BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's China Open 2001  
Maoming, 15 - 19 August
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 17 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Wang-Dong Na CHN 2-0 (21-15, 21-17) 0:42
2 17 Aug Lochowicz-Kloeden AUS Gougeon-Lessard CAN 0-2 (16-21, 11-21) 0:34
3 17 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Minusa-Pulina LAT 2-0 (21-13, 22-20) 0:38
4 17 Aug Montagnolli-Pichler AUT Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 0-2 (13-21, 17-21) 0:36
5 17 Aug Jackie Silva-Claudia BRA Luo-Yang CHN 2-0 (21-13, 21-16) 0:37
6 17 Aug Pangka-Arlaisuk THA Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (19-21, 23-21, 9-15) 1:05
7 17 Aug Gerlic-Clarke AUS Gaxiola-Garcia MEX 1-2 (22-20, 15-21, 13-15) 1:01
8 17 Aug Carrillo-Carballo ESP Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 0-2 (9-21, 12-21) 0:32
9 17 Aug Cook-Pottharst AUS Oliver-Newell ENG 2-0 (21-10, 21-7) 0:29
10 17 Aug Mayra-Galindo MEX Maaseide-Glesnes NOR 1-2 (17-21, 21-16, 13-15) 1:02
11 17 Aug Tobiasova-Teknedzjanova CZE Trüssel-Koelliker SUI 0-2 (15-21, 16-21) 0:39
12 17 Aug Byberg-Wiig NOR Chi-Xiong CHN 0-2 (13-21, 14-21) 0:33
13 17 Aug Pohl-Rau GER Todd-Drummond NZL 2-0 (21-12, 21-8) 0:29
14 17 Aug Schritter-O'Hara USA Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 0-2 (17-21, 15-21) 0:39
15 17 Aug Maria José-Cristina Pereira POR Han-Sun Jing CHN 0-2 (15-21, 16-21) 0:44
16 17 Aug Fu-Lan CHN Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (14-21, 18-21) 0:44
Round 2
17 17 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-11, 21-16) 0:35
18 17 Aug Tian Jia-Wang Fei CHN Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 2-1 (21-17, 17-21, 15-10) 0:53
19 17 Aug Jackie Silva-Claudia BRA Sfyri-Karadassiou GRE 1-2 (21-23, 21-13, 13-15) 1:02
20 17 Aug Gaxiola-Garcia MEX Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 0-2 (10-21, 17-21) 0:44
21 17 Aug Cook-Pottharst AUS Maaseide-Glesnes NOR 2-0 (21-15, 21-14) 0:29
22 17 Aug Trüssel-Koelliker SUI Chi-Xiong CHN 0-2 (14-21, 16-21) 0:37
23 17 Aug Pohl-Rau GER Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 1-2 (20-22, 27-25, 15-17) 1:20
24 17 Aug Han-Sun Jing CHN Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (14-21, 13-21) 0:36
Loser are ranked 25th
25 17 Aug Wang-Dong Na CHN Lochowicz-Kloeden AUS 2-1 (15-21, 21-13, 15-5) 0:48
26 17 Aug Minusa-Pulina LAT Montagnolli-Pichler AUT 2-0 (21-16, 21-14) 0:34
27 17 Aug Luo-Yang CHN Pangka-Arlaisuk THA 0-2 (22-24, 18-21) 0:45
28 17 Aug Gerlic-Clarke AUS Carrillo-Carballo ESP 2-0 (21-14, 21-15) 0:42
29 17 Aug Oliver-Newell ENG Mayra-Galindo MEX 0-2 (12-21, 16-21) 0:39
30 17 Aug Tobiasova-Teknedzjanova CZE Byberg-Wiig NOR 2-0 (21-11, 21-17) 0:34
31 17 Aug Todd-Drummond NZL Schritter-O'Hara USA 0-2 (19-21, 19-21) 1:14
32 17 Aug Maria José-Cristina Pereira POR Fu-Lan CHN 2-0 (21-19, 21-15) 0:38
Loser are ranked 17th
33 17 Aug Wang-Dong Na CHN Han-Sun Jing CHN 1-2 (21-8, 20-22, 8-15) 0:56
34 17 Aug Minusa-Pulina LAT Pohl-Rau GER 0-2 (19-21, 19-21) 0:34
35 17 Aug Pangka-Arlaisuk THA Trüssel-Koelliker SUI 0-2 (18-21, 14-21) 0:33
36 17 Aug Gerlic-Clarke AUS Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (15-21, 15-21) 0:37
37 17 Aug Mayra-Galindo MEX Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
38 17 Aug Tobiasova-Teknedzjanova CZE Jackie Silva-Claudia BRA 1-2 (16-21, 21-19, 11-15) 0:53
39 17 Aug Schritter-O'Hara USA Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Injury for team A  
40 17 Aug Maria José-Cristina Pereira POR Gougeon-Lessard CAN 1-2 (17-21, 21-19, 16-18) 0:57
Round 3
41 18 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Tian Jia-Wang Fei CHN 2-0 (21-9, 21-18) 0:39
42 18 Aug Sfyri-Karadassiou GRE Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 2-1 (13-21, 21-18, 15-9) 0:57
43 18 Aug Cook-Pottharst AUS Chi-Xiong CHN 1-2 (19-21, 21-18, 11-15) 0:59
44 18 Aug Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (14-21, 10-21) 0:36
Loser are ranked 13th
45 18 Aug Han-Sun Jing CHN Pohl-Rau GER 2-0 (21-18, 21-16) 0:43
46 18 Aug Trüssel-Koelliker SUI Maaseide-Glesnes NOR 0-2 (15-21, 14-21) 0:29
47 18 Aug Mayra-Galindo MEX Jackie Silva-Claudia BRA 2-1 (21-16, 14-21, 15-10) 0:58
48 18 Aug Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Gougeon-Lessard CAN 2-0 (21-11, 21-19) 0:39
Loser are ranked 9th
49 18 Aug Han-Sun Jing CHN Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 0-2 (18-21, 21-23) 0:42
50 18 Aug Maaseide-Glesnes NOR Tian Jia-Wang Fei CHN 1-2 (25-23, 12-21, 9-15) 1:08
51 18 Aug Mayra-Galindo MEX Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL 2-0 (21-19, 21-17) 0:39
52 18 Aug Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Cook-Pottharst AUS 0-2 (13-21, 15-21) 0:25
Round 4
53 18 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-14, 21-13) 0:35
54 18 Aug Chi-Xiong CHN Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (13-21, 14-21) 0:39
Loser are ranked 7th
55 18 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Tian Jia-Wang Fei CHN 2-1 (19-21, 21-14, 15-6) 0:49
56 18 Aug Mayra-Galindo MEX Cook-Pottharst AUS 0-2 (16-21, 15-21) 0:36
Loser are ranked 5th
57 18 Aug Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Chi-Xiong CHN 0-2 (14-21, 14-21) 0:34
58 18 Aug Cook-Pottharst AUS Sfyri-Karadassiou GRE 2-1 (21-16, 13-21, 15-10) 0:51
Semi-finals
59 19 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Chi-Xiong CHN 2-0 (21-11, 21-17) 0:39
60 19 Aug Sandra Pires-Minello BRA Cook-Pottharst AUS 2-1 (18-21, 21-19, 15-9) 0:58
Final 3rd Place
61 19 Aug Chi-Xiong CHN Cook-Pottharst AUS 1-2 (19-21, 21-19, 11-15) 0:59
Final 1st Place
62 19 Aug Adriana Behar-Shelda BRA Sandra Pires-Minello BRA 2-1 (21-18, 18-21, 17-15) 1:06