BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Women's Switzerland Open 2001  
Gstaad, 19 - 23 June
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 21 Jun Cook-Pottharst AUS Bajerova-Stehnova CZE 2-0 (21-15, 21-14) 0:29
2 21 Jun Masakayan-DeNecochea USA Chi-Xiong CHN 2-0 (21-16, 21-18) 0:36
3 21 Jun Trüssel-Koelliker SUI Tokuno-Kusuhara JPN 0-2 (12-21, 15-21) 0:33
4 21 Jun Gerlic-Clarke AUS Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 0-2 (20-22, 29-31) 0:42
5 21 Jun Sandra Pires-Minello BRA Sfyri-Karadassiou GRE 2-0 (21-16, 21-10) 0:41
6 21 Jun Wood-Bragado USA Adriana Bento-Melo BRA 2-1 (22-24, 21-17, 15-8) 0:52
7 21 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Perrotta-Gattelli ITA 0-2 (21-23, 14-21) 0:38
8 21 Jun Schmidt-Vollmer GER McPeak-Arce USA 0-2 (16-21, 17-21) 0:41
9 21 Jun Youngs-Fontana USA Pangka-Arlaisuk THA 2-0 (25-23, 21-8) 0:37
10 21 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Bruschini-Solazzi ITA 1-2 (21-19, 18-21, 8-15) 0:50
11 21 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Gaxiola-Garcia MEX 2-0 (21-18, 21-17) 0:34
12 21 Jun Pohl-Rau GER Walsh-May USA 0-2 (11-21, 13-21) 0:30
13 21 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Kadijk R.-Leenstra NED 1-2 (21-23, 21-17, 13-15) 0:53
14 21 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Benoît-Kuhn SUI 2-1 (21-17, 20-22, 15-11) 0:52
15 21 Jun Mayra-Galindo MEX Maria José-Cristina Pereira POR 1-2 (21-13, 19-21, 12-15) 0:58
16 21 Jun Rii Seike-Torii JPN Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (16-21, 16-21) 0:38
Round 2
17 21 Jun Cook-Pottharst AUS Masakayan-DeNecochea USA 2-1 (18-21, 21-15, 15-10) 0:46
18 21 Jun Tokuno-Kusuhara JPN Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 1-2 (21-18, 19-21, 9-15) 0:55
19 21 Jun Sandra Pires-Minello BRA Wood-Bragado USA 2-0 (21-13, 21-14) 0:30
20 21 Jun Perrotta-Gattelli ITA McPeak-Arce USA 1-2 (16-21, 21-17, 12-15) 0:51
21 21 Jun Youngs-Fontana USA Bruschini-Solazzi ITA 2-0 (21-13, 21-15) 0:33
22 21 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Walsh-May USA 0-2 (17-21, 13-21) 0:32
23 21 Jun Kadijk R.-Leenstra NED Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (17-21, 17-21) 0:35
24 21 Jun Maria José-Cristina Pereira POR Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (19-21, 11-21) 0:41
Loser are ranked 25th
25 21 Jun Bajerova-Stehnova CZE Chi-Xiong CHN 0-2 (17-21, 11-21) 0:28
26 21 Jun Trüssel-Koelliker SUI Gerlic-Clarke AUS 0-2 (18-21, 19-21) 0:39
27 21 Jun Sfyri-Karadassiou GRE Adriana Bento-Melo BRA 1-2 (21-16, 9-21, 7-15) 0:42
28 21 Jun Yanchulova L.-Yanchulova P. BUL Schmidt-Vollmer GER 0-2 (7-21, 17-21) 0:28
29 21 Jun Pangka-Arlaisuk THA Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN 0-2 (13-21, 18-21) 0:35
30 21 Jun Gaxiola-Garcia MEX Pohl-Rau GER 0-2 (22-24, 18-21) 0:41
31 21 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Benoît-Kuhn SUI 2-0 (21-15, 21-11) 0:31
32 21 Jun Mayra-Galindo MEX Rii Seike-Torii JPN 2-0 (21-12, 21-18) 0:37
Loser are ranked 17th
33 21 Jun Chi-Xiong CHN Maria José-Cristina Pereira POR 2-0 (21-17, 21-19) 0:36
34 21 Jun Gerlic-Clarke AUS Kadijk R.-Leenstra NED 0-2 (14-21, 18-21) 0:37
35 21 Jun Adriana Bento-Melo BRA Tian Jia-Wang Fei CHN 0-2 (20-22, 18-21) 0:34
36 21 Jun Schmidt-Vollmer GER Bruschini-Solazzi ITA 2-1 (22-20, 15-21, 15-11) 0:45
37 21 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Perrotta-Gattelli ITA 2-0 (21-14, 21-18) 0:35
38 21 Jun Pohl-Rau GER Wood-Bragado USA 2-1 (21-19, 18-21, 15-12) 0:53
39 21 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Tokuno-Kusuhara JPN 2-1 (17-21, 21-18, 18-16) 0:57
40 21 Jun Mayra-Galindo MEX Masakayan-DeNecochea USA 1-2 (33-31, 19-21, 9-15) 1:08
Round 3
41 22 Jun Cook-Pottharst AUS Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 1-2 (21-14, 27-29, 13-15) 0:55
42 22 Jun Sandra Pires-Minello BRA McPeak-Arce USA 2-1 (21-18, 19-21, 15-8) 0:57
43 22 Jun Youngs-Fontana USA Walsh-May USA 2-0 (21-15, 21-16) 0:34
44 22 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (22-24, 14-21) 0:43
Loser are ranked 13th
45 22 Jun Chi-Xiong CHN Kadijk R.-Leenstra NED 2-1 (15-21, 21-19, 15-10) 0:53
46 22 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Schmidt-Vollmer GER 2-1 (21-14, 18-21, 15-12) 0:57
47 22 Jun Zhang Jingkun-Liu Chun Ying CHN Pohl-Rau GER 0-2 (18-21, 17-21) 0:34
48 22 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Masakayan-DeNecochea USA 2-1 (18-21, 21-15, 15-8) 0:50
Loser are ranked 9th
49 22 Jun Chi-Xiong CHN McPeak-Arce USA 0-2 (15-21, 12-21) 0:48
50 22 Jun Tian Jia-Wang Fei CHN Cook-Pottharst AUS 0-2 (15-21, 14-21) 0:34
51 22 Jun Pohl-Rau GER Celbova-Dosoudilova CZE 0-2 (16-21, 13-21) 0:34
52 22 Jun Jackie Silva-Claudia BRA Walsh-May USA 0-2 (11-21, 22-24) 0:34
Round 4
53 22 Jun Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB Sandra Pires-Minello BRA 0-2 (17-21, 16-21) 0:38
54 22 Jun Youngs-Fontana USA Adriana Behar-Shelda BRA 2-0 (21-15, 21-19) 0:39
Loser are ranked 7th
55 22 Jun McPeak-Arce USA Cook-Pottharst AUS 2-1 (20-22, 21-16, 15-13) 0:53
56 22 Jun Celbova-Dosoudilova CZE Walsh-May USA 0-2 (16-21, 10-21) 0:30
Loser are ranked 5th
57 22 Jun McPeak-Arce USA Adriana Behar-Shelda BRA 1-2 (21-23, 21-12, 11-15) 0:57
58 22 Jun Walsh-May USA Larrea Peraza-Fernandez Grosset CUB 2-0 (21-14, 21-12) 0:28
Semi-finals
59 23 Jun Sandra Pires-Minello BRA Adriana Behar-Shelda BRA 0-2 (14-21, 19-21) 0:39
60 23 Jun Youngs-Fontana USA Walsh-May USA 2-0 (21-19, 21-16) 0:41
Final 3rd Place
61 23 Jun Sandra Pires-Minello BRA Walsh-May USA 0-2 (15-21, 16-21) 0:32
Final 1st Place
62 23 Jun Adriana Behar-Shelda BRA Youngs-Fontana USA 2-0 (21-15, 22-20) 0:43