Page 167 - YearBook_2009

Basic HTML Version

WOMEN
’S MAIN DRAW
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Ross-Kessy
USA
1000
60,000
2
Larissa-Juliana
BRA
900
45,000
3
Talita-Antonelli
BRA
800
35,000
4
Ana Paula-Shelda
BRA
700
28,000
5
Schwaiger-Schwaiger
AUT
600
18,000
Van Iersel-Keizer
NED
600
18,000
Branagh-Youngs
USA
600
18,000
Turner-Akers
USA
600
18,000
9
Van Breedam-Mouha
BEL
400
11,000
Maria Clara-Carol
BRA
400
11,000
Xue-Zhang
CHN
400
11,000
Zhang Xi-Y. Huang
CHN
400
11,000
Novakova-Hajeckova
CZE
400
11,000
Saka-Rtvelo
GEO
400
11,000
Goller-Ludwig
GER
400
11,000
Arvaniti-Tsiartsiani
GRE
400
11,000
17
Martin-Lessard
CAN
200
7,000
Fernandez Grasset-Esteves Ribalta
CUB
200
7,000
Barrera-Sarpaux
FRA
200
7,000
Banck-Günther
GER
200
7,000
Holtwick-Semmler
GER
200
7,000
Pohl-Rau
GER
200
7,000
Gioria-Momoli
ITA
200
7,000
Minusa-Jursone
LAT
200
7,000
Candelas-Garcia
MEX
200
7,000
Mooren-Wesselink
NED
200
7,000
Remmers-Stiekema
NED
200
7,000
Maaseide-Kongshavn
NOR
200
7,000
Nila-Ingrid
NOR
200
7,000
Forrer-Schmocker
SUI
200
7,000
Kuhn-Zumkehr
SUI
200
7,000
Osheyko-Baburina
UKR
200
7,000
33
Montagnolli-Hansel
AUT
50
4,800
Klapalova-Petrova
CZE
50
4,800
Giaoui-Hamzaoui
FRA
50
4,800
Fendrick-Ivy
USA
50
4,800
37
Palmer-Jensen
AUS
40
3,400
Andreasen-Vestergaard
DEN
40
3,400
Alcon-Matveeva
ESP
40
3,400
Nystrom-Nystrom
FIN
40
3,400
Boulton-Johns
GBR
40
3,400
Dampney-Mullin
GBR
40
3,400
Lehmann-Sude
GER
40
3,400
Koutroumanidou-Argiropoulou
GRE
40
3,400
Aas-Bjørkesett
NOR
40
3,400
Bratkova-Ukolova
RUS
40
3,400
Graessli-Guerra Arias- Schmocker
SUI
40
3,400
Lundqvist-Ljungquist
SWE
40
3,400
Final 1st Place
Ross-Kessy USA [1]
v Larissa-Juliana BRA [3]
2-0
(30-28, 23-21) 0:58
Final 3rd Place
Ana Paula-Shelda BRA [5] v
Talita-Antonelli BRA [2] 0-2
(13-21, 16-21) 0:39
Semifinals
Larissa-Juliana BRA [3]
v Talita-Antonelli BRA [2]
2-1
(21-17, 18-21, 15-13) 0:59
Ross-Kessy USA [1]
v Ana Paula-Shelda BRA [5]
2-1
(28-26, 15-21, 15-9) 1:13
Quarterfinals
Schwaiger-Schwaiger AUT [12] v
Talita-Antonelli BRA [2]
0-2
(17-21, 16-21) 0:42
Larissa-Juliana BRA [3]
v Van Iersel-Keizer NED [14]
2-0
(21-13, 21-16) 0:35
Ana Paula-Shelda BRA [5]
v Branagh-Youngs USA [4]
2-1
(17-21, 22-20, 15-12) 1:03
Ross-Kessy USA [1]
v Turner-Akers USA [6]
2-1
(17-21, 21-12, 15-9) 0:51
Round of 16
Van Breedam-Mouha BEL [17] v
Talita-Antonelli BRA [2]
0-2
(15-21, 15-21) 0:38
Novakova-Hajeckova CZE [11] v
Schwaiger-Schwaiger AUT [12] 0-2
(15-21, 19-21) 0:37
Van Iersel-Keizer NED [14]
v Maria Clara-Carol BRA [8]
2-1
(19-21, 21-19, 15-13) 1:08
Larissa-Juliana BRA [3]
v Xue-Zhang CHN [23]
2-0
(21-16, 21-17) 0:40
Saka-Rtvelo GEO [33] v
Branagh-Youngs USA [4] 0-2
(12-21, 14-21) 0:35
Ana Paula-Shelda BRA [5]
v Zhang Xi-Y. Huang CHN [15]
2-0
(22-20, 21-16) 0:48
Goller-Ludwig GER [10] v
Turner-Akers USA [6]
1-2
(21-17, 21-23, 11-15) 1:01
Ross-Kessy USA [1]
v Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
2-0
(21-11, 21-12) 0:32
Round of 32
Mooren-Wesselink NED [41] v
Talita-Antonelli BRA [2]
0-2
(12-21, 13-21) 0:34
Van Breedam-Mouha BEL [17]
v Minusa-Jursone LAT [24]
2-0
(21-19, 21-11) 0:41
Schwaiger-Schwaiger AUT [12]
v Gioria-Momoli ITA [18]
2-1
(18-21, 23-21, 15-13) 1:01
Holtwick-Semmler GER [7] v
Novakova-Hajeckova CZE [11] 0-2
(16-21, 16-21) 0:36
Maria Clara-Carol BRA [8]
v Nila-Ingrid NOR [9]
2-1
(16-21, 21-16, 15-7) 0:55
Van Iersel-Keizer NED [14]
v Maaseide-Kongshavn NOR [13]
2-0
(26-24, 21-18) 0:46
Kuhn-Zumkehr SUI [27] v
Xue-Zhang CHN [23]
0-2
(20-22, 15-21) 0:42
Larissa-Juliana BRA [3]
v Candelas-Garcia MEX [34]
2-0
(21-10, 21-15) 0:34
Remmers-Stiekema NED [26] v
Branagh-Youngs USA [4] 0-2
(18-21, 10-21) 0:37
Forrer-Schmocker SUI [43] v
Saka-Rtvelo GEO [33] 0-2
(14-21, 16-21) 0:34
Pohl-Rau GER [16] v
Zhang Xi-Y. Huang CHN [15]
0-2
(15-21, 15-21) 0:36
Ana Paula-Shelda BRA [5]
v Fernandez Grasset-Esteves Ribalta CUB [42]
2-1
(21-14,
19-21, 17-15) 0:59
Turner-Akers USA [6]
v Martin-Lessard CAN [28]
2-1
(18-21, 24-22, 17-15) 1:01
Goller-Ludwig GER [10]
v Banck-Günther GER [21]
2-0
(21-12, 21-16) 0:35
Arvaniti-Tsiartsiani GRE [20]
v Barrera-Sarpaux FRA [35]
2-0
(21-17, 21-15) 0:43
Ross-Kessy USA [1]
v Osheyko-Baburina UKR [37]
2-0
(21-17, 21-10) 0:38
Pool L
Graessli-Guerra Arias- Schmocker SUI [36] v
Osheyko-Baburina UKR [37]
0-2
(20-22,
16-21) 0:34
Schwaiger-Schwaiger AUT [12]
v Maaseide-Kongshavn NOR [13]
2-0
(21-15, 21-19)
0:41
Maaseide-Kongshavn NOR [13]
v Osheyko-Baburina UKR [37]
2-1
(22-20, 15-21, 18-
16) 1:02
Schwaiger-Schwaiger AUT [12]
v Graessli-Guerra Arias- Schmocker SUI [36]
2-0
(21-
15, 21-12) 0:35
Maaseide-Kongshavn NOR [13]
v Graessli-Guerra Arias- Schmocker SUI [36]
2-0
(21-
16, 21-14) 0:40
Schwaiger-Schwaiger AUT [12]
v Osheyko-Baburina UKR [37]
2-1
(18-21, 21-17, 15-
11) 0:54
Pool B
Remmers-Stiekema NED [26]
v Bratkova-Ukolova RUS [47]
2-1
(21-14, 12-21, 15-13)
0:47
YearBook2009.indb 167
13/0