Under 19 & 21
MEN & WOMEN
World Championships

 

  Rio de Janeiro  2005   Men's Junior World Championship
07.09.2005 -  11.09.2005

MAIN DRAW RESULTS
 
FIVB Home Page
Beach Home Page
Presentation
General Info
Entry List
Qualification
Main Draw
Results
Ranking
Press
Photo Gallery
TV programming
Calendars
 

 

No. GMT Team A Team B Result Duration
Date Time
Final 1st Place
52 11 Sep 12:00 Samoilovs-Plavins LAT [9] JACKSON-FAÑE VEN [22] 2-0 (21-15, 21-9) 0:39
Final 3rd Place
51 11 Sep 13:00 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 0-2 (16-21, 27-29) 0:48
Semi-finals
50 11 Sep 10:00 JACKSON-FAÑE VEN [22] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 2-1 (16-21, 21-18, 15-12) 1:00
49 11 Sep 09:00 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Samoilovs-Plavins LAT [9] 0-2 (16-21, 16-21) 0:38
Round 2
48 10 Sep 14:30 Sutter-Weingart SUI [3] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 0-2 (11-21, 17-21) 0:33
47 10 Sep 13:30 JACKSON-FAÑE VEN [22] Kolar-Tichy CZE [18] 2-0 (21-19, 21-15) 0:41
46 10 Sep 12:30 Götz-Uhmann GER [20] Samoilovs-Plavins LAT [9] 0-2 (16-21, 8-21) 0:38
45 10 Sep 11:30 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Fuchs-Kaczmarek GER [2] 2-0 (21-17, 21-14) 0:42
Round 1
44 09 Sep 13:30 Koshkarev-Prokopiev RUS [23] Vinícius-Bruno BRA [21] 2-0 (21-16, 21-18) 0:42
43 09 Sep 13:30 Ontiveros-Flores MEX [16] Sutter-Weingart SUI [3] 0-2 (16-21, 11-21) 0:31
42 09 Sep 13:30 Kolar-Tichy CZE [18] Eremin-Daynov RUS [8] 2-1 (18-21, 21-18, 15-11) 0:55
41 09 Sep 13:30 JACKSON-FAÑE VEN [22] Sinczak-Szternel POL [14] 2-1 (16-21, 21-16, 19-17) 0:55
40 09 Sep 12:30 Samoilovs-Plavins LAT [9] Oude Elferink-Daalmeijer NED [12] 2-0 (25-23, 21-16) 0:42
39 09 Sep 12:30 Götz-Uhmann GER [20] Marcos-Christian G. ESP [24] 2-0 (21-13, 21-13) 0:32
38 09 Sep 12:30 Brandão-Peres BRA [6] Fuchs-Kaczmarek GER [2] 0-2 (25-27, 23-25) 0:49
37 09 Sep 12:30 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Huber-Mang AUT [5] 2-0 (21-14, 21-14) 0:37
Pool G
26 09 Sep 09:00 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Oude Elferink-Daalmeijer NED [12] 2-0 (21-19, 21-18) 0:44
25 09 Sep 09:00 De Paola-Giontella ITA [13] Marcos-Christian G. ESP [24] 0-2 (18-21, 26-28) 0:42
14 08 Sep 12:50 Oude Elferink-Daalmeijer NED [12] Marcos-Christian G. ESP [24] 0-2 (11-21, 31-33) 0:44
13 08 Sep 12:50 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] De Paola-Giontella ITA [13] 2-0 (21-13, 21-19) 0:44
2 08 Sep 09:20 Oude Elferink-Daalmeijer NED [12] De Paola-Giontella ITA [13] 2-0 (21-11, 22-20) 0:37
1 08 Sep 09:20 Solberg Salgado-Tiago BRA [1] Marcos-Christian G. ESP [24] 2-0 (21-10, 21-19) 0:34
Pool H
28 09 Sep 09:00 Fuchs-Kaczmarek GER [2] Austin-Moran AUS [11] 2-0 (21-16, 21-18) 0:44
27 09 Sep 09:00 Sinczak-Szternel POL [14] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 1-2 (21-19, 14-21, 11-15) 0:49
16 08 Sep 12:50 Austin-Moran AUS [11] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 0-2 (17-21, 17-21) 0:38
15 08 Sep 12:50 Fuchs-Kaczmarek GER [2] Sinczak-Szternel POL [14] 2-0 (21-19, 21-12) 0:39
4 08 Sep 09:20 Austin-Moran AUS [11] Sinczak-Szternel POL [14] 1-2 (22-20, 14-21, 7-15) 0:51
3 08 Sep 09:20 Fuchs-Kaczmarek GER [2] Koshkarev-Prokopiev RUS [23] 0-2 (17-21, 18-21) 0:39
Pool I
30 09 Sep 09:00 Sutter-Weingart SUI [3] Thesee-Ventresque FRA [10] 2-0 (21-13, 21-17) 0:29
29 09 Sep 09:00 Podstawka-Lewis CAN [15] JACKSON-FAÑE VEN [22] 0-2 (15-21, 14-21) 0:37
18 08 Sep 12:50 Thesee-Ventresque FRA [10] JACKSON-FAÑE VEN [22] 0-2 (18-21, 21-23) 0:49
17 08 Sep 12:50 Sutter-Weingart SUI [3] Podstawka-Lewis CAN [15] 2-0 (21-12, 21-12) 0:33
6 08 Sep 09:20 Thesee-Ventresque FRA [10] Podstawka-Lewis CAN [15] 2-0 (21-18, 21-18) 0:42
5 08 Sep 09:20 Sutter-Weingart SUI [3] JACKSON-FAÑE VEN [22] 1-2 (21-19, 20-22, 11-15) 0:58
Pool J
32 09 Sep 09:50 Gavira-De Amo ESP [4] Samoilovs-Plavins LAT [9] 1-2 (18-21, 21-17, 11-15) 0:45
31 09 Sep 09:50 Ontiveros-Flores MEX [16] Vinícius-Bruno BRA [21] 2-1 (17-21, 26-24, 15-13) 1:00
20 08 Sep 13:40 Samoilovs-Plavins LAT [9] Vinícius-Bruno BRA [21] 2-1 (19-21, 21-14, 15-12) 0:53
19 08 Sep 13:40 Gavira-De Amo ESP [4] Ontiveros-Flores MEX [16] 1-2 (16-21, 21-17, 13-15) 0:48
8 08 Sep 10:10 Samoilovs-Plavins LAT [9] Ontiveros-Flores MEX [16] 2-0 (21-18, 21-18) 0:35
7 08 Sep 10:10 Gavira-De Amo ESP [4] Vinícius-Bruno BRA [21] 1-2 (21-18, 14-21, 10-15) 0:55
Pool K
34 09 Sep 09:50 Huber-Mang AUT [5] Eremin-Daynov RUS [8] 0-2 (16-21, 19-21) 0:39
33 09 Sep 09:50 Grotowski-Macias USA [17] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (12-21, 14-21) 0:31
22 08 Sep 13:40 Eremin-Daynov RUS [8] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (16-21, 16-21) 0:36
21 08 Sep 13:40 Huber-Mang AUT [5] Grotowski-Macias USA [17] 2-0 (21-16, 21-18) 0:35
10 08 Sep 10:10 Eremin-Daynov RUS [8] Grotowski-Macias USA [17] 2-0 (21-14, 21-11) 0:32
9 08 Sep 10:10 Huber-Mang AUT [5] Götz-Uhmann GER [20] 0-2 (19-21, 16-21) 0:39
Pool L
36 09 Sep 09:50 Brandão-Peres BRA [6] Kluken-Oxaal NOR [7] 2-0 (21-9, 21-11) 0:34
35 09 Sep 09:50 Kolar-Tichy CZE [18] Traxler-Streitfellner AUT [19] 2-0 (21-11, 21-18) 0:38
24 08 Sep 13:40 Kluken-Oxaal NOR [7] Traxler-Streitfellner AUT [19] 0-2 (16-21, 16-21) 0:38
23 08 Sep 13:40 Brandão-Peres BRA [6] Kolar-Tichy CZE [18] 0-2 (18-21, 16-21) 0:38
12 08 Sep 10:10 Kluken-Oxaal NOR [7] Kolar-Tichy CZE [18] 0-2 (14-21, 12-21) 0:31
11 08 Sep 10:10 Brandão-Peres BRA [6] Traxler-Streitfellner AUT [19] 2-0 (21-11, 21-17) 0:30