BACK TO 
World Tour 2002

Presentation
General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Italian Open 2001  
Lignano, 11 - 15 July
Main Draw Results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 13 Jul Emanuel-Tande BRA Witt-Witt USA 2-0 (21-16, 21-15) 0:34
2 13 Jul Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS Slack-Novosel AUS 1-2 (21-17, 18-21, 22-24) 0:59
3 13 Jul Pimponi-Raffaelli ITA Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (14-21, 16-21) 0:35
4 13 Jul Maaseide-Horrem NOR Kobel-Heuscher SUI 2-0 (21-16, 21-16) 0:40
5 13 Jul Wong-Metzger USA Galli F.-Cicola ITA 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
6 13 Jul Zaitsev-Karasev RUS Oetke-Scheuerpflug GER 1-2 (11-21, 24-22, 8-15) 0:56
7 13 Jul Zahner-Prosser AUS Bosma-Cotrino ESP 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
8 13 Jul Martinez-Salema ARG Baracetti-Conde ARG 0-2 (22-24, 17-21) 0:56
9 13 Jul Child-Heese CAN Heyer-Egger M. SUI 0-2 (20-22, 19-21) 0:44
10 13 Jul Maia-Brenha POR Ricardo-Loiola BRA 0-2 (12-21, 17-21) 0:39
11 13 Jul Sinjin Smith-Henkel USA Berg B.-Dahl SWE 1-2 (21-12, 17-21, 10-15) 0:57
12 13 Jul Fabio Diez-Correa ESP Paulão-Bellaguarda BRA 0-2 (13-21, 18-21) 0:42
13 13 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Kvalheim-Pettersen EP NOR 2-0 (21-13, 21-17) 0:35
14 13 Jul Holden-Leinemann CAN Lione-Amore"Eugio" ITA 2-1 (21-17, 18-21, 15-11) 0:52
15 13 Jul Rogers-Holdren USA Ahmann-Hager GER 2-0 (21-11, 26-24) 0:43
16 13 Jul Cadieux-Chaloupka CAN Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (13-21, 15-21) 0:38
Round 2
17 13 Jul Emanuel-Tande BRA Slack-Novosel AUS 2-0 (21-10, 21-15) 0:31
18 13 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Maaseide-Horrem NOR 2-1 (21-17, 19-21, 15-12) 0:59
19 13 Jul Wong-Metzger USA Oetke-Scheuerpflug GER 2-1 (21-15, 15-21, 15-8) 0:58
20 13 Jul Zahner-Prosser AUS Baracetti-Conde ARG 0-2 (18-21, 21-23) 0:53
21 13 Jul Heyer-Egger M. SUI Ricardo-Loiola BRA 0-2 (15-21, 14-21) 0:46
22 13 Jul Berg B.-Dahl SWE Paulão-Bellaguarda BRA 2-0 (21-13, 21-13) 0:37
23 13 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Holden-Leinemann CAN 1-2 (15-21, 21-18, 11-15) 1:04
24 13 Jul Rogers-Holdren USA Laciga P.-Laciga M. SUI 0-2 (19-21, 13-21) 0:48
Loser are ranked 25th
25 13 Jul Witt-Witt USA Ermishin "Russia"-Kouchnerev RUS 2-1 (18-21, 21-15, 15-13) 0:59
26 13 Jul Pimponi-Raffaelli ITA Kobel-Heuscher SUI 0-2 (15-21, 18-21) 0:42
27 13 Jul Galli F.-Cicola ITA Zaitsev-Karasev RUS 1-2 (21-19, 21-23, 12-15) 1:03
28 13 Jul Bosma-Cotrino ESP Martinez-Salema ARG 2-0 (21-11, 21-16) 0:46
29 13 Jul Child-Heese CAN Maia-Brenha POR 0-2 (25-27, 11-21) 0:50
30 13 Jul Sinjin Smith-Henkel USA Fabio Diez-Correa ESP 2-1 (21-15, 12-21, 15-11) 0:55
31 13 Jul Kvalheim-Pettersen EP NOR Lione-Amore"Eugio" ITA 1-2 (15-21, 21-17, 11-15) 0:44
32 13 Jul Ahmann-Hager GER Cadieux-Chaloupka CAN 2-0 (21-19, 21-14) 0:52
Loser are ranked 17th
33 13 Jul Witt-Witt USA Rogers-Holdren USA 2-0 (21-12, 21-18) 0:41
34 13 Jul Kobel-Heuscher SUI Kjemperud-Hoidalen NOR 1-2 (26-24, 18-21, 12-15) 1:05
35 13 Jul Zaitsev-Karasev RUS Paulão-Bellaguarda BRA 1-2 (16-21, 24-22, 12-15) 1:01
36 13 Jul Bosma-Cotrino ESP Heyer-Egger M. SUI 0-2 (18-21, 16-21) 0:49
37 13 Jul Maia-Brenha POR Zahner-Prosser AUS 0-2 (10-21, 14-21) 0:35
38 13 Jul Sinjin Smith-Henkel USA Oetke-Scheuerpflug GER 2-0 (21-19, 27-25) 0:47
39 13 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Maaseide-Horrem NOR 0-2 (16-21, 17-21) 0:36
40 13 Jul Ahmann-Hager GER Slack-Novosel AUS 0-2 (14-21, 15-21) 1:10
Round 3
41 14 Jul Emanuel-Tande BRA Roberto Lopes-Franco BRA 2-0 (21-15, 21-16) 0:42
42 14 Jul Wong-Metzger USA Baracetti-Conde ARG 2-0 (21-18, 21-14) 0:39
43 14 Jul Ricardo-Loiola BRA Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-18, 22-20) 0:44
44 14 Jul Holden-Leinemann CAN Laciga P.-Laciga M. SUI 1-2 (21-18, 20-22, 8-15) 0:59
Loser are ranked 13th
45 14 Jul Witt-Witt USA Kjemperud-Hoidalen NOR 0-2 (19-21, 25-27) 0:54
46 14 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Heyer-Egger M. SUI 1-2 (20-22, 21-19, 8-15) 1:07
47 14 Jul Zahner-Prosser AUS Sinjin Smith-Henkel USA 1-2 (21-13, 21-23, 13-15) 1:03
48 14 Jul Maaseide-Horrem NOR Slack-Novosel AUS 1-2 (14-21, 21-14, 11-15) 0:50
Loser are ranked 9th
49 14 Jul Kjemperud-Hoidalen NOR Baracetti-Conde ARG 0-2 (16-21, 25-27) 0:45
50 14 Jul Heyer-Egger M. SUI Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (17-21, 10-21) 0:41
51 14 Jul Sinjin Smith-Henkel USA Holden-Leinemann CAN 0-2 (19-21, 18-21) 1:00
52 14 Jul Slack-Novosel AUS Berg B.-Dahl SWE 1-2 (16-21, 21-18, 10-15) 0:50
Round 4
53 14 Jul Emanuel-Tande BRA Wong-Metzger USA 0-2 (17-21, 19-21) 0:39
54 14 Jul Ricardo-Loiola BRA Laciga P.-Laciga M. SUI 2-0 (21-18, 21-15) 0:44
Loser are ranked 7th
55 14 Jul Baracetti-Conde ARG Roberto Lopes-Franco BRA 2-0 (21-19, 21-16) 0:39
56 14 Jul Holden-Leinemann CAN Berg B.-Dahl SWE 2-0 (21-19, 21-15) 0:44
Loser are ranked 5th
57 14 Jul Baracetti-Conde ARG Laciga P.-Laciga M. SUI 2-1 (25-23, 15-21, 21-19) 1:07
58 14 Jul Holden-Leinemann CAN Emanuel-Tande BRA 0-2 (15-21, 19-21) 0:40
Semi-finals
59 15 Jul Wong-Metzger USA Baracetti-Conde ARG 0-2 (15-21, 15-21) 0:43
60 15 Jul Ricardo-Loiola BRA Emanuel-Tande BRA 2-0 (21-17, 21-15) 0:37
Final 3rd Place
61 15 Jul Wong-Metzger USA Emanuel-Tande BRA 0-2 (19-21, 12-21) 0:38
Final 1st Place
62 15 Jul Baracetti-Conde ARG Ricardo-Loiola BRA 2-0 (21-17, 21-16) 0:40