Page 122-123 - YearBook_2008

Basic HTML Version

2008 Beach Volleyball -
Klagenfurt
122
Team
Country
Herndler-Maier
AUT
Horvath-Chukwuma
AUT
Maria Clara-Carol
BRA
Rk. Team
Country Points
Q
Antonelli-Leão
BRA
Klapalova-Petrova
CZE
Novakova-Tobiasova
CZE
Liliana-Baquerizo
ESP
Van Iersel-Wesselink
NED
Kongshavn-Wiig
NOR
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker
SUI
Zumkehr-Graessli
SUI
33
Beinsen-Jasper
AUT
40
Jirak-Rimser
AUT
40
Pemmer-Klopf
AUT
40
Andreasen-Vestergaard
DEN
40
Alcon-Matveeva
ESP
40
Lehmann-Sude
GER
40
Menon-Ciavarelli
ITA
40
Forrer-Schmocker
SUI
40
41
Mai-Puhr
AUT
24
Meertens-Stiekema
NED
24
WOMEN
’S Qualification tourn.
WOMEN
’S Country quota tourn.
WOMEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (02 Aug)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27]
2-0
(21-10, 21-11)
Final 3rd Place (02 Aug)
Holtwick-Semmler GER [13]
vs
Saka-Rtvelo GEO [16]
2-0
(21-18, 21-18)
Semi-finals (02 Aug)
Osheyko-Baburina UKR [27]
vs
Saka-Rtvelo GEO [16]
2-1
(21-15, 19-21, 15-12)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Holtwick-Semmler GER [13]
2-0
(21-16, 21-18)
Round 3 (01 Aug)
Saka-Rtvelo GEO [16]
vs
Juliana-Larissa BRA [1]
forfeit team B
Keizer-de Vries NED [26]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27] 0-2
(18-21, 18-21)
Minusa-Jursone LAT [23]
vs
Holtwick-Semmler GER [13] 0-2
(16-21, 18-21)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Novakova-Tobiasova CZE [32]
2-0
(21-19, 21-15)
Round 2 (25 Jul)
Van Iersel-Wesselink NED [24]
vs
Juliana-Larissa BRA [1] 1-2
(22-20, 13-21, 9-15)
Van Breedam-Mouha BEL [7]
vs
Saka-Rtvelo GEO [16] 1-2
(18-21, 21-16, 14-16)
Banck-Günther GER [8]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27] 0-2
(21-23, 17-21)
Renata-Talita BRA [4]
vs
Keizer-de Vries NED [26] 1-2
(21-19, 17-21, 12-15)
Holtwick-Semmler GER [13]
vs
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
2-0
(21-18, 26-24)
Cook-Barnett AUS [5]
vs
Minusa-Jursone LAT [23] forfeit team A
Novakova-Tobiasova CZE [32]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
2-0
(21-17, 24-22)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Hakedal-Torlen NOR [12]
2-0
(21-18, 21-14)
Round 1 (31 Jul)
Campisi-Lozano ESP [18]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [24] 0-2
(18-21, 18-21)
Antonelli-Leão BRA [3]
vs
Saka-Rtvelo GEO [16] 0-2
(15-21, 12-21)
Banck-Günther GER [8]
vs
Klapalova-Petrova CZE [21]
2-0
(21-12, 21-15)
Keizer-de Vries NED [26]
vs
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker SUI [30]
2-0
(21-17, 21-16)
Karantasiou-Arvaniti GRE [6]
vs
Holtwick-Semmler GER [13] 0-2
(17-21, 13-21)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [20]
vs
Minusa-Jursone LAT [23] 0-2
(23-25, 17-21)
Novakova-Tobiasova CZE [32]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [15]
2-0
(21-10, 21-19)
Hakedal-Torlen NOR [12]
vs
Claasen-Röder GER [11]
2-0
(21-13, 24-22)
Pool H (30/31 Jul)
Van Iersel-Wesselink NED [24]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [25]
2-0
(21-15, 24-22)
Banck-Günther GER [8]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [9] 1-2
(15-21, 21-18, 8-15)
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [25]
2-1
(17-21, 21-19, 15-12)
Banck-Günther GER [8]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [24]
2-1
(20-22, 21-14, 15-7)
Schwaiger-Schwaiger AUT [9]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [24]
2-1
(21-19, 19-21, 15-12)
Banck-Günther GER [8]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [25]
2-0
(21-16, 21-19)
Pool G (30/31 Jul)
Minusa-Jursone LAT [23]
vs
Keizer-de Vries NED [26] 0-2
(23-25, 19-21)
Van Breedam-Mouha BEL [7]
vs
Montagnolli-Pichler AUT [10]
2-1
(19-21, 21-12, 15-9)
Montagnolli-Pichler AUT [10]
vs
Keizer-de Vries NED [26] 0-2
(15-21, 12-21)
Van Breedam-Mouha BEL [7]
vs
Minusa-Jursone LAT [23]
2-1
(21-17, 16-21, 15-11)
Montagnolli-Pichler AUT [10]
vs
Minusa-Jursone LAT [23] 0-2
(18-21, 14-21)
Van Breedam-Mouha BEL [7]
vs
Keizer-de Vries NED [26]
2-0
(22-20, 21-15)
Pool F (30/31 Jul)
Lundqvist-Ljungquist SWE [22]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27] 0-2
(18-21, 13-21)
Karantasiou-Arvaniti GRE [6]
vs
Claasen-Röder GER [11]
2-1
(21-23, 21-18, 15-11)
Claasen-Röder GER [11]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27] 0-2
(19-21, 18-21)17-19)
Karantasiou-Arvaniti GRE [6]
vs
Lundqvist-Ljungquist SWE [22]
2-0
(21-18, 21-11)
Claasen-Röder GER [11]
vs
Lundqvist-Ljungquist SWE [22]
2-0
(21-16, 21-13)
Karantasiou-Arvaniti GRE [6]
vs
Osheyko-Baburina UKR [27] 1-2
(21-14, 21-23, 12-15)
Pool E (30/31 Jul)
Klapalova-Petrova CZE [21]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [28]
injury team B
Cook-Barnett AUS [5]
vs
Hakedal-Torlen NOR [12]
2-0
(30-28, 23-21)
Hakedal-Torlen NOR [12]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [28]
2-0
(21-13, 21-19)
Cook-Barnett AUS [5]
vs
Klapalova-Petrova CZE [21]
2-0
(21-11, 21-18)
Hakedal-Torlen NOR [12]
vs
Klapalova-Petrova CZE [21]
2-1
(20-22, 21-14, 21-19)
Cook-Barnett AUS [5]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [28]
2-0
(21-11, 21-14)
Pool D (30/31 Jul)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [20]
vs
Gschweidl-Hansel AUT [29]
2-0
(21-16, 21-16)
Renata-Talita BRA [4]
vs
Holtwick-Semmler GER [13]
2-0
(21-15, 21-18)
Holtwick-Semmler GER [13]
vs
Gschweidl-Hansel AUT [29]
2-1
(21-16, 16-21, 15-7)
Renata-Talita BRA [4]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [20]
2-0
(21-16, 21-13)
Holtwick-Semmler GER [13]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [20] 1-2
(16-21,21-16,12-15)
Renata-Talita BRA [4
]
vs
Gschweidl-Hansel AUT [29]
2-0
(21-19, 21-13)
Pool C (30/31 Jul)
Zumkehr-Graessli SUI [19]
vs
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker SUI [30] 0-2
(17-21, 20-22)
Antonelli-Leão BRA [3]
vs
Brink-Abeler-Jurich GER [14] 0-2
(17-21, 17-21)
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
vs
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker SUI [30]
2-0
(21-13, 21-13)
Antonelli-Leão BRA [3]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [19]
2-0
(24-22, 21-14)
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [19]
2-1
(18-21, 21-16, 15-11)
Antonelli-Leão BRA [3]
vs
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker SUI [30]
2-0
(21-19, 21-15)
Pool B (30/31 Jul)
Campisi-Lozano ESP [18]
vs
Liliana-Baquerizo ESP [31]
2-0
(22-20, 21-13)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [15]
2-0
(21-10, 22-20)
Uryadova-Shiryaeva RUS [15]
vs
Liliana-Baquerizo ESP [31] 1-2
(18-21, 21-14, 13-15)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Campisi-Lozano ESP [18]
2-0
(21-18, 21-18)
Uryadova-Shiryaeva RUS [15]
vs
Campisi-Lozano ESP [18]
2-1
(13-21, 21-18, 15-9)
Ana Paula-Shelda BRA [2]
vs
Liliana-Baquerizo ESP [31]
2-0
(21-13, 21-11)
Pool A (30/31 Jul)
Gioria-Momoli ITA [17]
vs
Novakova-Tobiasova CZE [32] 0-2
(17-21, 12-21)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Saka-Rtvelo GEO [16]
2-0
(21-17, 21-19)
Saka-Rtvelo GEO [16]
vs
Novakova-Tobiasova CZE [32] 0-2
(23-25, 18-21)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Gioria-Momoli ITA [17]
2-0
(21-16, 21-12)
Saka-Rtvelo GEO [16]
vs
Gioria-Momoli ITA [17]
2-1
(21-19, 19-21, 15-12)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Novakova-Tobiasova CZE [32]
2-0
(21-16, 21-17)
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Barsouk-Kolodinsky
RUS
800
43'500
2
Williams-Metzger
USA
720
29'500
3
Ricardo-Emanuel
BRA
640
23'000
4
Lochhead-Pitman
NZL
560
18'400
5
Doppler-Gartmayer
AUT
480
13'200
Geor-Gia
GEO
480
13'200
Matysik-Uhmann
GER
480
13'200
Reckermann-Urbatzka
GER
480
13'200
9
Bruno-Maciel
BRA
320
8'000
Franco-Benjamin
BRA
320
8'000
Harley-Pedro
BRA
320
8'000
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
320
8'000
Tichy-Benes P.
CZE
320
8'000
Kulinich-Dyachenko
KAZ
320
8'000
Kjemperud-Skarlund
NOR
320
8'000
Babich-Mykhaylov
UKR
320
8'000
17
Baracetti-Salema
ARG
160
5'100
Schacht-Slack
AUS
160
5'100
Gosch-Horst
AUT
160
5'100
Huber-Bläuel
AUT
160
5'100
Lario-Gavira
ESP
160
5'100
Giontella-Nicolai
ITA
160
5'100
Lione-Amore
ITA
160
5'100
Samoilovs-Plavins
LAT
160
5'100
25
Cadieux-Lelliott
CAN
80
3'500
Soderberg-Hoyer
DEN
80
3'500
Dollinger-Kaczmarek
GER
80
3'500
Miramontes-Virgen
MEX
80
3'500
De Gruijter-Kogel
NED
80
3'500
Maaseide-Horrem
NOR
80
3'500
Pedrosa-Rosas
POR
80
3'500
Berg B.-Brinkborg
SWE
80
3'500
MEN
’S Main draw
123
Juliana Felisberta (Brazil)