Page 114-115 - YearBook_2008

Basic HTML Version

2008 Beach Volleyball -
Marseille
114
Rk. Team
Country Points
Q
Fernandes-Morais
ANG
Hupfer-Schroffenegger P.
AUT
Bruno-Maciel
BRA
Kubala-Dumek
CZE
Mayland-Knudsen
DEN
Grotowski-Weaver
GBR
Kulinich-Dyachenko
KAZ
Miramontes-Virgen
MEX
Ingeborgrud-Hordvik
NOR
Pedrosa-Rosas
POR
33
Folguera-Salvador
AND
30
Fabian-Christophe
BEL
30
Conte-Damez
FRA
30
Daguerre-Daguerre
FRA
30
Casadei-Ficosecco
ITA
30
Quadt-Prawdzic
SUI
30
41
Hunyadi-Maycock
AUS
18
Paki-Lujo
CRO
18
Cabanes-Plaza
ESP
18
Sánchez Romero-Salguero
ESP
18
Auclair-Auclair
FRA
18
Canet-Brachard
FRA
18
Gooding-Miedzybrodzki
GBR
18
Berntsen R.-Spinnangr
NOR
18
Leite-Kobbevik
NOR
18
Fölmli-Zurgilgen
SUI
18
Ahmad-Banihmmad
UAE
18
Al Ali-Mousa
UAE
18
Ali-Kaabi
UAE
18
Khalid-Mohammad
UAE
18
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
600
28'000
2
Xu-Wu
CHN
540
19'500
3
Matysik-Uhmann
GER
480
14'000
4
Harley-Pedro
BRA
420
10'500
5
Franco-Benjamin
BRA
360
8'500
Pedrosa-Rosas
POR
360
8'500
7
Bruno-Maciel
BRA
300
7'000
Kjemperud-Skarlund
NOR
300
7'000
9
Cès-Ces
FRA
240
5'500
Gagliano-Dugrip
FRA
240
5'500
Geor-Gia
GEO
240
5'500
Samoilovs-Plavins
LAT
240
5'500
13
Gosch-Horst
AUT
180
3'900
Herrera-Mesa
ESP
180
3'900
Asahi-Shiratori
JPN
180
3'900
Kogel-Ronnes
NED
180
3'900
17
Cadieux-Heese
CAN
120
2'500
Li-Zhou
CHN
120
2'500
Lario-Gavira
ESP
120
2'500
Deulofeu-Salvetti
FRA
120
2'500
Lione-Amore
ITA
120
2'500
Kulinich-Dyachenko
KAZ
120
2'500
Lochhead-Pitman
NZL
120
2'500
Berg B.-Brinkborg
SWE
120
2'500
25
Fernandes-Morais
ANG
60
1'800
Baracetti-Conde
ARG
60
1'800
Hupfer-Schroffenegger P.
AUT
60
1'800
Kubala-Dumek
CZE
60
1'800
Mayland-Knudsen
DEN
60
1'800
Grotowski-Weaver
GBR
60
1'800
Miramontes-Virgen
MEX
60
1'800
Ingeborgrud-Hordvik
NOR
60
1'800
MEN
’S Main draw
Team
Country
A. Llenas-Miguel
ESP
Tey-Ramos
ESP
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S Country quota tourn.
Saka-Rtvelo GEO [11]
vs
Candelas-Garcia MEX [12] 0-2
(21-23, 18-21)
Gioria-Momoli ITA [19]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [13] 0-2
(17-21, 17-21)
Kuhn-Schwer SUI [20]
vs
Pohl-Rau GER [3] 0-2
(15-21, 12-21)
Minusa-Jursone LAT [21]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [6] 0-2
(16-21, 16-21)
Bratkova-Ukolova RUS [25]
vs
Faure-Sarpaux FRA [10]
2-0
(21-17, 21-19)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [16]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [18] 1-2
(18-21, 21-18, 13-15)
Loser is ranked 25th (16 Jul)
Ilustre-Pascua PHI [15]
vs
Antonelli-Leão BRA [2] 0-2
(13-21, 19-21)
Nystrom-Nystrom FIN [26]
vs
Osheyko-Baburina UKR [23] 0-2
(12-21, 16-21)
Saka-Rtvelo GEO [11]
vs
Cooke-Martin CAN [27]
2-1
(21-18, 15-21, 15-9)
Johns-Mullin GBR [30]
vs
Gioria-Momoli ITA [19] 0-2
(13-21, 17-21)
Kuhn-Schwer SUI [20]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [29]
2-0
(21-16, 21-11)
Keizer-de Vries NED [28]
vs
Minusa-Jursone LAT [21] 0-2
(18-21, 18-21)
Lundqvist-Ljungquist SWE [24]
vs
Bratkova-Ukolova RUS [25] 1-2
(23-21, 18-21, 12-15)
Longuet-Clavreul FRA [32]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [16] 0-2
(18-21, 8-21)
Round 2 (16 Jul)
Gattelli-Perrotta ITA [18]
vs
Zumkehr-Graessli SUI [31] 1-2
(21-14, 17-21, 13-15)
Claasen-Röder GER [7]
vs
Faure-Sarpaux FRA [10]
2-1
(21-14, 21-23, 17-15)
Alcon-Matveeva ESP [22]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [6]
2-0
(21-18, 25-23)
Pohl-Rau GER [3]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [14] 0-2
(21-23, 16-21)
Teru Saiki-Kusuhara JPN [13]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [4] 1-2
(14-21, 21-18, 12-15)
Brink-Abeler-Jurich GER [5]
vs
Candelas-Garcia MEX [12]
2-0
(21-16, 21-17)
Giaoui-Hamzaoui FRA [9]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [8]
2-0
(21-18, 25-23)
Maria Clara-Carol BRA [1]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [17]
2-0
(21-17, 21-13)
Round 1 (16 Jul)
Zumkehr-Graessli SUI [31]
vs
Antonelli-Leão BRA [2]
2-1
(17-21, 21-17, 15-11)
Ilustre-Pascua PHI [15]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [18] 1-2
(30-28, 16-21, 12-15)
Osheyko-Baburina UKR [23]
vs
Faure-Sarpaux FRA [10] 1-2
(16-21, 21-16, 13-15)
Claasen-Röder GER [7]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [26]
2-0
(21-13, 21-10)
Cooke-Martin CAN [27]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [6] 0-2
(16-21, 13-21)
Saka-Rtvelo GEO [11]
vs
Alcon-Matveeva ESP [22] 1-2
(18-21, 24-22, 11-15)
Gioria-Momoli ITA [19]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [14] 0-2
(11-21, 15-21)
Pohl-Rau GER [3]
vs
Johns-Mullin GBR [30]
2-1
(20-22, 21-19, 15-8)
Kongshavn-Wiig NOR [29]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [4] 0-2
(15-21, 13-21)
Teru Saiki-Kusuhara JPN [13]
vs
Kuhn-Schwer SUI [20]
2-0
(21-8, 21-18)
Minusa-Jursone LAT [21]
vs
Candelas-Garcia MEX [12] 1-2
(21-18, 18-21, 11-15)
Brink-Abeler-Jurich GER [5]
vs
Keizer-de Vries NED [28]
2-0
(21-17, 21-14)
Bratkova-Ukolova RUS [25]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [8] 0-2
(19-21, 18-21)
Giaoui-Hamzaoui FRA [9]
vs
Lundqvist-Ljungquist SWE [24]
2-0
(28-26, 21-18)
Kadijk R.-Mooren NED [17]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [16]
2-1
(21-19, 21-23, 15-13)
Maria Clara-Carol BRA [1]
vs
Longuet-Clavreul FRA [32]
2-0
(21-9, 21-10)
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (20 Jul)
Xu-Wu CHN [1]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [7] 0-2
(16-21, 16-21)
Final 3rd Place (20 Jul)
Matysik-Uhmann GER [19]
vs
Harley-Pedro BRA [2]
2-1
(16-21, 21-17, 16-14)
Semi-finals (19 Jul)
Harley-Pedro BRA [2]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [7] 0-2
(17-21, 14-21)
Xu-Wu CHN [1]
vs
Matysik-Uhmann GER [19]
2-1
(22-20, 25-27, 15-6)
Loser is ranked 5th (19 Jul)
M. Araujo-F. Luiz BRA [7]
vs
Franco-Benjamin BRA [5]
2-1
(19-21, 21-18, 15-10)
Pedrosa-Rosas POR [27]
vs
Matysik-Uhmann GER [19] 1-2
(21-15, 15-21, 20-22)
Loser is ranked 7th (19 Jul)
M. Araujo-F. Luiz BRA [7]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [8]
2-1
(13-21, 21-18, 15-1)
Bruno-Maciel BRA [24]
vs
Pedrosa-Rosas POR [27] 1-2
(17-21, 21-19, 16-18)
Round 4 (18 Jul)
Matysik-Uhmann GER [19]
vs
Harley-Pedro BRA [2] 1-2
(14-21, 24-22, 7-15)
Xu-Wu CHN [1]
vs
Franco-Benjamin BRA [5]
2-1
(21-19, 18-21, 15-12)
Loser is ranked 9th (18 Jul)
Kjemperud-Skarlund NOR [8]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [11]
2-1
(13-21, 21-15, 17-15)
Cès-Ces FRA [21]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [7] 1-2
(21-23, 21-17, 11-15)
Pedrosa-Rosas POR [27]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [9]
2-1
(21-19, 20-22, 15-13)
Bruno-Maciel BRA [24]
vs
Geor-Gia GEO [4]
2-1
(22-20, 21-23, 15-12)
Loser is ranked 13th (18 Jul)
Kjemperud-Skarlund NOR [8]
vs
Gosch-Horst AUT [17]
2-1
(19-21, 21-11, 22-20)
Kogel-Ronnes NED [20]
vs
Cès-Ces FRA [21] 0-2
(11-21, 16-21)
Pedrosa-Rosas POR [27]
vs
Herrera-Mesa ESP [3]
2-0
(21-18, 21-18)
Asahi-Shiratori JPN [18]
vs
Bruno-Maciel BRA [24] 1-2
(21-14, 15-21, 10-15)
Round 3 (18 Jul)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [7]
vs
Harley-Pedro BRA [2] 0-2
(14-21, 12-21)
Matysik-Uhmann GER [19
]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [11]
2-1
(14-21, 21-17, 18-16)
Franco-Benjamin BRA [5]
vs
Geor-Gia GEO [4]
2-1
(14-21, 21-19, 16-14)
Xu-Wu CHN [1]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [9]
2-0
(21-13, 21-16)
Loser is ranked 17th (18 Jul)
Kulinich-Dyachenko KAZ [15]
vs
Gosch-Horst AUT [17] 0-2
(15-21, 12-21)
Cadieux-Heese CAN [23]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [8] 1-2
(16-21, 28-26, 14-16)
115