Page 96-97 - YearBook_2008

Basic HTML Version

Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Ricardo-Emanuel
BRA
800
43'500
2
Rogers-Dalhausser
USA
720
29'500
3
Herrera-Mesa
ESP
640
23'000
4
Brink-Dieckmann Ch.
GER
560
18'400
5
Xu-Wu
CHN
480
13'200
Klemperer-Koreng
GER
480
13'200
Reckermann-Urbatzka
GER
480
13'200
Boersma E.-Ronnes
NED
480
13'200
9
Harley-Pedro
BRA
320
8'000
Kais Kr.-Vesik
EST
320
8'000
Nummerdor-Schuil
NED
320
8'000
Kjemperud-Skarlund
NOR
320
8'000
Heyer-Heuscher
SUI
320
8'000
Laciga M.-Schnider
SUI
320
8'000
Fuerbringer-Jennings
USA
320
8'000
Gibb-Rosenthal
USA
320
8'000
17
Baracetti-Salema
ARG
160
5'100
Gosch-Horst
AUT
160
5'100
Franco-Cunha
BRA
160
5'100
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
160
5'100
Deulofeu-Salvetti
FRA
160
5'100
Lione-Varnier
ITA
160
5'100
Lochhead-Pitman
NZL
160
5'100
Barsouk-Kolodinsky
RUS
160
5'100
25
Doppler-Gartmayer
AUT
80
3'500
Heese-Cadieux
CAN
80
3'500
Li-Zhou
CHN
80
3'500
Soderberg-Hoyer
DEN
80
3'500
Dollinger-Kaczmarek
GER
80
3'500
Matysik-Uhmann
GER
80
3'500
Samoilovs-Plavins
LAT
80
3'500
Pedrosa-Rosas
POR
80
3'500
2008 Beach Volleyball -
Berlin
96
Rk. Team
Country Points
Q
Franco-Cunha
BRA
Heese-Cadieux
CAN
Li-Zhou
CHN
Soderberg-Hoyer
DEN
Deulofeu-Salvetti
FRA
Dollinger-Kaczmarek
GER
Samoilovs-Plavins
LAT
Lochhead-Pitman
NZL
Pedrosa-Rosas
POR
33
Zaytsev-Tomatis
ITA
40
Asahi-Shiratori
JPN
40
Kulinich-Dyachenko
KAZ
40
Maaseide-Horrem
NOR
40
Maia-Brenha
POR
40
Berg B.-Brinkborg
SWE
40
Williams-Metzger
USA
40
41
Bläuel-Huber
AUT
24
Van Huizen-Leinemann
CAN
24
Kubala-Pavlas
CZE
24
Tichy-Benes P.
CZE
24
Gagliano-Dugrip
FRA
24
Geor-Gia
GEO
24
Böckermann-Götz
GER
24
Huth-Schneider K.
GER
24
Amore-Bizzotto
ITA
24
Miramontes-Virgen
MEX
24
De Gruijter-Ronnes
NED
24
Hoidalen-Goranson K.
NOR
24
Augoustides-Flisberg
RSA
24
Babich-Mykhaylov
UKR
24
Hernandez-Jackson
VEN
24
Mussa-Fañe
VEN
24
MEN
’S Main draw
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (15 Jun)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [3] 1-2
(27-25, 19-21, 13-15)
Final 3rd Place (15 Jun)
Herrera-Mesa ESP [17]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
2-0
(21-19, 21-16)
Semi-finals (15 Jun)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [2]
2-1
(15-21, 21-14, 15-9)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Herrera-Mesa ESP [17]
2-1
(16-21, 21-18, 15-13)
Round 3 (14 Jun)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [2] 0-2
(19-21, 18-21)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [9]
2-0
(27-25, 21-15)
Herrera-Mesa ESP [17]
vs
Klemperer-Koreng GER [7]
2-0
(21-16, 21-16)
Rogers-Dalhausser USA [1]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [14]
2-1
(12-21, 21-18, 15-10)
Round 2 (14 Jun)
Heyer-Heuscher SUI [21]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [2] 0-2
(8-21, 18-21)
Nummerdor-Schuil NED [5]
vs
Xu-Wu CHN [4] 0-2
(20-22, 19-21)
Kais Kr.-Vesik EST [18]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [9] 0-2
(15-21, 14-21)
Ricardo-Emanuel BRA [3]
vs
Harley-Pedro BRA [8]
2-1
(16-21, 21-12, 15-8)
Klemperer-Koreng GER [7]
vs
Kjemperud-Skarlund NOR [20]
2-0
(21-19, 21-14)
Gibb-Rosenthal USA [6]
vs
Herrera-Mesa ESP [17] 1-2
(21-13, 17-21, 18-20)
Reckermann-Urbatzka GER [14]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [10]
2-1
(23-21, 19-21, 15-10)
Rogers-Dalhausser USA [1
]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [15]
2-0
(21-17, 21-9)
Round 1 (13 Jun)
Lione-Varnier ITA [16]
vs
Heyer-Heuscher SUI [21] 0-2
(20-22, 12-21)
Xu-Wu CHN [4]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [30]
2-0
(21-19, 21-14)
Barsouk-Kolodinsky RUS [11]
vs
Kais Kr.-Vesik EST [18] 0-2
(9-21, 16-21)
Harley-Pedro BRA [8]
vs
Gosch-Horst AUT [26]
2-0
(21-16, 21-18)
Klemperer-Koreng GER [7]
vs
Lochhead-Pitman NZL [22]
2-1
(17-21, 21-16, 15-10)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [12]
vs
Herrera-Mesa ESP [17]
0-2
(18-21, 20-22)
Reckermann-Urbatzka GER [14]
vs
Baracetti-Salema ARG [25]
2-0
(21-9, 21-12)
Laciga M.-Schnider SUI [15]
vs
Franco-Cunha BRA [13]
2-1
(21-19, 16-21, 15-9)
Pool Q (12/13 Jun)
Heese-Cadieux CAN [24]
vs
Baracetti-Salema ARG [25] 1-2
(21-19, 19-21, 16-18)
Harley-Pedro BRA [8]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [9] 1-2
(19-21, 23-21, 14-16)
Boersma E.-Ronnes NED [9]
vs
Baracetti-Salema ARG [25]
2-0
(21-19, 23-21)
Harley-Pedro BRA [8]
vs
Heese-Cadieux CAN [24]
2-0
(21-15, 21-17)
Boersma E.-Ronnes NED [9]
vs
Heese-Cadieux CAN [24]
2-0
(21-16, 25-23)
Harley-Pedro BRA [8]
vs
Baracetti-Salema ARG [25]
2-1
(19-21, 21-9, 15-12)
Pool P (12/13 Jun)
Matysik-Uhmann GER [23]
vs
Gosch-Horst AUT [26] 0-2
(23-25, 18-21)
Klemperer-Koreng GER [7]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [10] 1-2
(20-22, 21-19, 15-17)
Fuerbringer-Jennings USA [10]
vs
Gosch-Horst AUT [26]
2-0
(22-20, 21-18)
Tian Jia-Wang CHN [7]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [23] 1-2
(22-24, 21-17, 12-15)
Goller-Ludwig GER [10]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [23] 1-2
(22-20, 21-23, 13-15)
Tian Jia-Wang CHN [7]
vs
Antonelli-Leão BRA [26]
2-1
(22-24, 21-16, 20-18)
Pool F (11/12 Jun)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [22]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [27] 1-2
(21-17,13-21,25-27)
Xue-Zhang Xi CHN [6]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [11] 1-2
(21-19, 12-21, 16-18)
Karantasiou-Arvaniti GRE [11]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [27]
2-0
(21-14, 21-15)
Xue-Zhang Xi CHN [6]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [22]
2-0
(21-19, 21-17)
Karantasiou-Arvaniti GRE [11]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [22]
2-0
(21-19, 21-18)
Xue-Zhang Xi CHN [6]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [27]
2-1
(17-21, 21-16, 15-9)
Pool E (11/12 Jun)
Schwaiger-Schwaiger AUT [21]
vs
Ilustre-Pascua PHI [28]
2-0
(21-15, 21-13)
Renata-Talita BRA [5]
vs
Barnett-Cook AUS [12]
2-0
(21-13, 21-19)
Barnett-Cook AUS [12]
vs
Ilustre-Pascua PHI [28]
2-0
(21-14, 21-17)
Renata-Talita BRA [5]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [21]
2-0
(21-17, 21-17)
Barnett-Cook AUS [12]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [21]
2-0
(21-17, 21-14)
Renata-Talita BRA [5]
vs
Ilustre-Pascua PHI [28]
2-0
(21-16, 21-14)
Pool D (11/12 Jun)
Van Breedam-Mouha BEL [20]
vs
Kuhn-Schwer SUI [29]
2-0
(21-15, 21-8)
Ana Paula-Shelda BRA [4]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [13]
2-0
(21-18, 21-18)
M. Crespo-Esteves Ribalta CUB [13]
vs
Kuhn-Schwer SUI [29]
2-0
(24-22, 21-16)
Ana Paula-Shelda BRA [4]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [20]
2-0
(21-11, 21-15)
M. Crespo-E. Ribalta CUB [13]
vs
Van Breedam-Mouha BEL [20]
2-0
(23-21, 21-17)
Ana Paula-Shelda BRA [4]
vs
Kuhn-Schwer SUI [29]
2-0
(21-11, 21-16)
Pool C (11/12 Jun)
F. Grasset-L. Peraza CUB [19]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [30]
2-1
(21-11, 11-21, 15-8)
Branagh-Youngs USA [3]
vs
Pohl-Rau GER [14] 0-2
(18-21, 16-21)
Pohl-Rau GER [14]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [30]
2-0
(21-16, 22-20)
Branagh-Youngs USA [3]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [19]
2-1
(21-18, 17-21, 15-13)
Pohl-Rau GER [14]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [19]
2-0
(21-17, 23-21)
Branagh-Youngs USA [3]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [30]
2-1
(17-21, 21-16, 15-6)
Pool B (11/12 Jun)
Candelas-Garcia MEX [18]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [31] 1-2
(18-21, 21-15, 10-15)
Juliana-Larissa BRA [2]
vs
Claasen-Röder GER [15]
2-0
(21-13, 21-13)
Claasen-Röder GER [15]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [31]
2-0
(21-19, 21-19)
Juliana-Larissa BRA [2]
vs
Candelas-Garcia MEX [18] 1-2
(32-30, 12-21, 11-15)
Claasen-Röder GER [15]
vs
Candelas-Garcia MEX [18] 1-2
(21-17, 18-21, 7-15)
Juliana-Larissa BRA [2]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [31]
2-1
(17-21, 22-20, 15-13)
Pool A (11/12 Jun)
Uryadova-Shiryaeva RUS [17]
vs
Montagnolli-Swoboda AUT [32] 0-2
(19-21, 17-21)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Hakedal-Torlen NOR [16]
2-0
(21-15, 21-19)
Hakedal-Torlen NOR [16]
vs
Montagnolli-Swoboda AUT [32] 1-2
(18-21, 21-19, 19-21)
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [17]
2-1
(21-18, 19-21, 15-11)
Hakedal-Torlen NOR [16]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [17] injury team A
Walsh-May-Treanor USA [1]
vs
Montagnolli-Swoboda AUT [32]
2-0
(21-11, 21-13)
97