FIVB Year Book 2012 - page 277

277
BEACH VOLLEYBALL
RESULTS AND STATISTICS
SWATCH
WORLD TOUR
SWATCH YOUTH WORLD
CHAMPIONSHIPS
LONDON 2012
OLYMPIC GAMES
WORLD CUP OLYMPIC
QUALIFICATION
SWATCH JUNIOR
WORLD CHAMPIONSHIPS
CONTINENTAL CUP
BRA
SAN
MYS
SHA
BEI
PRA
MOS
ROM
GST
BER
KLA
STA
ALA
BAN
AVC
CAVB
CEV
CSV
NOR.
01-Aug Brink-Reckermann GER [3] d. Heyer-Chevallier SUI [15]
2-0 (21-14, 21-16)
0:42
28-Jul Brink-Reckermann GER [3] d. Semenov-Prokopiev RUS [22]
2-0 (21-19, 21-17)
0:43
01-Aug Semenov-Prokopiev RUS [22] d. Xu-Wu CHN [10]
2-1 (29-27, 17-21, 15-12) 1:06
POOL D
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
28-Jul Gibb-Rosenthal USA [4] d. Goldschmidt-Chiya RSA [21]
2-0 (21-10, 21-11)
0:33
30-Jul Fijałek-Prudel POL [9] d. Gibb-Rosenthal USA [4]
2-0 (21-17, 21-18)
0:43
01-Aug Fijałek-Prudel POL [9] d. Goldschmidt-Chiya RSA [21]
2-0 (21-19, 21-13)
0:43
01-Aug Gibb-Rosenthal USA [4] d. Samoilovs-Sorokins LAT [16]
2-0 (21-10, 21-16)
0:36
28-Jul Samoilovs-Sorokins LAT [16] d. Fijałek-Prudel POL [9]
2-1 (12-21, 21-15, 15-12) 0:50
30-Jul Samoilovs-Sorokins LAT [16] d. Goldschmidt-Chiya RSA [21]
2-0 (21-13, 21-10)
0:34
POOL E
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
29-Jul Nummerdor-Schuil NED [5] d. Fañe-Hernandez VEN [20]
2-1 (21-18, 17-21, 15-10) 0:54
29-Jul Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Erdmann-Matysik GER [8]
2-1 (19-21, 23-21, 15-9) 0:57
31-Jul Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Fañe-Hernandez VEN [20]
2-0 (21-14, 21-16)
0:38
31-Jul Nummerdor-Schuil NED [5] d. Erdmann-Matysik GER [8]
2-0 (21-9, 21-16)
0:34
02-Aug Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Nummerdor-Schuil NED [5]
2-0 (21-14, 21-18)
0:38
02-Aug Erdmann-Matysik GER [8] d. Fañe-Hernandez VEN [20]
2-1 (20-22, 21-16, 15-11) 0:53
POOL F
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
28-Jul Reader-Binstock CAN [19] d. Grotowski-Garcia-Thompson GBR [6] 2-0 (21-19, 21-13)
0:42
28-Jul Cunha-Ricardo BRA [7] d. Skarlund-Spinnangr NOR [18]
2-0 (21-14, 21-18)
0:37
30-Jul Skarlund-Spinnangr NOR [18] d. Reader-Binstock CAN [19]
2-0 (21-14, 21-18)
0:39
30-Jul Cunha-Ricardo BRA [7] d. Grotowski-Garcia-Thompson GBR [6] 2-0 (21-17, 21-12)
0:40
01-Aug Skarlund-Spinnangr NOR [18] d.Grotowski-Garcia-Thompson GBR [6] 2-0 (22-20, 21-13)
0:41
01-Aug Cunha-Ricardo BRA [7] d. Reader-Binstock CAN [19]
2-0 (21-18, 24-22)
0:48
MAIN DRAW POOL STANDINGS
Rk. Team name
Country Pts    Matches    Sets
      Points
W L W L Ratio W L Ratio
POOL A
1 Emanuel-Alison
BRA 6
3 0 6 1 6.000 145 123 1.179
2 Heuscher-Bellaguarda SUI
4
1 2 2 4 0.500 111 118 0.941
3 Nicolai-Lupo
ITA 4
1 2 2 4 0.500 119 126 0.944
4 Doppler-Horst
AUT 4
1 2 3 4 0.750 128 136 0.941
POOL B
1 Rogers-Dalhausser
USA 6
3 0 6 1 6.000 139 109 1.275
2 Herrera-Gavira
ESP 5
2 1 5 2 2.500 139 133 1.045
3 Benes P.-Kubala
CZE 4
1 2 2 5 0.400 120 128 0.938
4 Asahi-Shiratori
JPN 3
0 3 1 6 0.167 110 138 0.797
POOL C
1 Brink-Reckermann GER 6
3 0 6 1 6.000 133 114 1.167
2 Heyer-Chevallier
SUI
5
2 1 4 4 1.000 145 151 0.960
3 Semenov-Prokopiev RUS 4
1 2 3 5 0.600 157 163 0.963
4 Xu-Wu
CHN 3
0 3 3 6 0.500 157 164 0.957
POOL D
1 Gibb-Rosenthal
USA 5
2 1 4 2 2.000 119 89 1.337
2 Fijałek-Prudel
POL 5
2 1 5 2 2.500 132 115 1.148
3 Samoilovs-Sorokins LAT 5
2 1 4 3 1.333 116 113 1.027
4 Goldschmidt-Chiya RSA 3
0 3 0 6 0.000 76 126 0.603
POOL E
1 Plavins-Smedins, J.
LAT 6
3 0 6 1 6.000 141 113 1.248
2 Nummerdor-Schuil
NED 5
2 1 4 3 1.333 127 116 1.095
3 Erdmann-Matysik
GER 4
1 2 3 5 0.600 132 148 0.892
4 Fañe-Hernandez
VEN 3
0 3 2 6 0.333 128 151 0.848
POOL F
1 Cunha-Ricardo
BRA 6
3 0 6 0 MAX 129 101 1.277
2 Skarlund-Spinnangr NOR 5
2 1 4 2 2.000 117 107 1.093
3 Reader-Binstock
CAN 4
1 2 2 4 0.500 114 119 0.958
4 Grotowski-Garcia-Thompson GBR 3
0 3 0 6 0.000 94 127 0.740
MEN (JULY 28-AUGUST 9)
MAIN DRAW
Rk. Team
Country
1 Brink-Reckermann
GER
2 Emanuel-Alison
BRA
3 Plavins-Smedins, J.
LAT
4 Nummerdor-Schuil
NED
5 Cunha-Ricardo
BRA
Nicolai-Lupo
ITA
Fijałek-Prudel
POL
Gibb-Rosenthal
USA
9 Herrera-Gavira
ESP
Erdmann-Matysik
GER
Samoilovs-Sorokins
LAT
Skarlund-Spinnangr
NOR
Semenov-Prokopiev
RUS
Heuscher-Bellaguarda
SUI
Heyer-Chevallier
SUI
Rogers-Dalhausser
USA
17 Reader-Binstock
CAN
Benes P.-Kubala
CZE
19 Doppler-Horst
AUT
Xu-Wu
CHN
Grotowski-Garcia-Thompson
GBR
Asahi-Shiratori
JPN
Goldschmidt-Chiya
RSA
Fañe-Hernandez
VEN
MAIN DRAW RESULTS
FINAL 1
ST
PLACE
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
09-Aug Brink-Reckermann GER [3] d. Emanuel-Alison BRA [1]
2-1 (23-21, 16-21, 16-14) 1:01
FINAL 3
RD
PLACE
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
09-Aug Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Nummerdor-Schuil NED [5]
2-1 (19-21, 21-19, 15-11) 0:55
SEMIFINALS
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
07-Aug Emanuel-Alison BRA [1] d. Plavins-Smedins, J. LAT [17]
2-0 (21-15, 22-20)
0:41
07-Aug Brink-Reckermann GER [3] d. Nummerdor-Schuil NED [5]
2-0 (21-14, 21-16)
0:39
ROUND 2
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
06-Aug Emanuel-Alison BRA [1] d. Fijałek-Prudel POL [9]
2-1 (21-17, 16-21, 17-15) 0:57
06-Aug Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Gibb-Rosenthal USA [4]
2-1 (19-21, 21-18, 15-11) 0:57
06-Aug Brink-Reckermann GER [3] d. Cunha-Ricardo BRA [7]
2-0 (21-15, 21-19)
0:48
06-Aug Nummerdor-Schuil NED [5] d. Nicolai-Lupo ITA [13]
2-0 (21-16, 21-18)
0:37
ROUND 1
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
04-Aug Emanuel-Alison BRA [1] d. Erdmann-Matysik GER [8]
2-0 (21-16, 21-14)
0:37
03-Aug Fijałek-Prudel POL [9] d. Heyer-Chevallier SUI [15]
2-0 (21-18, 21-17)
0:42
03-Aug Plavins-Smedins, J. LAT [17] d. Skarlund-Spinnangr NOR [18]
2-0 (21-18, 21-16)
0:40
04-Aug Gibb-Rosenthal USA [4] d. Semenov-Prokopiev RUS [22]
2-0 (21-14, 22-20)
0:44
04-Aug Brink-Reckermann GER [3] d. Samoilovs-Sorokins LAT [16]
2-0 (21-12, 21-17)
0:40
03-Aug Cunha-Ricardo BRA [7] d. Herrera-Gavira ESP [11]
2-0 (21-18, 21-19)
0:45
04-Aug Nummerdor-Schuil NED [5] d. Heuscher-Bellaguarda SUI [12]
2-0 (22-20, 21-15)
0:40
03-Aug Nicolai-Lupo ITA [13] d. Rogers-Dalhausser USA [2]
2-0 (21-17, 21-19)
0:40
LUCKY LOSERS
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
02-Aug Erdmann-Matysik GER [8] d. Benes P.-Kubala CZE [14]
2-1 (15-21, 21-19, 15-13) 0:55
02-Aug Nicolai-Lupo ITA [13] d. Reader-Binstock CAN [19]
2-0 (21-16, 22-20)
0:38
POOL A
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
31-Jul Emanuel-Alison BRA [1] d. Heuscher-Bellaguarda SUI [12]
2-0 (21-17, 21-12)
0:34
02-Aug Emanuel-Alison BRA [1] d. Nicolai-Lupo ITA [13]
2-0 (26-24, 21-18)
0:43
29-Jul Nicolai-Lupo ITA [13] d. Heuscher-Bellaguarda SUI [12]
2-0 (21-19, 21-18)
0:38
31-Jul Doppler-Horst AUT [24] d. Nicolai-Lupo ITA [13]
2-0 (21-18, 21-17)
0:41
02-Aug Heuscher-Bellaguarda SUI [12] d. Doppler-Horst AUT [24]
2-0 (24-22, 21-12)
0:43
29-Jul Emanuel-Alison BRA [1] d. Doppler-Horst AUT [24]
2-1 (19-21, 21-17, 16-14) 0:58
POOL B
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
29-Jul Rogers-Dalhausser USA [2] d.Asahi-Shiratori JPN [23]
2-0 (21-15, 21-16)
0:39
31-Jul Rogers-Dalhausser USA [2] d. Herrera-Gavira ESP [11]
2-1 (19-21, 21-16, 15-13) 0:58
02-Aug Herrera-Gavira ESP [11] d.Asahi-Shiratori JPN [23]
2-0 (21-19, 22-20)
0:41
02-Aug Rogers-Dalhausser USA [2] d. Benes P.-Kubala CZE [14]
2-0 (21-13, 21-15)
0:35
29-Jul Herrera-Gavira ESP [11] d. Benes P.-Kubala CZE [14]
2-0 (25-23, 21-16)
0:40
31-Jul Benes P.-Kubala CZE [14] d.Asahi-Shiratori JPN [23]
2-1 (17-21, 21-12, 15-7) 0:44
POOL C
Date Teams [seed]
Results (pts per set) Time
28-Jul Heyer-Chevallier SUI [15] d. Xu-Wu CHN [10]
2-1 (18-21, 21-16, 15-12) 0:59
30-Jul Brink-Reckermann GER [3] d. Xu-Wu CHN [10]
2-1 (13-21, 21-19, 15-8) 0:52
30-Jul Heyer-Chevallier SUI [15] d. Semenov-Prokopiev RUS [22]
2-1 (28-26, 18-21, 15-13) 1:09
I...,267,268,269,270,271,272,273,274,275,276 278,279,280,281,282,283,284
Powered by FlippingBook