Page 104-105 - YearBook_2008

Basic HTML Version

2008 Beach Volleyball -
Stavanger
104
Rk. Team
Country Points
Q
Antonelli-Leão
BRA
Martin-Cooke
CAN
Faure-Sarpaux
FRA
Saka-Rtvelo
GEO
Claasen-Röder
GER
Minusa-Jursone
LAT
Kadijk R.-Mooren
NED
Wacholder-Turner
USA
33
Romanowski-Summer
AUS
40
Alcon-Matveeva
ESP
40
Gioria-Momoli
ITA
40
Tanaka-Koizumi
JPN
40
Teru Saiki-Kusuhara
JPN
40
Ilustre-Pascua
PHI
40
Kuhn-Schwer
SUI
40
Lundqvist-Ljungquist
SWE
40
41
Montagnolli-Swoboda
AUT
24
Lessard-Maxwell
CAN
24
Klapalova-Petrova
CZE
24
Andreasen-Vestergaard
DEN
24
Campisi-Lozano
ESP
24
Nystrom-Nystrom
FIN
24
Giaoui-Hamzaoui
FRA
24
Asao-Take
JPN
24
Urata-Hiromi
JPN
24
Keizer-de Vries
NED
24
Van Iersel-Wesselink
NED
24
Aas-Westerlund
NOR
24
Bjørkesett-Aas
NOR
24
Myhr-Aasen
NOR
24
Augoustides-Nel
RSA
24
Osheyko-Baburina
UKR
24
Team
Country
Shaylyn-Agatha
BRA
WOMEN
’S Qualification tourn.
WOMEN
’S Country quota tourn.
WOMEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (28 Jun)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [12]
2-0
(21-13, 21-14)
Final 3rd Place (28 Jun)
Ross-Boss USA [8]
vs
Ana Paula-Shelda BRA [5]
2-0
(21-14, 21-18)
Semi-finals (28 Jun)
Ana Paula-Shelda BRA [5]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [12] 1-2
(21-18, 19-21, 20-22)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Ross-Boss USA [8]
2-0
(21-19, 21-17)
Round 3 (27 Jun)
Karantasiou-Arvaniti GRE [12]
vs
Branagh-Youngs USA [2]
2-1
(21-16, 16-21, 15-13)
Hakedal-Torlen NOR [10]
vs
Ana Paula-Shelda BRA [5] 1-2
(21-18,18-21,13-15)
Ross-Boss USA [8]
vs
Pohl-Rau GER [19]
2-1
(16-21, 21-19, 15-11)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Renata-Talita BRA [6]
2-0
(21-15, 21-12)
Round 2 (27 Jun)
Antonelli-Leão BRA [22]
vs
Branagh-Youngs USA [2] 0-2
(17-21, 15-21)
Wacholder-Turner USA [7]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [12] 0-2
(13-21, 20-22)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [30]
vs
Ana Paula-Shelda BRA [5] 0-2
(18-21, 14-21)
Goller-Ludwig GER [13]
vs
Hakedal-Torlen NOR [10] 1-2
(17-21, 21-14, 10-15)
Van Breedam-Mouha BEL [21]
vs
Pohl-Rau GER [19] 0-2
(13-21, 10-21)
Ross-Boss USA [8]
vs
Barnett-Cook AUS [11]
2-1
(15-21, 21-18, 16-14)
Candelas-Garcia MEX [26]
vs
Renata-Talita BRA [6] 0-2
(13-21, 12-21)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [20]
2-0
(21-17, 21-16)
Round 1 (27 Jun)
Antonelli-Leão BRA [22]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [16]
2-1
(23-21, 19-21, 15-11)
Maaseide-Glesnes NOR [9]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [12] 1-2
(21-17, 18-21, 13-15)
Maria Clara-Carol BRA [15]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [30] 1-2
(21-23,21-17,11-15)
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
vs
Hakedal-Torlen NOR [10] 1-2
(24-26, 21-19, 15-17)
Van Breedam-Mouha BEL [21]
vs
Xue-Zhang Xi CHN [4]
2-1
(14-21, 21-17, 15-9)
Claasen-Röder GER [17]
vs
Barnett-Cook AUS [11] 0-2
(19-21, 15-21)
Candelas-Garcia MEX [26]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [25]
2-0
(23-21, 21-18)
F. Grasset-L. Peraza CUB [20]
vs
Martin-Cooke CAN [31]
2-0
(21-19, 21-18)
Pool H (25/26 Jun)
Minusa-Jursone LAT [24]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [25] 1-2
(21-18, 15-21, 11-15)
Ross-Boss USA [8]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [9]
2-0
(21-19, 21-15)
Maaseide-Glesnes NOR [9]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [25]
2-0
(21-19, 21-17)
Ross-Boss USA [8]
vs
Minusa-Jursone LAT [24]
2-1
(21-14, 20-22, 15-13)
Maaseide-Glesnes NOR [9]
vs
Minusa-Jursone LAT [24]
2-0
(21-13, 21-18)
Ross-Boss USA [8]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [25]
2-0
(21-14, 21-14)
Pool G (25/26 Jun)
Saka-Rtvelo GEO [23]
vs
Candelas-Garcia MEX [26] 1-2
(21-19, 14-21, 6-15)
Wacholder-Turner USA [7]
vs
Hakedal-Torlen NOR [10]
2-0
(24-22, 21-16)
Hakedal-Torlen NOR [10]
vs
Candelas-Garcia MEX [26] 0-2
(19-21, 24-26)
Wacholder-Turner USA [7]
vs
Saka-Rtvelo GEO [23]
2-1
(17-21, 21-18, 15-9)
Hakedal-Torlen NOR [10]
vs
Saka-Rtvelo GEO [23]
2-0
(21-14, 21-18)
Wacholder-Turner USA [7]
vs
Candelas-Garcia MEX [26]
2-1
(23-21, 18-21, 15-10)
Pool F (25/26 Jun)
Antonelli-Leão BRA [22]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [27]
2-1
(21-18, 17-21, 15-7)
Renata-Talita BRA [6]
vs
Barnett-Cook AUS [11]
2-0
(21-17, 21-16)
Barnett-Cook AUS [11]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [27]
2-1
(19-21, 21-18, 15-10)
Renata-Talita BRA [6]
vs
Antonelli-Leão BRA [22] 1-2
(23-21, 21-23, 13-15)
Barnett-Cook AUS [11]
vs
Antonelli-Leão BRA [22]
2-1
(22-24, 21-19, 15-9)
Renata-Talita BRA [6]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [27]
2-0
(21-17, 21-13)
Pool E (25/26 Jun)
Van Breedam-Mouha BEL [21]
vs
Faure-Sarpaux FRA [28]
2-1
(22-24, 24-22, 15-12)
Ana Paula-Shelda BRA [5]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [12]
2-0
(25-23, 21-19)
Karantasiou-Arvaniti GRE [12]
vs
Faure-Sarpaux FRA [28]
2-0
(21-12, 21-16)
Ana Paula-Shelda BRA [5]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [21]
2-1
(14-21, 21-15, 15-9)
Karantasiou-Arvaniti GRE [12]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [21] 0-2
(18-21, 15-21)
Ana Paula-Shelda BRA [5]
vs
Faure-Sarpaux FRA [28]
2-1
(18-21, 21-17, 15-8)
Pool D (25/26 Jun)
F. Grasset-L. Peraza CUB [20]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [29]
2-1
(21-16, 18-21, 16-14)
Xue-Zhang Xi CHN [4]
vs
Goller-Ludwig GER [13] 0-2
(19-21, 18-21)
Goller-Ludwig GER [13]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [29]
2-1
(19-21, 31-29, 15-13)
Xue-Zhang Xi CHN [4]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [20] 1-2
(19-21, 22-20, 10-15)
Goller-Ludwig GER [13]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [20]
2-1
(18-21, 21-16, 15-9)
Xue-Zhang Xi CHN [4]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [29]
2-1
(22-24, 21-19, 15-8)
Pool C (25/26 Jun)
Pohl-Rau GER [19]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [30] 1-2
(22-20, 18-21, 12-15)
Tian Jia-Wang CHN [3]
vs
Brink-Abeler-Jurich GER [14] 0-2
(16-21, 12-21)
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [30]
2-0
(21-17, 21-16)
Tian Jia-Wang CHN [3]
vs
Pohl-Rau GER [19] 0-2
(26-28, 23-25)
Brink-Abeler-Jurich GER [14]
vs
Pohl-Rau GER [19] 0-2
(18-21, 18-21)
Tian Jia-Wang CHN [3]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [30] 0-2
(18-21, 18-21)
Pool B (25/26 Jun)
Schwaiger-Schwaiger AUT [18]
vs
Martin-Cooke CAN [31] 0-2
(14-21, 22-24)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Maria Clara-Carol BRA [15]
2-0
(21-19, 21-15)
Maria Clara-Carol BRA [15]
vs
Martin-Cooke CAN [31]
2-1
(22-20, 19-21, 15-7)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [18]
2-0
(21-13, 27-25)
Maria Clara-Carol BRA [15]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [18]
2-0
(21-14, 21-19)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Martin-Cooke CAN [31]
2-1
(26-28, 21-10, 15-10)
Pool A (25/26 Jun)
Claasen-Röder GER [17]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [32]
2-1
(21-14, 15-21, 15-12)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [16]
2-0
(21-14, 21-13)
M. Crespo-E. Ribalta CUB [16]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [32]
2-0
(21-15, 21-18)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Claasen-Röder GER [17]
2-0
(21-15, 21-11)
M. Crespo-E. Ribalta CUB [16]
vs
Claasen-Röder GER [17] 1-2
(21-17, 16-21, 13-15)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Kongshavn-Wiig NOR [32]
2-0
(21-12, 21-15)
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Rogers-Dalhausser
USA
800
43'500
2
Reckermann-Urbatzka
GER
720
29'500
3
Brink-Dieckmann Ch.
GER
640
23'000
4
Boersma E.-Ronnes
NED
560
18'400
5
Doppler-Gartmayer
AUT
480
13'200
Xu-Wu
CHN
480
13'200
Nummerdor-Schuil
NED
480
13'200
Gibb-Rosenthal
USA
480
13'200
9
Franco-Benjamin
BRA
320
8'000
Harley-Pedro
BRA
320
8'000
Geor-Gia
GEO
320
8'000
Klemperer-Koreng
GER
320
8'000
Asahi-Shiratori
JPN
320
8'000
Barsouk-Kolodinsky
RUS
320
8'000
Fuerbringer-Jennings
USA
320
8'000
Williams-Metzger
USA
320
8'000
17
Gosch-Horst
AUT
160
5'100
Van Huizen-Leinemann
CAN
160
5'100
Herrera-Mesa
ESP
160
5'100
Gagliano-Dugrip
FRA
160
5'100
Lione-Varnier
ITA
160
5'100
Kjemperud-Skarlund
NOR
160
5'100
Maaseide-Horrem
NOR
160
5'100
Laciga M.-Schnider
SUI
160
5'100
25
Baracetti-Salema
ARG
80
3'500
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
80
3'500
Heese-Cadieux
CAN
80
3'500
Soderberg-Hoyer
DEN
80
3'500
Lario-Gavira
ESP
80
3'500
Cès-Ces
FRA
80
3'500
De Gruijter-Ronnes
NED
80
3'500
Spinnangr-Hordvik
NOR
80
3'500
MEN
’S Main draw
105