Page 70-71 - YearBook_2008

Basic HTML Version

57
Fernandes-Morais
ANG
6
Irwin-Mann
AUS
6
Richardson-Kapa
AUS
6
Kavalenka-Zharykau
BLR
6
Kljajic-Loncar
CRO
6
Zukovskij-Kovacev
CRO
6
Dumek-Kufa
CZE
6
Havelka-Takác
CZE
6
Sedlacek-Pak
CZE
6
Weiss-Simko
CZE
6
Lulla-Murs
EST
6
Petrov-Povjakel
EST
6
Freidenfelds-Freidenfelds
LAT
6
Leznicki-Wojtasik
POL
6
Goldschmidt-Rorich
RSA
6
Antonic-Tatic
SRB
6
Fölmli-Zurgilgen
SUI
6
Jonsson-Montas
SWE
6
Mykhaylov-Khudoley
UKR
6
70
Rk. Team
Country Points
Q
Franco-Cunha
BRA
Cès-Ces
FRA
Gagliano-Dugrip
FRA
Matysik-Uhmann
GER
De Gruijter-Ronnes
NED
Fijalek-Prudel
POL
Koshkarev-Prokopiev
RUS
Fuerbringer-Jennings
USA
33
Alvarez-Ramirez Bernal
CUB
30
Huth-Schneider K.
GER
30
Samoilovs-Plavins
LAT
30
Miramontes-Virgen
MEX
30
Hoidalen-Goranson K.
NOR
30
Lochhead-Pitman
NZL
30
Pedrosa-Rosas
POR
30
Hernandez-Jackson
VEN
30
41
Boehm-McHugh
AUS
18
Huber-Bläuel
AUT
18
Hupfer-Schroffenegger P.
AUT
18
Simek-J.Kruger
CAN
18
Ivkovic-Krizanovic
CRO
18
Soderberg-Hoyer
DEN
18
Apicella-Falaschetti
ITA
18
Nishimura-Morikawa
JPN
18
Kulinich-Dyachenko
KAZ
18
Smedins-Smedins
LAT
18
Wachter-Indra
LIE
18
Ingeborgrud-Hordvik
NOR
18
Leite-Kobbevik
NOR
18
Sinczak-Szternel
POL
18
Varga-Litva
SVK
18
Mussa-Fañe
VEN
18
Team
Country
Alison-Bernardo
BRA
Benjamin-Luizão
BRA
Bruno-Maciel
BRA
Berntsen R.-Hellum
NOR
Engebretsen-Kronstad
NOR
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S Country quota tourn.
MEN
’S MAIN DRAW RESULT
Teams / Result
Final 1st Place (11 May)
Gibb-Rosenthal USA [13]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [11]
2-0
(21-13, 23-21)
Final 3rd Place (11 May)
Ricardo-Emanuel BRA [2]
vs
Nummerdor-Schuil NED [7]
2-1
(21-18, 19-21, 15-11)
Semi-finals (10 May)
Brink-Dieckmann Ch. GER [11]
vs
Nummerdor-Schuil NED [7]
2-0
(21-18, 21-15)
Gibb-Rosenthal USA [13]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2]
2-1
(21-17, 17-21, 18-16)
Loser is ranked 5th (10 May)
Nummerdor-Schuil NED [7]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [16]
2-1
(21-18, 19-21, 15-11)
Reckermann-Urbatzka GER [8]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2
(13-21, 16-21)
Loser is ranked 7th (10 May)
Nummerdor-Schuil NED [7]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [15]
2-0
(21-17, 21-15)
Doppler-Gartmayer AUT [12]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [8] 1-2
(11-21, 21-12, 9-15)
Round 4 (09 May)
Brink-Dieckmann Ch. GER [11]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2]
2-1
(13-21, 21-18, 15-13)
Boersma E.-Ronnes NED [16]
vs
Gibb-Rosenthal USA [13] 0-2
(18-21, 15-21)
Loser is ranked 9th (09 May)
Laciga M.-Schnider SUI [15]
vs
Heyer-Heuscher SUI [14]
2-0
(21-19, 21-17)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Nummerdor-Schuil NED [7] 0-2
(13-21, 17-21)
Kais Kr.-Vesik EST [20]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [8] 1-2
(21-14, 23-25, 13-15)
Fuerbringer-Jennings USA [23]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [12] 1-2
(18-21, 21-18, 11-15)
Loser is ranked 13th (09 May)
De Gruijter-Ronnes NED [24]
vs
Laciga M.-Schnider SUI [15] 0-2
(15-21, 18-21)
Barsouk-Kolodinsky RUS [4]
vs
Xu-Wu CHN [5] 1-2
(21-18, 10-21, 16-18)
Matysik-Uhmann GER [28]
vs
Kais Kr.-Vesik EST [20] 0-2
(16-21, 14-21)
Harley-Pedro BRA [1]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [23] 1-2
(28-30, 26-24, 11-15)
Round 3 (09 May)
Nummerdor-Schuil NED [7]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 1-2
(21-11, 17-21, 10-15)
Heyer-Heuscher SUI [14]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [11] 0-2
(15-21, 13-21)
Doppler-Gartmayer AUT [12]
vs
Gibb-Rosenthal USA [13] 0-2
(22-24, 18-21)
Boersma E.-Ronnes NED [16]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [8]
2-0
(21-19, 21-14)
Loser is ranked 17th (09 May)
Laciga M.-Schnider SUI [15]
vs
Fijalek-Prudel POL [32]
2-1
(21-18, 17-21, 15-13)
Tichy-Benes P. CZE [10]
vs
De Gruijter-Ronnes NED [24] 0-2
(12-21, 15-21)
Baracetti-Salema ARG [27]
vs
Xu-Wu CHN [5] 0-2
(21-23, 13-21)
Cès-Ces FRA [30]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [4] 0-2
(15-21, 10-21)
Kais Kr.-Vesik EST [20]
vs
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [3]
2-1
(22-20, 19-21, 15-13)
Matysik-Uhmann GER [28]
vs
Franco-Cunha BRA [6]
2-0
(21-19, 21-18)
Gagliano-Dugrip FRA [25]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [23] 0-2
(14-21, 13-21)
Harley-Pedro BRA [1]
vs
Geor-Gia GEO [18]
2-0
(21-14, 21-17)
Loser is ranked 25th (08 May)
Laciga M.-Schnider SUI [15]
vs
Rotrekl-Kufa CZE [31]
2-0
(21-19, 21-17)
Li-Zhou CHN [26]
vs
Tichy-Benes P. CZE [10] 1-2
(21-16, 20-22, 9-15)
Heese-Cadieux CAN [22]
vs
Baracetti-Salema ARG [27] 0-2
(17-21, 16-21)
Cès-Ces FRA [30]
vs
Gosch-Horst AUT [19]
2-0
(21-18, 21-19)
Kais Kr.-Vesik EST [20]
vs
Koshkarev-Prokopiev RUS [29]
2-1
(21-18, 21-23, 15-13)
Matysik-Uhmann GER [28]
vs
Maaseide-Horrem NOR [21]
2-1
(21-17, 18-21, 15-7)
Kubala-Pavlas CZE [9]
vs
Gagliano-Dugrip FRA [25] 0-2
(19-21, 9-21)
Harley-Pedro BRA [1]
vs
Deulofeu-Salvetti FRA [17]
2-0
(21-15, 21-15)
Round 2 (08 May)
Geor-Gia GEO [18]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2
(19-21, 19-21)
Nummerdor-Schuil NED [7]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [23]
2-1
(19-21, 26-24, 19-17)
Brink-Dieckmann Ch. GER [11]
vs
Franco-Cunha BRA [6]
2-1
(21-14, 17-21, 15-11)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [3]
vs
Heyer-Heuscher SUI [14] 1-2
(18-21, 23-21, 6-15)
Gibb-Rosenthal USA [13]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [4]
2-0
(21-19, 22-20)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [12] 1-2
(21-13, 12-21, 7-15)
De Gruijter-Ronnes NED [24]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [8] 0-2
(15-21, 18-21)
Fijalek-Prudel POL [32]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [16] 0-2
(18-21, 15-21)
Round 1 (08 May)
Rotrekl-Kufa CZE [31]
vs
Ricardo-Emanuel BRA [2] 0-2
(16-21, 14-21)
Laciga M.-Schnider SUI [15]
vs
Geor-Gia GEO [18] 1-2
(16-21, 21-17, 12-15)
Fuerbringer-Jennings USA [23
]
vs
Tichy-Benes P. CZE [10]
2-1
(21-17, 19-21, 15-9)
Nummerdor-Schuil NED [7]
vs
Li-Zhou CHN [26]
2-0
(21-13, 21-12)
Baracetti-Salema ARG [27]
vs
Franco-Cunha BRA [6] 1-2
(14-21, 21-16, 8-15)
Brink-Dieckmann Ch. GER [11]
vs
Heese-Cadieux CAN [22]
2-1
(18-21, 23-21, 15-9)
Gosch-Horst AUT [19]
vs
Heyer-Heuscher SUI [14] 1-2
(21-18, 19-21, 9-15)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [3]
vs
Cès-Ces FRA [30]
2-1
(18-21, 21-13, 15-12)
Koshkarev-Prokopiev RUS [29]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [4] 0-2
(16-21, 20-22)
Gibb-Rosenthal USA [13]
vs
Kais Kr.-Vesik EST [20]
2-0
(23-21, 21-14)
Maaseide-Horrem NOR [21]
vs
Doppler-Gartmayer AUT [12]
0-2
(18-21, 19-21)
Xu-Wu CHN [5]
vs
Matysik-Uhmann GER [28]
2-1
(21-19, 18-21, 15-12)
Gagliano-Dugrip FRA [25]
vs
Reckermann-Urbatzka GER [8] 0-2
(20-22, 11-21)
Kubala-Pavlas CZE [9]
vs
De Gruijter-Ronnes NED [24] 0-2
(15-21, 20-22)
Deulofeu-Salvetti FRA [17]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [16] 0-2
(18-21, 17-21)
Harley-Pedro BRA [1]
vs
Fijalek-Prudel POL [32] 1-2
(21-13, 20-22, 12-15)
2008 Beach Volleyball -
Prague
71
Emanuel (Brazil)