Page 126-127 - YearBook_2008

Basic HTML Version

Rk. Team
Country Points
Q
Jensen-McLeod
AUS
Goliasova-Weissova
CZE
Bratuhhina-Puri
EST
Rosso-Bacchi
ITA
Myhr-Aasen
NOR
Blundell-Scarlett
NZL
Brzostek-Sowala
POL
Boyko-Markova
RUS
33
Eriksen-Dyhr
DEN
30
Boulton-Dampney
GBR
30
Herbert-Palmer
GBR
30
Mullin-Johns
GBR
30
Rodriguez-Zur
ISR
30
Alenkina-Tsimbalova
KAZ
30
Aas-Bjørkesett
NOR
30
Nilsson-Andersson
SWE
30
41
Ross-Mowen
AUS
18
Graumann-Bratuhhina
EST
18
Rigobert-Li Yuk Lo
MRI
18
Eritsland-Blitzner
NOR
18
Solvoll-Westerlund
NOR
18
Croad-Tilley
NZL
18
Head-Sherriff
NZL
18
Team
Country
Askheim-Bjorvand
NOR
Brynildsen-Treland
NOR
Hvalen-Praesthus
NOR
Landsnes-Hansen
NOR
2008 Beach Volleyball -
Kristiansand
126
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Antonelli-Leão
BRA
600
28'000
2
Nila-Ingrid
NOR
540
19'500
3
Schwaiger-Schwaiger
AUT
480
14'000
4
Maria Clara-Carol
BRA
420
10'500
5
Saka-Rtvelo
GEO
360
8'500
Maaseide-Glesnes
NOR
360
8'500
7
Nystrom-Nystrom
FIN
300
7'000
Hamzaoui-Sarpaux
FRA
300
7'000
9
Minusa-Jursone
LAT
240
5'500
Van Iersel-Wesselink
NED
240
5'500
Boyko-Markova
RUS
240
5'500
Zumkehr-Graessli
SUI
240
5'500
13
Palmer-Rohkamper
AUS
180
3'900
Alcon-Matveeva
ESP
180
3'900
Momoli-Gioria
ITA
180
3'900
Blundell-Scarlett
NZL
180
3'900
17
Gschweidl-Hansel
AUT
120
2'500
Montagnolli-Pichler
AUT
120
2'500
Goliasova-Weissova
CZE
120
2'500
Klapalova-Petrova
CZE
120
2'500
Andreasen-Vestergaard
DEN
120
2'500
Campisi-Lozano
ESP
120
2'500
Keizer-de Vries
NED
120
2'500
Lundqvist-Ljungquist
SWE
120
2'500
25
Jensen-McLeod
AUS
60
1'800
Bratuhhina-Puri
EST
60
1'800
Rosso-Bacchi
ITA
60
1'800
Kongshavn-Wiig
NOR
60
1'800
Myhr-Aasen
NOR
60
1'800
Brzostek-Sowala
POL
60
1'800
Bratkova-Ukolova
RUS
60
1'800
Osheyko-Baburina
UKR
60
1'800
WOMEN
’S Main draw
WOMEN
’S Qualification tourn.
WOMEN
’S Country quota tourn.
WOMEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (30 Aug)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Nila-Ingrid NOR [3]
2-0
(21-16, 21-16)
Final 3rd Place (30 Aug)
Maria Clara-Carol BRA [2]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [5] 1-2
(17-21, 22-20, 9-15)
Semi-finals (30 Aug)
Nila-Ingrid NOR [3]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
2-0
(21-15, 25-23)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2]
2-1
(18-21, 21-19, 15-13)
Loser is ranked 5th (29 Aug)
Maaseide-Glesnes NOR [6]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [5] 1-2
(21-17, 19-21, 12-15)
Saka-Rtvelo GEO [4]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2] 0-2
(17-21, 11-21)
Loser is ranked 7th (29 Aug)
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [6] 0-2
(15-21, 19-21)
Saka-Rtvelo GEO [4]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [19]
2-0
(21-17, 23-21)
Round 4 (29 Aug)
Nila-Ingrid NOR [3]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2]
2-1
(18-21, 21-19, 15-10)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
2-1
(18-21, 21-16, 15-12)
Loser is ranked 9th (29 Aug)
Zumkehr-Graessli SUI [17]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [6] 0-2
(14-21, 21-23)
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14]
vs
Minusa-Jursone LAT [10]
2-1
(21-17, 17-21, 15-8)
Nystrom-Nystrom FIN [19]
vs
Boyko-Markova RUS [25]
forfeit team B
Van Iersel-Wesselink NED [8]
vs
Saka-Rtvelo GEO [4] 1-2
(21-14, 15-21, 13-15)
Loser is ranked 13th (28 Aug)
Blundell-Scarlett NZL [24]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [17] 0-2
(12-21, 19-21)
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14]
vs
Momoli-Gioria ITA [12]
2-0
(21-15, 21-19)
Palmer-Rohkamper AUS [28]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [19] 0-2
(15-21, 19-21)
Alcon-Matveeva ESP [18]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [8] 0-2
(17-21, 15-21)
Round 3 (28 Aug)
Minusa-Jursone LAT [10]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2] 0-2
(13-21, 21-23)
Nila-Ingrid NOR [3]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [6]
2-0
(24-22, 21-14)
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
vs
Saka-Rtvelo GEO [4]
2-0
(21-17, 21-16)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Boyko-Markova RUS [25]
2-0
(21-13, 21-17)
Loser is ranked 17th (28 Aug)
Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [17] 1-2
(14-21, 21-19, 16-18)
Gschweidl-Hansel AUT [23]
vs
Blundell-Scarlett NZL [24] 1-2
(21-19, 19-21, 16-18)
Keizer-de Vries NED [11]
vs
Momoli-Gioria ITA [12] 0-2
(13-21, 20-22)
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14]
vs
Klapalova-Petrova CZE [13]
2-0
(21-15, 25-23)
Montagnolli-Pichler AUT [20]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [19] 0-2
(18-21, 17-21)
Palmer-Rohkamper AUS [28]
vs
Andreasen-Vestergaard DEN [22]
2-1
(16-21, 21-19, 16-14)
Van Iersel-Wesselink NED [8]
vs
Campisi-Lozano ESP [7]
2-0
(21-17, 22-20)
Goliasova-Weissova CZE [32]
vs
Alcon-Matveeva ESP [18] forfeit team A
Loser is ranked 25th (27 Aug)
Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
vs
Rosso-Bacchi ITA [31]
2-0
(21-16, 21-18)
Jensen-McLeod AUS [26]
vs
Gschweidl-Hansel AUT [23] 0-2
(18-21, 14-21)
Keizer-de Vries NED [11]
vs
Brzostek-Sowala POL [27]
2-0
(21-18, 21-14)
Bratuhhina-Puri EST [30]
vs
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14] 0-2
(13-21, 16-21)
Montagnolli-Pichler AUT [20]
vs
Myhr-Aasen NOR [29]
2-0
(21-12, 21-11)
Palmer-Rohkamper AUS [28]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [21]
2-0
(21-14, 21-15)
Osheyko-Baburina UKR [9]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [8] 1-2
(15-21, 22-20, 11-15)
Goliasova-Weissova CZE [32]
vs
Bratkova-Ukolova RUS [16]
2-0
(21-17, 21-15)
Round 2 (27 Aug)
Alcon-Matveeva ESP [18]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2] 1-2
(22-20, 13-21, 11-15)
Campisi-Lozano ESP [7]
vs
Minusa-Jursone LAT [10] 0-2
(16-21, 12-21)
Andreasen-Vestergaard DEN [22]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [6] 0-2
(14-21, 8-21)
Nila-Ingrid NOR [3]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [19]
2-0
(21-12, 21-15)
Klapalova-Petrova CZE [13]
vs
Saka-Rtvelo GEO [4] 1-2
(21-18, 18-21, 8-15)
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
vs
Momoli-Gioria ITA [12]
2-0
(21-19, 21-16)
Blundell-Scarlett NZL [24]
vs
Boyko-Markova RUS [25] 1-2
(19-21, 21-18, 13-15)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [17]
2-1
(18-21, 21-12, 15-13)
Round 1 (27 Aug)
Rosso-Bacchi ITA [31]
vs
Maria Clara-Carol BRA [2] 0-2
(16-21, 16-21)
Lundqvist-Ljungquist SWE [15]
vs
Alcon-Matveeva ESP [18] 1-2
(26-24, 20-22, 6-15)
Gschweidl-Hansel AUT [23]
vs
Minusa-Jursone LAT [10] 0-2
(19-21, 20-22)
Campisi-Lozano ESP [7]
vs
Jensen-McLeod AUS [26]
2-0
(21-12, 21-18)
Brzostek-Sowala POL [27]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [6] 1-2
(21-17, 18-21, 11-15)
Keizer-de Vries NED [11]
vs
Andreasen-Vestergaard DEN [22] 1-2
(18-21, 22-20, 13-15)
Nystrom-Nystrom FIN [19]
vs
Hamzaoui-Sarpaux FRA [14]
2-0
(21-13, 21-12)
Nila-Ingrid NOR [3
]
vs
Bratuhhina-Puri EST [30]
2-0
(21-15, 21-19)
Myhr-Aasen NOR [29]
vs
Saka-Rtvelo GEO [4] 0-2
(13-21, 16-21)
Klapalova-Petrova CZE [13]
vs
Montagnolli-Pichler AUT [20]
2-0
(21-16, 21-19)
Kongshavn-Wiig NOR [21]
vs
Momoli-Gioria ITA [12] 0-2
(14-21, 14-21)
Schwaiger-Schwaiger AUT [5]
vs
Palmer-Rohkamper AUS [28]
2-1
(21-18, 20-22, 15-13)
Boyko-Markova RUS [25]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [8]
2-1
(19-21, 21-19, 15-8)
Osheyko-Baburina UKR [9]
vs
Blundell-Scarlett NZL [24] 1-2
(21-16, 15-21, 13-15)
Zumkehr-Graessli SUI [17]
vs
Bratkova-Ukolova RUS [16]
2-1
(18-21, 21-16, 15-10)
Antonelli-Leão BRA [1]
vs
Goliasova-Weissova CZE [32]
2-1
(21-17, 16-21, 15-13)
127