BACK TO 
World Tour 2002

Presentation

General Info
Entry List
Qualification :
- Teams
- Results
- Rankings
Main Draw :
- Teams
- Results
- Round Robin
- Rankings
Press releases
Photo gallery

Other circuits:
- Under 21
- Under 18
- Chalenger        & Satellites
- Others Events

National circuits

 
Men's Norway Open 2001  
Stavanger, 4 - 8 July
Qualification Tournament results
No. Date Team A Team B Result Time
Round 1
1 04 Jul Witt-Witt USA Backer M.-Ronnes NED 2-0 (21-13, 21-12) 0:32
2   Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Bye    
3 04 Jul Helland-Storoy NOR Klemperer-Rademacher GER 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
4 04 Jul Grinbergs-Krumins LAT Hjellset-Jakobsen NOR 2-0 (21-16, 21-9) 0:29
5 04 Jul Oestberg-Woxlin SWE Hirano-Kirihara JPN 0-2 (18-21, 15-21) 0:44
6 04 Jul Watanabe-Shiratori JPN Jelsa-Raheim NOR 2-0 (21-15, 21-14) 0:34
7 04 Jul Leikas-Liukkonen FIN Ibarra-Contreras MEX 0-2 (13-21, 16-21) 0:32
8 04 Jul Engvik-Wisloff NOR Karger-Lammens GER 0-2 (17-21, 19-21) 0:32
9 04 Jul Olesen-Sonderberg DEN Huseby-Kobbevik NOR 2-0 (26-24, 21-17) 0:43
10 04 Jul Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Ingeborgrud-Loberg NOR 2-0 (21-12, 21-13) 0:27
11 04 Jul Stokke-Wergeland NOR Ricardo Rodriguez-Vasquez A. VEN 0-2 (10-21, 16-21) 0:31
12 04 Jul Griffin-Hauser CAN Otterdal-Skarlund NOR 2-1 (21-12, 18-21, 15-12) 0:44
13 04 Jul Medrano-Vargas ESA Berntsen R.-Grydeland NOR 0-2 (15-21, 26-28) 0:38
14 04 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Martin-Vivaldi-Backstrom SWE 2-0 (21-8, 21-10) 0:32
15 04 Jul Holtan-ROM NOR Cadieux-Chaloupka CAN 0-2 (12-21, 16-21) 0:35
16 04 Jul Hernandez-Corona Rodriguez VEN Chamberland-Loeub CAN 0-2 (17-21, 15-21) 0:38
Round 2
17 04 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Witt-Witt USA 2-0 (21-18, 21-16) 0:34
18 04 Jul Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Sayfulin-Kouvitchka RUS 1-2 (21-18, 20-22, 13-15) 1:04
19 04 Jul Teixeira-Pedrosa POR Klemperer-Rademacher GER 2-1 (16-21, 23-21, 15-11) 0:50
20 04 Jul Grinbergs-Krumins LAT Fabio Diez-Correa ESP 2-1 (20-22, 21-18, 15-10) 0:48
21 04 Jul Slack-Novosel AUS Hirano-Kirihara JPN 2-0 (21-16, 21-17) 0:40
22 04 Jul Watanabe-Shiratori JPN Heyer-Egger M. SUI 1-2 (16-21, 21-19, 12-15) 0:51
23 04 Jul Palinek-Pochop CZE Ibarra-Contreras MEX 0-2 (20-22, 21-23) 0:43
24 04 Jul Karger-Lammens GER Marcio Araujo-Luizão BRA 0-2 (10-21, 13-21) 0:27
25 04 Jul Berger-Stamm AUT Olesen-Sonderberg DEN 2-0 (21-8, 21-13) 0:35
26 04 Jul Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Gil-De Jesus PUR 2-0 (21-15, 21-14) 0:35
27 04 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Ricardo Rodriguez-Vasquez A. VEN 2-0 (21-12, 21-16) 0:32
28 04 Jul Griffin-Hauser CAN McCaw-Heidger R. USA 0-2 (17-21, 17-21) 0:37
29 04 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Berntsen R.-Grydeland NOR 2-0 (21-14, 21-16) 0:35
30 04 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Canet-Hamel FRA 1-2 (21-15, 17-21, 14-16) 0:50
31 04 Jul Bachorski-Bulkowski POL Cadieux-Chaloupka CAN 2-0 (21-17, 25-23) 0:42
32 04 Jul Chamberland-Loeub CAN Wong-Metzger USA 0-2 (11-21, 11-21) 0:29
33 04 Jul Witt-Witt USA Huseby-Kobbevik NOR 2-0 (21-15, 21-14) 0:36
34 04 Jul Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT Ingeborgrud-Loberg NOR 2-1 (20-22, 21-17, 16-14) 0:48
35 04 Jul Klemperer-Rademacher GER Stokke-Wergeland NOR 2-0 (21-9, 21-15) 0:24
36 04 Jul Fabio Diez-Correa ESP Otterdal-Skarlund NOR 2-1 (17-21, 21-17, 15-12) 0:56
37 04 Jul Hirano-Kirihara JPN Medrano-Vargas ESA 2-1 (16-21, 21-16, 15-10) 0:49
38 04 Jul Watanabe-Shiratori JPN Martin-Vivaldi-Backstrom SWE Injury for team B  
39 04 Jul Palinek-Pochop CZE Holtan-ROM NOR 2-0 (21-18, 21-19) 0:42
40 04 Jul Karger-Lammens GER Hernandez-Corona Rodriguez VEN 2-0 (21-15, 21-14) 0:29
41 04 Jul Olesen-Sonderberg DEN Backer M.-Ronnes NED 2-1 (21-19, 19-21, 16-14) 0:57
42   Gil-De Jesus PUR Bye    
43 04 Jul Ricardo Rodriguez-Vasquez A. VEN Helland-Storoy NOR 2-0 (21-17, 21-10) 0:26
44 04 Jul Griffin-Hauser CAN Hjellset-Jakobsen NOR 2-0 (21-8, 21-13) 0:31
45 04 Jul Berntsen R.-Grydeland NOR Oestberg-Woxlin SWE 2-1 (15-21, 21-18, 15-13) 0:51
46 04 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Jelsa-Raheim NOR 2-0 (21-13, 21-14) 0:35
47 04 Jul Cadieux-Chaloupka CAN Leikas-Liukkonen FIN 2-0 (21-18, 21-15) 0:34
48 04 Jul Chamberland-Loeub CAN Engvik-Wisloff NOR 2-0 (31-29, 21-18) 0:47
Round 3
49 04 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Sayfulin-Kouvitchka RUS 0-2 (19-21, 19-21) 0:45
50 04 Jul Teixeira-Pedrosa POR Grinbergs-Krumins LAT 1-2 (21-18, 19-21, 12-15) 0:49
51 04 Jul Slack-Novosel AUS Heyer-Egger M. SUI 2-1 (21-15, 14-21, 15-12) 0:44
52 04 Jul Ibarra-Contreras MEX Marcio Araujo-Luizão BRA 0-2 (19-21, 18-21) 0:37
53 04 Jul Berger-Stamm AUT Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB 2-1 (21-15, 23-25, 15-10) 0:56
54 04 Jul Roberto Lopes-Franco BRA McCaw-Heidger R. USA 2-0 (21-17, 21-15) 0:38
55 04 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Canet-Hamel FRA 1-2 (21-17, 16-21, 10-15) 0:50
56 04 Jul Bachorski-Bulkowski POL Wong-Metzger USA 0-2 (14-21, 17-21) 0:34
Loser are ranked 49th
57 05 Jul Witt-Witt USA Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 0-2 (13-21, 18-21) 0:34
58 05 Jul Klemperer-Rademacher GER Fabio Diez-Correa ESP 0-2 (20-22, 19-21) 0:37
59 05 Jul Hirano-Kirihara JPN Watanabe-Shiratori JPN 1-2 (21-17, 16-21, 10-15) 0:52
60 05 Jul Palinek-Pochop CZE Karger-Lammens GER 2-1 (18-21, 21-14, 15-13) 0:30
61 04 Jul Olesen-Sonderberg DEN Gil-De Jesus PUR 0-2 (15-21, 16-21) 0:48
62 04 Jul Ricardo Rodriguez-Vasquez A. VEN Griffin-Hauser CAN Team B forfeit  
63 04 Jul Berntsen R.-Grydeland NOR Lione-Amore"Eugio" ITA 0-2 (17-21, 15-21) 0:37
64 04 Jul Cadieux-Chaloupka CAN Chamberland-Loeub CAN 2-0 (21-14, 21-15) 0:34
Loser are ranked 41st
65 04 Jul Bachorski-Bulkowski POL Schroffenegger P.-Schroffenegger T. AUT 2-1 (23-21, 15-21, 15-12) 0:51
66 04 Jul Dieckmann M.-Reckermann GER Fabio Diez-Correa ESP 0-2 (22-24, 11-21) 0:43
67 04 Jul McCaw-Heidger R. USA Watanabe-Shiratori JPN 0-2 (22-24, 12-21) 0:46
68 04 Jul Milian Carvajal-Ferrer Cutiño CUB Palinek-Pochop CZE 0-2 (14-21, 15-21) 0:33
69 04 Jul Ibarra-Contreras MEX Gil-De Jesus PUR 2-1 (21-16, 18-21, 15-9) 0:47
70 04 Jul Heyer-Egger M. SUI Ricardo Rodriguez-Vasquez A. VEN 2-0 (21-18, 21-16) 0:29
71 04 Jul Teixeira-Pedrosa POR Lione-Amore"Eugio" ITA 1-2 (14-21, 21-19, 8-15) 0:53
72 04 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Cadieux-Chaloupka CAN 2-1 (22-24, 21-15, 16-14) 0:59
Round 4
73 05 Jul Sayfulin-Kouvitchka RUS Grinbergs-Krumins LAT 1-2 (21-17, 16-21, 13-15) 1:03
74 05 Jul Slack-Novosel AUS Marcio Araujo-Luizão BRA 2-1 (21-17, 20-22, 18-16) 0:52
75 05 Jul Berger-Stamm AUT Roberto Lopes-Franco BRA 0-2 (18-21, 17-21) 0:40
76 05 Jul Canet-Hamel FRA Wong-Metzger USA 0-2 (18-21, 19-21) 0:37
Loser are ranked 37th
77 05 Jul Bachorski-Bulkowski POL Fabio Diez-Correa ESP 0-2 (19-21, 17-21) 0:44
78 05 Jul Watanabe-Shiratori JPN Palinek-Pochop CZE 2-0 (21-16, 21-19) 0:39
79 05 Jul Ibarra-Contreras MEX Heyer-Egger M. SUI 0-2 (7-21, 12-21) 0:29
80 05 Jul Lione-Amore"Eugio" ITA Paulão-Bellaguarda BRA 0-2 (14-21, 17-21) 0:29
Loser are ranked 33rd
81 05 Jul Fabio Diez-Correa ESP Marcio Araujo-Luizão BRA 0-2 (17-21, 19-21) 0:39
82 05 Jul Watanabe-Shiratori JPN Sayfulin-Kouvitchka RUS 2-0 (21-19, 21-16) 0:34
83 05 Jul Heyer-Egger M. SUI Canet-Hamel FRA 2-1 (21-18, 18-21, 15-10) 0:56
84 05 Jul Paulão-Bellaguarda BRA Berger-Stamm AUT 1-2 (21-16, 14-21, 12-15) 0:55
Playoff
85 05 Jul Roberto Lopes-Franco BRA Marcio Araujo-Luizão BRA 2-0 (21-13, 21-17) 0:37
86 05 Jul Fabio Diez-Correa ESP Sayfulin-Kouvitchka RUS 2-0 (21-16, 21-19) 0:41