Page 198 - YearBook_2009

Basic HTML Version

198
Final 1st Place
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12] v
Kadziola-Szalankiewicz POL [8] 0-2
(21-23, 19-21) 0:45
Final 3rd Place
Stiel-Dollinger GER [24] v
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4] 1-2
(21-13, 18-21, 15-17) 0:54
Semifinals
Kadziola-Szalankiewicz POL [8]
v Pastukhov-Kostyukhin RUS [4]
2-1
(19-21, 21-8, 15-8) 0:49
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12]
v Stiel-Dollinger GER [24]
2-0
(21-16, 21-11) 0:35
Round 2
Wallace-Boyd-O'Dea NZL [16] v
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4] 1-2
(21-19, 18-21, 9-15) 0:50
Varenhorst-Brouwer NED [3] v
Kadziola-Szalankiewicz POL [8] 0-2
(15-21, 17-21) 0:39
Smith-McHugh AUS [17] v
Stiel-Dollinger GER [24]
0-2
(17-21, 22-24) 0:43
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12]
v Kissling-Kovatsch SUI [10]
2-0
(21-16, 21-16) 0:39
Round 1
Flüggen-Köhler GER [2] v
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4] 1-2
(19-21, 21-19, 10-15) 0:56
Tomás-Mahia ESP [13] v
Wallace-Boyd-O'Dea NZL [16]
1-2
(17-21, 21-19, 12-15) 0:53
Kadziola-Szalankiewicz POL [8]
v Dupouy-Lacombe FRA [11]
2-1
(17-21, 21-16, 15-11)
0:51
Varenhorst-Brouwer NED [3]
v Lupo-Biga ITA [5]
2-0
(21-10, 21-19) 0:37
Wojtasik-Leznicki POL [21] v
Stiel-Dollinger GER [24]
1-2
(27-29, 21-13, 14-16) 0:57
Marshall-Schachter CAN [7] v
Smith-McHugh AUS [17]
1-2
(20-22, 21-16, 12-15) 0:56
Kissling-Kovatsch SUI [10]
v Antonsen-Gamlemoen NOR [18]
2-0
(21-6, 21-12) 0:26
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12]
v Jô-Marcus BRA [23]
2-0
(21-12, 21-9) 0:29
Pool L
Cook-Smth GBR [6] v
Marshall-Schachter CAN [7]
0-2
(11-21, 13-21) 0:32
Antonsen-Gamlemoen NOR [18]
v Gregory-Crooks GBR [19]
2-0
(21-8, 21-18) 0:32
Marshall-Schachter CAN [7]
v Gregory-Crooks GBR [19]
2-0
(21-14, 21-3) 0:28
Cook-Smth GBR [6] v
Antonsen-Gamlemoen NOR [18]
0-2
(18-21, 15-21) 0:36
Marshall-Schachter CAN [7]
v Antonsen-Gamlemoen NOR [18]
2-0
(21-13, 21-11) 0:28
Cook-Smth GBR [6]
v
Gregory-Crooks GBR [19]
2-1
(20-22, 21-8, 15-10) 0:54
Pool K
Lupo-Biga ITA [5] v
Kadziola-Szalankiewicz POL [8] 1-2
(22-20, 11-21, 7-15) 0:49
Smith-McHugh AUS [17]
v Mjurakami-Hasegawa JPN [20]
2-0
(21-13, 21-6) 0:32
Kadziola-Szalankiewicz POL [8]
v Mjurakami-Hasegawa JPN [20]
2-0
(21-13, 21-9) 0:30
Lupo-Biga ITA [5] v
Smith-McHugh AUS [17]
1-2
(18-21, 21-19, 11-15) 0:51
Kadziola-Szalankiewicz POL [8]
v Smith-McHugh AUS [17]
2-0
(21-18, 21-15) 0:48
Lupo-Biga ITA [5]
v Mjurakami-Hasegawa JPN [20]
2-0
(21-16, 21-12) 0:39
Pool J
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4]
v Vander Werp-Ross USA [9]
2-0
(21-15, 21-16) 0:33
Wallace-Boyd-O'Dea NZL [16] v
Wojtasik-Leznicki POL [21] 0-2
(21-23, 15-21) 0:39
Vander Werp-Ross USA [9] v
Wojtasik-Leznicki POL [21]
0-2
(19-21, 6-21) 0:29
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4] v
Wallace-Boyd-O'Dea NZL [16]
1-2
(22-20, 19-21, 11-
15) 0:53
Vander Werp-Ross USA [9] v
Wallace-Boyd-O'Dea NZL [16]
0-2
(15-21, 13-21) 0:35
Pastukhov-Kostyukhin RUS [4]
v Wojtasik-Leznicki POL [21]
2-0
(21-19, 22-20) 0:33
Pool I
Varenhorst-Brouwer NED [3]
v Kissling-Kovatsch SUI [10]
2-0
(21-14, 21-15) 0:35
Ralfs-Birzulis LAT [15] v
van der Poel-van den Bogert NED [22]
1-2
(26-24, 19-21, 11-
15) 0:49
Kissling-Kovatsch SUI [10]
v van der Poel-van den Bogert NED [22]
2-0
(21-16, 23-21) 0:38
Varenhorst-Brouwer NED [3] v Ralfs-Birzulis LAT [15] v forfeit team B
Kissling-Kovatsch SUI [10]
v Ralfs-Birzulis LAT [15]
2-0
(21-16, 21-17) 0:36
Varenhorst-Brouwer NED [3]
v van der Poel-van den Bogert NED [22]
2-0
(21-10, 21-16) 0:34
Pool H
Flüggen-Köhler GER [2]
v Dupouy-Lacombe FRA [11]
2-1
(17-21, 21-17, 15-13) 0:50
Wutzl-Seidl AUT [14] v
Jô-Marcus BRA [23]
v
0-2
(17-21, 14-21) 0:33
Dupouy-Lacombe FRA [11]
v Jô-Marcus BRA [23]
2-0
(21-16, 21-9) 0:34
Flüggen-Köhler GER [2]
v Wutzl-Seidl AUT [14]
2-0
(21-13, 21-9) 0:26
Dupouy-Lacombe FRA [11] v
Wutzl-Seidl AUT [14]
0-2
(20-22, 19-21) 0:34
Flüggen-Köhler GER [2]
v Jô-Marcus BRA [23]
2-0
(21-12, 21-13) 0:31
Pool G
Randall-Sheaf GBR [1] v
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12] 0-2
(16-21, 9-21) 0:37
Tomás-Mahia ESP [13]
v Stiel-Dollinger GER [24]
2-0
(21-17, 21-17) 0:40
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12]
v Stiel-Dollinger GER [24]
2-0
(21-13, 21-11) 0:33
Randall-Sheaf GBR [1] v
Tomás-Mahia ESP [13] 0-2
(15-21, 16-21) 0:37
Álvaro Filho-Vitor Felipe BRA [12]
v Tomás-Mahia ESP [13]
2-0
(21-15, 21-18) 0:35
Randall-Sheaf GBR [1] v
Stiel-Dollinger GER [24] 0-2
(16-21, 14-21) 0:39
MEN
’S MAIN DRAW
Rk.
Team
Country
1
Kadziola-Szalankiewicz
POL
2
Álvaro Filho-Vitor Felipe
BRA
3
Pastukhov-Kostyukhin
RUS
4
Stiel-Dollinger
GER
5
Smith-McHugh
AUS
Varenhorst-Brouwer
NED
Wallace-Boyd-O'Dea
NZL
Kissling-Kovatsch
SUI
9
Jô-Marcus
BRA
Marshall-Schachter
CAN
Tomás-Mahia
ESP
Dupouy-Lacombe
FRA
Flüggen-Köhler
GER
Lupo-Biga
ITA
Antonsen-Gamlemoen
NOR
Wojtasik-Leznicki
POL
17
Cook-Smth
GBR
van der Poel-van den Bogert
NED
19
Wutzl-Seidl
AUT
Gregory-Crooks
GBR
Randall-Sheaf
GBR
Mjurakami-Hasegawa
JPN
Ralfs-Birzulis
LAT
Vander Werp-Ross
USA
2009 SWATCH FIVB Junior World Championships
YearBook2009.indb 198
13/0