FIVB Year Book 2012 - page 279

279
BEACH VOLLEYBALL
RESULTS AND STATISTICS
SWATCH
WORLD TOUR
SWATCH YOUTH WORLD
CHAMPIONSHIPS
LONDON 2012
OLYMPIC GAMES
WORLD CUP OLYMPIC
QUALIFICATION
SWATCH JUNIOR
WORLD CHAMPIONSHIPS
CONTINENTAL CUP
BRA
SAN
MYS
SHA
BEI
PRA
MOS
ROM
GST
BER
KLA
STA
ALA
BAN
AVC
CAVB
CEV
CSV
NOR.
ROUND 2
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
13-Jul Huus-Sørum NOR [2] d. Kavaratzis-Kontostathis GRE [28]
2-0 (22-20, 21-18)
0:33
13-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Coleman-Kocur CAN [7]
2-0 (21-17, 21-10)
0:34
13-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d.Vana-Perusic CZE [14]
2-0 (21-18, 21-12)
0:35
13-Jul Betzien-Karpa GER [4] d. Mallon-Bird USA [9]
2-0 (21-13, 21-13)
0:32
13-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d. Funes-De Elorza ARG [17] 2-0 (21-9, 21-11)
0:30
13-Jul Kerpe-Rumsevicius LTU [22] d. Padsawud-Han-Asa THA [20]
2-1 (21-18, 15-21, 15-9) 0:44
13-Jul Ermacora-Stranger AUT [8] d. Leo Morais-Iago BRA [10]
2-0 (21-18, 21-15)
0:35
13-Jul Staples-Walker AUS [16] d. Prokofjevs-Ricards LAT [11]
2-0 (21-14, 25-23)
0:34
ROUND 1
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
13-Jul Kavaratzis-Kontostathis GRE [28] d. Castilla-Lorenzo ESP [13]
2-0 (21-15, 21-16)
0:31
13-Jul Coleman-Kocur CAN [7] d.Alvaro-Eduardo PER [30]
2-0 (21-6, 21-13)
0:31
13-Jul Vana-Perusic CZE [14] d.Agathokleous-Michail CYP [6]
2-0 (21-9, 21-16)
0:35
13-Jul Mallon-Bird USA [9] d. Zeljkovic-Boras CRO [18]
2-0 (21-14, 21-18)
0:43
13-Jul Funes-De Elorza ARG [17] d. Kurokawa-Tsuiki JPN [26]
2-1 (17-21, 21-15, 15-7) 0:47
13-Jul Padsawud-Han-Asa THA [20] d. Rudenko-Yiannakkos CYP [1]
2-0 (21-11, 21-15)
0:30
13-Jul Ermacora-Stranger AUT [8] d. Fullerton-Matheson NZL [12]
2-0 (21-13, 21-17)
0:36
13-Jul Prokofjevs-Ricards LAT [11] d. Konilkos-Kotenev KAZ [15]
2-0 (21-17, 21-16)
0:36
POOL J
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Funes-De Elorza ARG [17] d. Rudenko-Yiannakkos CYP [1]
2-0 (21-15, 21-18)
0:35
11-Jul Staples-Walker AUS [16] d. Fischer-Hlupic NAM [32]
2-0 (21-13, 21-13)
0:24
12-Jul Staples-Walker AUS [16] d. Rudenko-Yiannakkos CYP [1]
2-1 (18-21, 21-17, 15-10) 0:51
12-Jul Funes-De Elorza ARG [17] d. Fischer-Hlupic NAM [32]
2-0 (21-9, 21-14)
0:28
11-Jul Rudenko-Yiannakkos CYP [1] d. Fischer-Hlupic NAM [32]
2-0 (21-14, 21-10)
0:28
11-Jul Staples-Walker AUS [16] d. Funes-De Elorza ARG [17]
2-0 (21-19, 21-13)
0:35
POOL K
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Huus-Sørum NOR [2] d. Dekkiche-Ait Salem ALG [31]
2-0 (21-1, 21-7)
0:29
11-Jul Zeljkovic-Boras CRO [18] d. Konilkos-Kotenev KAZ [15]
2-0 (21-12, 21-13)
0:27
11-Jul Huus-Sørum NOR [2] d. Zeljkovic-Boras CRO [18]
2-0 (22-20, 21-15)
0:39
11-Jul Konilkos-Kotenev KAZ [15] d. Dekkiche-Ait Salem ALG [31]
2-0 (21-8, 21-10)
0:29
12-Jul Huus-Sørum NOR [2] d. Konilkos-Kotenev KAZ [15]
2-0 (21-16, 21-7)
0:28
12-Jul Zeljkovic-Boras CRO [18] d. Dekkiche-Ait Salem ALG [31]
2-0 (21-9, 21-13)
0:26
POOL L
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d.Alvaro-Eduardo PER [30] 2-0 (21-8, 21-5)
0:27
11-Jul Vana-Perusic CZE [14] d. Gaytan-Martínez MEX [19]
Forfeit team B
12-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d. Gaytan-Martínez MEX [19] 2-0 (21-8, 21-11)
0:17
11-Jul Vana-Perusic CZE [14] d.Alvaro-Eduardo PER [30]
2-0 (21-9, 21-14)
0:29
11-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d.Vana-Perusic CZE [14]
2-0 (23-21, 21-15)
0:30
12-Jul Alvaro-Eduardo PER [30] d. Gaytan-Martínez MEX [19]
2-0 (21-16, 21-9)
0:29
POOL M
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Betzien-Karpa GER [4] d. Samura-Lombi SLE [29]
2-0 (21-9, 21-6)
0:24
11-Jul Padsawud-Han-Asa THA [20] d. Castilla-Lorenzo ESP [13]
2-1 (24-22, 15-21, 19-17) 0:58
11-Jul Betzien-Karpa GER [4] d. Padsawud-Han-Asa THA [20]
2-0 (21-14, 21-18)
0:36
11-Jul Castilla-Lorenzo ESP [13] d. Samura-Lombi SLE [29]
2-0 (21-11, 21-17)
0:34
12-Jul Betzien-Karpa GER [4] d. Castilla-Lorenzo ESP [13]
2-1 (21-17, 18-21, 15-10) 1:16
12-Jul Padsawud-Han-Asa THA [20] d. Samura-Lombi SLE [29]
2-0 (21-12, 21-17)
0:29
POOL N
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d. Kavaratzis-Kontostathis GRE [28]
2-0 (21-8, 21-12)
0:29
11-Jul Fullerton-Matheson NZL [12] d. Ibrahim Boubacar-Assoumane NIG [21] 2-1 (21-16, 18-21, 15-9) 1:02
11-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d. Ibrahim Boubacar-Assoumane NIG [21] 2-0 (21-10, 21-8)
0:31
11-Jul Kavaratzis-Kontostathis GRE [28] d. Fullerton-Matheson NZL [12] 2-0 (21-14, 21-14)
0:29
12-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d. Fullerton-Matheson NZL [12]
2-0 (21-4, 21-12)
0:26
12-Jul Kavaratzis-KontostathisGRE [28]d. IbrahimBoubacar-AssoumaneNIG [21] 2-0 (21-12, 21-12)
0:29
POOL O
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Agathokleous-Michail CYP [6] d. Bogunovic-Klasnic SRB [27]
2-1 (21-18, 20-22, 15-10) 0:51
11-Jul Kerpe-Rumsevicius LTU [22] d. Prokofjevs-Ricards LAT [11]
2-0 (21-11, 21-13)
0:29
11-Jul Kerpe-Rumsevicius LTU [22] d.Agathokleous-Michail CYP [6]
2-0 (21-18, 21-7)
0:29
11-Jul Prokofjevs-Ricards LAT [11] d. Bogunovic-Klasnic SRB [27]
2-0 (21-18, 21-17)
0:38
12-Jul Prokofjevs-Ricards LAT [11] d.Agathokleous-Michail CYP [6]
2-1 (21-19, 18-21, 15-11) 0:50
12-Jul Kerpe-Rumsevicius LTU [22] d. Bogunovic-Klasnic SRB [27]
2-0 (21-6, 21-13)
0:27
POOL P
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Coleman-Kocur CAN [7] d. Kurokawa-Tsuiki JPN [26]
2-0 (21-12, 21-18)
0:36
11-Jul Leo Morais-Iago BRA [10] d. Hassane-Housseiny GUI [23]
2-0 (21-12, 21-13)
0:31
11-Jul Coleman-Kocur CAN [7] d. Hassane-Housseiny GUI [23]
2-0 (21-15, 21-10)
0:28
11-Jul Leo Morais-Iago BRA [10] d. Kurokawa-Tsuiki JPN [26]
2-0 (21-15, 21-10)
0:31
12-Jul Leo Morais-Iago BRA [10] d. Coleman-Kocur CAN [7]
2-0 (21-19, 21-17)
0:39
12-Jul Kurokawa-Tsuiki JPN [26] d. Hassane-Housseiny GUI [23]
2-1 (19-21, 21-11, 15-11) 0:48
POOL Q
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
11-Jul Ermacora-Stranger AUT [8] d. Hoey-Kopp CAN [25]
2-0 (21-12, 21-7)
0:34
11-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Mallon-Bird USA [9]
2-0 (21-15, 21-12)
0:26
11-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Ermacora-Stranger AUT [8]
2-0 (21-16, 21-19)
0:36
11-Jul Mallon-Bird USA [9] d. Hoey-Kopp CAN [25]
2-1 (20-22, 21-13, 17-15) 0:53
12-Jul Ermacora-Stranger AUT [8] d. Mallon-Bird USA [9]
2-0 (21-19, 21-17)
0:39
12-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Hoey-Kopp CAN [25]
2-0 (21-15, 21-13)
0:39
POOL D
1 Strauss, N.-Strauss, T. AUT 6
3 0 6 1 6.000 141 111 1.270
2 Tresnakova-Pilatova CZE 5
2 1 5 3 1.667 148 131 1.130
3 Bain-Douch
NZL 4
1 2 2 4 0.500 101 121 0.835
4 Nakada-Shimizu
JPN 3
0 3 1 6 0.167 109 136 0.801
POOL E
1 Dabizha-Gorbunova RUS 6
3 0 6 1 6.000 138 95 1.453
2 Ariya-Kijja
THA 5
2 1 4 2 2.000 112 107 1.047
3 Maaseide-Jægtnes Bech NOR 4
1 2 3 4 0.750 121 136 0.890
4 Pomili-Fragonas
ITA 3
0 3 0 6 0.000 95 128 0.742
POOL F
1 Hesselink-Stubbe
NED 6
3 0 6 0 MAX 126 76 1.658
2 Carranza-Alexandra PER 5
2 1 4 3 1.333 129 97 1.330
3 Parla-Nehmeh
CYP 4
1 2 3 4 0.750 101 126 0.802
4 Stylianou-Taliadorou CYP 3
0 3 0 6 0.000 69 126 0.548
POOL G
1 Drussyla-Eduarda
BRA 6
3 0 6 0 MAX 126 83 1.518
2 Ittlinger-Weiland
GER 5
2 1 4 3 1.333 127 121 1.050
3 Longman-Bukovec CAN 4
1 2 3 4 0.750 124 113 1.097
4 M.Andreu-A.Orellana GUA 3
0 3 0 6 0.000 66 126 0.524
POOL H
1 Wong-Orantes-Hughes USA 6
3 0 6 0 MAX 126 50 2.520
2 Reeve-Ngauamo
AUS 5
2 1 4 2 2.000 116 67 1.731
3 Amie-Perpetue
GUI
4
1 2 2 5 0.400 66 140 0.471
4 InsaGaranke-AbdouHamadou NIG 3
0 3 1 6 0.167 85 136 0.625
BOYS (JULY 11-14)
MAIN DRAW
Rk. Team
Country
1 Bryl-Kujawiak
POL
2 Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S.
POL
3 Uraikin-Kirienko
RUS
4 Ermacora-Stranger
AUT
5 Staples-Walker
AUS
Betzien-Karpa
GER
Kerpe-Rumsevicius
LTU
Huus-Sørum
NOR
9 Funes-De Elorza
ARG
Leo Morais-Iago
BRA
Coleman-Kocur
CAN
Vana-Perusic
CZE
Kavaratzis-Kontostathis
GRE
Prokofjevs-Ricards
LAT
Padsawud-Han-Asa
THA
Mallon-Bird
USA
17 Zeljkovic-Boras
CRO
Agathokleous-Michail
CYP
Rudenko-Yiannakkos
CYP
Castilla-Lorenzo
ESP
Kurokawa-Tsuiki
JPN
Konilkos-Kotenev
KAZ
Fullerton-Matheson
NZL
Alvaro-Eduardo
PER
25 Dekkiche-Ait Salem
ALG
Hoey-Kopp
CAN
Hassane-Housseiny
GUI
Gaytan-Martínez
MEX
Fischer-Hlupic
NAM
Ibrahim Boubacar-Assoumane
NIG
Samura-Lombi
SLE
Bogunovic-Klasnic
SRB
MAIN DRAW RESULTS
FINAL 1
ST
PLACE
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
14-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3]
2-1 (12-21, 21-19, 15-7) 0:47
FINAL 3
RD
PLACE
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
14-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d. Ermacora-Stranger AUT [8]
2-0 (21-14, 21-12)
0:44
SEMIFINALS
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
14-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Uraikin-Kirienko RUS [5]
2-0 (21-16, 21-16)
0:44
14-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d. Ermacora-Stranger AUT [8] 2-0 (21-19, 21-13)
0:34
ROUND 3
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
13-Jul Bryl-Kujawiak POL [24] d. Huus-Sørum NOR [2]
2-0 (21-12, 21-13)
0:31
13-Jul Uraikin-Kirienko RUS [5] d. Betzien-Karpa GER [4]
2-0 (21-17, 21-15)
0:37
13-Jul Kaczmarek, L.-Kaczmarek, S. POL [3] d. Kerpe-Rumsevicius LTU [22] 2-0 (21-12, 21-13)
0:29
13-Jul Ermacora-Stranger AUT [8] d. Staples-Walker AUS [16]
2-0 (21-19, 21-14)
0:35
I...,269,270,271,272,273,274,275,276,277,278 280,281,282,283,284
Powered by FlippingBook