Page 84-85 - YearBook_2008

Basic HTML Version

57
Andreasen-Vestergaard
DEN
6
Cati Pol-Ruiz
ESP
6
Fernandez-Simon
ESP
6
Liliana-Baquerizo
ESP
6
Rodriguez-Zur
ISR
6
Chiavaro-Malerba
ITA
6
Ciavarelli-Menon
ITA
6
Herredsvela-Blitzner
NOR
6
Kongshavn-Wiig
NOR
6
Bagge-Griffiths
NZL
6
Brzostek-Sowala
POL
6
Michon-Szczytowicz-Woloszyn
POL
6
Gomes-Neusa Reis
POR
6
Juliana-Francisca
POR
6
Raquel-Susana
POR
6
Turnerova-Keltosova
SVK
6
Team
Country
Antonelli-Leão
BRA
Shaylyn-Agatha
BRA
Alseda-Pla
ESP
Catalá-Cerdà
ESP
Martinez-Sunol
ESP
Montañá-Trallero
ESP
Calloni-Giogoli
ITA
Lunghi-Costagrande
ITA
2008 Beach Volleyball -
Barcelona
84
Rk. Team
Country Points
Q
Maria Clara-Carol
BRA
Martin-Cooke
CAN
Saka-Rtvelo
GEO
Teru Saiki-Kusuhara
JPN
Candelas-Garcia
MEX
Maaseide-Glesnes
NOR
Ilustre-Pascua
PHI
Lundqvist-Ljungquist
SWE
33
Lessard-Maxwell
CAN
30
Klapalova-Petrova
CZE
30
Banck-Günther
GER
30
Gioria-Momoli
ITA
30
Keizer-de Vries
NED
30
Urban-Wiatr
POL
30
Forrer-Schmocker
SUI
30
Osheyko-Baburina
UKR
30
41
Palmer-Jensen
AUS
18
Romanowski-Summer
AUS
18
Yanchulova-Eva
BUL
18
Danilova-Pothaar
CAN
18
Pol Borrás-Ribera
ESP
18
Giaoui-Hamzaoui
FRA
18
Johns-Boulton
GBR
18
Gattelli-Perrotta
ITA
18
Asao-Take
JPN
18
Tanaka-Koizumi
JPN
18
Urata-Hiromi
JPN
18
Reyes-Gaxiola
MEX
18
Boersma-Leenstra
NED
18
Blundell-Scarlett
NZL
18
Popova-Vasina
RUS
18
Trüssel-Guerra Arias- Schmocker
SUI
18
WOMEN
’S Qualification tourn.
WOMEN
’S Country quota tourn.
WOMEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (31 May)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Renata-Talita BRA [4]
2-0
(21-18, 21-14)
Final 3rd Place (31 May)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [7]
2-0
(21-14, 21-14)
Semi-finals (30 May)
Karantasiou-Arvaniti GRE [7]
vs
Renata-Talita BRA [4] 1-2
(21-19, 19-21, 8-15)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Branagh-Youngs USA [2] 1-2
(20-22, 21-14, 13-15)
Loser is ranked 5th (30 May)
Ross-Boss USA [6]
vs
Renata-Talita BRA [4] 0-2
(18-21, 14-21)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Ana Paula-Shelda BRA [3]
2-0
(27-25, 21-19)
Loser is ranked 7th (30 May)
Pohl-Rau GER [11]
vs
Ross-Boss USA [6] 0-2
(17-21, 15-21)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Goller-Ludwig GER [5]
2-1
(21-15, 16-21, 15-13)
Round 4 (29 May)
Ana Paula-Shelda BRA [3]
vs
Karantasiou-Arvaniti GRE [7] 0-2
(15-21, 17-21)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Renata-Talita BRA [4]
2-0
(21-14, 22-20)
Loser is ranked 9th (29 May)
Wacholder-Turner USA [8]
vs
Ross-Boss USA [6] 1-2
(19-21, 21-17, 14-16)
Pohl-Rau GER [11]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [15]
2-1
(19-21, 23-21, 15-10)
Goller-Ludwig GER [5]
vs
Kuhn-Schwer SUI [24]
2-0
(21-17, 21-14)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Maria Clara-Carol BRA [12]
2-0
(21-19, 21-16)
Loser is ranked 13th (29 May)
Wacholder-Turner USA [8]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [31]
2-0
(21-12, 21-17)
Schwaiger-Schwaiger AUT [20]
vs
Pohl-Rau GER [11] 0-2
(11-21, 20-22)
Goller-Ludwig GER [5]
vs
Hakedal-Torlen NOR [13]
2-0
(21-18, 21-16)
Branagh-Youngs USA [2]
vs
Saka-Rtvelo GEO [25]
2-0
(21-14, 21-18)
Round 3 (29 May)
Karantasiou-Arvaniti GRE [7]
vs
M. Crespo-E. Ribalta CUB [15]
2-0
(21-13, 21-9)
Ana Paula-Shelda BRA [3]
vs
Ross-Boss USA [6]
2-1
(13-21, 21-19, 15-13)
Maria Clara-Carol BRA [12]
vs
Renata-Talita BRA [4] 0-2
(18-21, 20-22)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Kuhn-Schwer SUI [24]
2-1
(21-16, 19-21, 15-8)
Loser is ranked 17th (29 May)
Maaseide-Glesnes NOR [31]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [16]
2-0
(21-18, 21-17)
Kadijk R.-Mooren NED [26]
vs
Wacholder-Turner USA [8] 0-2
(18-21, 20-22)
Pohl-Rau GER [11]
vs
Ilustre-Pascua PHI [28]
2-0
(21-15, 21-15)
Lundqvist-Ljungquist SWE [30]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [20] 1-2
(12-21, 29-27, 11-15)
Hakedal-Torlen NOR [13]
vs
Claasen-Röder GER [14]
2-1
(17-21, 22-20, 15-9)
Goller-Ludwig GER [5]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [22]
2-0
(23-21, 21-18)
Saka-Rtvelo GEO [25]
vs
Campisi-Lozano ESP [10]
2-0
(21-9, 21-17)
Candelas-Garcia MEX [17]
vs
Branagh-Youngs USA [2] 0-2
(20-22, 13-21)
Loser is ranked 25th (28 May)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [18]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [31] 1-2
(18-21, 22-20, 9-15)
Kadijk R.-Mooren NED [26]
vs
Montagnolli-Swoboda AUT [23]
2-0
(21-19, 21-16)
Pohl-Rau GER [11]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [27]
2-0
(21-18, 21-10)
Lundqvist-Ljungquist SWE [30]
vs
Faure-Sarpaux FRA [19]
2-1
(21-17, 12-21, 15-13)
Hakedal-Torlen NOR [13]
vs
Martin-Cooke CAN [29]
2-1
(21-17, 20-22, 15-13)
Goller-Ludwig GER [5]
vs
Minusa-Jursone LAT [21]
2-0
(21-19, 21-16)
Alcon-Matveeva ESP [9]
vs
Saka-Rtvelo GEO [25] 1-2
(18-21, 23-21, 10-15)
Hopf-Hopf ESP [32]
vs
Candelas-Garcia MEX [17] 0-2
(21-23, 11-21)
Round 2 (28 May)
M. Crespo-E. Ribalta CUB [15]
vs
Branagh-Youngs USA [2]
2-1
(17-21, 21-12, 15-7)
Karantasiou-Arvaniti GRE [7]
vs
Campisi-Lozano ESP [10]
2-0
(21-11, 21-14)
Teru Saiki-Kusuhara JPN [22]
vs
Ross-Boss USA [6] 0-2
(13-21, 15-21)
Ana Paula-Shelda BRA [3]
vs
Claasen-Röder GER [14]
2-0
(21-17, 21-16)
Schwaiger-Schwaiger AUT [20]
vs
Renata-Talita BRA [4] 0-2
(15-21, 14-21)
Ilustre-Pascua PHI [28]
vs
Maria Clara-Carol BRA [12] 0-2
(13-21, 16-21)
Kuhn-Schwer SUI [24]
vs
Wacholder-Turner USA [8]
2-0
(23-21, 21-17)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [16]
2-0
(21-15, 24-22)
Round 1 (28 May)
Maaseide-Glesnes NOR [31]
vs
Branagh-Youngs USA [2] 1-2
(15-21, 21-19, 11-15)
M. Crespo-E. Ribalta CUB [15]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [18]
2-1
(21-16, 19-21, 15-10)
Montagnolli-Swoboda AUT [23]
vs
Campisi-Lozano ESP [10] 0-2
(17-21, 19-21)
Karantasiou-Arvaniti GRE [7]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [26]
2-0
(21-19, 21-17)
Nystrom-Nystrom FIN [27]
vs
Ross-Boss USA [6] 0-2
(16-21, 19-21)
Pohl-Rau GER [11]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [22] 1-2
(21-12, 17-21, 11-15)
Faure-Sarpaux FRA [19]
vs
Claasen-Röder GER [14] 0-2
(20-22, 10-21)
Ana Paula-Shelda BRA [3]
vs
Lundqvist-Ljungquist SWE [30]
2-0
(21-18, 21-13)
Martin-Cooke CAN [29]
vs
Renata-Talita BRA [4] 1-2
(16-21, 21-19, 10-15)
Hakedal-Torlen NOR [13]
vs
Schwaiger-Schwaiger AUT [20] 1-2
(21-18, 23-25, 15-17)
Minusa-Jursone LAT [21]
vs
Maria Clara-Carol BRA [12] 1-2
(17-21, 21-15, 12-15)
Goller-Ludwig GER [5]
vs
Ilustre-Pascua PHI [28] 1-2
(21-11, 16-21, 11-15)
Saka-Rtvelo GEO [25]
vs
Wacholder-Turner USA [8] 1-2
(13-21, 21-14, 12-15)
Alcon-Matveeva ESP [9]
vs
Kuhn-Schwer SUI [24] 0-2
(17-21, 18-21)
Candelas-Garcia MEX [17]
vs
F. Grasset-L. Peraza CUB [16] 1-2
(13-21, 24-22, 12-15)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Hopf-Hopf ESP [32]
2-0
(21-15, 21-9)
85
Juliana Silva defending