daynov RUS [32]
2-0
(21-13, 21-17) 0:35
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Rohkamper-Bawden (AUS), Zakrewski-Maloney (CAN), Yue Y.-D. Zhang (CHN), Z. J. Jian-Jin
J.Q. (CHN), Bratuhhina-Graumann (EST), Asao-Take (JPN), Tanaka-Hiromi (JPN), Meertens-Wiltens
(NED), Vasina-Boyko (RUS), Bratuhhina-Puri (EST), Fischer-Großner (GER), Raquel-Susana (POR).
Final 1st Place
Wang-Zuo CHN [8] v
Talita-Antonelli BRA [7] 0-2
(17-21, 13-21) 0:37
Final 3rd Place
Goller-Ludwig GER [6] v
Maria Clara-Carol BRA [2]
0-2
(19-21, 19-21) 0:42
Semifinals
Talita-Antonelli BRA [7]
v Maria Clara-Carol BRA [2]
2-1
(21-17, 19-21, 15-9) 1:08
Wang-Zuo CHN [8]
v Goller-Ludwig GER [6]
2-1
(21-16, 19-21, 15-11) 0:56
Losers are ranked 5th
Maria Clara-Carol BRA [2]
v Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
2-0
(21-18, 22-20) 0:42
Renata-Leão BRA [4] v
Goller-Ludwig GER [6] 1-2
(21-15, 9-21, 11-15) 0:42
Losers are ranked 7th
Maria Clara-Carol BRA [2]
v
Holtwick-Semmler GER [3] 2-1
(21-14, 20-22, 15-8) 0:49
Renata-Leão BRA [4]
v Palmer-Jensen AUS [20]
2-1
(14-21, 21-12, 15-10) 0:43
Round 4
Goller-Ludwig GER [6] v
Talita-Antonelli BRA [7] 1-2
(23-25, 32-30, 8-15) 1:10
Wang-Zuo CHN [8]
v Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
2-0
(21-18, 21-11) 0:36
Losers are ranked 9th
Lundqvist-Ljungquist SWE [9] v
Holtwick-Semmler GER [3]
0-2
(14-21, 17-21) 0:35
Yue Y.-D. Zhang CHN [27] v
Maria Clara-Carol BRA [2]
0-2
(14-21, 19-21) 0:34
Palmer-Jensen AUS [20]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [1]
2-0
(21-15, 21-19) 0:38
L.Wang-Li Ying CHN [15] v
Renata-Leão BRA [4] 0-2
(20-22, 12-21) 0:37
Losers are ranked 13th
Lundqvist-Ljungquist SWE [9]
v Candelas-Garcia MEX [16]
2-1
(21-11, 17-21, 15-13) 0:50
Xue-Zhang CHN [13] v
Yue Y.-D. Zhang CHN [27]
1-2
(23-25, 21-13, 11-15) 0:52
Minusa-Jursone LAT [11] v
Palmer-Jensen AUS [20] 1-2
(13-21, 21-16, 14-16) 0:48
L.Wang-Li Ying CHN [15]
v Bratkova-Ukolova RUS [25]
2-0
(21-19, 21-14) 0:31
Round 3
Talita-Antonelli BRA [7]
v Maria Clara-Carol BRA [2]
2-0
(21-19, 21-18) 0:36
Holtwick-Semmler GER [3] v
Goller-Ludwig GER [6]
0-2
(18-21, 13-21) 0:34
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
v Renata-Leão BRA [4]
2-1
(21-13, 12-21, 15-13) 0:43
Zhang Xi-Y. Huang CHN [1] v
Wang-Zuo CHN [8]
0-2
(16-21, 11-21) 0:30
Losers are ranked 17th
Vasina-Boyko RUS [18] v
Candelas-Garcia MEX [16]
0-2
(18-21, 15-21) 0:30
Barrera-Sarpaux FRA [23] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [9]
1-2
(21-19, 19-21, 12-15) 1:06
Yue Y.-D. Zhang CHN [27]
v Klapalova-Petrova CZE [12]
2-1
(21-14, 19-21, 17-15) 0:51
Lehmann-Sude GER [14] v
Xue-Zhang CHN [13]
0-2
(13-21, 15-21) 0:30
Palmer-Jensen AUS [20]
v Blundell-Scarlett NZL [19]
2-0
(22-20, 21-15) 0:36
Dampney-Mullin GBR [21] v
Minusa-Jursone LAT [11]
1-2
(18-21, 21-16, 9-15) 0:44
Bratkova-Ukolova RUS [25]
v Saka-Rtvelo GEO [10]
2-0
(21-17, 26-24) 0:35
Boulton-Johns GBR [17] v
L.Wang-Li Ying CHN [15]
0-2
(20-22, 15-21) 0:37
Losers are ranked 25th
Vasina-Boyko RUS [18]
v Meertens-Wiltens NED [31]
2-1
(21-16, 18-21, 16-14) 0:46
Asao-Take JPN [26] v
Barrera-Sarpaux FRA [23]
1-2
(18-21, 21-15, 11-15) 0:58
Liliana-Baquerizo ESP [22] v
Yue Y.-D. Zhang CHN [27]
0-2
(16-21, 15-21) 0:39
Bratuhhina-Graumann EST [30] v
Lehmann-Sude GER [14]
0-2
(19-21, 19-21) 0:35
Palmer-Jensen AUS [20]
v Tanaka-Hiromi JPN [29]
2-0
(21-14, 21-17) 0:34
Zakrewski-Maloney CAN [28] v
Dampney-Mullin GBR [21]
1-2
(21-17, 17-21, 14-16) 0:48
Rohkamper-Bawden AUS [24] v
Bratkova-Ukolova RUS [25] 0-2
(19-21, 18-21) 0:35
Z. J. Jian-Jin J.Q. CHN [32] v
BOULTON-Johns GBR [17]
0-2
(14-21, 18-21) 0:32
Round 2
L.Wang-Li Ying CHN [15] v
Maria Clara-Carol BRA [2] 1-2
(17-21, 21-19, 6-15) 0:46
Talita-Antonelli BRA [7]
v Saka-Rtvelo GEO [10]
2-1
(17-21, 21-14, 15-13) 0:43
Minusa-Jursone LAT [11] v
Goller-Ludwig GER [6]
0-2
(16-21, 19-21) 0:37
Holtwick-Semmler GER [3]
v Blundell-Scarlett NZL [19]
2-0
(21-18, 21-12) 0:40
Xue-Zhang CHN [13] v
Renata-Leão BRA [4]
1-2
(21-15, 13-21, 8-15) 0:41
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
v Klapalova-Petrova CZE [12]
2-1
(21-19, 16-21, 15-8) 0:52
Lundqvist-Ljungquist SWE [9] v
Wang-Zuo CHN [8] 0-2
(18-21, 19-21) 0:39
Zhang Xi-Y. Huang CHN [1]
v
Candelas-Garcia MEX [16] 2-1
(23-21, 20-22, 15-12) 0:53
Round 1
Meertens-Wiltens NED [31] v
Maria Clara-Carol BRA [2]
0-2
(17-21, 14-21) 0:29
L.Wang-Li Ying CHN [15]
v Vasina-Boyko RUS [18]
2-0
(21-19, 25-23) 0:39
Barrera-Sarpaux FRA [23] v
Saka-Rtvelo GEO [10]
0-2
(21-23, 13-21) 0:40
Talita-Antonelli BRA [7]
v Asao-Take JPN [26]
2-0
(21-13, 21-13) 0:34
Yue Y.-D. Zhang CHN [27] v
Goller-Ludwig GER [6] 1-2
(21-13, 21-23, 17-19) 0:58
Minusa-Jursone LAT [11]
v Liliana-Baquerizo ESP [22]
2-0
(25-23, 21-18) 0:40
Blundell-Scarlett NZL [19]
v Lehmann-Sude GER [14]
2-0
(22-20, 21-19) 0:38
Holtwick-Semmler GER [3]
v Bratuhhina-Graumann EST [30]
2-0
(21-14, 21-18) 0:33
Tanaka-Hiromi JPN [29] v
Renata-Leão BRA [4] 0-2
(13-21, 16-21) 0:34
Xue-Zhang CHN [13]
v Palmer-Jensen AUS [20]
2-0
(21-8, 21-17) 0:33
Dampney-Mullin GBR [21] v
Klapalova-Petrova CZE [12]
0-2
(19-21, 16-21) 0:34
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
v Zakrewski-Maloney CAN [28]
2-0
(21-14, 25-23) 0:44
Bratkova-Ukolova RUS [25] v
Wang-Zuo CHN [8] 0-2
(19-21, 19-21) 0:33
Lundqvist-Ljungquist SWE [9]
v Rohkamper-Bawden AUS [24]
2-0
(21-14, 22-20) 0:43
Boulton-Johns GBR [17] v
Candelas-Garcia MEX [16]
0-2
(17-21, 19-21) 0:31
Zhang Xi-Y. Huang CHN [1]
v Z. J. Jian-Jin J.Q. CHN [32]
2-0
(21-19, 21-17) 0:38
Rome
Foro Italico Open
presented by Skipper
MEN’S Qualification tournament
Q:
Jan-Thiago (BRA), Biza-Rotrekl (CZE), Kubala-Benes P. (CZE), Pavlas-Svoboda (CZE), Gro-
towski-Weaver (GBR), Erdmann-Windscheif (GER), Maia-Rosas (POR), Daynov-Bogatov (RUS).
41 (18 pts.):
Steinöker-Berger (AUT), Traxler-Streitfellner (AUT), Neshev-Kolev (BUL),
YearBook2009.indb 204
13/0