BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Brazil Open 2001  
Vitoria, 27 November - 2 December
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 29 Nov Emanuel-Tande BRA Homeyer-Slacanin GER 2-0 (21-15, 21-15) 0:31
2 29 Nov Canet-Hamel FRA Maia-Brenha POR 0-2 (17-21, 18-21) 0:41
3 29 Nov Zé Marco-Pará BRA Rogers-Scott USA 2-1 (21-16, 17-21, 15-10) 0:50
4 29 Nov Cadieux-Matthews CAN Franco-Roberto Lopes BRA 0-2 (16-21, 11-21) 0:38
5 29 Nov Laciga P.-Laciga M. SUI Klemperer-Rademacher GER 2-1 (20-22, 21-15, 15-8) 0:47
6 29 Nov Ljubicic-Slean CAN Prosser-Zahner AUS 0-2 (15-21, 15-21) 0:34
7 29 Nov Dultra Jr.-Paulo Emilio BRA Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-18, 21-13) 0:41
8 29 Nov Kais Kr.-Kais Ka. EST Wong-Metzger USA 1-2 (23-25, 21-19, 9-15) 1:07
9 29 Nov Baracetti-Conde ARG Murilo-Klepper BRA 0-2 (19-21, 20-22) 0:45
10 29 Nov Mackay-Leinemann CAN Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-17, 21-17) 0:42
11 29 Nov Kobel-Heuscher SUI Nowotny-Gartmayer AUT 2-0 (22-20, 21-18) 0:42
12 29 Nov Teixeira-Pedrosa POR Kjemperud-Hoidalen NOR 2-1 (13-21, 21-19, 15-13) 0:51
13 29 Nov Blanton-McCaw USA Pimponi-Raffaelli ITA 1-2 (21-15, 19-21, 14-16) 0:50
14 29 Nov Anjinho-Brazão BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (29-31, 16-21) 0:51
15 29 Nov Fabio Diez-Correa ESP Lione-Amore"Eugio" ITA 1-2 (18-21, 21-19, 13-15) 0:58
16 29 Nov Heath-Macau G. USA Ricardo-Loiola BRA 0-2 (19-21, 16-21) 0:35
Round 2
17 29 Nov Emanuel-Tande BRA Maia-Brenha POR 2-0 (21-17, 21-18) 0:35
18 29 Nov Zé Marco-Pará BRA Franco-Roberto Lopes BRA 0-2 (19-21, 17-21) 0:41
19 29 Nov Laciga P.-Laciga M. SUI Prosser-Zahner AUS 2-0 (21-14, 21-17) 0:32
20 29 Nov Dultra Jr.-Paulo Emilio BRA Wong-Metzger USA 2-0 (29-27, 21-17) 0:52
21 29 Nov Murilo-Klepper BRA Mackay-Leinemann CAN 2-0 (21-15, 21-17) 0:40
22 29 Nov Kobel-Heuscher SUI Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-15, 21-17) 0:36
23 29 Nov Pimponi-Raffaelli ITA Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (13-21, 17-21) 0:36
24 29 Nov Lione-Amore"Eugio" ITA Ricardo-Loiola BRA 0-2 (15-21, 9-21) 0:31
Loser are ranked 25th
25 29 Nov Homeyer-Slacanin GER Canet-Hamel FRA 0-2 (16-21, 15-21) 0:35
26 29 Nov Rogers-Scott USA Cadieux-Matthews CAN 2-0 (21-17, 21-16) 0:44
27 29 Nov Klemperer-Rademacher GER Ljubicic-Slean CAN 2-1 (21-16, 30-32, 15-10) 1:08
28 29 Nov Maaseide-Horrem NOR Kais Kr.-Kais Ka. EST 2-0 (21-17, 21-19) 0:39
29 29 Nov Baracetti-Conde ARG Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-16, 21-12) 0:34
30 29 Nov Nowotny-Gartmayer AUT Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-19, 21-13) 0:32
31 29 Nov Blanton-McCaw USA Anjinho-Brazão BRA 0-2 (14-21, 17-21) 0:34
32 29 Nov Fabio Diez-Correa ESP Heath-Macau G. USA 0-2 (17-21, 18-21) 0:35
Loser are ranked 17th
33 29 Nov Canet-Hamel FRA Lione-Amore"Eugio" ITA 0-2 (15-21, 17-21) 0:37
34 29 Nov Rogers-Scott USA Pimponi-Raffaelli ITA 2-0 (21-13, 21-15) 0:35
35 29 Nov Klemperer-Rademacher GER Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (26-24, 21-15) 0:43
36 29 Nov Maaseide-Horrem NOR Mackay-Leinemann CAN 2-0 (21-16, 21-19) 0:44
37 29 Nov Baracetti-Conde ARG Wong-Metzger USA 2-1 (21-16, 15-21, 15-10) 0:55
38 29 Nov Nowotny-Gartmayer AUT Prosser-Zahner AUS 0-2 (21-23, 27-29) 0:48
39 29 Nov Anjinho-Brazão BRA Zé Marco-Pará BRA 2-0 (24-22, 21-12) 0:41
40 29 Nov Heath-Macau G. USA Maia-Brenha POR 0-2 (17-21, 8-21) 0:32
Round 3
41 30 Nov Emanuel-Tande BRA Franco-Roberto Lopes BRA 1-2 (19-21, 21-15, 15-17) 0:56
42 30 Nov Laciga P.-Laciga M. SUI Dultra Jr.-Paulo Emilio BRA 2-0 (21-18, 21-17) 0:43
43 30 Nov Murilo-Klepper BRA Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-19, 21-18) 0:37
44 30 Nov Dieckmann M.-Reckermann GER Ricardo-Loiola BRA 2-1 (21-16, 13-21, 17-15) 0:53
Loser are ranked 13th
45 30 Nov Lione-Amore"Eugio" ITA Rogers-Scott USA 1-2 (21-19, 16-21, 12-15) 0:51
46 30 Nov Klemperer-Rademacher GER Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-16, 21-16) 0:37
47 30 Nov Baracetti-Conde ARG Prosser-Zahner AUS 2-1 (21-18, 18-21, 20-18) 0:57
48 30 Nov Anjinho-Brazão BRA Maia-Brenha POR 2-0 (21-15, 21-17) 0:37
Loser are ranked 9th
49 30 Nov Rogers-Scott USA Dultra Jr.-Paulo Emilio BRA 0-2 (16-21, 15-21) 0:38
50 30 Nov Klemperer-Rademacher GER Emanuel-Tande BRA 1-2 (21-18, 16-21, 12-15) 0:48
51 30 Nov Baracetti-Conde ARG Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-15, 18-21, 8-15) 0:59
52 30 Nov Anjinho-Brazão BRA Kobel-Heuscher SUI 0-2 (15-21, 16-21) 0:39
Round 4
53 30 Nov Franco-Roberto Lopes BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (14-21, 20-22) 0:37
54 30 Nov Murilo-Klepper BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-17, 21-16) 0:39
Loser are ranked 7th
55 30 Nov Dultra Jr.-Paulo Emilio BRA Emanuel-Tande BRA 0-2 (19-21, 17-21) 0:36
56 30 Nov Ricardo-Loiola BRA Kobel-Heuscher SUI 2-1 (20-22, 29-27, 15-11) 1:06
Loser are ranked 5th
57 30 Nov Emanuel-Tande BRA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-16, 21-12) 0:28
58 30 Nov Ricardo-Loiola BRA Franco-Roberto Lopes BRA 2-0 (21-18, 21-19) 0:45
Semi-finals
59 01 Dec Laciga P.-Laciga M. SUI Emanuel-Tande BRA 0-2 (17-21, 18-21) 0:38
60 01 Dec Murilo-Klepper BRA Ricardo-Loiola BRA 0-2 (19-21, 17-21) 0:43
Final 3rd Place
61 02 Dec Laciga P.-Laciga M. SUI Murilo-Klepper BRA 2-0 (21-18, 25-23) 0:42
Final 1st Place
62 02 Dec Emanuel-Tande BRA Ricardo-Loiola BRA 2-1 (18-21, 24-22, 15-12) 1:08