Page 202 - YearBook_2009

Basic HTML Version

202
Brasilia
Banco do Brasil
apresenta Kia Open
MEN’S Qualification tournament
Q:
Bruno-Maciel (BRA), Hevaldo-Benjamin (BRA), Rodrigo-Bernardo (BRA), Biza-Rotrekl (CZE),
Salvetti-Dugrip (FRA), Dollinger-Kaczmarek (GER), Lucena-Keenan (USA), Mussa-Jackson
(VEN).
33 (30 pts.):
Hupfer-Schroffenegger P. (AUT), Reader-Sewell (CAN), Tichy-Dumek (CZE), Go-
oding-Sheaf (GBR), Miramontes-Virgen (MEX), Maaseide-Horrem (NOR), Moroz-Belov (RUS),
Romashkin-Karpukhin (RUS).
41 (18 pts.):
Morais-Silva (ANG), McHugh-Boehm (AUS), Feist-Corothers (CAN), Miedzybro-
dzki-Lord (GBR), Oude Elferink-Stiekema (NED), Leite-Kobbevik (NOR).
MEN’S Main Draw Results
Final 1st Place
Harley-Alison BRA [4] v
Ricardo-Emanuel BRA [3] 0-2
(20-22, 19-21)
Final 3rd Place
Rogers-Dalhausser USA [1] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
1-2
(21-19, 19-21, 11-
15)
Semifinals
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
2-1
(17-21, 21-18, 15-12)
Harley-Alison BRA [4]
v Rogers-Dalhausser USA [1]
2-1
(13-21, 21-19, 15-11)
Losers are ranked 5th
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8] 0-2
(19-21, 21-23)
Rogers-Dalhausser USA [1]
v Dieckmann Ch.-Matysik GER [10]
2-0
(21-16, 21-18)
Losers are ranked 7th
Nummerdor-Schuil NED [2] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
1-2
(18-21, 21-15, 10-15)
Rodrigo-Bernardo BRA [28] v
Rogers-Dalhausser USA [1]
1-2
(21-19, 18-21, 9-15)
Round 4
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Dieckmann Ch.-Matysik GER [10]
2-0
(21-10, 21-18)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8] v
Harley-Alison BRA [4] 1-2
(21-17, 19-21, 13-15)
Losers are ranked 9th
Kais Kr.-Vesik EST [17] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
1-2
(21-16, 12-21, 14-16)
Fuerbringer-Jennings USA [11] v
Nummerdor-Schuil NED [2]
1-2
(21-18, 16-21, 10-15)
Cunha-Pedro BRA [5] v
Rogers-Dalhausser USA [1]
0-2
(14-21, 16-21)
Lucena-Keenan USA [32] v
Rodrigo-Bernardo BRA [28] 1-2
(21-17, 18-21, 9-15)
Losers are ranked 13th
Biza-Rotrekl CZE [23] v
Kais Kr.-Vesik EST [17]
0-2
(19-21, 17-21)
Gibb-Rosenthal USA [13] v
Fuerbringer-Jennings USA [11]
1-2
(22-20, 19-21, 13-15)
Cunha-Pedro BRA [5]
v Heyer-Heuscher SUI [20]
2-0
(21-18, 22-20)
Lucena-Keenan USA [32]
v Bruno-Maciel BRA [9]
2-0
(21-18, 21-17)
Round 3
Dieckmann Ch.-Matysik GER [10]
v Nummerdor-Schuil NED [2]
2-1
(23-21, 16-21, 17-15)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Kolodinsky-Barsouk RUS [6]
2-0
(21-17, 21-19)
Rodrigo-Bernardo BRA [28] v
Harley-Alison BRA [4] 0-2
(15-21, 18-21)
Rogers-Dalhausser USA [1] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
0-2
(19-21, 16-21)
Losers are ranked 17th
Tichy-Dumek CZE [31] v
Kais Kr.-Vesik EST [17]
0-2
(10-21, 13-21)
Biza-Rotrekl CZE [23]
v Kjemperud-Hoidalen NOR [24]
2-0
(21-19, 21-19)
Fuerbringer-Jennings USA [11]
v Hernandez-Fañe VEN [21]
2-0
(21-11, 21-10)
Dollinger-Kaczmarek GER [30] v
Gibb-Rosenthal USA [13] 0-2
(9-21, 11-21)
Heyer-Heuscher SUI [20]
v Gosch-Horst AUT [19]
2-1
(21-16, 13-21, 15-13)
Cunha-Pedro BRA [5]
v Fijalek-Prudel POL [22]
2-1
(21-12, 21-23, 15-9)
Bruno-Maciel BRA [9]
v Ces-Cès FRA [7]
2-1
(14-21, 21-18, 15-13)
Lucena-Keenan USA [32]
v Kadziola-Szalankiewicz POL [15]
2-0
(21-14, 21-14)
Losers are ranked 25th
Kulinich-Dyachenko KAZ [18] v
Tichy-Dumek CZE [31] 0-2
(18-21, 25-27)
Salvetti-Dugrip FRA [26] v
Biza-Rotrekl CZE [23]
0-2
(21-23, 11-21)
Fuerbringer-Jennings USA [11]
v Boersma E.-Paulides NED [27]
2-0
(25-23, 22-20)
Dollinger-Kaczmarek GER [30]
v Laciga M.-Schnider SUI [14]
2-1
(17-21, 21-17, 15-12)
Heyer-Heuscher SUI [20]
v Mussa-Jackson VEN [29]
2-1
(18-21, 21-16, 15-11)
Cunha-Pedro BRA [5]
v Hevaldo-Benjamin BRA [12]
2-0
(22-20, 21-16)
Bruno-Maciel BRA [9]
v Huth-Urbatzka GER [25]
2-0
(21-18, 21-14)
Lucena-Keenan USA [32]
v Geor-Gia GEO [16]
2-1
(17-21, 21-12, 15-12)
Round 2
Kadziola-Szalankiewicz POL [15] v
Nummerdor-Schuil NED [2]
0-2
(13-21, 17-21)
Ces-Cès FRA [7] v
Dieckmann Ch.-Matysik GER [10]
0-2
(18-21, 17-21)
Fijalek-Prudel POL [22] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 0-2
(19-21, 16-21)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Gosch-Horst AUT [19]
2-0
(25-23, 21-19)
Gibb-Rosenthal USA [13] v
Harley-Alison BRA [4] 1-2
(21-17, 14-21, 9-15)
Rodrigo-Bernardo BRA [28]
v Hernandez-Fañe VEN [21]
2-0
(21-18, 22-20)
Kjemperud-Hoidalen NOR [24] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
0-2
(17-21, 14-21)
Rogers-Dalhausser USA [1]
v Kais Kr.-Vesik EST [17]
2-1
(21-19, 15-21, 15-12)
Round 1
Tichy-Dumek CZE [31] v
Nummerdor-Schuil NED [2]
0-2
(16-21, 13-21)
Kadziola-Szalankiewicz POL [15]
v Kulinich-Dyachenko KAZ [18]
2-0
(21-15, 21-13)
Biza-Rotrekl CZE [23] v
Dieckmann Ch.-Matysik GER [10]
0-2
(18-21, 14-21)
Ces-Cès FRA [7]
v Salvetti-Dugrip FRA [26]
2-0
(21-17, 23-21)
Boersma E.-Paulides NED [27] v
Kolodinsky-Barsouk RUS [6] 0-2
(16-21, 15-21)
Fuerbringer-Jennings USA [11] v
Fijalek-Prudel POL [22]
1-2
(16-21, 21-14, 13-15)
Gosch-Horst AUT [19]
v Laciga M.-Schnider SUI [14]
2-0
(21-18, 21-18)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
v Dollinger-Kaczmarek GER [30]
2-0
(21-19, 21-13)
Mussa-Jackson VEN [29] v
Harley-Alison BRA [4]
0-2
(13-21, 10-21)
Gibb-Rosenthal USA [13]
v Heyer-Heuscher SUI [20]
2-1
(29-31, 24-22, 15-12)
Hernandez-Fañe VEN [21]
v Hevaldo-Benjamin BRA [12]
2-0
(21-18, 22-20)
Cunha-Pedro BRA [5] v
Rodrigo-Bernardo BRA [28] 1-2
(21-13, 18-21, 17-19)
Huth-Urbatzka GER [25] v
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [8]
0-2
(16-21, 24-26)
Bruno-Maciel BRA [9] v
Kjemperud-Hoidalen NOR [24] 1-2
(15-21, 21-18, 15-17)
Kais Kr.-Vesik EST [17]
v Geor-Gia GEO [16]
2-0
(21-17, 21-19)
Rogers-Dalhausser USA [1]
v Lucena-Keenan USA [32]
2-0
(21-12, 21-14)
WOMEN’S Qualification tournament
Q:
Luana-Lili (BRA), Renata-Leão (BRA), Vieira-Vivian (BRA), Liliana-Baquerizo (ESP), BOUL-
TON-Johns (GBR), Dampney-Mullin (GBR), HERRERA-Reyes (MEX), Vasina-Boyko (RUS).
33 (30 pts.):
Scott-Dibben (AUS), Jirak-Rimser (AUT), Zakrewski-Maloney (CAN), Gomes-
Catarina (POR), Raquel-Susana (POR), Hansson-Nilsson (SWE).
WOMEN’S Main Draw Results
Final 1st Place
Ross-Kessy USA [1] v
Larissa-Juliana BRA [5] 0-2
(18-21, 18-21)
Final 3rd Place
Goller-Ludwig GER [11]
v Branagh-Youngs USA [2]
2-0
(21-18, 32-30)
Semifinals
Branagh-Youngs USA [2] v
Larissa-Juliana BRA [5] 1-2
(16-21, 21-18, 12-15)
Ross-Kessy USA [1]
v Goller-Ludwig GER [11]
2-0
(21-16, 21-15)
Losers are ranked 5th
Schwaiger-Schwaiger AUT [9] v
Larissa-Juliana BRA [5]
0-2
(14-21, 20-22)
Renata-Leão BRA [6] v
Goller-Ludwig GER [11]
1-2
(16-21, 23-21, 16-18)
Losers are ranked 7th
Maria Clara-Carol BRA [4] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
1-2
(21-15, 11-21, 11-15)
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [15] v
Renata-Leão BRA [6]
0-2
(18-21, 19-21)
Round 4
Goller-Ludwig GER [11] v
Branagh-Youngs USA [2]
0-2
(19-21, 17-21)
Ross-Kessy USA [1]
v Larissa-Juliana BRA [5]
2-1
(20-22, 21-14, 15-11)
YearBook2009.indb 202
13/0