General info
Schedule
Teams
Match results
Standings
Best players
Photos
Scorebox
 
World League 2001 detailed schedule
Final Round
June 25 to 30, 2001 - Katowice, Poland
Finals
No Teams Date Time City Hall
111 YUG-RUS 30-Jun 14:00 Katowice Spodek
112 ITA-BRA 30-Jun 17:32 Katowice Spodek
Semifinals
No Teams Date Time City Hall
109 YUG-ITA 29-Jun 17:31 Katowice Spodek
110 BRA-RUS 29-Jun 20:05 Katowice Spodek
Pool E
No Teams Date Time City Hall
98 YUG-FRA 25-Jun 13:21 Katowice Spodek
100 POL-BRA 25-Jun 20:18 Katowice Spodek
103 POL-FRA 26-Jun 17:34 Katowice Spodek
104 YUG-BRA 26-Jun 20:20 Katowice Spodek
107 POL-YUG 27-Jun 17:33 Katowice Spodek
108 BRA-FRA 27-Jun 20:05 Katowice Spodek
Pool F
No Teams Date Time City Hall
97 NED-CUB 25-Jun 11:03 Katowice Spodek
99 ITA-RUS 25-Jun 17:37 Katowice Spodek
101 ITA-NED 26-Jun 11:01 Katowice Spodek
102 RUS-CUB 26-Jun 13:05 Katowice Spodek
105 RUS-NED 27-Jun 11:00 Katowice Spodek
106 CUB-ITA 27-Jun 13:05 Katowice Spodek
Intercontinental Rounds
May 11 to July 17, 2001 - various cities
Pool A
No Teams Date Time City Hall
2 ITA-ARG 11-May 19:00 Palermo Pal. Fondo Patti
5 ESP-FRA 11-May 20:00 Valladolid Pab. Huerta del Rey
13 ESP-FRA 13-May 12:04 Leon Pabellon de Deportes
16 ITA-ARG 13-May 18:00 Avellino Palasport de Mauro
17 ESP-ITA 18-May 20:00 Gijon Palacio de Deportes
19 FRA-ARG 18-May 20:30 Grenoble Palais des Sports
27 FRA-ARG 19-May 20:30 Lyon Palais Sp. Gerland
29 ESP-ITA 20-May 16:30 Gijon Palacio de Deportes
33 ARG-FRA 25-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
34 ITA-ESP 25-May 18:30 Chieti Palatricalle
41 ARG-FRA 26-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
46 ITA-ESP 27-May 18:34 Ancona Palarossini
50 ITA-FRA 01-Jun 20:05 Parma Palaraschi
57 ARG-ESP 02-Jun 18:15 Buenos Aires Luna Park
61 ARG-ESP 03-Jun 18:35 Buenos Aires Luna Park
62 ITA-FRA 03-Jun 18:35 La Spezia Palasport
65 FRA-ESP 08-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
71 ARG-ITA 09-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
74 FRA-ESP 09-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
77 ARG-ITA 10-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
82 ESP-ARG 15-Jun 20:00 Málaga Palacio de Deportes
85 FRA-ITA 15-Jun 20:30 Paris Pal. Omnisport Bercy
90 FRA-ITA 16-Jun 20:30 Orléans Pal. des Sports
94 ESP-ARG 17-Jun 12:00 Almeria Pab. Inf. Cristina
Pool B
No Teams Date Time City Hall
1 RUS-VEN 11-May 18:00 Moscow SP Dynamo
4 POL-GRE 11-May 20:20 Warszawa Torwar
9 RUS-VEN 12-May 16:00 Moscow SP Dynamo
10 POL-GRE 12-May 17:15 Warszawa Torwar
18 POL-VEN 18-May 20:03 Wroclaw Hala Ludowa
21 GRE-RUS 18-May 21:03 Piraeus Peace and Friendship
23 POL-VEN 19-May 17:18 Wroclaw Hala Ludowa
26 GRE-RUS 19-May 19:30 Piraeus Peace and Friendship
35 POL-RUS 25-May 20:30 Lodz OSiR Lodz
36 VEN-GRE 25-May 20:10 Cabimas Domo de Cabimas
40 POL-RUS 26-May 17:15 Lodz OSiR Lodz
47 VEN-GRE 27-May 19:00 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
49 RUS-GRE 01-Jun 18:00 Belgorod SP Kosmos
51 VEN-POL 01-Jun 20:08 Cabimas Domo de Cabimas
55 RUS-GRE 02-Jun 16:00 Belgorod SP Kosmos
63 VEN-POL 03-Jun 19:06 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
66 VEN-RUS 08-Jun 20:06 Cabimas Domo de Cabimas
68 GRE-POL 08-Jun 21:00 Thessaloniki Alexandrio Melathro
72 GRE-POL 09-Jun 19:30 Thessaloniki Alexandrio Melathro
78 VEN-RUS 10-Jun 19:05 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
81 RUS-POL 15-Jun 18:00 St Petersburg SP Yubileinyi
86 GRE-VEN 15-Jun 21:00 Patra Tofalos Sports Hall
89 RUS-POL 16-Jun 16:00 St Petersburg SP Yubileinyi
92 GRE-VEN 16-Jun 21:06 Patra Tofalos Sports Hall
Pool A
No Teams Date Time City Hall
2 ITA-ARG 11-May 19:00 Palermo Pal. Fondo Patti
5 ESP-FRA 11-May 20:00 Valladolid Pab. Huerta del Rey
13 ESP-FRA 13-May 12:04 Leon Pabellon de Deportes
16 ITA-ARG 13-May 18:00 Avellino Palasport de Mauro
17 ESP-ITA 18-May 20:00 Gijon Palacio de Deportes
19 FRA-ARG 18-May 20:30 Grenoble Palais des Sports
27 FRA-ARG 19-May 20:30 Lyon Palais Sp. Gerland
29 ESP-ITA 20-May 16:30 Gijon Palacio de Deportes
33 ARG-FRA 25-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
34 ITA-ESP 25-May 18:30 Chieti Palatricalle
41 ARG-FRA 26-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
46 ITA-ESP 27-May 18:34 Ancona Palarossini
50 ITA-FRA 01-Jun 20:05 Parma Palaraschi
57 ARG-ESP 02-Jun 18:15 Buenos Aires Luna Park
61 ARG-ESP 03-Jun 18:35 Buenos Aires Luna Park
62 ITA-FRA 03-Jun 18:35 La Spezia Palasport
65 FRA-ESP 08-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
71 ARG-ITA 09-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
74 FRA-ESP 09-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
77 ARG-ITA 10-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
82 ESP-ARG 15-Jun 20:00 Málaga Palacio de Deportes
85 FRA-ITA 15-Jun 20:30 Paris Pal. Omnisport Bercy
90 FRA-ITA 16-Jun 20:30 Orléans Pal. des Sports
94 ESP-ARG 17-Jun 12:00 Almeria Pab. Inf. Cristina
Pool A
No Teams Date Time City Hall
2 ITA-ARG 11-May 19:00 Palermo Pal. Fondo Patti
5 ESP-FRA 11-May 20:00 Valladolid Pab. Huerta del Rey
13 ESP-FRA 13-May 12:04 Leon Pabellon de Deportes
16 ITA-ARG 13-May 18:00 Avellino Palasport de Mauro
17 ESP-ITA 18-May 20:00 Gijon Palacio de Deportes
19 FRA-ARG 18-May 20:30 Grenoble Palais des Sports
27 FRA-ARG 19-May 20:30 Lyon Palais Sp. Gerland
29 ESP-ITA 20-May 16:30 Gijon Palacio de Deportes
33 ARG-FRA 25-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
34 ITA-ESP 25-May 18:30 Chieti Palatricalle
41 ARG-FRA 26-May 19:10 Mar del Plata Poli de Deportivo
46 ITA-ESP 27-May 18:34 Ancona Palarossini
50 ITA-FRA 01-Jun 20:05 Parma Palaraschi
57 ARG-ESP 02-Jun 18:15 Buenos Aires Luna Park
61 ARG-ESP 03-Jun 18:35 Buenos Aires Luna Park
62 ITA-FRA 03-Jun 18:35 La Spezia Palasport
65 FRA-ESP 08-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
71 ARG-ITA 09-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
74 FRA-ESP 09-Jun 20:30 Rennes Le Liberté
77 ARG-ITA 10-Jun 18:15 Rosario Newell's Old Boys
82 ESP-ARG 15-Jun 20:00 Málaga Palacio de Deportes
85 FRA-ITA 15-Jun 20:30 Paris Pal. Omnisport Bercy
90 FRA-ITA 16-Jun 20:30 Orléans Pal. des Sports
94 ESP-ARG 17-Jun 12:00 Almeria Pab. Inf. Cristina
Pool B
No Teams Date Time City Hall
1 RUS-VEN 11-May 18:00 Moscow SP Dynamo
4 POL-GRE 11-May 20:20 Warszawa Torwar
9 RUS-VEN 12-May 16:00 Moscow SP Dynamo
10 POL-GRE 12-May 17:15 Warszawa Torwar
18 POL-VEN 18-May 20:03 Wroclaw Hala Ludowa
21 GRE-RUS 18-May 21:03 Piraeus Peace and Friendship
23 POL-VEN 19-May 17:18 Wroclaw Hala Ludowa
26 GRE-RUS 19-May 19:30 Piraeus Peace and Friendship
35 POL-RUS 25-May 20:30 Lodz OSiR Lodz
36 VEN-GRE 25-May 20:10 Cabimas Domo de Cabimas
40 POL-RUS 26-May 17:15 Lodz OSiR Lodz
47 VEN-GRE 27-May 19:00 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
49 RUS-GRE 01-Jun 18:00 Belgorod SP Kosmos
51 VEN-POL 01-Jun 20:08 Cabimas Domo de Cabimas
55 RUS-GRE 02-Jun 16:00 Belgorod SP Kosmos
63 VEN-POL 03-Jun 19:06 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
66 VEN-RUS 08-Jun 20:06 Cabimas Domo de Cabimas
68 GRE-POL 08-Jun 21:00 Thessaloniki Alexandrio Melathro
72 GRE-POL 09-Jun 19:30 Thessaloniki Alexandrio Melathro
78 VEN-RUS 10-Jun 19:05 Barquisimeto Domo de Barquisimeto
81 RUS-POL 15-Jun 18:00 St Petersburg SP Yubileinyi
86 GRE-VEN 15-Jun 21:00 Patra Tofalos Sports Hall
89 RUS-POL 16-Jun 16:00 St Petersburg SP Yubileinyi
92 GRE-VEN 16-Jun 21:06 Patra Tofalos Sports Hall
Pool C
No Teams Date Time City Hall
6 CUB-POR 11-May 20:43 C. Habana Ciudad Deportiva
8 JPN-YUG 12-May 15:07 Matsumoto Matsumoto Gymnasium
11 CUB-POR 12-May 20:42 C. Habana Ciudad Deportiva
14 JPN-YUG 13-May 13:06 Matsumoto Matsumoto Gymnasium
20 CUB-JPN 18-May 20:41 C. Habana Ciudad Deportiva
22 POR-YUG 19-May 15:00 Povoa de Varz. Pav. Mun.
28 CUB-JPN 19-May 20:41 C. Habana Ciudad Deportiva
31 POR-YUG 20-May 15:00 Povoa de Varz. Pav. Mun.
38 CUB-YUG 25-May 20:42 C. Habana Ciudad Deportiva
39 POR-JPN 26-May 17:30 Espinho Nave Municipal
43 CUB-YUG 26-May 20:40 C. Habana Ciudad Deportiva
45 POR-JPN 27-May 15:00 Espinho Nave Municipal
52 YUG-POR 01-Jun 20:15 Novi Sad SPC Vojvodina
56 JPN-CUB 02-Jun 16:05 Hiroshima Green Arena
60 JPN-CUB 03-Jun 13:05 Hiroshima Green Arena
64 YUG-POR 03-Jun 20:15 Podgorica SC Moraca
67 YUG-JPN 08-Jun 20:15 Podgorica SC Moraca
70 POR-CUB 09-Jun 15:10 Almada Complexo Desp.
76 POR-CUB 10-Jun 16:00 Almada Complexo Desp.
80 YUG-JPN 10-Jun 20:18 Beograd Hala Pionir
84 YUG-CUB 15-Jun 20:15 Novi Sad SPC Vojvodina
88 JPN-POR 16-Jun 15:06 Tokyo Metropolitan Gym.
91 YUG-CUB 16-Jun 20:15 Belgrad Hala Pionir
95 JPN-POR 17-Jun 14:05 Tokyo Metropolitan Gym.
Pool D
No Teams Date Time City Hall
3 NED-BRA 11-May 20:00 Groningen Martiniplaza
7 GER-USA 12-May 15:00 Wuppertal Uni-Sporthalle
12 GER-USA 13-May 11:00 Wuppertal Uni-Sporthalle
15 NED-BRA 13-May 14:30 Groningen Martiniplaza
24 USA-NED 19-May 19:00 COLORADO SPRINGS WORLD ARENA
25 GER-BRA 19-May 14:00 Berlin Horst Korber Zentrum
30 GER-BRA 20-May 11:00 Berlin Horst Korber Zentrum
32 USA-NED 20-May 19:00 COLORADO SPRINGS WORLD ARENA
37 NED-GER 25-May 20:03 Eindhoven Indoor Sportcentrum
42 USA-BRA 26-May 19:00 COLORADO SPRINGS WORLD ARENA
44 NED-GER 27-May 14:31 Eindhoven Indoor Sportcentrum
48 USA-BRA 27-May 19:00 COLORADO SPRINGS WORLD ARENA
53 BRA-USA 02-Jun 9:00 Belo Horizonte Felipe Drumond
54 GER-NED 02-Jun 15:33 Riesa Sachsen Area
58 BRA-USA 03-Jun 10:00 Belo Horizonte Felipe Drumond
59 GER-NED 03-Jun 11:03 Riesa Sachsen Arena
69 BRA-NED 09-Jun 9:00 Fortaleza Paulo Sarasate
73 USA-GER 09-Jun 19:00 Colorado Springs World Arena
75 BRA-NED 10-Jun 9:45 Fortaleza Paulo Sarasate
79 USA-GER 10-Jun 19:00 Colorado Springs World Arena
83 NED-USA 15-Jun 20:00 Amsterdam Sporthallen Zuid
87 BRA-GER 16-Jun 9:00 Recife Geraldo Magalhaes
93 BRA-GER 17-Jun 10:00 Recife Geraldo Magalhaes
96 NED-USA 17-Jun 14:30 Amsterdam Sporthallen Zuid