Page 201 - YearBook_2009

Basic HTML Version

Final 1st Place
Bykanov-Bolgov RUS [4] v
Samoday-Popov UKR [18]
0-2
(16-21, 18-21) 0:42
Final 3rd Place
Medina-Menéndez ESP [3]
v Bargmann-Quecke GER [7]
2-1
(16-21, 23-21, 16-14) 0:57
Semifinals
Samoday-Popov UKR [18]
v Bargmann-Quecke GER [7]
2-1
(21-13, 18-21, 20-18) 0:56
Bykanov-Bolgov RUS [4]
v Medina-Menéndez ESP [3]
2-1
(14-21, 21-18, 15-10) 0:57
Round 2
Bargmann-Quecke GER [7]
v Bondi-Ottaviani ITA [22]
2-0
(21-14, 21-14) 0:29
Kucherenko-Krasilnikov RUS [21] v
Samoday-Popov UKR [18]
0-2
(13-21, 15-21) 0:41
Andreatta-Lupo ITA [15] v
Medina-Menéndez ESP [3] 0-2
(16-21, 20-22) 0:44
Mercer-Peacock AUS [19] v
Bykanov-Bolgov RUS [4] 0-2
(14-21, 10-21) 0:44
Round 1
Bondi-Ottaviani ITA [22]
v May-Sidgwick CAN [13]
2-1
(21-18, 18-21, 15-12) 0:57
Bargmann-Quecke GER [7]
v Louati-Villard FRA [12]
2-0
(21-17, 22-20) 0:40
Solhaug-Ingebrigtsen NOR [17] v
Samoday-Popov UKR [18] 0-2
(11-21, 13-21) 0:36
Kucherenko-Krasilnikov RUS [21]
v Chow-Del Bianco CAN [24]
2-0
(21-17, 21-19)
0:35
Kooy-van Werkhoven NED [5] v
Medina-Menéndez ESP [3]
0-2
(14-21, 12-21) 0:34
Kantor-Losiak POL [8] v
Andreatta-Lupo ITA [15]
1-2
(21-12, 16-21, 15-17) 0:59
Bergmann-Dollhofer GER [23] v
Bykanov-Bolgov RUS [4]
1-2
(12-21, 21-19, 12-15)
1:01
Timmer-Grubb NZL [11] v
Mercer-Peacock AUS [19] 1-2
(11-21, 21-19, 8-15) 0:58
Pool L
Fatih-Hakan TUR [6] v
Bargmann-Quecke GER [7]
0-2
(13-21, 9-21) 0:24
Samoday-Popov UKR [18]
v Mercer-Peacock AUS [19]
2-0
(21-10, 21-19) 0:39
Bargmann-Quecke GER [7]
v Mercer-Peacock AUS [19]
2-0
(21-19, 21-12) 0:42
Fatih-Hakan TUR [6] v
Samoday-Popov UKR [18] 0-2
(13-21, 10-21) 0:31
Bargmann-Quecke GER [7] v
Samoday-Popov UKR [18] 1-2
(15-21, 21-19, 8-15) 1:03
Fatih-Hakan TUR [6] v
Mercer-Peacock AUS [19] 0-2
(18-21, 13-21) 0:41
Pool K
Kooy-van Werkhoven NED [5] v
Kantor-Losiak POL [8] 0-2
(17-21, 10-21) 0:34
Solhaug-Ingebrigtsen NOR [17]
v Ahmetcan-Caner TUR [20]
2-0
(21-14, 21-19) 0:34
Kantor-Losiak POL [8]
v Ahmetcan-Caner TUR [20]
2-0
(21-8, 21-5) 0:22
Kooy-van Werkhoven NED [5] v
Solhaug-Ingebrigtsen NOR [17]
0-2
(15-21, 16-21)
0:35
Kantor-Losiak POL [8]
v Solhaug-Ingebrigtsen NOR [17]
2-0
(21-16, 21-16) 0:36
Kooy-van Werkhoven NED [5]
v Ahmetcan-Caner TUR [20]
2-0
(21-15, 21-17) 0:43
Pool J
Bykanov-Bolgov RUS [4]
v Gerber-Stadelmann SUI [9]
2-0
(21-18, 21-15) 0:39
Hadrava-Gucky CZE [16] v
Kucherenko-Krasilnikov RUS [21] 0-2
(19-21, 13-21) 0:34
Gerber-Stadelmann SUI [9]
v Kucherenko-Krasilnikov RUS [21]
2-0
(21-19, 21-15) 0:34
Bykanov-Bolgov RUS [4]
v Hadrava-Gucky CZE [16]
2-0
(21-14, 21-8) 0:29
Gerber-Stadelmann SUI [9] v
Hadrava-Gucky CZE [16]
1-2
(21-18, 12-21, 10-15) 0:48
Bykanov-Bolgov RUS [4] v
Kucherenko-Krasilnikov RUS [21]
1-2
(23-25, 26-24, 20-
22) 1:11
Pool I
Medina-Menéndez ESP [3] v Moser-Mischkulnig AUT [10] v injury team A
Andreatta-Lupo ITA [15]
v
Bondi-Ottaviani ITA [22] 2-1
(21-17, 10-21, 15-12) 0:53
Moser-Mischkulnig AUT [10] v
Bondi-Ottaviani ITA [22] 0-2
(18-21, 15-21) 0:36
Medina-Menéndez ESP [3]
v Andreatta-Lupo ITA [15]
2-0
(21-15, 21-18) 0:38
Moser-Mischkulnig AUT [10] v
Andreatta-Lupo ITA [15] 1-2
(8-21, 21-18, 13-15) 0:48
Medina-Menéndez ESP [3]
v Bondi-Ottaviani ITA [22]
2-1
(19-21, 26-24, 15-9) 1:08
Pool H
Stevenson-Kalmbach USA [2] v
Timmer-Grubb NZL [11]
0-2
(16-21, 12-21) 0:39
Andis-Martins LAT [14] v
Bergmann-Dollhofer GER [23]
0-2
(20-22, 17-21) 0:39
Timmer-Grubb NZL [11]
v Bergmann-Dollhofer GER [23]
2-1
(18-21, 21-18, 16-14) 1:01
Stevenson-Kalmbach USA [2]
v
Andis-Martins LAT [14]
2-1
(11-21, 21-19, 15-13)
1:03
Timmer-Grubb NZL [11]
v
Andis-Martins LAT [14] 2-1
(20-22, 21-15, 15-12) 0:53
Stevenson-Kalmbach USA [2] v
Bergmann-Dollhofer GER [23]
0-2
(14-21, 16-21) 0:39
Pool G
Tayga-Anil TUR [1] v
Louati-Villard FRA [12]
0-2
(14-21, 12-21) 0:29
May-Sidgwick CAN [13]
v Chow-Del Bianco CAN [24]
2-0
(21-13, 21-12) 0:33
Louati-Villard FRA [12]
v Chow-Del Bianco CAN [24]
2-0
(21-18, 21-19) 0:39
Tayga-Anil TUR [1] v
May-Sidgwick CAN [13] 0-2
(13-21, 13-21) 0:29
Louati-Villard FRA [12] v
May-Sidgwick CAN [13]
0-2
(9-21, 17-21) 0:34
Tayga-Anil TUR [1] v
Chow-Del Bianco CAN [24]
1-2
(22-20, 17-21, 7-15) 0:48
MEN
’S MAIN DRAW
Rk.
Team
Country
1
Samoday-Popov
UKR
2
Bykanov-Bolgov
RUS
3
Medina-Menéndez
ESP
4
Bargmann-Quecke
GER
5
Mercer-Peacock
AUS
Andreatta-Lupo
ITA
Bondi-Ottaviani
ITA
Kucherenko-Krasilnikov
RUS
9
Chow-Del Bianco
CAN
May-Sidgwick
CAN
Louati-Villard
FRA
Bergmann-Dollhofer
GER
Kooy-van Werkhoven
NED
Solhaug-Ingebrigtsen
NOR
Timmer-Grubb
NZL
Kantor-Losiak
POL
17
Chow-Del Bianco
CAN
Stevenson-Kalmbach
USA
19
Moser-Mischkulnig
AUT
Andis-Martins
LAT
Gerber-Stadelmann
SUI
Ahmetcan-Caner
TUR
Fatih-Hakan
TUR
Tayga-Anil
TUR
012 Beach-JuniorYouth.indd 201
16/0