Page 106-107 - YearBook_2008

Basic HTML Version

106
Rk. Team
Country Points
Q
Baracetti-Salema
ARG
Heese-Cadieux
CAN
Van Huizen-Leinemann
CAN
Soderberg-Hoyer
DEN
Cès-Ces
FRA
Gagliano-Dugrip
FRA
Asahi-Shiratori
JPN
Williams-Metzger
USA
33
Li-Zhou
CHN
40
Deulofeu-Salvetti
FRA
40
Kulinich-Dyachenko
KAZ
40
Samoilovs-Plavins
LAT
40
Hoidalen-Goranson K.
NOR
40
Lochhead-Pitman
NZL
40
Pedrosa-Rosas
POR
40
Berg B.-Brinkborg
SWE
40
41
Fernandes-Morais
ANG
24
Kubala-Dumek
CZE
24
Miramontes-Virgen
MEX
24
Hellum-Berntsen R.
NOR
24
Ingeborgrud-Goranson E.
NOR
24
Leite-Kobbevik
NOR
24
Kadziola-Szalankiewicz
POL
24
Augoustides-Flisberg
RSA
24
Magnusson M.-Gunnarsson
SWE
24
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (29 Jun)
Reckermann-Urbatzka GER [12]
vs
Rogers-Dalhausser USA [1] 0-2
(27-29, 15-21)
Final 3rd Place (29 Jun)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [13]
2-0
(21-16, 21-11)
Semi-finals (29 Jun)
Boersma E.-Ronnes NED [13]
vs
Rogers-Dalhausser USA [1] 0-2
(19-21, 13-21)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [12] 1-2
(18-21, 21-15, 11-15)
Round 3 (28 Jun)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Rogers-Dalhausser USA [1] 0-2
(17-21, 19-21)
Doppler-Gartmayer AUT [21]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [13] 0-2
(14-21, 18-21)
Reckermann-Urbatzka GER [12]
vs
Nummerdor-Schuil NED [3]
2-0
(24-22, 24-22)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Gibb-Rosenthal USA [11]
2-0
(21-19, 21-17)
Round 2 (28 Jun)
Asahi-Shiratori JPN [26]
vs
Rogers-Dalhausser USA [1] 0-2
(14-21, 17-21)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Geor-Gia GEO [20]
2-0
(21-17, 21-13)
Boersma E.-Ronnes NED [13]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [8]
2-1
(21-19, 13-21, 15-13)
Klemperer-Koreng GER [4]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [21] 1-2
(18-21, 21-16, 12-15)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Nummerdor-Schuil NED [3] 0-2
(18-21, 26-28)
Fuerbringer-Jennings USA [7]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [12] 0-2
(21-23, 14-21)
Williams-Metzger USA [14]
vs
Gibb-Rosenthal USA [11] 1-2
(15-21, 21-15, 12-15)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Franco-Benjamin BRA [22]
2-0
(21-17, 21-15)
Round 1 (28 Jun)
Asahi-Shiratori JPN [26]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [9]
2-0
(21-19, 21-17)
Laciga M.-Schnider SUI [16]
vs
Geor-Gia GEO [20] 1-2
(15-21, 21-16, 22-24)
Boersma E.-Ronnes NED [13]
vs
Lione-Varnier ITA [17]
2-0
(29-27, 23-21)
Doppler-Gartmayer AUT [21]
vs
Gosch-Horst AUT [30]
2-0
(21-12, 21-19)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Herrera-Mesa ESP [15]
2-0
(21-17, 24-22)
Van Huizen-Leinemann CAN [31]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [12] 0-2
(20-22, 20-22)
Williams-Metzger USA [14
]
vs
Maaseide-Horrem NOR [10]
2-1
(16-21, 21-16, 15-13)
Gagliano-Dugrip FRA [25]
vs
Franco-Benjamin BRA [22] 0-2
(18-21, 15-21)
Pool Q (26/27 Jun)
Baracetti-Salema ARG [24]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [25] 0-2
(21-23, 16-21)
Barsouk-Kolodinsky RUS [8
]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [9]
2-1
(21-18, 19-21, 15-12)
Kjemperud-Skarlund NOR [9]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [25] 1-2
(19-21, 21-19, 10-15)
Barsouk-Kolodinsky RUS [8]
vs
Baracetti-Salema ARG [24]
2-0
(21-17, 21-15)
Kjemperud-Skarlund NOR [9]
vs
Baracetti-Salema ARG [24]
2-0
(21-19, 21-17)
Barsouk-Kolodinsky RUS [8]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [25]
2-0
(23-21, 21-18)
Pool P (26/27 Jun)
Lario-Gavira ESP [23]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26] 0-2
(17-21, 16-21)
Fuerbringer-Jennings USA [7
]
vs
Maaseide-Horrem NOR [10]
2-0
(21-16, 21-18)
Maaseide-Horrem NOR [10]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26] 1-2
(21-13, 19-21, 5-15)
Fuerbringer-Jennings USA [7]
vs
Lario-Gavira ESP [23]
2-0
(21-18, 21-10)
Maaseide-Horrem NOR [10]
vs
Lario-Gavira ESP [23]
2-1
(21-19, 12-21, 15-12)
Fuerbringer-Jennings USA [7]
vs
Asahi-Shiratori JPN [26]
2-1
(19-21, 21-14, 15-11)
Pool O (26/27 Jun)
Franco-Benjamin BRA [22]
vs
Cès-Ces FRA [27]
2-0
(21-18, 24-22)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Gibb-Rosenthal USA [11]
2-1
(21-19, 15-21, 15-11)
Gibb-Rosenthal USA [11]
vs
Cès-Ces FRA [27]
2-0
(21-12, 22-20)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Franco-Benjamin BRA [22] 1-2
(18-21, 26-24, 12-15)
Gibb-Rosenthal USA [11]
vs
Franco-Benjamin BRA [22]
2-1
(21-14, 18-21, 15-10)
Harley-Pedro BRA [6]
vs
Cès-Ces FRA [27]
2-0
(21-14, 21-18)
Pool N (26/27 Jun)
Doppler-Gartmayer AUT [21]
vs
Heese-Cadieux CAN [28]
2-0
(23-21, 21-16)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [12] 1-2
(21-16, 16-21, 11-15)
Reckermann-Urbatzka GER [12]
vs
Heese-Cadieux CAN [28]
2-1
(21-17, 30-32, 15-12)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [21]
2-0
(21-13, 21-15)
Reckermann-Urbatzka GER [12]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [21] 0-2
(18-21, 14-21)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Heese-Cadieux CAN [28]
2-0
(24-22, 21-15)
Pool M (26/27 Jun)
Geor-Gia GEO [20]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29]
2-0
(21-13, 21-17)
Klemperer-Koreng GER [4]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [13]
2-0
(21-16, 21-16)
Boersma E.-Ronnes NED [13]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29]
2-0
(21-17, 21-18)
Klemperer-Koreng GER [4]
vs
Geor-Gia GEO [20]
2-0
(21-14, 21-11)
Boersma E.-Ronnes NED [13]
vs
Geor-Gia GEO [20]
2-1
(21-16, 14-21, 15-10)
Klemperer-Koreng GER [4]
vs
Soderberg-Hoyer DEN [29] 1-2
(10-21, 21-19, 20-22)
Pool L (26/27 Jun)
M. Araujo-F. Luiz BRA [19]
vs
Gosch-Horst AUT [30] 1-2
(21-12, 19-21, 12-15)
Nummerdor-Schuil NED [3]
vs
Williams-Metzger USA [14]
2-1
(21-15, 17-21, 15-10)
Williams-Metzger USA [14]
vs
Gosch-Horst AUT [30]
2-0
(21-18, 21-17)
Nummerdor-Schuil NED [3]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [19] 1-2
(21-13, 14-21, 14-16)
Williams-Metzger USA [14]
vs
M. Araujo-F. Luiz BRA [19]
2-0
(22-20, 21-18)
Nummerdor-Schuil NED [3]
vs
Gosch-Horst AUT [30]
2-0
(21-18, 21-16)
Pool K (26/27 Jun)
De Gruijter-Ronnes NED [18]
vs
Van Huizen-Leinemann CAN [31]
2-1
(21-23, 21-14, 15-8)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Herrera-Mesa ESP [15]
2-0
(21-16, 21-15)
Herrera-Mesa ESP [15]
vs
Van Huizen-Leinemann CAN [31] 0-2
(15-21, 19-21)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
De Gruijter-Ronnes NED [18]
2-0
(21-18, 21-19)
Herrera-Mesa ESP [15]
vs
De Gruijter-Ronnes NED [18]
2-0
(21-15, 21-19)
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
vs
Van Huizen-Leinemann CAN [31]
2-0
(21-19, 21-10)
Pool J (26/27 Jun)
Lione-Varnier ITA [17]
vs
Spinnangr-Hordvik NOR [32]
2-0
(21-16, 21-13)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [16]
2-1
(21-15, 20-22, 15-12)
Laciga M.-Schnider SUI [16]
vs
Spinnangr-Hordvik NOR [32]
2-0
(21-9, 21-14)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Lione-Varnier ITA [17]
2-0
(21-13, 21-16)
Laciga M.-Schnider SUI [16]
vs
Lione-Varnier ITA [17]
2-1
(22-20, 15-21, 15-12)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Spinnangr-Hordvik NOR [32]
2-0
(21-10, 21-11)
It was a banner day for China as two women’s te-
ams secured medals on the Victory Park podium
at the US$600,000 Moscow 2008 Grand Slam top-
ped by Chen Xue and Xi Zhang. After Jia Tian and
Jie Wang’s 21-16 and 23-21 bronze-medal victory
in 41 minutes over Brazilians Talita and Renata,
Xue and Zhang captured their fourth SWATCH FIVB
World Tour title with a 21-8 and 21-18 win in 42
minutes over Nicole Branagh and Elaine Youngs of
the United States. Branagh and Youngs left Moscow
with $29,500 along with securing their country’s
second Olympic Beach Volleyball berth behind Mi-
sty May-Treanor and Kerri Walsh.
Phil Dalhausser and Todd Rogers evened the score
a day later for the United States by capturing their
third-straight SWATCH FIVB World Tour men’s tit-
le. The top-seeded U.S. pair claimed a 16-21, 21-19
and 15-11 win in 60 minutes over fourth-seeded
Penggen Wu and Linyin Xu of China.
Moscow
Moscow Grand Slam
2008
Smiling pairs in Moscow
107
The podium in Stavanger