World League 2003 detailed schedule

Intercontinental Rounds
various cities

 
menuWL
HOME PAGE
WL Home Page
Live Scoring
Match Reports
Results
Best Players
Standings
Pictures
News & Press
Press Contacts
 
Match Schedule
Team News
Team Rosters
Star Profiles
Coaches
Pools
 
2003 General Info
2002 Headlines
2002 Results
Pool A
No Teams Date Time City Hall
10 ESP-POL 24-May 12:37 Valencia Fuente de San Luis
12 VEN-RUS 24-May 17:30 Cabimas Domo de Cabimas
16 VEN-RUS 25-May 11:30 Cabimas Domo de Cabimas
17 ESP-POL 25-May 12:07 Castellon Ciutat de Castello
21 RUS-ESP 30-May 6:09 Belgorod Kosmos
27 VEN-POL 31-May 17:30 Barquisimeto Domo Bolivariano
28 RUS-ESP 31-May 6:09 Belgorod Kosmos
30 VEN-POL 01-Jun 11:37 Barquisimeto Domo Bolivariano
38 ESP-RUS 06-Jun 20:00 Torrevieja Palacio "Infanta Cristina"
39 POL-VEN 06-Jun 18:45 Bydgoszcz Luczniczka
41 POL-VEN 07-Jun 15:00 Bydgoszcz Luczniczka
48 ESP-RUS 08-Jun 12:00 Torrevieja Palacio "Infanta Cristina"
54 RUS-VEN 13-Jun 18:00 Moscow Dynamo
57 POL-ESP 13-Jun 18:45 Lodz Hala Mosir
59 POL-ESP 14-Jun 15:00 Lodz Hala Mosir
61 RUS-VEN 14-Jun 18:00 Moscow Dynamo
70 ESP-VEN 20-Jun 20:00 Madrid Pabellon Europa
71 POL-RUS 20-Jun 18:45 Katowice Spodek
74 POL-RUS 21-Jun 15:00 Katowice Spodek
81 ESP-VEN 22-Jun 12:00 Madrid Pabellon Europa
86 RUS-POL 27-Jun 18:00 Moscow Dynamo
91 VEN-ESP 28-Jun 17:30 Cabimas Domo de Cabimas
92 RUS-POL 28-Jun 18:00 Moscow Dynamo
95 VEN-ESP 29-Jun 11:30 Cabimas Domo de Cabimas
Pool B
No Teams Date Time City Hall
7 ITA-POR 23-May 20:32 Perugia Palaevangelisti
9 BRA-GER 24-May 10:08 Sao Paulo Geraldo Jose de Almeida
15 BRA-GER 25-May 10:08 Sao Paulo Geraldo Jose de Almeida
19 ITA-POR 25-May 15:30 Benevento Pala Tedeschi
23 ITA-BRA 30-May 20:40 Firenze Palasport
29 POR-GER 31-May 18:00 Matosinhos Centro de Desportos
33 POR-GER 01-Jun 16:00 Matosinhos Centro de Desportos
34 ITA-BRA 01-Jun 15:30 Bologna Palamalaguti
42 GER-ITA 07-Jun 15:00 Munich Olympia-Halle
44 POR-BRA 07-Jun 17:00 Matosinhos Centro de Desportos
49 GER-ITA 08-Jun 15:00 Munich Olympia-Halle
51 POR-BRA 08-Jun 17:00 Matosinhos Centro de Desportos
58 GER-BRA 14-Jun 14:00 Berlin Max-Schmeling-Halle
62 POR-ITA 14-Jun 18:00 Matosinhos Centro de Desportos
65 GER-BRA 15-Jun 14:00 Berlin Max-Schmeling-Halle
67 POR-ITA 15-Jun 15:00 Matosinhos Centro de Desportos
73 BRA-ITA 21-Jun 10:00 Brasilia Ginasio Nilson Nelson
75 GER-POR 21-Jun 14:30 Leipzig Arena Leipzig
79 BRA-ITA 22-Jun 10:00 Brasilia Ginasio Nilson Nelson
80 GER-POR 22-Jun 11:00 Leipzig Arena Leipzig
85 BRA-POR 27-Jun 15:30 Betim Ginasio Esportes Divino Braga
87 ITA-GER 27-Jun 20:00 Trieste Palatrieste
90 BRA-POR 28-Jun 10:00 Betim Ginasio Esportes Divino Braga
96 ITA-GER 29-Jun 15:30 Verona Palasport
Pool C
No Teams Date Time City Hall
5 BUL-CUB 23-May 6:07 Varna Palace of Culture and Sports
11 NED-YUG 24-May 14:07 Eindhoven Indoor Sportcentrum
13 BUL-CUB 25-May 8:37 Varna Palace of Culture and Sports
18 NED-YUG 25-May 14:07 Eindhoven Indoor Sportcentrum
22 YUG-BUL 30-May 20:00 Beograd Sports Hall Pionir
25 NED-CUB 31-May 14:07 Rotterdam Ahoy
31 NED-CUB 01-Jun 14:07 Rotterdam Ahoy
36 YUG-BUL 01-Jun 20:00 Podgorica SC Moraca
37 NED-BUL 06-Jun 19:30 Amsterdam Sporthallen Zuid
43 NED-BUL 07-Jun 17:00 Amsterdam Sporthallen Zuid
46 CUB-YUG 06-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
52 CUB-YUG 07-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
53 BUL-NED 13-Jun 18:00 Varna Palace of Culture and Sports
55 YUG-CUB 13-Jun 20:00 Novi Sad SPC Vojvodina
63 BUL-NED 15-Jun 20:30 Varna Palace of Culture and Sports
68 YUG-CUB 15-Jun 20:00 Podgorica SC Moraca
69 BUL-YUG 20-Jun 18:00 Varna Palace of Culture and Sports
77 BUL-YUG 21-Jun 20:30 Varna Palace of Culture and Sports
78 CUB-NED 20-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
84 CUB-NED 21-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
88 YUG-NED 27-Jun 20:00 Beograd Sports Hall Pionir
89 CUB-BUL 27-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
93 YUG-NED 28-Jun 20:00 Novi Sad SPC Vojvodina
94 CUB-BUL 28-Jun 20:40 Havana City Ciudad Deportivo
Pool D
No Teams Date Time City Hall
1 FRA-CZE 16-May 20:00 Grenoble Palais des Sports Pierre Mendes
2 GRE-JPN 16-May 21:00 Xanthi Philippos Amiridis Sportshall
3 FRA-CZE 17-May 20:07 Grenoble Palais des Sports Pierre Mendes
4 GRE-JPN 17-May 21:00 Xanthi Philippos Amiridis Sportshall
6 FRA-JPN 23-May 20:07 Nantes Palais des Sports de Beaulieu
8 GRE-CZE 23-May 21:07 Larissa Neapolis Municipal Sportshall
14 FRA-JPN 24-May 20:07 Nantes Palais des Sports de Beaulieu
20 GRE-CZE 25-May 21:07 Lamia Chalkiopoulio Sportshall
24 CZE-FRA 31-May 14:37 Ostrava Stadion Sareza
26 JPN-GRE 31-May 15:07 Fukushima Fukushima Preferectural Azuma
32 JPN-GRE 01-Jun 14:07 Fukushima Fukushima Preferectural Azuma
35 CZE-FRA 01-Jun 17:07 Ostrava Stadion Sareza
40 GRE-FRA 06-Jun 21:00 Patra Tofalos Sportshall
45 CZE-JPN 07-Jun 15:00 Ostrava Stadion Sareza
47 GRE-FRA 07-Jun 21:00 Patra Tofalos Sportshall
50 CZE-JPN 08-Jun 14:30 Ostrava Stadion Sareza
56 FRA-GRE 13-Jun 21:00 Paris Coubertin
60 JPN-CZE 14-Jun 15:00 Tokyo Tokyo Metropolitan
64 JPN-CZE 15-Jun 14:00 Tokyo Tokyo Metropolitan
66 FRA-GRE 15-Jun 18:00 Dijon Palais Des Sports
72 CZE-GRE 21-Jun 14:30 Ostrava Stadion Sareza
76 JPN-FRA 21-Jun 17:00 Fukuoka Fukuoka City Gymnasium
82 JPN-FRA 22-Jun 17:00 Fukuoka Fukuoka City Gymnasium
83 CZE-GRE 22-Jun 17:00 Ostrava Stadion Sareza