Page 156-157 - YearBook_2008

Basic HTML Version

Rk. Team
Country
Q
Podstawka-Groenveld
CAN
Penk-Walkenhorst
GER
Ingrosso-Ingrosso P.
ITA
Stiekema-Vismans
NED
25
Wutzl-Berger
AUT
O'Dea-O'Dea
NZL
Wojtasik-Leznicki
POL
Didukh-Pronin
UKR
29
Lacombe-Aubrun
FRA
Eppsztein-Ben Gal
ISR
Rønneberg-Kvamsdal
NOR
Goremykin-Safonov
RUS
Lazzarini-Valentini
SMR
Kissling-Kovatsch
SUI
Namesansky-Patak
SVK
Ross-Hilling
USA
37
Ivan-Mudri
CRO
Ale-Elia
SMR
2008 Junior Wchamps Volleyball
156
Italy’s Francesco Giontella
Rk. Team
Country
1
Giontella-Nicolai
ITA
2
Varenhorst-Brouwer
NED
3
Ingrosso-Ingrosso P.
ITA
4
Penk-Walkenhorst
GER
5
Podstawka-Groenveld
CAN
Habr-Monik
CZE
Kadziola-Szalankiewicz
POL
Kostyukhin-Pastukhov
RUS
9
Boehm-McHugh
AUS
Parviainen-Manninen
FIN
Thesee-Dupouy
FRA
Erdmann-Klass
GER
Stiekema-Vismans
NED
Sutter-Quadt
SUI
Krajcik-Hukel
SVK
Casebeer-McGuire
USA
17
Schnell-Leeb
AUT
Randall-Smth
GBR
19
Jefferson-Gabriel Pereira
BRA
Tomás-Mahia
ESP
Gregory-Dampney
GBR
Sheaf-Sheaf
GBR
Egleskalns-Toms
LAT
Antonsen-Aubry
NOR
MEN
’S Main draw
Christiaan Varenhorst of the Netherlands
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (07 Sep)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Varenhorst-Brouwer NED [5]
2-0
(21-15, 21-17)
Final 3rd Place (07 Sep)
Penk-Walkenhorst GER [24]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21] 0-2
(12-21, 18-21)
Semi-finals (07 Sep)
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21]
vs
Varenhorst-Brouwer NED [5] 0-2
(12-21, 18-21)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Penk-Walkenhorst GER [24]
2-0
(21-19, 21-17)
Round 2 (06 Sep)
Varenhorst-Brouwer NED [5]
vs
Kadziola-Szalankiewicz POL [17]
2-0
(21-13, 21-14)
Podstawka-Groenveld CAN [23]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21] 0-2
(12-21, 10-21)
Kostyukhin-Pastukhov RUS [9]
vs
Penk-Walkenhorst GER [24] 0-2
(15-21, 16-21)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Habr-Monik CZE [13]
2-0
(21-14, 21-14)
Round 1 (06 Sep)
Kadziola-Szalankiewicz POL [17]
vs
Boehm-McHugh AUS [12]
2-1
(18-21, 22-20, 15-10)
Casebeer-McGuire USA [7]
vs
Varenhorst-Brouwer NED [5] 0-2
(13-21, 18-21)
Erdmann-Klass GER [3]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21] 0-2
(10-21, 9-21)
Parviainen-Manninen FIN [18]
vs
Podstawka-Groenveld CAN [23] 0-2
(21-23, 12-21)
Penk-Walkenhorst GER [24]
vs
Stiekema-Vismans NED [22]
2-1
(15-21, 21-9, 15-9)
Kostyukhin-Pastukhov RUS [9]
vs
Thesee-Dupouy FRA [10]
2-0
(21-17, 24-22)
Habr-Monik CZE [13]
vs
Sutter-Quadt SUI [11]
2-0
(21-17, 21-19)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
KRAJCIK-HUKEL SVK [20]
2-0
(21-17, 23-21)9-15)
Pool L (04/05 Sep)
Gregory-Dampney GBR [6]
vs
Casebeer-McGuire USA [7] 0-2
(11-21, 11-21)
Parviainen-Manninen FIN [18]
vs
Randall-Smth GBR [19]
2-0
(21-15, 21-19)
Casebeer-McGuire USA [7]
vs
Randall-Smth GBR [19]
2-0
(21-12, 21-6)
Gregory-Dampney GBR [6]
vs
Parviainen-Manninen FIN [18] 0-2
(12-21, 15-21)
Casebeer-McGuire USA [7]
vs
Parviainen-Manninen FIN [18] 1-2
(23-21, 18-21, 8-15)
Gregory-Dampney GBR [6]
vs
Randall-Smth GBR [19] 0-2
(17-21, 19-21)
Pool K (04/05 Sep)
Varenhorst-Brouwer NED [5]
vs
Jefferson-Gabriel Pereira BRA [8]
2-1
(21-14, 18-21, 15-13)
Kadziola-Szalankiewicz POL [17]
vs
Krajcik-Hukel SVK [20]
2-0
(21-13, 21-19)
Jefferson-Gabriel Pereira BRA [8]
vs
Krajcik-Hukel SVK [20] 0-2
(14-21, 19-21)
Varenhorst-Brouwer NED [5]
vs
Kadziola-Szalankiewicz POL [17] 0-2
(17-21, 15-21)
Jefferson-Gabriel Pereira BRA [8]
vs
Kadziola-Szalankiewicz POL [17] 0-2
(13-21, 15-21)
Varenhorst-Brouwer NED [5]
vs
Krajcik-Hukel SVK [20]
2-0
(21-10, 21-19)
Pool J (04/05 Sep)
Tomás-Mahia ESP [4]
vs
Kostyukhin-Pastukhov RUS [9] 1-2
(29-27, 19-21, 15-17)
Schnell-Leeb AUT [16]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21] 0-2
(13-21, 14-21)
Kostyukhin-Pastukhov RUS [9]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21]
2-1
(21-17, 19-21, 15-12)
Tomás-Mahia ESP [4]
vs
Schnell-Leeb AUT [16] 0-2
(16-21, 18-21)
Kostyukhin-Pastukhov RUS [9]
vs
Schnell-Leeb AUT [16]
2-0
(21-16, 21-14)
Tomás-Mahia ESP [4]
vs
Ingrosso-Ingrosso P. ITA [21] 0-2
(16-21, 16-21)
Pool M (04/05 Sep)
Erdmann-Klass GER [3]
vs
Thesee-Dupouy FRA [10]
2-0
(21-8, 23-21)
Antonsen-Aubry NOR [15]
vs
Stiekema-Vismans NED [22] 0-2
(15-21, 16-21)
Thesee-Dupouy FRA [10]
vs
Stiekema-Vismans NED [22]
2-0
(21-16, 21-18)
Erdmann-Klass GER [3]
vs
Antonsen-Aubry NOR [15]
2-0
(21-13, 21-11)
Thesee-Dupouy FRA [10]
vs
Antonsen-Aubry NOR [15]
2-0
(21-16, 21-19)
Erdmann-Klass GER [3]
vs
Stiekema-Vismans NED [22] 1-2
(16-21, 21-14, 10-15)
Pool H (04/05 Sep)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Sutter-Quadt SUI [11]
2-0
(21-15, 21-17)
Egleskalns-Toms LAT [14]
vs
Podstawka-Groenveld CAN [23] 0-2
(16-21, 20-22)
Sutter-Quadt SUI [11]
vs
Podstawka-Groenveld CAN [23]
2-0
(21-19, 21-18)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Egleskalns-Toms LAT [14]
2-0
(22-20, 21-10)
Sutter-Quadt SUI [11]
vs
Egleskalns-Toms LAT [14]
2-0
(21-16, 21-12)
Giontella-Nicolai ITA [2]
vs
Podstawka-Groenveld CAN [23]
2-0
(21-13, 21-16)
Pool G (04/05 Sep)
Sheaf-Sheaf GBR [1]
vs
Boehm-McHugh AUS [12] 0-2
(16-21, 11-21)
Habr-Monik CZE [13]
vs
Penk-Walkenhorst GER [24] 1-2
(20-22, 21-17, 13-15)
Boehm-McHugh AUS [12]
vs
Penk-Walkenhorst GER [24] 0-2
(20-22, 21-23)
Sheaf-Sheaf GBR [1]
vs
Habr-Monik CZE [13] 0-2
(16-21, 11-21)
Boehm-McHugh AUS [12]
vs
Habr-Monik CZE [13] 0-2
(17-21, 14-21)
Sheaf-Sheaf GBR [1]
vs
Penk-Walkenhorst GER [24] 0-2
(7-21, 14-21)
Paolo Nicolai in action
MEN
’S Qualification tourn.
157