Page 62-63 - YearBook_2008

Basic HTML Version

Rk. Team
Country Points
Q
Cès-Ces
FRA
Samoilovs-Plavins
LAT
Lochhead-Pitman
NZL
Koshkarev-Prokopiev
RUS
Berg B.-Brinkborg
SWE
Babich-Nikolaev
UKR
Fuerbringer-Jennings
USA
Hernandez-Jackson
VEN
33
Soderberg-Hoyer
DEN
30
Lario-Gavira
ESP
30
Gagliano-Dugrip
FRA
30
Amore-Bizzotto
ITA
30
Asahi-Shiratori
JPN
30
De Gruijter-Ronnes
NED
30
Haenga-Leota
NZL
30
Mussa-Fañe
VEN
30
41
Fernandes-Morais
ANG
18
Irwin-Mann
AUS
18
Newton-Boland
AUS
18
Thomas-Feuerriegel
AUS
18
Benn-Magalon
CAN
18
Deulofeu-Salvetti
FRA
18
Bowes-Sheaf
GBR
18
Gooding-Miedzybrodzki
GBR
18
Weaver-Grotowski
GBR
18
Nishimura-Morikawa
JPN
18
Miramontes-Virgen
MEX
18
Watson-Lindsay
NZL
18
Kadziola-Szalankiewicz
POL
18
Arkaev-Kuzmichev
RUS
18
Varga-Rousek
SVK
18
Castro-Jhonlen
VEN
18
57
Wardrop-Zunker
AUS
6
Babichev-Kuleshov
KAZ
6
Heath-Peters
NZL
6
Team
Country
Carey-Carey
AUS
Jury-Burns
AUS
Legrand-Nielsen
AUS
Stock-White
AUS
Murrell-Mercer
USA
Scott-Lucena
USA
MEN
’S Qualification tourn.
MEN
’S Country quota tourn.
MEN
’S MAIN DRAW RESULTS
Teams / Result
Final 1st Place (30 Mar)
Harley-Pedro BRA [4]
vs
Xu-Wu CHN [7]
2-0
(23-21, 21-12)
Final 3rd Place (30 Mar)
Rogers-Dalhausser USA [2]
vs
Gibb-Rosenthal USA [18]
2-1
(21-18, 14-21, 15-11)
Semi-finals (29 Mar)
Gibb-Rosenthal USA [18]
vs
Xu-Wu CHN [7]
0-2
(19-21, 15-21)
Harley-Pedro BRA [4]
vs
Rogers-Dalhausser USA [2]
2-1
(21-19, 16-21, 15-13)
Loser is ranked 5th (29 Mar)
Xu-Wu CHN [7]
vs
Nummerdor-Schuil NED [8]
2-1
(18-21, 21-17, 15-8)
Rogers-Dalhausser USA [2]
vs
Brink-Dieckmann Ch. GER [14]
2-0
(21-16, 26-24)
Loser is ranked 7th (29 Mar)
Xu-Wu CHN [7]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [27]
2-0
(27-25, 21-19)
Rogers-Dalhausser USA [2]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [17]
2-0
(21-19, 21-13)
Round 4 (28 Mar)
Brink-Dieckmann Ch. GER [14]
vs
Gibb-Rosenthal USA [18]
1-2
(18-21, 21-19, 15-17)
Nummerdor-Schuil NED [8]
vs
Harley-Pedro BRA [4]
0-2
(18-21, 14-21)
Loser is ranked 9th (28 Mar)
Barsouk-Kolodinsky RUS [1]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [27]
0-2
(18-21, 16-21)
Williams-Metzger USA [28]
vs
Xu-Wu CHN [7]
0-2
(13-21, 20-22)
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [3]
vs
Boersma E.-Ronnes NED [17]
1-2
(19-21, 21-13, 10-15)
Rogers-Dalhausser USA [2]
vs
Heyer-Heuscher SUI [12]
2-0
(21-13, 22-20)
Loser is ranked 13th (28 Mar)
Franco-Cunha BRA [10]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [1]
1-2
(21-17, 19-21, 9-15)
Li-Zhou CHN [20]
vs
Williams-Metzger USA [28]
1-2
(18-21, 21-17, 9-15)
Herrera-Mesa ESP [22]
vs
Marcio Araujo-Fabio Luiz BRA [3]
0-2
(15-21, 12-21)
Rogers-Dalhausser USA [2]
vs
Asahi-Shiratori JPN [25]
2-0
(21-14, 21-12)
Round 3 (28 Mar)
Xu-Wu CHN [7]
vs
Gibb-Rosenthal USA [18]
0-2
(15-21, 14-21)
Brink-Dieckmann Ch. GER [14]
vs
Fuerbringer-Jennings USA [27]
2-0
(21-16, 21-19)
Heyer-Heuscher SUI [12]
vs
Harley-Pedro BRA [4]
1-2
(19-21, 21-19, 12-15)
Boersma E.-Ronnes NED [17]
vs
Nummerdor-Schuil NED [8]
1-2
(17-21, 21-17, 15-17)
Loser is ranked 17th (28 Mar)
Cès-Ces FRA [31]
vs
Barsouk-Kolodinsky RUS [1]
0-2
(19-21, 16-21)
Franco-Cunha BRA [10]
vs
Lochhead-Pitman NZL [24]
2-1
(21-11, 14-21, 15-10)
2008 Beach Volleyball -
Adelaide
Minusa-Jursone LAT [22]
vs
L.Wang-Zuo CHN [12]
0-2
(13-21, 14-21)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [19]
vs
Maria Clara-Carol BRA [13]
1-2
(21-16, 17-21, 10-15)
Nystrom-Nystrom FIN [20]
vs
Wacholder-Turner USA [14]
0-2
(11-21, 13-21)
Gattelli-Perrotta ITA [28]
vs
Barnett-Cook AUS [6]
0-2
(15-21, 15-21)
Montagnolli-Swoboda AUT [25]
vs
Ross-Boss USA [7]
2-0
(21-18, 21-19)
Kuhn-Schwer SUI [16]
vs
Brink-Abeler-Jurich GER [15]
1-2
(17-21, 21-15, 12-15)
Loser is ranked 25th (28 Mar)
Maaseide-Glesnes NOR [18]
vs
Van Iersel-Wesselink NED [31]
1-2
(14-21, 21-19, 12-15)
Cooke-Martin CAN [26]
vs
Uryadova-Shiryaeva RUS [23]
1-2
(21-19, 19-21, 9-15)
Minusa-Jursone LAT [22]
vs
Lessard-Maxwell CAN [27]
2-1
(18-21, 21-17, 21-19)
Teru Saiki-Kusuhara JPN [30]
vs
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [19]
0-2
(17-21, 18-21)
Nystrom-Nystrom FIN [20]
vs
Osheyko-Baburina UKR [29]
2-0
(21-18, 21-17)
Gattelli-Perrotta ITA [28]
vs
Kadijk R.-Mooren NED [21]
2-0
(21-16, 21-18)
Alcon-Matveeva ESP [24]
vs
Montagnolli-Swoboda AUT [25]
0-2
(20-22, 12-21)
Jensen-Orchard AUS [32]
vs
Kuhn-Schwer SUI [16]
0-2
(18-21, 12-21)
Round 2 (27 Mar)
Brink-Abeler-Jurich GER [15]
vs
Tian Jia-Wang CHN [2]
1-2
(15-21, 21-17, 11-15)
Ross-Boss USA [7]
vs
Goller-Ludwig GER [10]
1-2
(21-18, 18-21, 12-15)
Ana Paula-Shelda BRA [11]
vs
Barnett-Cook AUS [6]
2-0
(21-14, 21-15)
Xue-Zhang Xi CHN [3]
vs
Wacholder-Turner USA [14]
2-1
(24-26, 21-19, 15-7)
Maria Clara-Carol BRA [13]
vs
Branagh-Youngs USA [4]
0-2
(14-21, 17-21)
Talita-Renata BRA [5]
vs
L.Wang-Zuo CHN [12]
2-0
(21-12, 21-17)
Summer-Romanowski AUS [9]
vs
Pohl-Rau GER [8]
0-2
(19-21, 15-21)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Claasen-Röder GER [17]
2-0
(21-13, 21-16)
Round 1 (27 Mar)
Van Iersel-Wesselink NED [31]
vs
Tian Jia-Wang CHN [2]
0-2
(11-21, 10-21)
Brink-Abeler-Jurich GER [15]
vs
Maaseide-Glesnes NOR [18]
2-0
(21-17, 21-18)
Uryadova-Shiryaeva RUS [23]
vs
Goller-Ludwig GER [10]
0-2
(19-21, 18-21)
Ross-Boss USA [7]
vs
Cooke-Martin CAN [26]
2-1
(19-21, 21-17, 15-13)
Lessard-Maxwell CAN [27]
vs
Barnett-Cook AUS [6]
0-2
(11-21, 12-21)
Ana Paula-Shelda BRA [11]
vs
Minusa-Jursone LAT [22]
2-0
(21-14, 21-14)
Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [19]
vs
Wacholder-Turner USA [14]
1-2
(21-14, 21-23, 12-15)
Xue-Zhang Xi CHN [3]
vs
Teru Saiki-Kusuhara JPN [30]
2-0
(21-13, 21-17)
Osheyko-Baburina UKR [29]
vs
Branagh-Youngs USA [4]
0-2
(11-21, 16-21)
Maria Clara-Carol BRA [13]
vs
Nystrom-Nystrom FIN [20]
2-0
(23-21, 22-20)
Kadijk R.-Mooren NED [21]
vs
L.Wang-Zuo CHN [12]
0-2
(17-21, 25-27)
Talita-Renata BRA [5]
vs
Gattelli-Perrotta ITA [28]
2-0
(21-13, 21-14)
Montagnolli-Swoboda AUT [25]
vs
Pohl-Rau GER [8]
1-2
(15-21, 21-16, 13-15)
Summer-Romanowski AUS [9]
vs
Alcon-Matveeva ESP [24]
2-1
(21-14, 15-21, 15-12)
Claasen-Röder GER [17]
vs
Kuhn-Schwer SUI [16]
2-0
(25-23, 21-18)
Juliana-Larissa BRA [1]
vs
Jensen-Orchard AUS [32]
2-0
(21-13, 21-16)
62
Rk. Team
Country Points
Earnings
(US$)
1
Harley-Pedro
BRA
600
28'000
2
Xu-Wu
CHN
540
19'500
3
Rogers-Dalhausser
USA
480
14'000
4
Gibb-Rosenthal
USA
420
10'500
5
Brink-Dieckmann Ch.
GER
360
8'500
Nummerdor-Schuil
NED
360
8'500
7
Boersma E.-Ronnes
NED
300
7'000
Fuerbringer-Jennings
USA
300
7'000
9
Marcio Araujo-Fabio Luiz
BRA
240
5'500
Barsouk-Kolodinsky
RUS
240
5'500
Heyer-Heuscher
SUI
240
5'500
Williams-Metzger
USA
240
5'500
13
Franco-Cunha
BRA
180
3'900
Li-Zhou
CHN
180
3'900
Herrera-Mesa
ESP
180
3'900
Asahi-Shiratori
JPN
180
3'900
17
Schacht-Slack
AUS
120
2'500
Cès-Ces
FRA
120
2'500
Geor-Gia
GEO
120
2'500
Reckermann-Urbatzka
GER
120
2'500
Lione-Varnier
ITA
120
2'500
Lochhead-Pitman
NZL
120
2'500
Berg B.-Brinkborg
SWE
120
2'500
Babich-Nikolaev
UKR
120
2'500
25
Boehm-McHugh
AUS
60
1'800
Kapa-Richardson
AUS
60
1'800
Doppler-Gartmayer
AUT
60
1'800
Gosch-Horst
AUT
60
1'800
Samoilovs-Plavins
LAT
60
1'800
Koshkarev-Prokopiev
RUS
60
1'800
Laciga M.-Schnider
SUI
60
1'800
Hernandez-Jackson
VEN
60
1'800
MEN
’S Main draw
63