BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Brazil Open 2001  
Fortaleza, 30 Oct. - 4 Nov.
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 01 Nov Adriana Behar-Shelda BRA Buchacher-Fischer AUT 2-0 (21-4, 21-4) 0:18
2 01 Nov Swoboda-Mellitzer AUT Jackie Silva-Ida BRA 0-2 (16-21, 19-21) 0:36
3 01 Nov Sfyri-Karadassiou GRE Leninha-Dantas BRA 2-0 (26-24, 22-20) 0:46
4 01 Nov Rejane-Ribeiro BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (26-24, 23-21) 0:50
5 01 Nov Schuster-Busch USA Stampfer-Meissinger AUT 2-0 (21-15, 21-6) 0:28
6 01 Nov Bragado-Wacholder USA Leenstra-Kadijk R. NED 0-2 (21-23, 18-21) 0:44
7 01 Nov Maaseide-Glesnes NOR Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-11, 21-12) 0:28
8 01 Nov Manley Casimir K.-Manley Casimir R. CAN McPeak-Walsh USA 0-2 (5-21, 3-21) 0:31
9 01 Nov Sandra Pires-Minello BRA Schjerven-Oyra NOR 2-0 (21-15, 21-5) 0:33
10 01 Nov Gavio-Solazzi ITA Shaylyn-Salgado Rufino BRA 2-0 (21-13, 21-14) 0:40
11 01 Nov Mayra-Galindo MEX Lessard-Maxwell CAN 0-2 (19-21, 22-24) 0:47
12 01 Nov Montagnolli-Marko AUT Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (12-21, 11-21) 0:30
13 01 Nov Adriana Bento-Claudia BRA Boileau-Morin CAN 2-0 (21-17, 21-10) 0:31
14 01 Nov Nagy-Schlegl HUN Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (17-21, 13-21) 0:36
15 01 Nov Fernandez Grosset-Roque Palacios CUB Mônica Paludo-Gerusa BRA 0-2 (17-21, 20-22) 0:37
16 01 Nov Josefsen-Hansen NOR Youngs-Fontana USA 0-2 (11-21, 12-21) 0:29
Round 2
17 01 Nov Adriana Behar-Shelda BRA Jackie Silva-Ida BRA 2-0 (21-9, 21-10) 0:29
18 01 Nov Sfyri-Karadassiou GRE Rejane-Ribeiro BRA 2-1 (21-18, 18-21, 15-13) 1:03
19 01 Nov Schuster-Busch USA Leenstra-Kadijk R. NED 1-2 (17-21, 21-18, 9-15) 0:52
20 01 Nov Maaseide-Glesnes NOR McPeak-Walsh USA 0-2 (15-21, 15-21) 0:34
21 01 Nov Sandra Pires-Minello BRA Gavio-Solazzi ITA 2-0 (21-12, 24-22) 0:41
22 01 Nov Lessard-Maxwell CAN Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (12-21, 18-21) 0:38
23 01 Nov Adriana Bento-Claudia BRA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-17, 21-11) 0:47
24 01 Nov Mônica Paludo-Gerusa BRA Youngs-Fontana USA 0-2 (18-21, 18-21) 0:42
Loser are ranked 25th
25 01 Nov Buchacher-Fischer AUT Swoboda-Mellitzer AUT 0-2 (17-21, 14-21) 0:32
26 01 Nov Leninha-Dantas BRA Perrotta-Gattelli ITA 1-2 (21-16, 18-21, 9-15) 0:46
27 01 Nov Stampfer-Meissinger AUT Bragado-Wacholder USA 0-2 (7-21, 11-21) 0:26
28 01 Nov Gaxiola-Garcia MEX Manley Casimir K.-Manley Casimir R. CAN 2-0 (21-13, 21-17) 0:36
29 01 Nov Schjerven-Oyra NOR Shaylyn-Salgado Rufino BRA 0-2 (9-21, 7-21) 0:34
30 01 Nov Mayra-Galindo MEX Montagnolli-Marko AUT 2-0 (21-13, 21-17) 0:32
31 01 Nov Boileau-Morin CAN Nagy-Schlegl HUN 2-0 (21-18, 21-18) 0:39
32 01 Nov Fernandez Grosset-Roque Palacios CUB Josefsen-Hansen NOR 2-0 (21-11, 21-18) 0:33
Loser are ranked 17th
33 01 Nov Swoboda-Mellitzer AUT Mônica Paludo-Gerusa BRA 0-2 (9-21, 6-21) 0:26
34 01 Nov Perrotta-Gattelli ITA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-15, 21-14) 0:31
35 01 Nov Bragado-Wacholder USA Lessard-Maxwell CAN 2-0 (21-19, 21-17) 0:38
36 01 Nov Gaxiola-Garcia MEX Gavio-Solazzi ITA 1-2 (21-18, 14-21, 6-15) 0:56
37 01 Nov Shaylyn-Salgado Rufino BRA Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (19-21, 9-21) 0:33
38 01 Nov Mayra-Galindo MEX Schuster-Busch USA 0-2 (15-21, 9-21) 0:34
39 01 Nov Boileau-Morin CAN Rejane-Ribeiro BRA 0-2 (19-21, 20-22) 0:44
40 01 Nov Fernandez Grosset-Roque Palacios CUB Jackie Silva-Ida BRA 2-1 (21-18, 14-21, 18-16) 0:52
Round 3
41 02 Nov Adriana Behar-Shelda BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-8, 21-9) 0:24
42 02 Nov Leenstra-Kadijk R. NED McPeak-Walsh USA 0-2 (23-25, 21-23) 0:43
43 02 Nov Sandra Pires-Minello BRA Masakayan-DeNecochea USA 1-2 (21-18, 19-21, 13-15) 0:53
44 02 Nov Adriana Bento-Claudia BRA Youngs-Fontana USA 2-1 (21-18, 18-21, 27-25) 1:13
Loser are ranked 13th
45 02 Nov Mônica Paludo-Gerusa BRA Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (23-21, 21-14) 0:40
46 02 Nov Bragado-Wacholder USA Gavio-Solazzi ITA 2-1 (22-24, 21-9, 15-12) 0:56
47 02 Nov Maaseide-Glesnes NOR Schuster-Busch USA 0-2 (14-21, 23-25) 0:39
48 02 Nov Rejane-Ribeiro BRA Fernandez Grosset-Roque Palacios CUB 1-2 (25-23, 18-21, 13-15) 1:04
Loser are ranked 9th
49 02 Nov Mônica Paludo-Gerusa BRA Leenstra-Kadijk R. NED 0-2 (21-23, 16-21) 0:33
50 02 Nov Bragado-Wacholder USA Sfyri-Karadassiou GRE 2-1 (24-26, 21-17, 15-8) 1:06
51 02 Nov Schuster-Busch USA Youngs-Fontana USA 1-2 (21-8, 12-21, 8-15) 0:44
52 02 Nov Fernandez Grosset-Roque Palacios CUB Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (21-23, 19-21) 0:38
Round 4
53 02 Nov Adriana Behar-Shelda BRA McPeak-Walsh USA 1-2 (17-21, 21-17, 14-16) 1:03
54 02 Nov Masakayan-DeNecochea USA Adriana Bento-Claudia BRA 2-0 (21-19, 21-10) 0:30
Loser are ranked 7th
55 02 Nov Leenstra-Kadijk R. NED Bragado-Wacholder USA 2-0 (21-18, 21-17) 0:35
56 02 Nov Youngs-Fontana USA Sandra Pires-Minello BRA Injury for team B 0:27
Loser are ranked 5th
57 02 Nov Leenstra-Kadijk R. NED Adriana Bento-Claudia BRA 2-1 (18-21, 21-16, 15-13) 0:50
58 02 Nov Youngs-Fontana USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (14-21, 19-21) 0:42
Semi-finals
59 03 Nov McPeak-Walsh USA Leenstra-Kadijk R. NED 2-1 (21-12, 17-21, 15-9) 0:51
60 03 Nov Masakayan-DeNecochea USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (14-21, 23-25) 0:42
Final 3rd Place
61 04 Nov Leenstra-Kadijk R. NED Masakayan-DeNecochea USA 0-2 (20-22, 19-21) 0:43
Final 1st Place
62 04 Nov McPeak-Walsh USA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (19-21, 20-22) 0:47