Page 203 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Losers are ranked 9th
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
v Lundqvist-Ljungquist SWE [14]
2-1
(16-21, 21-18, 15-
10)
Maria Clara-Carol BRA [4]
v Kuhn-Zumkehr SUI [23]
2-0
(22-20, 21-16)
Renata-Leão BRA [6]
v Montagnolli-Hansel AUT [25]
2-0
(21-19, 21-18)
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15]
v Van Iersel-Keizer NED [13]
2-1
(15-21, 22-20, 19-17)
Losers are ranked 13th
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
v Saka-Rtvelo GEO [17]
2-0
(21-13, 21-19)
Maria Clara-Carol BRA [4]
v Van Breedam-Mouha BEL [12]
2-1
(18-21, 21-18, 15-11)
Renata-Leão BRA [6]
v Ana Paula-Shelda BRA [3]
2-0
(21-16, 21-15)
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15]
v Talita-Antonelli BRA [7]
2-1
(15-21, 21-17, 19-17)
Round 3
Kuhn-Zumkehr SUI [23] v
Branagh-Youngs USA [2] 1-2
(21-16, 18-21, 10-15)
Lundqvist-Ljungquist SWE [14] v
Goller-Ludwig GER [11] 0-2
(17-21, 16-21)
Larissa-Juliana BRA [5]
v Van Iersel-Keizer NED [13]
2-0
(21-17, 21-9)
Ross-Kessy USA [1]
v Montagnolli-Hansel AUT [25]
2-0
(21-15, 21-10)
Losers are ranked 17th
Candelas-Garcia MEX [18] v
Saka-Rtvelo GEO [17] 1-2
(21-17, 12-21, 12-15)
Boulton-Johns GBR [26] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
0-2
(18-21, 17-21)
Liliana-Baquerizo ESP [27] v
Van Breedam-Mouha BEL [12]
0-2
(17-21, 17-21)
Vasina-Boyko RUS [30] v
Maria Clara-Carol BRA [4] 1-2
(19-21, 24-22, 14-16)
Dampney-Mullin GBR [29] v
Ana Paula-Shelda BRA [3]
0-2
(13-21, 12-21)
Vieira-Vivian BRA [21] v
Renata-Leão BRA [6] 0-2
(15-21, 17-21)
Nila-Ingrid NOR [8] v
Talita-Antonelli BRA [7] 1-2
(19-21, 21-17, 8-15)
Remmers-Wesselink NED [16] v
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] 0-2
(14-21, 17-21)
Losers are ranked 25th
Candelas-Garcia MEX [18] v HERRERA-Reyes MEX [31]
2-0
(21-16, 21-12)
Boulton-Johns GBR [26] v Fendrick-Ivy USA [10]
2-0
(29-27, 21-19)
Andreasen-Vestergaard DEN [22] v Liliana-Baquerizo ESP [27] forfeit team A
Vasina-Boyko RUS [30
] v Lessard-Martin CAN [19]
2-1
(19-21, 21-19, 15-11)
Lehmann-Sude GER [20] v
Dampney-Mullin GBR [29] 1-2
(19-21, 22-20, 13-15)
Bratkova-Ukolova RUS [28] v
Vieira-Vivian BRA [21]
0-2
(19-21, 17-21)
Maaseide-Kongshavn NOR [24] v
Nila-Ingrid NOR [8] 0-2
(13-21, 19-21)
Luana-Lili BRA [32] v
Remmers-Wesselink NED [16] 0-2
(17-21, 22-24)
Round 2
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] v
Branagh-Youngs USA [2]
0-2
(18-21, 11-21)
Talita-Antonelli BRA [7] v
Kuhn-Zumkehr SUI [23]
0-2
(17-21, 22-24)
Goller-Ludwig GER [11]
v Renata-Leão BRA [6]
2-0
(21-14, 21-14)
Ana Paula-Shelda BRA [3] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [14]
1-2
(21-12, 21-23, 14-16)
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Maria Clara-Carol BRA [4]
2-1
(17-21, 21-19, 18-16)
Larissa-Juliana BRA [5]
v Van Breedam-Mouha BEL [12]
2-0
(21-11, 21-18)
Schwaiger-Schwaiger AUT [9] v
Montagnolli-Hansel AUT [25] 1-2
(21-19, 18-21, 15-17)
Ross-Kessy USA [1]
v Saka-Rtvelo GEO [17]
2-0
(21-13, 21-16)
Round 1
HERRERA-Reyes MEX [31] v
Branagh-Youngs USA [2] 0-2
(12-21, 17-21)
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15]
v Candelas-Garcia MEX [18]
2-0
(21-13, 21-13)
Kuhn-Zumkehr SUI [23]
v Fendrick-Ivy USA [10]
2-0
(23-21, 21-19)
Talita-Antonelli BRA [7]
v Boulton-Johns GBR [26]
2-1
(28-30, 21-13, 15-12)
Liliana-Baquerizo ESP [27] v
Renata-Leão BRA [6] 1-2
(21-19, 14-21, 9-15)
Goller-Ludwig GER [11]
v Andreasen-Vestergaard DEN [22]
2-0
(21-14, 21-14)
Lessard-Martin CAN [19] v
Lundqvist-Ljungquist SWE [14] 0-2
(15-21, 19-21)
Ana Paula-Shelda BRA [3]
v Vasina-Boyko RUS [30]
2-0
(21-18, 21-18)
Dampney-Mullin GBR [29] v
Maria Clara-Carol BRA [4] 1-2
(18-21, 21-13, 14-16)
Van Iersel-Keizer NED [13]
v Lehmann-Sude GER [20]
2-0
(21-14, 21-19)
Vieira-Vivian BRA [21] v
Van Breedam-Mouha BEL [12]
0-2
(13-21, 16-21)
Larissa-Juliana BRA [5]
v Bratkova-Ukolova RUS [28]
2-0
(21-11, 21-14)
Montagnolli-Hansel AUT [25]
v Nila-Ingrid NOR [8]
2-1
(16-21, 21-16, 15-12)
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
v Maaseide-Kongshavn NOR [24]
2-0
(21-17, 22-20)
Saka-Rtvelo GEO [17]
v Remmers-Wesselink NED [16]
2-0
(21-16, 21-14)
Ross-Kessy USA [1]
v Luana-Lili BRA [32]
2-0
(21-7, 21-16)
Shanghai
China Shanghai Open presented by
Ningbo Beifa Group Co.,Ltd
MEN’S Qualification tournament
Q:
McHugh-Boehm (AUS), Benjamin-Hevaldo (BRA), Biza-Rotrekl (CZE), Erdmann-Windscheif (GER),
van de Sande-Spijkers (NED), Arkaev-Likholetov (RUS), Bogatov-Daynov (RUS), Mussa-Jackson (VEN).
33 (30 pts.):
P. Gao-Y. Li (CHN), Tichy-Dumek (CZE), Grotowski-Weaver (GBR), Nishimura-Imai (JPN),
Miramontes-Virgen (MEX), Leite-Kobbevik (NOR), Prokopiev-Koshkarev (RUS), Leon-Ramos (VEN).
41 (18 pts.):
Morais-Silva (ANG), Campbell-Grice (AUS), Streitfellner-Traxler (AUT), Han-Gao
(CHN), SH. B. Zhong-J. R. Ma (CHN), Miedzybrodzki-Lord (GBR), Babichev-Kuleshov (KAZ),
Sidorenko-Yakovlev (KAZ), Dale-Holstad (NOR).
Final 1st Place
Harley-Alison BRA [1]
v Cunha-Pedro BRA [2]
2-0
(21-14, 21-15) 0:40
Final 3rd Place
Brink-Reckermann GER [3]
v Kais Kr.-Vesik EST [10]
2-0
(21-17, 21-9) 0:37
Semifinals
Kais Kr.-Vesik EST [10] v
Cunha-Pedro BRA [2]
1-2
(21-18, 16-21, 8-15) 0:51
Harley-Alison BRA [1]
v Brink-Reckermann GER [3]
2-1
(17-21, 21-17, 16-14) 1:11
Losers are ranked 5th
Cunha-Pedro BRA [2]
v Xu-J. L. Li CHN [5]
2-0
(21-18, 22-20) 0:44
Benjamin-Hevaldo BRA [9] v
Brink-Reckermann GER [3]
0-2
(17-21, 14-21) 0:41
Losers are ranked 7th
Cunha-Pedro BRA [2]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-0
(21-13, 21-10) 0:37
Biza-Rotrekl CZE [20] v
Benjamin-Hevaldo BRA [9]
0-2
(31-33, 13-21) 0:49
Round 4
Brink-Reckermann GER [3] v
Kais Kr.-Vesik EST [10]
0-2
(16-21, 14-21) 0:44
Harley-Alison BRA [1]
v Xu-J. L. Li CHN [5]
2-0
(21-12, 21-16) 0:36
Losers are ranked 9th
Asahi-Shiratori JPN [15] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 1-2
(21-17, 21-23, 15-17) 1:04
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4] v
Cunha-Pedro BRA [2] 1-2
(19-21, 21-15, 11-15) 1:01
Gabathuler-Wenger SUI [21] v
Benjamin-Hevaldo BRA [9]
0-2
(18-21, 17-21) 0:39
Erdmann-Windscheif GER [24] v
Biza-Rotrekl CZE [20]
1-2
(24-22, 21-23, 11-15) 1:04
Losers are ranked 13th
Wu-Yin CHN [23] v
Asahi-Shiratori JPN [15]
0-2
(15-21, 15-21) 0:36
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4] v Mesa-Lario ESP [12] v injury team B
Gabathuler-Wenger SUI [21]
v Mussa-Jackson VEN [29]
2-1
(12-21, 22-20, 15-9) 0:50
Fijalek-Prudel POL [18] v
Erdmann-Windscheif GER [24] 1-2
(22-20, 11-21, 8-15) 0:52
Round 3
Kais Kr.-Vesik EST [10]
v Cunha-Pedro BRA [2]
2-1
(19-21, 21-14, 15-11) 0:49
Brink-Reckermann GER [3]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-0
(21-12, 21-12) 0:37
Xu-J. L. Li CHN [5]
v Biza-Rotrekl CZE [20]
2-0
(21-18, 21-19) 0:40
Harley-Alison BRA [1]
v Benjamin-Hevaldo BRA [9]
2-0
(21-12, 21-16) 0:38
Losers are ranked 17th
Asahi-Shiratori JPN [15]
v Hernandez-Fañe VEN [16]
2-1
(19-21, 21-17, 15-7) 0:52
Wu-Yin CHN [23]
v Dollinger-Kaczmarek GER [25]
2-1
(15-21, 21-19, 15-0) 0:48
Kadziola-Szalankiewicz POL [11] v
Mesa-Lario ESP [12]
1-2
(21-14, 17-21, 13-15) 0:51
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [30] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [4] 0-2
(18-21, 11-21) 0:34
Mussa-Jackson VEN [29]
v Kjemperud-Hoidalen NOR [19]
2-0
(21-16, 21-19) 0:41
Gabathuler-Wenger SUI [21]
v Huth-Urbatzka GER [22]
2-0
(25-23, 21-15) 0:40
Erdmann-Windscheif GER [24]
v Baracetti-Salema ARG [7]
2-0
(21-15, 21-18) 0:35
Bogatov-Daynov RUS [32] v
Fijalek-Prudel POL [18]
0-2
(21-23, 15-21) 0:38
Losers are ranked 25th
Asahi-Shiratori JPN [15]
v McHugh-Boehm AUS [31]
2-1
(21-15, 17-21, 15-8) 0:48
Reader-Sewell CAN [26] v
Wu-Yin CHN [23]
0-2
(19-21, 14-21) 0:41
Kadziola-Szalankiewicz POL [11]
v Arkaev-Likholetov RUS [27]
2-0
(21-17, 21-19) 0:41
Hupfer-Schroffenegger P. AUT [30]
v Cadieux-Van Huizen CAN [14]
2-0
(21-19, 21-14) 0:42
YearBook2009.indb 203
13/0