Berlin  2005   Women's World Championship
21.06.2005 -  25.06.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
94 25 Jun 15:15 França-Felisberta Silva BRA [1] Walsh-May-Treanor USA [19] 0-2 (17-21, 17-21) 0:40
Final 3rd Place
93 25 Jun 13:15 Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] Tian Jia-Wang Fei CHN [5] 0-2 (13-21, 17-21) 0:40
Semi-finals
92 24 Jun 15:00 Walsh-May-Treanor USA [19] Tian Jia-Wang Fei CHN [5] Injury for team B 0:52
91 24 Jun 16:00 França-Felisberta Silva BRA [1] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] 2-0 (21-15, 21-16) 0:38
Loser are ranked 5th
90 24 Jun 12:00 Shelda-Adriana Behar BRA [2] Tian Jia-Wang Fei CHN [5] 0-2 (19-21, 15-21) 0:51
89 24 Jun 13:00 Li Ying-L.Wang CHN [26] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] 0-2 (17-21, 10-21) 0:37
Loser are ranked 7th
88 24 Jun 10:00 Mooren-Kadijk R. NED [15] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 0-2 (18-21, 15-21) 0:40
87 24 Jun 10:00 Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] Wacholder-Youngs USA [3] 2-1 (21-17, 15-21, 15-12) 0:57
Loser are ranked 9th
86 23 Jun 19:00 Pohl-Rau GER [6] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 0-2 (17-21, 14-21) 0:46
85 23 Jun 19:00 Ana Paula-Barros BRA [4] Mooren-Kadijk R. NED [15] 0-2 (12-21, 19-21) 0:32
84 23 Jun 19:00 Karadassiou-Arvaniti GRE [8] Wacholder-Youngs USA [3] 1-2 (15-21, 21-13, 11-15) 0:51
83 23 Jun 19:00 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] 1-2 (22-20, 15-21, 11-15) 0:51
Round 5
82 24 Jun 09:00 Walsh-May-Treanor USA [19] Li Ying-L.Wang CHN [26] 2-0 (21-18, 21-8) 0:31
81 24 Jun 09:00 França-Felisberta Silva BRA [1] Tian Jia-Wang Fei CHN [5] 2-0 (21-19, 21-15) 0:47
Loser are ranked 13th
80 23 Jun 17:10 Müsch-Lahme GER [9] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 0-2 (16-21, 16-21) 0:44
79 23 Jun 17:10 Ana Paula-Barros BRA [4] Brink-Abeler-Jurich GER [12] 2-0 (22-20, 21-16) 0:42
78 23 Jun 16:20 Kuhn-Schwer SUI [11] Wacholder-Youngs USA [3] 0-2 (13-21, 17-21) 0:40
77 23 Jun 16:20 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [31] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] 0-2 (22-24, 20-22) 0:54
Round 4
76 23 Jun 15:30 Li Ying-L.Wang CHN [26] Mooren-Kadijk R. NED [15] 2-0 (21-19, 21-19) 0:39
75 23 Jun 14:40 Walsh-May-Treanor USA [19] Pohl-Rau GER [6] 2-0 (21-19, 21-17) 0:38
74 23 Jun 14:40 Tian Jia-Wang Fei CHN [5] Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] 2-0 (21-18, 21-15) 0:43
73 23 Jun 14:40 França-Felisberta Silva BRA [1] Karadassiou-Arvaniti GRE [8] 2-0 (21-14, 21-18) 0:36
Loser are ranked 17th
72 23 Jun 13:45 Torlen-Hakedal NOR [17] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 0-2 (21-23, 19-21) 0:45
71 23 Jun 13:45 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [7] Müsch-Lahme GER [9] 1-2 (13-21, 22-20, 14-16) 1:02
70 23 Jun 13:45 Brink-Abeler-Jurich GER [12] Keizer-Leenstra NED [22] 2-0 (21-18, 21-18) 0:39
69 23 Jun 13:45 Goller-Ludwig GER [48] Ana Paula-Barros BRA [4] 0-2 (21-23, 19-21) 0:47
68 23 Jun 13:45 Wacholder-Youngs USA [3] Röder-Claasen GER [47] 2-0 (21-12, 21-11) 0:31
67 23 Jun 13:45 Lessard-Maxwell CAN [37] Kuhn-Schwer SUI [11] 0-2 (18-21, 19-21) 0:43
66 23 Jun 11:00 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] Gaxiola-Garcia MEX [41] 2-0 (21-18, 21-12) 0:41
65 23 Jun 11:00 Kadjo-Arjona FRA [16] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [31] 1-2 (24-22, 17-21, 12-15) 1:04
Loser are ranked 25th
64 22 Jun 12:00 Gerlic-Clarke AUS [18] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 0-2 (14-21, 19-21) 0:42
63 22 Jun 12:00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [7] Perrotta-Gattelli ITA [10] 2-0 (22-20, 21-17) 0:44
62 22 Jun 12:00 Keizer-Leenstra NED [22] Tokuno-Teru Saiki JPN [38] 2-0 (21-14, 21-12) 0:37
61 22 Jun 12:00 Barrera-Hamzaoui FRA [32] Goller-Ludwig GER [48] 1-2 (12-21, 21-18, 16-18) 0:58
60 22 Jun 12:00 Röder-Claasen GER [47] Cook-Lochowicz AUS [29] 2-0 (22-20, 21-14) 0:42
59 22 Jun 12:00 Lessard-Maxwell CAN [37] Bruschini-Lunardi ITA [21] 2-0 (21-17, 24-22) 0:47
58 22 Jun 11:00 Gaxiola-Garcia MEX [41] Dumont-Fiset CAN [27] 2-1 (22-24, 21-14, 16-14) 0:58
57 22 Jun 11:00 Pianka-Vollmer GER [35] Kadjo-Arjona FRA [16] 0-2 (18-21, 14-21) 0:39
Round 3
56 22 Jun 17:00 Mooren-Kadijk R. NED [15] Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [31] 2-1 (17-21, 21-18, 15-8) 0:52
55 22 Jun 16:00 Li Ying-L.Wang CHN [26] Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] 2-0 (21-18, 21-18) 0:39
54 22 Jun 17:00 Kuhn-Schwer SUI [11] Pohl-Rau GER [6] 1-2 (19-21, 21-16, 10-15) 1:01
53 22 Jun 16:00 Wacholder-Youngs USA [3] Walsh-May-Treanor USA [19] 0-2 (15-21, 16-21) 0:36
52 22 Jun 15:00 Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] Ana Paula-Barros BRA [4] 2-0 (21-17, 21-14) 0:37
51 22 Jun 15:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [5] Brink-Abeler-Jurich GER [12] 2-1 (21-16, 17-21, 15-10) 0:51
50 22 Jun 14:00 Müsch-Lahme GER [9] Karadassiou-Arvaniti GRE [8] 1-2 (21-15, 13-21, 11-15) 0:52
49 22 Jun 14:00 França-Felisberta Silva BRA [1] Torlen-Hakedal NOR [17] 2-0 (21-16, 21-13) 0:39
Loser are ranked 33rd
48 21 Jun 17:00 Shelda-Adriana Behar BRA [2] Martin-Pruneau CAN [36] 2-0 (21-17, 21-13) 0:34
47 21 Jun 17:00 Gerlic-Clarke AUS [18] Luciani-Solazzi ITA [45] 2-0 (28-26, 21-14) 0:49
46 21 Jun 17:00 Perrotta-Gattelli ITA [10] Schwaiger-Schwaiger AUT [44] 2-0 (21-15, 21-16) 0:40
45 21 Jun 17:00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [7] Hu-Zhang Xi CHN [28] 2-0 (22-20, 26-24) 0:58
44 21 Jun 16:00 Tokuno-Teru Saiki JPN [38] Alcon-Zalubovskaya ESP [40] 2-0 (27-25, 21-19) 0:50
43 21 Jun 16:00 Keizer-Leenstra NED [22] Montagnolli-Swoboda AUT [24] 2-1 (21-16, 19-21, 15-8) 0:54
42 21 Jun 16:00 Yanchulova-Yanchulova BUL [14] Goller-Ludwig GER [48] 0-2 (21-23, 15-21) 0:42
41 21 Jun 16:00 Nystrom-Nystrom FIN [30] Barrera-Hamzaoui FRA [32] 1-2 (21-16, 23-25, 16-18) 0:54
40 21 Jun 16:00 Cook-Lochowicz AUS [29] Erni N.-Trüssel SUI [34] 2-1 (21-8, 18-21, 15-11) 0:48
39 21 Jun 16:00 McPeak-Kessy USA [20] Röder-Claasen GER [47] 0-2 (25-27, 19-21) 0:48
38 21 Jun 15:00 Bruschini-Lunardi ITA [21] Gschweidl-Hansel AUT [42] 2-0 (21-10, 21-17) 0:29
37 21 Jun 15:00 Lessard-Maxwell CAN [37] Campisi-Lozano ESP [39] 2-1 (21-16, 20-22, 15-10) 0:54
36 21 Jun 15:00 Kusuhara-Urata JPN [25] Dumont-Fiset CAN [27] 0-2 (19-21, 18-21) 0:40
35 21 Jun 15:00 Gaxiola-Garcia MEX [41] Cati Pol-Mandana ESP [43] 2-0 (21-19, 21-10) 0:37
34 21 Jun 15:00 Kadjo-Arjona FRA [16] Koizumi-Tanaka JPN [46] 2-0 (22-20, 21-16) 0:45
33 21 Jun 15:00 Maaseide-Wiig NOR [33] Pianka-Vollmer GER [35] 0-2 (14-21, 20-22) 0:37
Round 2
32 21 Jun 14:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [31] Shelda-Adriana Behar BRA [2] 2-1 (21-19, 17-21, 35-33) 1:28
31 21 Jun 14:00 Mooren-Kadijk R. NED [15] Gerlic-Clarke AUS [18] 2-1 (21-19, 18-21, 15-11) 0:55
30 21 Jun 14:00 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] Perrotta-Gattelli ITA [10] 2-0 (21-13, 21-16) 0:39
29 21 Jun 14:00 Sandra Pires-Bednarczuk BRA [7] Li Ying-L.Wang CHN [26] 1-2 (18-21, 21-15, 17-19) 1:01
28 21 Jun 13:00 Tokuno-Teru Saiki JPN [38] Pohl-Rau GER [6] 0-2 (19-21, 14-21) 0:42
27 21 Jun 13:00 Kuhn-Schwer SUI [11] Keizer-Leenstra NED [22] 2-0 (21-18, 21-13) 0:37
26 21 Jun 13:00 Walsh-May-Treanor USA [19] Yanchulova-Yanchulova BUL [14] 2-0 (21-15, 21-18) 0:31
25 21 Jun 13:00 Wacholder-Youngs USA [3] Nystrom-Nystrom FIN [30] 2-0 (21-18, 21-18) 0:37
24 21 Jun 13:00 Cook-Lochowicz AUS [29] Ana Paula-Barros BRA [4] 0-2 (18-21, 17-21) 0:43
23 21 Jun 13:00 Fernandez Grasset-Larrea Peraza CUB [13] McPeak-Kessy USA [20] 2-0 (21-18, 22-20) 0:41
22 21 Jun 12:00 Bruschini-Lunardi ITA [21] Brink-Abeler-Jurich GER [12] 1-2 (21-17, 19-21, 10-15) 0:54
21 21 Jun 12:00 Tian Jia-Wang Fei CHN [5] Lessard-Maxwell CAN [37] 2-0 (21-13, 21-19) 0:39
20 21 Jun 12:00 Kusuhara-Urata JPN [25] Karadassiou-Arvaniti GRE [8] 0-2 (19-21, 15-21) 0:40
19 21 Jun 12:00 Müsch-Lahme GER [9] Gaxiola-Garcia MEX [41] 2-0 (21-14, 21-14) 0:35
18 21 Jun 12:00 Torlen-Hakedal NOR [17] Kadjo-Arjona FRA [16] 2-0 (21-18, 22-20) 0:43
17 21 Jun 12:00 França-Felisberta Silva BRA [1] Maaseide-Wiig NOR [33] 2-0 (21-16, 21-16) 0:38
Round 1
16 21 Jun 11:00 Esteves Ribalta-M. Crespo CUB [31] Erni N.-Trüssel SUI [34] 2-0 (21-19, 21-18) 0:38
15 21 Jun 11:00 Röder-Claasen GER [47] Gerlic-Clarke AUS [18] 0-2 (17-21, 15-21) 0:43
14 21 Jun 11:00 Koutroumanidou-Tsiartsiani GRE [23] Gschweidl-Hansel AUT [42] 2-0 (21-17, 21-15) 0:36
13 21 Jun 11:00 Campisi-Lozano ESP [39] Li Ying-L.Wang CHN [26] 1-2 (20-22, 21-19, 10-15) 0:50
12 21 Jun 10:00 Dumont-Fiset CAN [27] Tokuno-Teru Saiki JPN [38] 0-2 (10-21, 16-21) 0:31
11 21 Jun 10:00 Cati Pol-Mandana ESP [43] Keizer-Leenstra NED [22] 0-2 (13-21, 13-21) 0:34
10 21 Jun 10:00 Walsh-May-Treanor USA [19] Koizumi-Tanaka JPN [46] 2-0 (21-17, 21-14) 0:36
9 21 Jun 10:00 Pianka-Vollmer GER [35] Nystrom-Nystrom FIN [30] 0-2 (16-21, 18-21) 0:36
8 21 Jun 10:00 Cook-Lochowicz AUS [29] Martin-Pruneau CAN [36] 2-0 (21-18, 21-14) 0:39
7 21 Jun 10:00 Luciani-Solazzi ITA [45] McPeak-Kessy USA [20] 0-2 (16-21, 6-21) 0:37
6 21 Jun 09:00 Bruschini-Lunardi ITA [21] Schwaiger-Schwaiger AUT [44] 2-0 (21-14, 21-13) 0:31
5 21 Jun 09:00 Lessard-Maxwell CAN [37] Hu-Zhang Xi CHN [28] 2-1 (22-20, 18-21, 15-12) 0:52
4 21 Jun 09:00 Kusuhara-Urata JPN [25] Alcon-Zalubovskaya ESP [40] 2-0 (21-16, 21-18) 0:45
3 21 Jun 09:00 Gaxiola-Garcia MEX [41] Montagnolli-Swoboda AUT [24] 2-0 (21-19, 21-16) 0:41
2 21 Jun 09:00 Torlen-Hakedal NOR [17] Goller-Ludwig GER [48] 2-1 (18-21, 21-18, 15-12) 0:58
1 21 Jun 09:00 Maaseide-Wiig NOR [33] Barrera-Hamzaoui FRA [32] 2-1 (19-21, 21-17, 15-12) 0:55