Competition Formula

The competition consists of four rounds with 64 matches in total:


1st Round 24 matches
2nd Round   24 matches
Semifinal Round / Play offs 8 matches
Final round / Play offs   8 matches


 


1st Round

Four pools (A, B, C, D) will be composed of four teams each and in each pool the team will play a Round Robin system to determine the ranking and will be classified from 1st - 4th. The 1st and 2nd ranked team of each pool will move to Pool E and F and the 3rd and 4th ranked of each pool will move to Pool G and H.

2nd Round

Four pools (E, F, G, H) will be composed of four teams each and in each pool the teams will play a Round Robin system to determine the ranking.

Pool E Pool F Pool G Pool H
A1 B1 A3 B3
B2 A2 B4 A4
C1 D1 C3 D3
D2 C2 D4 C4

 

The 1st and 2nd ranked teams of Pool E and F will qualify for the semifinals.
The 3rd and 4th ranked teams of Pool E and F will qualify for the playoff 5-8.
The 1st and 2nd ranked teams of Pool G and H will qualify for the playoff 9-12.
The 3rd and 4th ranked teams of Pool G and H will qualify for the playoff 13-16.

Semifinals and play-offs

The semifinals and play-offs consist of a total of eight matches: two semifinal matches for the rankings 1-4, two matches for the classification 5-8, two matches for the qualification 9-12 and two matches for the classification 13-16.

Finals and play-offs

Thefinals and play-offs consist of a total of eight matches:
- the winners of the semifinals will play the final for the 1st and 2nd position.
- the losers of the semifinals will play for the 3rd and 4th position.
- the winners of the play-off 5-8 will play for the 5th-6th position.
- the losers of the play-off 5-8 will play for the 7th-8th position.
- the winners of the play-off 9-12 will play for the 9th-10th position.
- the losers of the play-off 9-12 will play for the 11th-12th position.
- the winners of the play-off 13-16 will play for the 13th-14th position.
- the losers of the play-off 13-16 will play for the 15th-16th position. 

 

Drawing of lots and Distribution of teams

The drawing of lots for the pools of the First Round was held in Lima, Peru on May 26, 2011 under the supervision of FIVB Delegate Mr. Rafael Lloreda Currea (COL).

View the Pools Distribution







Africa

EGYPT (African champions)
TUNISIA (Runners-up)

Europe

ITALY (European champions)
POLAND
BELGIUM
RUSSIA
SLOVAKIA
SERBIA

South America

BRAZIL (South American champions)
PERU (Hosts)

Vacancies

AFRICA: 2
ASIA: 3
EUROPE: 6
NORCECA: 3
SOUTH AMERICA: 2

The organiser is awarded a vacancy from the continental allocation.





Organising Country

PERU (As hosts of the competition, Peru qualify automatically for the Championship)

Sample image

Asia

CHINA (Asian champions)
KOREA (Runners-up)
JAPAN (3rd)



Norceca

USA (Norceca champions)
DOMINICAN REPUBLIC (Runners-up)
CUBA (3rd)