Back to
MEN'S WORLD CHAMPIONSHIP
 main page


- Teams & Pools
- Match
   schedule

- Overall
   schedule

- Live Scores
- Results
- Final Ranking
- Standings
- Best Players
 

- Press contact
Match Reports
First round:

 - 28/29 Sept
 - 30 sept
 - 1 Oct
Second round:
 - 4 Oct
 - 5 Oct
 - 6 Oct
Quarterfinals:
 - 9 Oct
Semifinals:
 - 10 Oct
 - 11 Oct
Finals:
 - 12 Oct
 - 13 Oct

- Pictures
- Press Releases
- Watch it on TV
 

- Teams
   preparation

- Cities & Halls
- General info
- Qualifications
   tournaments

Facts & Figures

- History
- Honors


 
OVERALL SCHEDULE FOR THE 2002 MEN'S WORLD CHAMPIONSHIP
 


Quarterfinals

Wednesday 9 October

QF in Buenos Aires
RUS-GRE 18:30
ARG-FRA 21:00

QF  in Cordoba
POR-YUG 16:00
ITA-BRA 18:30
 


Semifinals

Thursday 10 October

SF  in Cordoba
ITA-POR 18:30 (Classification  5-8)
BRA-YUG 21:00 SEMIFINAL 1-4

Friday 11 October

SF in Buenos Aires
FRA-RUS 18:30 SEMIFINAL 1-4
ARG-GRE 21:00 (Classification  5-8)

Finals

Saturday 12 October

F in Buenos Aires
GRE-POR 16:00 (7&8)
FRA_YUG 18:30 (3&4)

Sunday 13 October

F in Buenos Aires
ARG-ITA 16:00 (5&6)
RUS_BRA 18:30 (1&2)

 


Second Round

Friday 4 October

Pool G in Buenos Aires
ITA-BUL 18:30
ARG-JPN 21:00

Pool H in Cordoba
POR-ESP 17:00
POL-RUS 19:30
Pool J in Santa Fe
BRA-CZE 16:00
NED-FRA 18:30

Pool K in Salta
YUG-GRE 17:30
USA-CHN 20:00


Second Round

Saturday 5 October

Pool G in Buenos Aires
JPN-ITA 18:30
ARG-BUL 21:00

Pool H in Cordoba
ESP-RUS 17:00
POL-POR 19:30
Pool J in Santa Fe
BRA-FRA 14:00
NED-CZE 16:30

Pool K in Salta
CHN-YUG 17:30
USA-GRE 20:00

Second Round

Sunday 6 October

Pool G in Buenos Aires
JPN-BUL 17:30
ARG-ITA 20:00

Pool H in Cordoba
POR-RUS 17:00
ESP-POL 19:30
Pool J in Santa Fe
BRA-NED 14:00
FRA-CZE 16:30

Pool K in Salta
GRE-CHN 17:30
YUG-USA 20:00

 
First Round


Saturday 28 September

Pool A in Buenos Aires
ARG-AUS 20:00

Sunday 29 September

Pool A in San Juan
POR-CHN 11:00
Pool B in Santa Fe
ITA-CRO 18:00
POL-CAN 20:30

Pool C in Buenos Aires
TUN-FRA 18:00
BUL-RUS 20:30

Pool D in Mar del Plata
JPN-KAZ 12:00
ESP-YUG 15:00

Pool E in Cordoba
VEN-BRA 14:00
EGY-USA 16:30

Pool F in Salta
NED-GRE 13:00
CZE-CUB 15:30

First Round

Monday 30 September

Pool A in San Juan
POR-AUS 18:30
CHN-ARG 21:00

Pool B in Santa Fe
POL-ITA 18:00
CAN-CRO 20:30

Pool C in Buenos Aires
RUS-FRA 18:00
BUL-TUN 20:30

Pool D in Mar del Plata
JPN-ESP 11:00
KAZ-YUG 14:00

Pool E in Cordoba
BRA-USA 15:00
VEN-EGY 17:30

Pool F in Salta
GRE-CUB 13:00
NED-CZE 15:30
First Round

Tuesday 1 October

Pool A in San Juan
AUS-CHN 18:30
ARG-POR 21:00

Pool B in Santa Fe
ITA-CAN 18:00
CRO-POL 20:30

Pool C in Buenos Aires
FRA-BUL 18:00
TUN-RUS 20:30

Pool D in Mar del Plata
YUG-JPN 11:00
ESP-KAZ 14:00

Pool E in Cordoba
EGY-BRA 15:00
USA-VEN 17:30

Pool F in Salta
CUB-NED 13:00
CZE-GRE 15:30