Page 110-111 - YearBook_2008

Basic HTML Version

110
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Rogers-Dalhausser
USA
800
43'500
2
Xu-Wu
CHN
720
29'500
3
Klemperer-Koreng
GER
640
23'000
4
Brink-Dieckmann Ch.
GER
560
18'400
5
Franco-Benjamin
BRA
480
13'200
Ricardo-Emanuel
BRA
480
13'200
Herrera-Mesa
ESP
480
13'200
Barsouk-Kolodinsky
RUS
480
13'200
9
Harley-Pedro
BRA
320
8'000
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
320
8'000
Kais Kr.-Vesik
EST
320
8'000
Deulofeu-Salvetti
FRA
320
8'000
Reckermann-Urbatzka
GER
320
8'000
Samoilovs-Plavins
LAT
320
8'000
Kjemperud-Skarlund
NOR
320
8'000
Fuerbringer-Jennings
USA
320
8'000
17
Gosch-Horst
AUT
160
5'100
Soderberg-Hoyer
DEN
160
5'100
Lione-Varnier
ITA
160
5'100
Asahi-Shiratori
JPN
160
5'100
Miramontes-Virgen
MEX
160
5'100
Arkaev-Likholetov
RUS
160
5'100
Heyer-Heuscher
SUI
160
5'100
Gibb-Rosenthal
USA
160
5'100
25
Doppler-Gartmayer
AUT
80
3'500
Lario-Gavira
ESP
80
3'500
De Gruijter-Ronnes
NED
80
3'500
Lochhead-Pitman
NZL
80
3'500
Maia-Brenha
POR
80
3'500
Karasev-Zaitsev
RUS
80
3'500
Koshkarev-Prokopiev
RUS
80
3'500
Laciga M.-Schnider
SUI
80
3'500
2008 Beach Volleyball -
Moscow
Rk. Team
Country Points
Q
Gosch-Horst
AUT
Franco-Benjamin
BRA
Soderberg-Hoyer
DEN
Deulofeu-Salvetti
FRA
Asahi-Shiratori
JPN
Samoilovs-Plavins
LAT
Miramontes-Virgen
MEX
Karasev-Zaitsev
RUS
33
Van Huizen-Leinemann
CAN
40
Li-Zhou
CHN
40
Cès-Ces
FRA
40
Gagliano-Dugrip
FRA
40
Geor-Gia
GEO
40
Kulinich-Dyachenko
KAZ
40
Hoidalen-Goranson K.
NOR
40
Berg B.-Brinkborg
SWE
40
41
Fernandes-Morais
ANG
24
Kubala-Dumek
CZE
24
Kobbevik-Leite
NOR
24
Maaseide-Horrem
NOR
24
Birlov-Pastukhov
RUS
24
Bogatov-Kostyukhin
RUS
24
Karpukhin-Romashkin
RUS
24
Babich-Mykhaylov
UKR
24
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S Main draw
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (06 Jul)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Xu-Wu CHN [4]
2-1
(16-21, 21-19, 15-11)
Final 3rd Place (06 Jul)
Brink-Dieckmann Ch. GER [3]
vs
Klemperer-Koreng GER [5] 0-2
(18-21, 15-21)
Semi-finals (06 Jul)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Klemperer-Koreng GER [5]
2-1
(21-19, 25-27, 15-13)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [3]
2-1
(21-14, 18-21, 15-11)
Round 3 (05 Jul)
Klemperer-Koreng GER [5]
vs
Herrera-Mesa ESP [18]
2-1
(24-22, 18-21, 15-10)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Franco-Benjamin BRA [19]
2-1
(15-21, 21-16, 15-8)
Ricardo-Emanuel BRA [2]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [3] 0-2
(15-21, 23-25)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
2-0
(21-16, 21-14)
Round 2 (05 Jul)
Deulofeu-Salvetti FRA [28]
vs
Herrera-Mesa ESP [18] 0-2
(19-21, 19-21)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Klemperer-Koreng GER [5] 0-2
(19-21, 23-25)
Franco-Benjamin BRA [19]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [7]
2-1
(15-21, 21-12, 15-11)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [25]
2-0
(22-20, 21-18)
Kjemperud-Skarlund NOR [20]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [3] 0-2
(19-21, 19-21)
Fuerbringer-Jennings USA [8]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 1-2
(21-19, 21-23, 10-15)
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
vs
Kais Kr.-Vesik EST [12]
2-0
(23-21, 21-19)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [14]
2-0
(21-18, 21-15)
Round 1 (04 Jul)
Lione-Varnier ITA [16]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [28] 1-2
(21-18, 18-21, 12-15)
Klemperer-Koreng GER [5]
vs
Arkaev-Likholetov RUS [10]
2-0
(21-13, 25-23)
Franco-Benjamin BRA [19]
vs
Heyer-Heuscher SUI [17]
2-0
(21-18, 21-14)
Gibb-Rosenthal USA [11]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [25] 0-2
(25-27, 14-21)
Kjemperud-Skarlund NOR [20]
vs
Gosch-Horst AUT [27]
2-1
(16-21, 21-14, 15-13)
Asahi-Shiratori JPN [26]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2
(13-21, 13-21)
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29]
2-1
(21-15, 19-21, 15-10)
Miramontes-Virgen MEX [31]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [14] 0-2
(19-21, 18-21)
Pool Q (04/03 Jul)
Lario-Gavira ESP [24]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [25] 1-2
(21-13, 17-21, 12-15)
Fuerbringer-Jennings USA [8]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
2-0
(21-18, 21-17)
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [25]
2-1
(19-21, 21-17, 15-11)
Fuerbringer-Jennings USA [8]
vs
Lario-Gavira ESP [24]
2-0
(21-19, 21-17)
Barsouk-Kolodinsky RUS [9]
vs
Lario-Gavira ESP [24]
2-0
(21-16, 21-14)
Fuerbringer-Jennings USA [8]
vs
Samoilovs-Plavins LAT [25]
2-0
(21-15, 21-12)
Pool P (04/03 Jul)
Maia-Brenha POR [23]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26] 0-2
(18-21, 17-21)
Reckermann-Urbatzka GER [7]
vs
Arkaev-Likholetov RUS [10]
2-0
(26-24, 21-16)
Arkaev-Likholetov RUS [10]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26] 1-2
(21-19, 23-25, 10-15)
Reckermann-Urbatzka GER [7]
vs
Maia-Brenha POR [23]
2-0
(21-15, 21-15)
Arkaev-Likholetov RUS [10]
vs
Maia-Brenha POR [23]
2-0
(24-22, 21-16)
Reckermann-Urbatzka GER [7]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26]
2-0
(21-19, 21-18)
Pool O (04/03 Jul)
Lochhead-Pitman NZL [22]
vs
Gosch-Horst AUT [27] 1-2
(13-21, 21-18, 12-15)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Gibb-Rosenthal USA [11]
2-0
(21-17, 27-25)
Gibb-Rosenthal USA [11]
vs
Gosch-Horst AUT [27]
2-0
(21-14, 21-11)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Lochhead-Pitman NZL [22]
2-0
(21-14, 21-15)
Gibb-Rosenthal USA [11]
vs
Lochhead-Pitman NZL [22]
2-0
(21-17, 21-15)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Gosch-Horst AUT [27]
2-0
(21-19, 21-19)
Pool N (04/03 Jul)
Laciga M.-Schnider SUI [21]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [28] 0-2
(17-21, 14-21)
Klemperer-Koreng GER [5]
vs
Kais Kr.-Vesik EST [12] 0-2
(18-21, 19-21)
Kais Kr.-Vesik EST [12]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [28] 1-2
(18-21, 21-17, 13-15)
Klemperer-Koreng GER [5]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [21]
2-0
(21-16, 25-23)
Kais Kr.-Vesik EST [12]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [21]
2-0
(21-16, 21-16)
Klemperer-Koreng GER [5]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [28]
2-0
(21-15, 21-12)
Pool M (04/03 Jul)
Kjemperud-Skarlund NOR [20]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29]
2-0
(24-22, 21-18)
Xu-Wu CHN [4]
vs
De Gruijter-Ronnes NED [13]
injury team B
De Gruijter-Ronnes NED [13]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29] 0-2
(19-21, 10-21)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [20]
2-1
(21-16, 18-21, 15-13)
De Gruijter-Ronnes NED [13]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [20] 0-2
(19-21, 15-21)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29]
2-0
(21-12, 21-12)
Pool L (04/03 Jul)
Franco-Benjamin BRA [19]
vs
Koshkarev-Prokopiev RUS [30]
2-0
(21-17, 25-23)
Brink-Dieckmann Ch. GER [3]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [14] 1-2
(21-15, 15-21, 12-15)
M. Araujo-F. Luiz BRA [14]
vs
Koshkarev-Prokopiev RUS [30]
2-1
(21-17, 19-21, 15-9)
Brink-Dieckmann Ch. GER [3]
vs
Franco-Benjamin BRA [19]
2-0
(22-20, 21-19)
M. Araujo-F. Luiz BRA [14]
vs
Franco-Benjamin BRA [19] 1-2
(17-21, 21-18, 13-15)
Brink-Dieckmann Ch. GER [3]
vs
Koshkarev-Prokopiev RUS [30]
2-0
(21-15, 21-14)
Pool K (04/03 Jul)
Herrera-Mesa ESP [18]
vs
Miramontes-Virgen MEX [31]
2-0
(21-17, 21-16)
Ricardo-Emanuel BRA [2]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [15]
2-0
(21-10, 21-14)
Doppler-Gartmayer AUT [15]
vs
Miramontes-Virgen MEX [31] 0-2
(19-21, 16-21)
Ricardo-Emanuel BRA [2]
vs
Herrera-Mesa ESP [18] 1-2
(21-16, 19-21, 13-15)
Doppler-Gartmayer AUT [15]
vs
Herrera-Mesa ESP [18] 1-2
(21-14, 15-21, 9-15)
Ricardo-Emanuel BRA [2]
vs
Miramontes-Virgen MEX [31] 1-2
(21-23, 21-16, 10-15)
Pool J (04/03 Jul)
Heyer-Heuscher SUI [17]
vs
Karasev-Zaitsev RUS [32]
2-0
(21-13, 21-15)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Lione-Varnier ITA [16]
2-0
(21-12, 21-14)
Lione-Varnier ITA [16]
vs
Karasev-Zaitsev RUS [32]
2-1
(21-10, 19-21, 15-9)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Heyer-Heuscher SUI [17]
2-0
(21-18, 21-18)
Lione-Varnier ITA [16]
vs
Heyer-Heuscher SUI [17]
2-1
(21-18, 18-21, 15-12)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Karasev-Zaitsev RUS [32]
forfeit team B
111
Todd Rogers (U.S.A.)