BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Portugal Open 2001  
Espinho, 25 - 29 July
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 27 Jul Emanuel-Tande BRA Hugo Ribeiro-Rui Oliveira POR 2-0 (21-12, 21-11) 0:25
2 27 Jul Rogers-Holdren USA Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 2-0 (21-19, 21-19) 0:41
3 27 Jul Maia-Brenha POR Ljubicic-Slean CAN 2-1 (21-12, 18-21, 15-13) 0:58
4 27 Jul Watanabe-Shiratori JPN Blanton-Fonoimoana E. USA 0-2 (17-21, 13-21) 0:35
5 27 Jul Child-Heese CAN Heyer-Egger M. SUI 2-1 (21-14, 16-21, 15-13) 0:47
6 27 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Paulão-Bellaguarda BRA 2-1 (16-21, 21-19, 15-11) 0:49
7 27 Jul Ricardo-Loiola BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-16, 21-16) 0:35
8 27 Jul Canet-Hamel FRA Wong-Metzger USA 0-2 (12-21, 17-21) 0:36
9 27 Jul Baracetti-Conde ARG Palinek-Pochop CZE 2-1 (16-21, 21-17, 15-6) 0:53
10 27 Jul Holden-Leinemann CAN Slack-Novosel AUS 2-1 (21-15, 14-21, 15-13) 0:52
11 27 Jul Kobel-Heuscher SUI Bosma-Cotrino ESP 1-2 (21-14, 17-21, 10-15) 0:45
12 27 Jul Maaseide-Horrem NOR Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (18-21, 21-17, 11-15) 0:53
13 27 Jul Zé Marco-Pará BRA Lione-Amore"Eugio" ITA 2-1 (21-13, 18-21, 15-8) 0:46
14 27 Jul Berger-Stamm AUT Teixeira-Pedrosa POR 2-0 (21-17, 21-17) 0:43
15 27 Jul Zahner-Prosser AUS Sinjin Smith-Henkel USA 2-1 (22-24, 29-27, 17-15) 1:13
16 27 Jul Fabio Diez-Correa ESP Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (16-21, 16-21) 0:34
Round 2
17 27 Jul Emanuel-Tande BRA Rogers-Holdren USA 2-0 (21-18, 21-16) 0:36
18 27 Jul Maia-Brenha POR Blanton-Fonoimoana E. USA 0-2 (24-26, 25-27) 0:58
19 27 Jul Child-Heese CAN Dieckmann M.-Reckermann GER 2-0 (21-12, 21-15) 0:38
20 27 Jul Ricardo-Loiola BRA Wong-Metzger USA 2-0 (26-24, 21-17) 0:54
21 27 Jul Baracetti-Conde ARG Holden-Leinemann CAN 1-2 (21-17, 19-21, 10-15) 1:00
22 27 Jul Bosma-Cotrino ESP Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (15-21, 33-31, 13-15) 1:05
23 27 Jul Zé Marco-Pará BRA Berger-Stamm AUT 1-2 (15-21, 21-14, 13-15) 0:52
24 27 Jul Zahner-Prosser AUS Laciga P.-Laciga M. SUI 1-2 (21-17, 18-21, 13-15) 0:51
Loser are ranked 25th
25 27 Jul Hugo Ribeiro-Rui Oliveira POR Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 0-2 (12-21, 14-21) 0:31
26 27 Jul Ljubicic-Slean CAN Watanabe-Shiratori JPN 0-2 (20-22, 12-21) 0:53
27 27 Jul Heyer-Egger M. SUI Paulão-Bellaguarda BRA 0-2 (15-21, 18-21) 0:40
28 27 Jul Berg B.-Dahl SWE Canet-Hamel FRA 1-2 (21-17, 12-21, 13-15) 1:05
29 27 Jul Palinek-Pochop CZE Slack-Novosel AUS 0-2 (15-21, 10-21) 0:35
30 27 Jul Kobel-Heuscher SUI Maaseide-Horrem NOR 2-0 (21-12, 21-17) 0:36
31 27 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Teixeira-Pedrosa POR 2-1 (21-17, 15-21, 15-8) 0:50
32 27 Jul Sinjin Smith-Henkel USA Fabio Diez-Correa ESP 1-2 (30-28, 17-21, 7-15) 1:04
Loser are ranked 17th
33 27 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Zahner-Prosser AUS 2-1 (14-21, 21-17, 19-17) 0:55
34 27 Jul Watanabe-Shiratori JPN Zé Marco-Pará BRA 0-2 (9-21, 12-21) 0:25
35 27 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Bosma-Cotrino ESP 1-2 (19-21, 21-17, 11-15) 0:52
36 27 Jul Canet-Hamel FRA Baracetti-Conde ARG 0-2 (11-21, 11-21) 0:38
37 27 Jul Slack-Novosel AUS Wong-Metzger USA 1-2 (21-23, 21-17, 14-16) 1:06
38 27 Jul Kobel-Heuscher SUI Dieckmann M.-Reckermann GER 0-2 (19-21, 16-21) 0:33
39 27 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Maia-Brenha POR 0-2 (18-21, 17-21) 0:35
40 27 Jul Fabio Diez-Correa ESP Rogers-Holdren USA 2-0 (22-20, 31-29) 0:52
Round 3
41 28 Jul Emanuel-Tande BRA Blanton-Fonoimoana E. USA 2-0 (21-17, 21-19) 0:36
42 28 Jul Child-Heese CAN Ricardo-Loiola BRA 0-2 (22-24, 15-21) 0:47
43 28 Jul Holden-Leinemann CAN Kjemperud-Hoidalen NOR 2-0 (21-17, 21-17) 0:44
44 28 Jul Berger-Stamm AUT Laciga P.-Laciga M. SUI 1-2 (18-21, 21-19, 9-15) 0:44
Loser are ranked 13th
45 28 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Zé Marco-Pará BRA 2-0 (21-16, 25-23) 0:47
46 28 Jul Bosma-Cotrino ESP Baracetti-Conde ARG 0-2 (19-21, 19-21) 0:43
47 28 Jul Wong-Metzger USA Dieckmann M.-Reckermann GER 2-1 (30-28, 16-21, 15-13) 1:01
48 28 Jul Maia-Brenha POR Fabio Diez-Correa ESP 1-2 (17-21, 22-20, 12-15) 0:58
Loser are ranked 9th
49 28 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Child-Heese CAN 2-1 (21-18, 17-21, 15-12) 0:53
50 28 Jul Baracetti-Conde ARG Blanton-Fonoimoana E. USA 2-0 (21-12, 21-19) 0:45
51 28 Jul Wong-Metzger USA Berger-Stamm AUT 2-1 (20-22, 21-15, 15-11) 1:03
52 28 Jul Fabio Diez-Correa ESP Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (12-21, 21-15, 13-15) 0:51
Round 4
53 28 Jul Emanuel-Tande BRA Ricardo-Loiola BRA 1-2 (21-18, 21-23, 7-15) 0:57
54 28 Jul Holden-Leinemann CAN Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (18-21, 17-21) 0:34
Loser are ranked 7th
55 28 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Baracetti-Conde ARG 2-1 (21-19, 21-23, 25-23) 1:23
56 28 Jul Wong-Metzger USA Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (17-21, 24-22, 12-15) 1:00
Loser are ranked 5th
57 28 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Holden-Leinemann CAN 0-2 (15-21, 19-21) 0:40
58 28 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Emanuel-Tande BRA 0-2 (18-21, 19-21) 0:50
Semi-finals
59 29 Jul Ricardo-Loiola BRA Holden-Leinemann CAN 2-0 (22-20, 21-18) 0:44
60 29 Jul Laciga P.-Laciga M. SUI Emanuel-Tande BRA 2-0 (21-15, 21-19) 0:36
Final 3rd Place
61 29 Jul Holden-Leinemann CAN Emanuel-Tande BRA 1-2 (25-27, 21-19, 8-15) 1:02
Final 1st Place
62 29 Jul Ricardo-Loiola BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-1 (11-21, 21-17, 19-17) 0:57