Back to
MEN'S WORLD CHAMPIONSHIP
 main page


- Teams & Pools
- Match
   schedule

- Overall
   schedule

- Live Scores
- Results
- Final Ranking
- Standings
- Best Players
 

- Press contact
Match Reports
First round:

 - 28/29 Sept
 - 30 sept
 - 1 Oct
Second round:
 - 4 Oct
 - 5 Oct
 - 6 Oct
Quarterfinals:
 - 9 Oct
Semifinals:
 - 10 Oct
 - 11 Oct
Finals:
 - 12 Oct
 - 13 Oct

- Pictures
- Press Releases
- Watch it on TV
 

- Teams
   preparation

- Cities & Halls
- General info
- Qualifications
   tournaments

Facts & Figures

- History
- Honors


 
Men's World Championship 2002 - Match Schedule
Finals - Buenos Aires
No Teams Date Time City Hall
Local GMT

69

Place 7-8
GRE-POR
12-Oct 16:10 19:10 Buenos Aires Luna Park
70 Place 5-6
ARG-ITA
13-Oct 16:10 19:10 Buenos Aires Luna Park

71

Place 3-4
FRA-YUG
12-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
72 Place 1-2
RUS-BRA
13-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
Semifinals (1-4) - Buenos Aires & Cordoba
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
68 BRA-YUG 10-Oct 21:10 24:10 Cordoba Orfeo Superdomo
66 FRA-RUS 11-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
Semifinals (Classification 5-8) - Buenos Aires & Cordoba
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
67 ITA-POR 10-Oct 18:40 21:40 Cordoba Orfeo Superdomo
65 ARG-GRE 11-Oct 21:10 24:10 Buenos Aires Luna Park
Quarterfinals - Buenos Aires & Cordoba
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
61 ARG-FRA 09-Oct 21:10 24:10 Buenos Aires Luna Park
62 RUS-GRE 09-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
63 ITA-BRA 09-Oct 18:40 21:40 Cordoba Orfeo Superdomo
64 POR-YUG 09-Oct 16:10 19:10 Cordoba Orfeo Superdomo
Pool G - Second Round - Buenos Aires
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
37 ITA-BUL 04-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
38 ARG-JPN 04-Oct 21:10 24:10 Buenos Aires Luna Park
45 JPN-ITA 05-Oct 18:40 21:40 Buenos Aires Luna Park
46 ARG-BUL 05-Oct 21:10 24:10 Buenos Aires Luna Park
53 JPN-BUL 06-Oct 17:40 20:40 Buenos Aires Luna Park
54 ARG-ITA 06-Oct 20:10 23:10 Buenos Aires Luna Park

Click to go to POOL      >H           >J           >K

Pool H - Second Round - Cordoba
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
39 POR-ESP 04-Oct 17:10 20:10 Cordoba Orfeo Superdomo
40 POL-RUS 04-Oct 19:40 22:40 Cordoba Orfeo Superdomo
47 ESP-RUS 05-Oct 17:10 20:10 Cordoba Orfeo Superdomo
48 POL-POR 05-Oct 19:40 22:40 Cordoba Orfeo Superdomo
55 POR-RUS 06-Oct 17:10 20:10 Cordoba Orfeo Superdomo
56 ESP-POL 06-Oct 19:40 22:40 Cordoba Orfeo Superdomo

Click to go to POOL      >G           >J           >K

Pool J - Second Round  - Santa Fé
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
41 BRA-CZE 04-Oct 16:10 19:10 Santa Fe Club A Unión
42 NED-FRA 04-Oct 18:40 21:40 Santa Fe Club A Unión
49 BRA-FRA 05-Oct 14:10 17:10 Santa Fe Club A Unión
50 NED-CZE 05-Oct 16:40 19:40 Santa Fe Club A Unión
57 BRA-NED 06-Oct 14:10 17:10 Santa Fe Club A Unión
58 FRA-CZE 06-Oct 16:40 19:40 Santa Fe Club A Unión

Click to go to POOL      >G           >H           >K

Pool K - Second Round - Salta
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
43 YUG-GRE 04-Oct 17:40 20:40 Salta Delmi
44 USA-CHN 04-Oct 20:10 23:10 Salta Delmi
51 CHN-YUG 05-Oct 17:40 20:40 Salta Delmi
52 USA-GRE 05-Oct 20:10 23:10 Salta Delmi
59 GRE-CHN 06-Oct 17:40 20:40 Salta Delmi
60 YUG-USA 06-Oct 20:10 23:10 Salta Delmi

Click to go to POOL      >G           >H           >J

Pool A - First Round - San Juan
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
1 ARG-AUS 28-Sep 20:10 23:10 Buenos Aires Luna Park
2 POR-CHN 29-Sep 11:10 14:10 San Juan Aldo Cantóni
13 POR-AUS 30-Sep 18:40 21:40 San Juan Aldo Cantóni
14 CHN-ARG 30-Sep 21:10 24:10 San Juan Aldo Cantóni
25 AUS-CHN 01-Oct 18:40 21:40 San Juan Aldo Cantóni
26 ARG-POR 01-Oct 21:10 24:10 San Juan Aldo Cantóni

Click to go to POOL      >B           >C           >D            >E            >F

Pool B - First Round - Santa Fé
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
3 ITA-CRO 29-Sep 18:10 21:10 Santa Fe Club A Unión
4 POL-CAN 29-Sep 20:40 23:40 Santa Fe Club A Unión
15 POL-ITA 30-Sep 18:10 21:10 Santa Fe Club A Unión
16 CAN-CRO 30-Sep 20:40 23:40 Santa Fe Club A Unión
27 ITA-CAN 01-Oct 18:10 21:10 Santa Fe Club A Unión
28 CRO-POL 01-Oct 20:40 23:40 Santa Fe Club A Unión

Click to go to POOL      >A           >C           >D            >E            >F

Pool C - First Round  - Buenos Aires
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
5 TUN-FRA 29-Sep 18:10 21:10 Buenos Aires Luna Park
6 BUL-RUS 29-Sep 20:40 23:40 Buenos Aires Luna Park
17 RUS-FRA 30-Sep 18:10 21:10 Buenos Aires Luna Park
18 BUL-TUN 30-Sep 20:40 23:40 Buenos Aires Luna Park
29 FRA-BUL 01-Oct 18:10 21:10 Buenos Aires Luna Park
30 TUN-RUS 01-Oct 20:40 23:40 Buenos Aires Luna Park

Click to go to POOL      >A           >B           >D            >E            >F

Pool D - First Round - Mar del Plata
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
7 JPN-KAZ 29-Sep 12:10 15:10 Mar del Plata Polideportivo
8 ESP-YUG 29-Sep 15:10 18:10 Mar del Plata Polideportivo
19 JPN-ESP 30-Sep 11:10 14:10 Mar del Plata Polideportivo
20 KAZ-YUG 30-Sep 14:10 17:10 Mar del Plata Polideportivo
31 YUG-JPN 01-Oct 11:10 14:10 Mar del Plata Polideportivo
32 ESP-KAZ 01-Oct 14:10 17:10 Mar del Plata Polideportivo

Click to go to POOL      >A           >B           >C            >E            >F

Pool E - First Round - Cordoba
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
9 VEN-BRA 29-Sep 14:10 17:10 Córdoba Orfeo Superdomo
10 EGY-USA 29-Sep 16:40 19:40 Córdoba Orfeo Superdomo
21 BRA-USA 30-Sep 15:10 18:10 Córdoba Orfeo Superdomo
22 VEN-EGY 30-Sep 17:40 20:40 Córdoba Orfeo Superdomo
33 EGY-BRA 01-Oct 15:10 18:10 Córdoba Orfeo Superdomo
34 USA-VEN 01-Oct 17:40 20:40 Córdoba Orfeo Superdomo

Click to go to POOL      >A           >B           >C            >D            >F

Pool F - First Round - Salta
No Teams Date Time City Hall
Local GMT
11 NED-GRE 29-Sep 13:10 16:10 Salta Delmi
12 CZE-CUB 29-Sep 15:40 18:40 Salta Delmi
23 GRE-CUB 30-Sep 13:10 16:10 Salta Delmi
24 NED-CZE 30-Sep 15:40 18:40 Salta Delmi
35 CUB-NED 01-Oct 13:10 16:10 Salta Delmi
36 CZE-GRE 01-Oct 15:40 18:40 Salta Delmi

Click to go to POOL      >A           >B           >C            >D            >E